Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκοζουρία - λευκωματουρία, αίτια


Recommended Posts

καλημέρα τις προάλες η κόρη μου είχε πυρετό και της έκανα στο παίδον μία γενική ούρων

 

για κακή μου τύχη έβγαλε ίχνη λευκώματος και σακχάρου στα ούρα

ο αιματολογικός έλεγχος που ακολούθησε έδειξε: φυσιολογικό σάκχαρο αίματος, καλή γενική αίματος , καλή crp, καλό ιοντολογικό έλεγχο....

 

μου προτάθηκε να γίνει περεταίρω έλεγχος μόλις απυρετήσει...

 

ποια μπορεί να είναι τα αίτια και η υποκείμενη νόσος μιας γλυκοζουρίας - λευκωματουρίας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επείσης να σας πω η μικρή (δύο ετών) δεν είχε πάρει καθόλου αντιφλεγμωνώδη, κορτιζονούχα, ή αντιβιωτικά...

επείσης η ανάπτυξη της (σωματική και νοητική) είναι απολύτως φυσιολογική

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πανε ολα καλα κοπελα μου. Αποτι διαβαζω ειναι 2 χρονων το παιδι σου, πραγμα που το κανει δυσκολο να ειναι συγγενες το προβλημα.

 

Αυτο ηταν το αρχικο προβλημα με το δικο μου παιδι, μπορεις να διαβασεις την ιστορια του. Οταν δεν ειναι εξαιτιας του dna, αλλα παρουσιαζεται αργοτερα στην παιδικη ηλικια, συνηθως αντιμετωπιζεται επιτυχως με φαρμακευτικη αγωγη. Υπαρχουν εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις που η φαρμακευτικη αγωγη δεν ειναι επιτυχης, και τοτε η μονη αντιμετωπιση ειναι αυτη που ακολουθει ο γιος μου. Στην δικη μας περιπτωση δεν δοκιμαστηκε καν η φαρμακευτικη μεθοδος, αλλα ξεκινησαν κατευθειαν με καθημερινες δοσεις albumin.

 

Ποσο ειναι το albumin (λευκωματινη) στο αιμα? αν ειναι σε φυσιολογικες τιμες, τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις. Η λευκωματινη ειναι ουσιαστικα μια πρωτεινη που ελεγχει την ποσοτητα νερου στο αιμα. Αν ειναι σε χαμηλα επιπεδα, το αιμα ειναι "στεγνο", και αυτο δημιουργει χαμηλη πιεση. Το νερο στο σωμα πηγαινει στους μυες, και γιαυτο το παιδι μπορει να ειναι πρησμενο στα ποδια, γυρω απο τα ματια κλπ. Επισης η λευκωματινη βοηθαει το ανοσοποιητικο συστημα, γιαυτο οταν καποιος την εχει σε χαμηλα επιπεδα αρρωσταινει ευκολα και αναρρωνει δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω και έυχομαι ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα ...

η μικρή δεν έχει πουθενά οιδήματα, έχει αρρωστείσει τρεις φορές όλες κι όλες και ποτέ πάνω απο τρεις μέρες...

η νεφρική λειτουργεία φαίνεται επείσεις καλή... καλή κρεατινίνη, ουρία

Link to comment
Share on other sites

http://www.gosh.nhs.uk/gosh_families/information_sheets/nephrotic_syndrome_childhood/nephrotic_syndrome_childhood_families.html

 

βρηκα αυτο το λινκ με περισσοτερες πληροφοριες. Οπως λεει και εκει, για να ειναι αυτο το προβλημα πρεπει να υπαρχει αυξημενη λευκωματινη στα ουρα και μειωμενη λευκωματινη στο αιμα. Αυτο σημαινει οτι τα νεφρα ειναι που δεν την κρατουν στο σωμα αλλα την χανουν στα ουρα.

 

Δεν ξερω πως την μετρανε στην ελλαδα, εδω εμεις θελουμε να ειναι πανω απο 30. Οταν πρωτοδιαγνωστηκε ο γιος μου, ηταν 8!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Δεν γνωριζω τι μπορει να εχει το παιδακι σου, απλα ως ατομο που εχω τελειωσει νοσηλευτικη (δεν εργαζομαι ως νοσηλευτρια, εχω τελειωσει ΤΕΕ και δεν κανω διαγνωση, απλα σου παραθετω οσα εμαθα), ξερω πως η γλυκοζουρια (δηλαδη η εμφανιση γλυκοζης στα ουρα) εμφανιζεται οταν:

1)Υπαρχει σακχαρωδης διαβητης

2)Καποιος απο τους ενδοκρινεις αδενες εχει προβλημα (π.χ. σε βλαβες του θυρεοειδη)

3)Οταν υπαρχει καποιο προβλημα με τα νεφρα

4)Οταν υπαρχει καποιο προβλημα με το κεντρικο νευρικο συστημα

5)Οταν υπαρχει στον οργανισμο καποια λοιμωξη (που -πιστευω- ειναι το πιο πιθανο να συμβαινει με εσας και γι' αυτο σου συνεστησαν να ξαναγινουν οι εξετασεις οταν το παιδακι σου θα ειναι απυρετο)

Η λευκωματουρια τωρα εμφανιζεται σε ασθενεις που ειτε εχουν καποια βλαβη στα νεφρα, ειτε πασχουν απο σακχαρωδη διαβητη κυησης.

Ευχομαι οι επαναληπτικες σας εξετασεις να ειναι καλες και να μην αντιμετωπισετε κανενα απολυτως προβλημα! :D

 

Edit: Η λευκωματουρια εμφανιζεται σε ασθενεις που ειτε εχουν καποια βλαβη στα νεφρα, ειτε πασχουν απο σακχαρωδη διαβητη (σκετο, οχι κυησης οπως εγραψα απο κεκτημενη ταχυτητα).

Συγγνωμη για το λαθος! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ολα καλα. Νομιζω οτι ελεγχουν και την λευκωματινη στις γενικες αιματος (τουλαχιστον το κανουν εδω) - οποτε αν υπηρχε προβλημα θα σας ειχαν κρατησει στο νοσοκομειο (αποτι καταλαβα εχεις το παιδι στο σπιτι?). Αν σας αφησαν να γυρισετε σπιτι και σας εδωσαν ραντεβου μετα απο μερικες μερες, σημαινει οτι δεν ανησυχουν παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο σπίτι είμαι ...

θα έλεγα και γω ότι είναι λόγω της ίωσης αλλά διάβασα ότι μόνο παρασιτικές και στρεπτοκοκκικές λοιμώξεις το κάνουν... με χαμηλά λευκά και χαμηλή crp μπορεί να είχε κατά τη λήψη του δείγματος μόλυνση από παράσιτα ή στρεπτόκοκκο ή δεν παίζοι ρόλο;

η αλήθεια είναι ότι με καθυσήχασαν αλλά να μην αμελήσω σε καμιά περίπτωση τον επαναληπτικό έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...