Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορεί να είμαι έγκυος?


Νάση

Recommended Posts

γειά σε όλους..έχω ένα πρόβλημα και λόγο ηλικίας δεν είναι και τόσο εύκολο να το εκμιστηρευτώ..! Έιμαι 18 χρονών και πριν απο μια βδομάδα ήρθα σε επαφή με σύντροφο και είχαμε πρόβλημα με το προφυλακτικό (edit admin)

παρακαλώ βοήθεια :(

 

Παράθεση

Review for google:   this discussion is a teenager asking parents for advice on family planning and preventing unwanted pregnancy. We removed some explicit words the teenager used.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα πρέπει την επόμενη φορά να ειστε πιο προσεκτικοί οταν τελειώνει η  πράξη.. Δεν νομιζω οτι εισαι εγκυος κι αυτο γιατι ηρθατε σε επαφή 3 μερες αφου τελειωσε η περίοδος σου..Εαν σου ξανασυμβεί αυτό και φυσικά δεν θα ηθελες να γινεις μανουλα , θα πρέπει να το συζητησεις με τον γυναικολογο σου αμέσως μηπως και σου δωσει το χαπιτ ης επομενης μέρας. Όμως περα της εγκυμοπσυνης , νβα ξερεις οτι υπαρχουν κίνδυνοι για σεξουαλικως μεταδιδωμενα νοσήματα.

Τα πιό ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να εχεις μεινει εγκυος τρεις μερες μετα απο την περιοδο σου,αλλα εξαρταται και απο τον κυκλο σου! οσο πιο μικρος κυκλος, τοσο πιο κοντα οι γονιμες μερες στην τελευταια περιοδο.πολυ προσοχη και παντα προφυλαξεις! να του πεις να τραβιεται πριν τελειωσει εστω κι αν φοραει προφυλακτικο.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχής έχεις σταθερό κύκλο και πόσων ημερών; Πόσες μέρες σου κρατάει η περίοδος; Πάντως για να έχεις συμπτώματα μετά από λίγες μέρες είναι απίθανο. Αν υπολογίσεις ότι μπορεί να ήταν γόνιμη ημέρα (σύμφωνα με τις παραπάνω ερωτήσεις) θα μπορούσες να πάρεις το χάπι της "επόμενης μέρας" που σταματάει μία εγκυμοσύνη αν το πάρεις νομίζω στις αρχές της επαφής. Πρόσεχε όμως δεν είναι κάτι που το παίρνεις έτσι απλά! Συμβουλέψε έναν γιατρό ή φαρμακοποιό!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μεγάλη προσοχή όχι μόνο στον τομέα του παιδιού αλλά και στον τομέα της προφύλαξης από διάφορα νοσήματα.Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά εγώ έπιασα τον μπέμπη μου αμέσως μετά την περίοδο πράγμα σπάνιο βέβαια αλλα έτυχε. Για να έχει συμπτώματα από τόσο νωρίς είναι λίγο δύσκολο και να σου πώ την αλήθεια δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης στην περίπτωσή σου.Μην αγχώνεσαι γιατί πολλές φορές από το άγχος αργείς να αδιαθετήσεις. Προσέχουμε για να μην έχουμε και δεν προσέχουμε για να έχουμε.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η περίοδος μου κρατάει 5 μέρες και πάντα έχώ πρώτες μέρες κάθε μήνα..δεν κατάλαβα ουτε και εγώ πως έγινε κάτι τέτοιο..! τώρα σίγουρα θα επικοινωνήσω με κάποιν γυναικολόγο.

 

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας..και την επόμενη φορά θα είμαι πολυ πιο προσεκτική :-)

Link to comment
Share on other sites

η περίοδος μου κρατάει 5 μέρες και πάντα έχώ πρώτες μέρες κάθε μήνα..δεν κατάλαβα ουτε και εγώ πως έγινε κάτι τέτοιο..! τώρα σίγουρα θα επικοινωνήσω με κάποιον γυναικολόγο.

