Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ


katerina_s86

Recommended Posts

Σας παρακαλώ θα ήθελα τις γνώσεις σας σε κάτι!!!! Πρίν λίγες μέρες έδωσα στο καθαριστήριο ένα μπουφάν με πούπουλα. Το πήρα 2 μέρες μετά και το φόρεσα την επόμενη δηλαδή χθές. Στην αρχή δεν μύριζε τίποτα αλλα μετά απο λίγο άρχισα να αντιλαμβάνομαι μια περίεργη μυρουδιά σαν κοτόπουλο. Ο φίλος μου,μου είπε οτι μπορεί να μη στέγνωσε καλά και απο χθές το έχω μπροστά στο καλοριφέρ. Μυρίζει σε κάποια σημεία τοπικά ακόμη. Δε ξέρω τι να κάνω και τι έχει συμβεί. Άυριο θα πάω στο καθαριστήριο και θα γίνει χαμός. Υπάρχει καμία ελπίδα αποκατάστασης της ζημιάς? Στις οδηγίες έγραφε πλύσιμο στους 30 και μετα στεγνωτήριο! Τους το είπα και όλας! Το έχω πλύνει ακόμη μια φορά στο ίδιο καθαριστήριο και δεν είχα κανένα θέμα. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξανά πλύσιμο και άμεσο στέγνωμα. Εγώ το πλένω στο σπίτι αλλά το στεγνώνω πάνω στο καλοριφέρ όσο πιο γρήγορα γίνεται. Δηλ. το γυρνάω από όλες τις μεριές, το τινάζω και το τρίβω να ξεχωρίσουν τα πούπουλα για να το βοηθήσω να στεγνώσει γρήγορα. Σε μία μέρα στεγνώνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την ποιότητα του πούπουλου,δε φταίει το καθαριστήριο γι'αυτό.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την ποιότητα του πούπουλου,δε φταίει το καθαριστήριο γι'αυτό.

ισχύει!!! εγώ είχα κάποτε ένα μπουφάν Fila το οποίο το είχα ακριβοπληρώσει και το οποίο όταν το έπλενα ΕΖΕΧΝΕ κοτίλα .. το στέγνωνα 3 μέρες στο στεγνωτήριο και δεν χαμπάριαζε τίποτα .. η μυρωδιά έφευγε καθώς το φορούσα .. το είχα κάνει αλλαγή 2 φορές απο την εταιρεία και στο τέλος μου είπανε ότι απλά δεν ήταν καλό το πούπουλο ..

 

επίσης, επειδή έχω καθαριστήριο, καλό θα ήταν να το ξαναπάς στο συνάδελφο που σου το καθάρισε, να του πείς το πρόβλημά σου και να τους ζητήσεις να στο στεγνώσουν λίγο ακόμα .. δε χρειάζεται ξανά πλύσιμο .. και επίσης δε χρειάζεται να το ξαναπληρώσεις .. ;)

 

καλό θα ήταν τα πουπουλένια παπλώματα-μπουφάν-μαξιλάρια κλπ να τα δίνετε σε καθαριστήριο .. επειδή τα στεγνώνετε σε καλοριφέρ ή στο ήλιο, με τον καιρό σαπίζει το πούπουλο που έχουν μέσα και αρχίζουν να μαζεύονται μικρόβια .. όταν μπαίνουν σε στεγνωτήριο στεγνώνουν πιό υγιεινά και αφρατεύουν κιόλας ..

αυτά ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

επειδή τα στεγνώνετε σε καλοριφέρ ή στο ήλιο, με τον καιρό σαπίζει το πούπουλο που έχουν μέσα και αρχίζουν να μαζεύονται μικρόβια ..
Μωρέ δεν θα μύριζε αν σάπιζε; Μπορεί να τρίβεται με τα χρόνια αλλά να σαπίσει; Στον ήλιο πάντως δεν στεγνώνει γρήγορα και μυρίζει, θέλει καλοριφέρ στο φουλ αλλά προσοχή μην καεί απέξω.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ δεν θα μύριζε αν σάπιζε; Μπορεί να τρίβεται με τα χρόνια αλλά να σαπίσει; Στον ήλιο πάντως δεν στεγνώνει γρήγορα και μυρίζει, θέλει καλοριφέρ στο φουλ αλλά προσοχή μην καεί απέξω.

