Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Χριστούγεννα προβλέπονται στα αστυνομικά τμήματα!!

Recommended Posts

Καλημέρα σας και εύχομαι καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλή χρόνια με υγεία και αγάπη τα πολυτιμότερα., και χωρίς προβλήματα το 2011 ή οσο το δυνατόν λιγότερα.

Εν συντομία το ζουμί του post τούτου είναι οτι ο γιος μου ήταν το σαββατοκύριακο που πέρασε στο πατέρα του στην αθήνα.Του είπε λοιπόν ο μικρός μου οτι τα Χριστούγεννα δεν θέλει να πάει (από τις 23 ως 30 οπως προβλέπετε στο χαρτί βάση της απόφασης της επιμέλειας που έχω εγω και διατηρείτε η επικοινώνια αυτή εδώ και 10 χρόνια κατά γράμμα και παραπάνω πολλές φορές πέραν του τι λέει το χαρτί μας).

Η απάντηση του πρώιν συζυγου στο παιδί ήταν οτι δε θες να εισαι με το πατέρα σου ?

Ο μικρός του λέει δεν ειναι αυτό αλλα βαριέμαι δεν θέλω να ερθω προτιμώ να κάτσω με τη μαμά στο σπίτι μας που εχω τα παιχνιδια μου ,το δωμάτιο μου ,το σκύλο μου, δεν θέλω να με πάρεις με το ζόρι. Και τότε του απάντησε ο μπαμπάς του , θα έρθεις με το ζόρι θες δε θες , και αυτό δεν ειναι κάτι που το αποφασίζεις εσύ ή η μαμα σου αλλά τα δικαστήρια και αν δεν έρθεις θα έρθω με την αστυνομία να σε πάρω γιατι σε δικαιούμαι . Και ερωτώ ρε παιδιά ειναι κουβέντες αυτές πατέρα σε ενα 10χρονο παιδι? Και όντως μπορεί να μου φέρει την αστυνομία εδώ στο σπίτι μου παρόλο που αρνείται ο μικρός να πάει? Εγώ από τη μεριά μου προσπάθησα στο πέρας και της προηγούμενης εβδομάδας να πίσω το παιδί οτι δεν είναι σωστό και πρέπει να πάει αλλα εκείνο δεν θέλει , και τώρα αυτό το σ/κ συνέβη αυτό. (να πω οτι εκκρεμεί απόφαση η οποία δεν εχει βγεί ακόμη από δικαστήριο που έγινε στις 30 νοέμβρη ζητώντας την επιμέλεια του παιδιου ειδάλλως την ρύθμιση της επικοινωνίας , επειδή εγώ ξαναπαντρεύτηκα και μετακόμισα σε μεγάλη όμως επαρχιακή πόλη και τώρα υπάρχει μία απόσταση 2 με 2.5 ωρων για να επισκεφθεί το παιδί σε σχέση με πριν που έκανε μισή ώρα περίπου μόνο όταν έμενα αθήνα).

Αλλη παρόμοια περίπτωση υπάρχει και πως το αντιμετώπισε αυτό?

Όποια ιδέα ,συμβουλή ή και λύση ΔΕΚΤΗ!!! Αλλιώς με βλέπω χριστουγεννιατικα κρατούμενη σε αστυνομικό τμήμα με την αιτιολογία οτι εγώ ευθύνομαι για καταπάτηση δικαστικής απόφασης της επικοινωνίας με το παιδί.

Διαφημίσεις

Μαγιονεζακι γεια σου...Εγω δε ξερω να σου απαντησω σε κατι αλλα καποια κοπελα που γνωριζει να μας πει ,την εχω και εγω αυτη τη περιεργεια τι γινεται!! καλο θα ηταν βεβαια να ρωτησεις και το δικηγορο σου τι γινεται σε τετοια περιπτωση...Μακαρι παντως να μη περασεις Χριστουγγενα μεσα στο τμημα ακουσα το μενου ειναι χαλια εκει...:)

Παντως η συμπεριφορα του πρωην ειναι απαραδεκτη ως προς τα λογια του προς το παιδι...απλα κανει χειροτερα τα πραγματα με αυτα που του λεει!!