 

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας..και την επόμενη φορά θα είμαι πολυ πιο προσεκτική :-)

Link to comment
Share on other sites

Touristria είπε:
Θα πρέπει την επόμενη φορά να ειστε πιο προσεκτικοί οταν τελειώνει η πράξη.. η περίοδος σΔεν νομιζω οτι εισαι εγκυος κι αυτο γιατι ηρθατε σε επαφή 3 μερες αφου τελειωσε ου..Εαν σου ξανασυμβεί αυτό και φυσικά δεν θα ηθελες να γινεις μανουλα , θα πρέπει να το συζητησεις με τον γυναικολογο σου αμέσως μηπως και σου δωσει το χαπιτ ης επομενης μέρας. Όμως περα της εγκυμοπσυνης , νβα ξερεις οτι υπαρχουν κίνδυνοι για σεξουαλικως μεταδιδωμενα νοσήματα.

δεν θελω να σε αγχωσο αλλα κάνεται βλακείες βρε κορίτσια ..................δεν προσέχεται καθόλου τίποτα δεν μου λέει καθάρισα πριν 3 μέρες και τα τρία μου παιδιά τα έκανα ετσι ακριβώς ....όταν κάνουμε σεξ το κάνουμε προσεκτικά προφυλακτικό πάντα και με προσοχή όταν βγαίνει νατο κραταει και βγαίνεις εσυ πρώτα ΝΑ χαρείται το έρωτα δεν λέω ναι αλλα με προσοχή :-D

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε αγχωσο αλλα κάνεται βλακείες βρε κορίτσια ..................δεν προσέχεται καθόλου τίποτα δεν μου λέει καθάρισα πριν 3 μέρες και τα τρία μου παιδιά τα έκανα ετσι ακριβώς ....όταν κάνουμε σεξ το κάνουμε προσεκτικά προφυλακτικό πάντα και με προσοχή όταν βγαίνει νατο κραταει και βγαίνεις εσυ πρώτα ΝΑ χαρείται το έρωτα δεν λέω ναι αλλα με προσοχή :-D

 

Ο.Κ. μην τη τρελλαίνεις την κοπέλα! Ατυχήματα συμβαίνουν όπως είπες και σ' εσάς τρείς φορές!!!

Άλλωστε δεν είναι μόνο ευθύνη των κοριτσιών να προσέχουν και ούτε δίνουν οδηγίες με τα προφυλακτικά πώς μπαίνουν και πώς βγάινουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι κοριτσάκι μου!!!Σαφώς και πρέπει να προσέχεις πρώτα από όλα για σένα. Αν σου έχει κολήσει η ιδέα της εγκυμοσύνης κάνε ένα τεστ, αν και δεν νομίζω ότι θα είχες τόσο σύντομα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι κοριτσάκι μου!!!Σαφώς και πρέπει να προσέχεις πρώτα από όλα για σένα. Αν σου έχει κολήσει η ιδέα της εγκυμοσύνης κάνε ένα τεστ, αν και δεν νομίζω ότι θα είχες τόσο σύντομα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης.

 

σίγουρα θα κάνω οπωσδήποτε :-(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις για να κανεις τεστ εγκυμοσυνης αν και απο οτι καταλαβα δεν ξερεις να υπολογιζεις τον κυκλο σου και εγω στην ηλικια σου δεν ηξερα σημασια ειχε για εμενα ετσι νομιζα οτι μου ερχοταν η περιοδος καθε μηνα ... ασε που νομιζα οτι πχ αδιαθετουσα 27 ελεγα αραγε πρεπει να μου ερθει στις 27 του αλλου... Λοιπον αμα θες να μαθεις πληροφοριες για τον κυκλο σου και να ξερεις κιολας για να εισαι προσεκτικη πρεπει τουλαχιστον για 6μηνες να γραφεις την περιοδο σου για να μπορεις να βγαλεις τον κυκλο σου... τωρα οσον αφορα για πιθανη εγκυμοσυνη εμενα μου φαινεται απιθανο αλλα παρολο αυτα επειδη το τεστ δεν θα ειναι εγκυρο τοσο νωρις περιμενε λιγες μερες να κανες εξεταση αιματος (χωριακη) . Καλα δεν λεω κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο.Κ. μην τη τρελλαίνεις την κοπέλα!συμβαίνουν όπως είπες κα Ατυχήματα ι σ' εσάς τρείς φορές!!!