με τον καιρό λέω .. το πούπουλο θέλει στέγνωμα σε στεγνωτήριο .. να ανακατεύεται όταν στεγνώνει .. πάρε παράδειγμα τα μαλλιά μας .. για να τα στεγνώσουμε τα κουνάμε .. δεν καθόμαστε ακούνητες και περιμένουμε τα εξωτερικά στεγνωμένα μαλλιά να στεγνώσουνε τα εσωτερικά που είναι βρεγμένα .. μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αλλά θέλει χρόνο και φθείρει τα εξωτερικά μαλλιά .. δεν ξέρω άν μπορείς να με καταλάβεις .. και να ξέρεις ότι το πούπουλο είναι ένας ζωντανός μικροοργανισμός .. πιο εύκολα μαζεύει βακτήρια και μικρόβια παρά ο υαλοβάμβακας .. να φανταστείς τότε με τη νόσο των πουλερικών μας είχαν έρθει ειδικές οδηγίες για το πώς να πιάνουμε και να καθαρίζουμε τα πουπουλένια είδη ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Nanouka πόσο κοστίζει το καθάρισμα πουπουλένιων μαξιλαριών?

Εγώ έχω 2 μαξιλάρια που τα είχα πλύνει μόνη μου και τα στέγνωσα στον ήλιο,

αλλά δεν έμειναν αφράτα και στο ύφασμα έχουν μείνει στάμπες κίτρινες

(εννοείται ότι δεν τα χρησιμοποιούμε!)

Υπάρχει περίπτωση να σωθούν αν τα πάω καθαριστήριο?

Sorry για το οφ τοπικ!:-D

Link to comment
Share on other sites

Nanouka πόσο κοστίζει το καθάρισμα πουπουλένιων μαξιλαριών?

Εγώ έχω 2 μαξιλάρια που τα είχα πλύνει μόνη μου και τα στέγνωσα στον ήλιο,

αλλά δεν έμειναν αφράτα και στο ύφασμα έχουν μείνει στάμπες κίτρινες

(εννοείται ότι δεν τα χρησιμοποιούμε!)

Υπάρχει περίπτωση να σωθούν αν τα πάω καθαριστήριο?

Sorry για το οφ τοπικ!:-D

ξέρασε το πούπουλο στο ύφασμα και του άφησε κιτρινίλες .. :/ κατά 90% σώζεται ..

το κόστος εξαρτάται απο το κάθε κατάστημα .. εγώ πχ παίρνω 10? για το κάθε ένα .. κάποιος άλλος μπορεί να το χρεώνει πιο πολύ ή πιο λίγο .. καλό είναι να κάνεις μια ερώτηση στο πλησιέστερο καθαριστήριο ;)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

ξέρασε το πούπουλο στο ύφασμα και του άφησε κιτρινίλες .. :/ κατά 90% σώζεται ..

το κόστος εξαρτάται απο το κάθε κατάστημα .. εγώ πχ παίρνω 10? για το κάθε ένα .. κάποιος άλλος μπορεί να το χρεώνει πιο πολύ ή πιο λίγο .. καλό είναι να κάνεις μια ερώτηση στο πλησιέστερο καθαριστήριο ;)

 

OK thanks!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πιστευω ολα τα πουπουλενια μαξιλαρια-παπλωματα-μπουφαν οταν πλενονται στο σπιτι θελουν στεγνωτηριο μετα,διαφορετικα μπορεις να τα πλυνεισ σπιτι κ να τα πασ καθαριστηριο μονο για στεγνωμα.ετσι αποφευγεισ κ την χαρακτηριστικη μυρωδια του καθαριστηριου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω επλυνα τα μαξιλαρια στο πλυντηριο μου κ τα στεγνωσα στοη ηλιο.....οταν τα επλυνα τα εβαλα σε μαξιλαροθηκη να μην βγουν τα πουπουλα....