Καλο κουραγιο...τι να πω!!!:-(

Το λάθος του πατέρα είναι που μίλησε έτσι στο παιδί. Απο εκεί και πέρα όμως πρεπει να βρεθεί τρόπος να πειστεί το παιδί ότι πρεπει να πάει στο πατέρα του πάσει θυσία! Σκέψου λίγο να περίμενες εσύ πως και πως αυτά τα χριστούγεννα και τελικά επειδή το παιδί δεν ήθελε να το είχες στερηθεί. Συζήτησε όμορφα με τον άντρα σου να βρείτε τρόπο να πάει το παιδί. Δεν χρειαζεται να μαλώσετε και απλά επίπληξέ τον για το τρόπο που μίλησε. Δεν χωράει συζήτηση. Το σίγουρο είναι βέβαι ότι εξαιτίας σας το παιδί έχει κόψει τη καρδιά του σε δύο κομμάτια και ζει με μισή χαρα. Αντί να σκέφτεσαι το αν θα περάσεις εσύ τα χριστούγεννα σε αστυνομικό τμήμα σκέψου ότι το παιδί σου θα περάσει τα χρστούγεννα μόνο με ένα γονιό αντί και με τους δύο. Συγγνώμη που θυμώνω αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το παιδί και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι συναισθηματικά κενά του έχουν ήδη δημιουργηθεί. Καλή δύναμη και πάνω απ'όλα συννενόηση για χάρη του παιδιού. Είσαι τυχερή που το μωρό το κράτησες εσύ ενώ ό σύζυγος σου ξαφνικά είναι πατερας για συγκεκριμένες μέρες του μήνα... Και πάλι χίλια συγγνώμη αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κρατιέμαι.

gth0p3.png

Αγαπητή Γιώτα

Διάβασα προσεκτικά την απάντηση σου και διακρίνω την πικρία σου και εν μέρει τη δικαιολογώ , για την οποία όμως μονο εσυ γνωρίζεις από που προέρχεται και κανεις άλλος.

Θα σου πω όμως ότι στην δική μου περίπτωση δεν είναι ετσι τα πραγματα όπως ίσως τα φανταστηκες. Ο μικρός μου είναι 10 ετών και από 10 μηνων χωρίσαμε με τον πατέρα του και όλα αυτά τα χρόνια δεν τον εχω στερήσει απʼτον πατέρα του ουτε μια μερα, αντιθέτως μεχρι τον αυγουστο που πέρασε, εμενα αθήνα τον εβλεπε σε καθημερινή βάση ασχετα τι ελεγε η οποια αποφαση υπηρχε. Στην ουσια εγώ από μονη μου ειχα τροποποιησει την αποφαση γιατι δεν ήθελα να μεγαλώσει το παιδί μου χωρίς τον πατέρα του και παντα φρόντιζα και φροντίζω να μιλαω οσο φρόνημα και συγκεντρωμενα μπορώ για εκείνον, οπότε θεωρώ ότι κρατώντας αυτή τη στάση τα 10 αυτά χρονια εκείνος είναι ο τυχερός που εχει μια πρώην συζυγο και μάνα του παιδιου του να το μεγαλώνει με αγαπη και για τους δύο γονείς του, σε σχέση και σε σύγκριση με άλλες μάνες και σόγια που ισως να εχουμε συνηθίσει ή ακούσει να βάζουν λόγια στα παιδιά ή να μιλάνε άσχημα για τους γονείς εκατέρωθεν.