Άλλωστε δεν είναι μόνο ευθύνη των κοριτσιών να προσέχουν και ούτε δίνουν οδηγίες με τα προφυλακτικά πώς μπαίνουν και πώς βγάινουν!

χωρις παρεξηγηση εγω ημουν παντρεμενη και τοσο απλα και ευκολα εκανα τα παιδια μου με συνηδητη επιλογη στη ζωη μου , για μενα δεν ηταν ατυχηματα ηταν το ωραιοτερο πραγμα στη ζωη μου.

Και ναι καλυτερα να πω τον τροπο που θα προσεξουν παρα να σου πω πως να ελεγχεις το κυκλο σου για να μην μεινεις εγκυος....καθε μερα του μηνα ειναι επικυνδινη αφου κανεις χωρις προφυλαξη και εκτος το μωρο υπαρχουν και παρα πολλες ασθενειες που σιγουρα δεν σκεφτεσαι οταν ο καλο σου, σου πει οτι εισαι η πρωτη του ..... ειναι 18 χρονων και πανω στα καλυτερα της χρονια και πανω στο παθος και στο πρωτο σκυρτιμα του ερωτα τα ξεχναμε ολα και τη προφυλαξη ,και μην περιμενης απο τον καλο σου να προσεξη εσυ και μονο εσυ θα προφυλασης το σωμα σου κανεις δεν σε αγαπαει περισσοτερο απο εσυ τον εαυτο σου ...σου ευχομαι μεσα απορτη καρδια μου να μην εισαι εγκυος και να ληξη γρηγορα η αγωνια σου

Αυτην την αγωνια την επομενη φορα να την θυμασε και να προσεχη καλυτερα την επομενη φορα:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω για κάθε γυναίκα που της τυχαίνει μία απρογραμμάτιστη εγκυμοσύνη:

 

υπάρχει σύλλογος που στηρίζει ανύπανδρες μητέρες και φτωχές οικογένειες προκειμένου να μην γίνει το έγκλημα της έκτρωσης (φόνος), το οποίο σκοτώνει και το βρέφος και την μητέρα κυριολεκτικά.

 

"Η αγκαλιά"

http://www.unborn.gr/

 

Κι εγώ εύχομαι νη μην σου τύχει κάτι το οποίο θα σου είναι δυσάρεστο.

Για όλα όμως υπάρχει διέξοδος, και από όλα μπορεί να αποκομήσεις τεράστιο κέρδος.

Πόσο μάλλον από έναν νέο άνθρωπο, που θα σε γεμίσει πρωτόγνωρα,μοναδικά και πολύτιμα συναισθήματα.

 

Να είσαι καλά!

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
γειά σε όλους..έχω ένα πρόβλημα και λόγο ηλικίας δεν είναι και τόσο εύκολο να το εκμιστηρευτώ..! Έιμαι 18 χρονών και πριν απο μια βδομάδα ήρθα σε σεξουαλική επαφή με έναν σημαθητή μου..(3 μέρες πριν μου είχε τελειώσει η περίοδος..) αφότου έγινε η πράξη και κατάλαβα πως "τελείωσε" σηνηδητοποίησα πως το προφυλακτικό είχε μείνει μέσα στον κόλπο μου..αμέσως σηκώθηκα να δω άμα ήταν σπασμένο το προφυλακτικό άλλα ευτυχώς δεν ήταν..! Τώρα το πρόβλημα μου είναι πως μετα απο 4-5 μέρες άρχησα να έχω μικρές ενοχλησεις στην κοιλιά μου και να με πονάει η λεκάνη..είναι δυνατον να είμαι έγκυος? ή είναι απλά νευρικό? και αμα είμαι πως θα το ανακαλύψω? να παω σε γυναικολόγο?