δεν μυρισαν καθολου αντιθετα μυριζαν κουαντο κ ηταν πολυ αφρατα....ηθελα να πλυνω κ το παπλωμα αλλα δεν χορουσε στο πλυντηριο....αν κ ειναι καθαρο απλα για φρεσκαρισμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Πιστευω ολα τα πουπουλενια μαξιλαρια-παπλωματα-μπουφαν οταν πλενονται στο σπιτι θελουν στεγνωτηριο μετα,διαφορετικα μπορεις να τα πλυνεισ σπιτι κ να τα πασ καθαριστηριο μονο για στεγνωμα.ετσι αποφευγεισ κ την χαρακτηριστικη μυρωδια του καθαριστηριου!

χαρακτηριστική μυρωδιά καθαριστηρίου ????

που βρισκόμαστε?? στο 1955 ?? έχουν αλλάξει κατα πολύ τα πράγματα .. δεν υπάρχει καμία χαρακτηριστική μυρωδιά πλέον .. ΕΙΔΙΚΑ στο πλύσιμο όπου τα ρούζα έρχονται σε επαφή με ειδικές σκόνες πλυσίματος και μαλακτικό .. ίσα ίσα το ρούχο αφρατεύει πιο πολύ διότι το καθαριστήριο 1ον. έχει μεγαλύτερους κάδους πλυσίματος το οποίο σημαίνει μεγαλύτερη άνεση στο αποτελεσματικό καθάρισμα των ρούχων και 2ον έχει μεγάλα και ισχυρά στεγνωτήρια όπου τα ρούχα στεγνώνουν και αφρατεύουν πιο καλά απο τα οικιακά τα οποία λειτουργούν με ρεύμα..

και επίσης να συμπληρώσω ότι τα καθαριστήρια δεν πλένουν πλέον με white spirit που πλέναμε κάποτε .. υπάρχει το per το οποίο είναι ένας ισχυρός και άοσμος καταλύτης ..

αυτά ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μηπως ξερετε αν μπορω στο προγραμμα για τις κουρτινες να πλυνω πουπουλενιο παιδικο μπουφαν?ειναι φετινο σχεδιο της μπενετον μπλε με κουκουλα.το λεω μηπως το εχει καποια.εκοψε ο αντρας μου το ταμπελακι κ δεν ξερω.ενα diesel παντως το ειχα πλυνει κ δεν επαθε τιποτα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε αν μπορω στο προγραμμα για τις κουρτινες να πλυνω πουπουλενιο παιδικο μπουφαν?ειναι φετινο σχεδιο της μπενετον μπλε με κουκουλα.το λεω μηπως το εχει καποια.εκοψε ο αντρας μου το ταμπελακι κ δεν ξερω.ενα diesel παντως το ειχα πλυνει κ δεν επαθε τιποτα

 

Μήπως να δοκίμαζες το πρόγραμμα για μάλλινα? Είναι πιο ελαφρύ. Μετά θέλει ειδικό στέγνωμα βέβαια, όπου και να το πλύνεις. Εκεί είναι το μυστικό. Γι'αυτό σου λέω στα μάλλινα, ώστε να μην σβολιάσουν τα πούπουλα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το αλλο το ειχα απλωσει κανονικα στον ηλιο.βεβαια την 1 χρονια το ειχα δωσει εξω γιατι εβλεπα οτι πεταγε κανενα πουπουλο.το ιδιο συμβαινει κ με αυτο.φοβαμαι μη το καταστρεψω γιατι θα το φορεσουμε κ του χρονου

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...