Το αν θα περάσω εγώ τα Χριστούγεννα σε κάποιο αστυνομικό τμήμα δε το γνωρίζω ακόμη αλλά και ποσώς με ενδιαφέρει να πω την αλήθεια (γελάω με τη σκέψη) διότι προσπαθώ με συζητηση και διάλογο ακόμη και τώρα να μεταπείσω το μικρό να πάει στο πατέρα του σφίγγοντας τα δόντια μου και την καρδιά όσο πιο πιστευτή μπορώ να γίνομαι ότι πρέπει και επιβάλλετε να πάει , ξέροντας όμως παρʼόλα αυτά τι θα γίνει και πως θα περάσει ο μικρός και αυτά τα χριστουγέννα .Οπως τα πέρασε και όλα τα αλλα χριστουγεννα και πασχα και καλοκαιρινές διακοπές δηλαδή μόνος του στο σπίτι της πρώιν πεθεράς μου (γιαγιάς του) και τον πατέρα του να τον επισκέπτεται εκεί αντί να έχει το παιδί σπίτι του (μια και εχει ξαναπαντρευτεί εκείνος από το 2005) και να νιώθει και αυτό την οικογενειακή ζεστασιά ειδικά αυτές τις μέρες. Ο κύριος όμως δεν εχει φροντίσει ποτέ να φτιάξει ένα δωμάτιο ή έστω κρεβάτι στο γιο του στο σπίτι του και αυτό γιατί η τωρινή συζυγος του δεν θέλει το παιδί μας . Ο μικρός μου λοιπόν εχει φτάσει πλεον σε μια ηλικία τώρα που αναγνωρίζει την διαφορετική μεταχείριση του πατέρα του σε σχέση με την αδερφή του (εχει και δευτερο παιδί εκείνος από το 2ο γάμο του) και βλέπει συνεχώς τον πατέρα του να τον αφήνει κάθε φόρα στην γιαγιά του να μένει ,να παιζει ,να τρώει να πλένεται,να κοιμάται εκεί ,και εκείνος να φευγεί με την κόρη του και να πηγαίνει σπίτι του και βέβαια έρχεται σε μενα και μου κάνει πλέον παράπονα , ότι είναι μονος του συνεχεια στη γιαγιά του και βαριέται και γιατί τον αφήνει εκει και … και .. πολλά και…..

Εγώ λοιπόν από την μεριά μου δεν μπορώ συνέχεια να βρίσκω δικαιολογίες για τα λάθη του πατέρα του , ούτε να τον δικαιολογώ .(δήθεν θα δουλεύει βραδινός κ.τ.λ.)

Αλλα κουράστικα και εγώ όμως συνέχεια να φωτογραφίζομαι στα μάτια του παιδιού ως εγώ η κακιά και να πηγαίνω κόντρα στο παιδί στο τι θέλει να κάνει και να επωμίζομαι ευθύνες που ανήκουν στον πρώην άντρα μου για καθαρά δικά του λάθη.(όλα αυτά τα έχω συζητήσει πολλάκις στο παρελθόν με τον πρώην αλλά δεν εχει αλλαξει τίποτα από την στάση του απέναντι στο παιδί ούτε του φέρετε όπως του αναλογεί ως παιδί του και αυτό και πρωτότοκο μάλιστα όπως κάνει και στην κόρη του).

Και αυτή τη φορά πραγματικά επειδή σκέπτομαι μόνο το καλό του παιδιού μου και να μην περάσει χάλια πάλι γιορτές ειλικρινά μάλλον…… θα ενδώσω στη μεριά του μικρού και θα συναινέσω στην θέληση του να μην πάει ,και να κάτσει εδώ μαζί με μένα και τον άντρα μου (έχω ξαναπαντρευτεί εδώ και 1 χρόνο και εγώ).

Αυτό που έχω να πώ είναι ότι καλό θα είναι ο μπαμπάς αντί να απαιτεί τα νόμιμα, να καθήσει να σκεφτεί γιατί το παιδί είναι μαζί του θυμωμένο και να προσπαθήσει να το πλησιάσει ουσιαστικά.

Αν συνεχίσει έτσι θα το χάσει εντελώς (το παιδί).