 

παρακαλώ βοήθεια :(

 

Είναι απαραίτητο να υπαρχει μια σχεση εμπιστοσυνης και οικειοτητας με το γυναικολογο. Θα μπορουσε καποιος να σε συμβουλευσει αμεσα και να εχεις γλυτωσει το αγχος και τον κινδυνο.

 

Βρειτε καποιο γυναικολογο που να ειναι γνώστης των προβληματων της ηλικίας σας και συμβουλευτειτε τον για τα θεματα που σας αφορουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το προφυλακτικο που μενει μεσα εχει τυχει σε παααρα πολλες γυναικες ! Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει 2-3 φορες και οχι μονο σε ηλικιες 18 χρονων αλλα και πολυ μεγαλυτερη... μην εχεις ενοχες καταρχην οτι φταις εσυ... συμβαινουν αυτα..απλα απο εδω και περα θα το εχεις υποψη σου οτι συμβαινει και αυτο και θα το ελεγχετε κατα την διαρκεια της επαφης.

Τωρα , το προφυλακτικο οταν το εβγαλες ειχε αδειασει μεσα σου ή ειχε διπλωσει -ως συνηθως- και ηταν το σπερμα μεσα οταν το εβγαλες?

ΥΓ Συγνωμη για τη γλαφυρη περιγραφη αλλα δεν μπορω να στο εξηγησω με αλλα λογια...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας... επειδη με εχει φαει η αγωνια και δεν ξερω τι να κανω δωστε μου τα φωτα σας!! λοιπον... ειχα περιοδο στις 4/6 εχω κυκλο 28-30 ημερων με προσπαθειες στις γονιμες μερες-σημερα και ενω μετρουσα την 5 ημερα καθυστερησης με συμπτωματα( ζαλαδες,κουραση,λιγουρες,πρησμενο στηθος-δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο,πονακια χαμηλα) ξαφνικα νοιωθω εναν πονο το πρωι και βλεπω λιγο αιμα... δεν ειναι πολυ απλα ο πονος με προβληματιζει.. τι πρεπει να κανω?? ημουν σχεδον σιγουρη οτι τα καταφερα αυτη την φορα..:-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας... επειδη με εχει φαει η αγωνια και δεν ξερω τι να κανω δωστε μου τα φωτα σας!! λοιπον... ειχα περιοδο στις 4/6 εχω κυκλο 28-30 ημερων με προσπαθειες στις γονιμες μερες-σημερα και ενω μετρουσα την 5 ημερα καθυστερησης με συμπτωματα( ζαλαδες,κουραση,λιγουρες,πρησμενο στηθος-δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο,πονακια χαμηλα) ξαφνικα νοιωθω εναν πονο το πρωι και βλεπω λιγο αιμα... δεν ειναι πολυ απλα ο πονος με προβληματιζει.. τι πρεπει να κανω?? ημουν σχεδον σιγουρη οτι τα καταφερα αυτη την φορα..:-(

 

Νομίζω πως πρέπει να πάς να δεις γυναικολόγο για να είσαι 100%... και να του πεις ακριβώς τα συπτωματά σου.. υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος και απλά να σου ήρθε λίγο αίμα.. αν έχεις πονάκια περιόδου είναι φυσιολογικό και εγω είχα χωρίς όμως να έχω αίμα... κάνε και μια εξέταση β-χοριακής για σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να πάς να δεις γυναικολόγο για να είσαι 100%... και να του πεις ακριβώς τα συπτωματά σου.. υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος και απλά να σου ήρθε λίγο αίμα.. αν έχεις πονάκια περιόδου είναι φυσιολογικό και εγω είχα χωρίς όμως να έχω αίμα... κάνε και μια εξέταση β-χοριακής για σίγουρα

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αυτο θα κανω μια χοριακη για να δω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...