Στο νομικό κομμάτι τώρα,έχω την εντύπωση ότι για όποιο δικαστήριο παιζει σημαντικό ρόλο η επιθυμία του παιδιού.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Διαφημίσεις

Αγαπητέ gavria συμφωνώ μαζί σου ,τον εχω παρακαλέσει στο πέρασμα αυτών των χρόνων πολλές φορες να προσπάθησει να βάλει το παιδί στην οικογένεια του ,αλλα η μόνημη απάντηση ήταν οτι ο μικρός κάνει οτι θέλει και πάει οπου θέλει , ετσι τον βόλευε τουλάχιστον να μου λέει γιατι οπως δείχνει τώρα τελικά αυτό ήταν μια δικαιολογία και μόνο και τώρα δεν μετράει τι θέλει το παιδί παρα μόνο η ικανόποιηση του δικού του εγώ, και οχι τι επιθυμεί το παιδί μας.Να αναφέρω οτι δεν εχω τρέξει σε δικαστήρια να καταγγείλω τιποτα απο ολα αυτά που έχουν συμβεί ολα αυτά τα χρόνια παρόλο που ξέρω και ξέρει και εκείνος οτι να μην διανυκτευρει ,να μην μένει το παιδί σπίτι του και η ελλειψη σωστής επιμέλειας τις ημέρες που τον έχει εκείνος ειναι εντελώς παρανομο, αλλα δεν τον έκανα γιατί ήθελα ηρεμία στις μεταξύ μας σχέσεις για χάρη του παιδιού.

μαγιονεζάκι,

για το νομικό κομμάτι, δεν ξέρω να σε βοηθήσω καθόλου.

Αυτό που είναι τραγικό είναι να ζητά επαναδιαπραγμάτευση της τυπικής επικοινωνίας με το παιδί, όταν δεν έχει ουσιαστική επικοινωνία με το γιό του.

Η συμπεριφορά του είναι άκρως κακοποιητική σε πολλά επίπεδα (ούτε καν προσπαθεί να "δέσει" τα δυο αδέλφια) και νομίζω πως πρέπει να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου.

Είναι πολύ όμορφο εκ μέρους σου που παλεύεις να κρατήσεις ψηλά την εικόνα του πατέρα και σε συγχαίρω. Αλλά - όσο αφορά τον πρώην σύζυγο - μην πας στο πόλεμο με τριαντάφυλλα. Βρες τρόπους να του τρίξεις τα δόντια. Νόμιμα. Γιατί τα παιδιά δεν είναι μέσο αντεκδίκησης ή έκφρασης απωθημένων.

Εσύ θα ξεπεράσεις την όποια "ποινή", το όποιο αυτόφωρο. Το παιδί πως θα ξεπεράσει την απόρριψη - την εγκατάλειψη - τον εκβιασμό και τον εμπαιγμό? (Εύχομαι τουλάχιστον στη δική σου νέα οικογένεια, το παιδί να έχει βρει τις ισορροπίες του)

Δύσκολος ο αγώνας σου. Αλλά θα τα καταφέρεις. Για χάρη του γιού σου.

Υ.Γ. Έχετε μιλήσει οι δυό σας (γονείς) έστω τηλεφωνικά για το θέμα που προέκυψε? Μήπως αρχικά να του έκανε σύσταση ο δικηγόρος σου?

Λόγω μίας υπόθεσης "φιλικού" ζευγαριού θα σου πω το εξής:

η μητέρα που έχει την επιμέλεια ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πάρει το παιδί και να πάει όπου θέλει!!! χωρίς καν να ενημερώσει τον πατέρα!!!!! έχει την επιμέλεια και μπορεί να το κάνει.

ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ αν είναι σωστή η πράξη αυτή ή όχι, αλλά έτσι έχουν οι νόμοι μας.

ΕΥΤΥΧΩΣ ή ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν θα απαντήσω στην συγκεκριμένη φάση,γιατί ζούμε σε μία κοινωνία αντιφάσεων....ο ένας νόμος αναιρεί τον άλλον.......

νομίζω πως απο την στιγμή που το παιδί δεν θέλει δεν υπάρχει θέμα αστυνομίας....συνήθως οι δικαστές κοιτάνε αν το παιδι περνάει καλά....και πιο περιβάλλον είναι το καταλληλο για να μεγαλώσει....

καλό θα ήταν να πάρεις τηλέφωνο τον δικηγορο σου να ρωτήσεις για το νομικό θέμα...και στην γραμμή επικοινωνίας για να δεις πως θα το χειριστείς....

εμεις ότι και να σου πούμε δεν είμαστε ειδικοί....και ίσως κάνουμε και λάθος....ο καθένας σύμφωνα με την κρίση του και τα βοιώματα του θα σου απαντήσει.....δεν υπάρχει λόγος να απολογιθείς σε καμιά μας...ούτε να δώσεις περαιτέρο εξηγήσεις....είναι μια κατάσταση την οποία την διαχειρίζεσαι εδώ και χρόνια αλλά επειδή πλέον το παιδί μεγάλωσε και μπορεί να καταλάβει περισσότερα....ίσως να μιλήσεις με κάποιον ειδικό διότι θεωρώ πως ίσως να μην είναι απλό το θέμα....απλά μια άρνηση του παιδιού....

ελπίζω να πάνε όλα καλά...

1129643tvsq1yiqpw.gif

fenaki se pia grammi epikoinwnias anaferese me endiaferei amesa mporeis na gineis pio katatopistiki? milisa me to dikigoro mou alla den niwthw oti kalyptomai sto ithiko kommati tou thematos isws se afti ti grammi pou les esy na mporoun na dwsoun mia parapanw idea i enallaktiki ......

ti vrikaaaaa ti grammi ok. :)

Διαφημίσεις

magoinezaki θέλω να σου πω μπράβο που είσαι τόσο καλή μάνα και παρόλο που ο πατέρας του παιδιού σου, σου έχει κάνει δίαφορα εσύ με πολύ ωριμότητα κάνεις το σωστό για το παδί σου Τώρα γνώμη μου πάντα ..... πρώτα μιλάς στο πατέρα ξανά για ποιο λόγο το παιδί δεν θέλει να έρθει και αν αυτός δεν θέλει να το καταλάβει κακός .

Το παιδί θα το κρατήσεις μαζί σου τα χριστούγεννα γιατί είναι κρίμα το καημένο να περάση άσχημα και μόνο με τη γιαγια και το παππου Μπορεις να τον πας μια ΄δυο μέρες με την προηπόθεση να τον πάρει στο σπίτι του και οχι να μένει στην γιαγιά του , τώρα πλέον είναι μεγάλο παιδί και δεν μπορει να το κλείνει σε τέσσερις τοίχους και να παίζη μόνο του

Καλημέρα σας και εύχομαι καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλή χρόνια με υγεία και αγάπη τα πολυτιμότερα., και χωρίς προβλήματα το 2011 ή οσο το δυνατόν λιγότερα.

Εν συντομία το ζουμί του post τούτου είναι οτι ο γιος μου ήταν το σαββατοκύριακο που πέρασε στο πατέρα του στην αθήνα.Του είπε λοιπόν ο μικρός μου οτι τα Χριστούγεννα δεν θέλει να πάει (από τις 23 ως 30 οπως προβλέπετε στο χαρτί βάση της απόφασης της επιμέλειας που έχω εγω και διατηρείτε η επικοινώνια αυτή εδώ και 10 χρόνια κατά γράμμα και παραπάνω πολλές φορές πέραν του τι λέει το χαρτί μας).

Η απάντηση του πρώιν συζυγου στο παιδί ήταν οτι δε θες να εισαι με το πατέρα σου ?

Ο μικρός του λέει δεν ειναι αυτό αλλα βαριέμαι δεν θέλω να ερθω προτιμώ να κάτσω με τη μαμά στο σπίτι μας που εχω τα παιχνιδια μου ,το δωμάτιο μου ,το σκύλο μου, δεν θέλω να με πάρεις με το ζόρι. Και τότε του απάντησε ο μπαμπάς του , θα έρθεις με το ζόρι θες δε θες , και αυτό δεν ειναι κάτι που το αποφασίζεις εσύ ή η μαμα σου αλλά τα δικαστήρια και αν δεν έρθεις θα έρθω με την αστυνομία να σε πάρω γιατι σε δικαιούμαι . Και ερωτώ ρε παιδιά ειναι κουβέντες αυτές πατέρα σε ενα 10χρονο παιδι? Και όντως μπορεί να μου φέρει την αστυνομία εδώ στο σπίτι μου παρόλο που αρνείται ο μικρός να πάει? Εγώ από τη μεριά μου προσπάθησα στο πέρας και της προηγούμενης εβδομάδας να πίσω το παιδί οτι δεν είναι σωστό και πρέπει να πάει αλλα εκείνο δεν θέλει , και τώρα αυτό το σ/κ συνέβη αυτό. (να πω οτι εκκρεμεί απόφαση η οποία δεν εχει βγεί ακόμη από δικαστήριο που έγινε στις 30 νοέμβρη ζητώντας την επιμέλεια του παιδιου ειδάλλως την ρύθμιση της επικοινωνίας , επειδή εγώ ξαναπαντρεύτηκα και μετακόμισα σε μεγάλη όμως επαρχιακή πόλη και τώρα υπάρχει μία απόσταση 2 με 2.5 ωρων για να επισκεφθεί το παιδί σε σχέση με πριν που έκανε μισή ώρα περίπου μόνο όταν έμενα αθήνα).

Αλλη παρόμοια περίπτωση υπάρχει και πως το αντιμετώπισε αυτό?

Όποια ιδέα ,συμβουλή ή και λύση ΔΕΚΤΗ!!! Αλλιώς με βλέπω χριστουγεννιατικα κρατούμενη σε αστυνομικό τμήμα με την αιτιολογία οτι εγώ ευθύνομαι για καταπάτηση δικαστικής απόφασης της επικοινωνίας με το παιδί.

το καλύτερο που εχεις να κανεις είναι να ρωτησει τον δικηγόρο σου.

γνωμη μου: μπορεις να αντικαταστήσεις τις μερες των χριστουγέννων με σαββατοκύριακα και με τις μερες που τον βλέπει μεσα στην εβδομαδα.

ο αντρας μου είναι χωρισμένος με μια κόρη, το χαρτι του δικαστηριου γραφει: εναλλαξ χριτσουγεννα-πρωτοχρονιά.

πριν 2-3 χρονια (η κόρη 14,5 τωρα) δηλωσε στη μαμα της οτι θελει να κανει πρωτοχρονιά με τον μπαμπά της γιατι περναει καλύτερα!

καμία αντίρηση...

age.png

ΜΑΓΙΟΝΕΖΑΚΙ καλησπερα και απο εμενα.απο μια δικη μου προσωπικη εμπειρια θα προσπαθησω να λυσω την απορια σου.η κορη μου τσακωθηκε με τον πατερα τησ σε ηλικια δωδεκα ετων πολυ ασχημα.απο μια παρεξηγηση κατεληξε να βρισει πολυ ασχημα την μικρη και η μικρη πολυ πικραμενη απο την συμπεριφορα του του δεν ηθελε να ξαναπαει ποτε.ουτε σε γιορτεσ ουτε σαββατοκυριακα .εγω προσπαθησα να δικαιολογησω την σταση του αυτην και να προσπαθω να την πεισω να τα ξαναβρουνε.την εστειλα στην μητερα μου να αλλαξει περιβαλλον και να ηρεμησει!οταν πια γυρισε στο σπιτι, μου ειπε εγω δεν θα ξαναπαω εχω πεθανει για εκεινον και με το ζορι δεν θα με στειλεισ ποτε! ηταν αμετακλητη η αποφαση τησ και καταλαβα οτι δεν ηθελε καν να του μιλησει στο τηλ,γιατι εκεινοσ την εψαχνε να τησ ζητησει συγνωμη εστω τηλεφωνικωσ επειδη δεν δεχοταν εκεινη καμμια επικοινωνια. πηγα στο αστυνομικο τμημα τησ περιοχησ μου και τουσ ειπα την κατασταση που επικρατουσε πατερα παιδιου και αν εγω θα εβρισκα τον μπελα μου αν δεν πηγαινε το παιδι,μου ειπαν οτι εχει το δικαιωμα η μικρη να μην παει αφου δεν θελει και δεν θα εμπαινα εγω στο κρατητηριο για αυτο το λογο!αρα νομιζω οτι δεν πρεπει να το φοβασαι αυτο.ρωτα και εναν δικηγορο καλυτερα για σιγουρια!