Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΟ!


ELLI_C

Recommended Posts

Καλησπέρα στις μανούλες,

έχω ένα μωράκι 8 μηνών το οποίο θήλαζε αποκλειστικά μέχρι και την εισαγωγή τροφών. Τώρα θηλάζει και πίνει και ξένο γάλα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δε θέλει το νερό με όποιο τρόπο και να του το δώσω (κουταλάκι, μπιμπερό, ποτηράκι κ.λ.π.)Δείχνει να μην του αρέσει...Συμβαίνει σε καμμιά από εσάς και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα στην ηλικια του δικου σου δεν πολυπινανε και οποτε ρωταγα τον παιδιατρο τι να κανω μου ελεγε χαρακτηριστικα "εσυ αμα δε θεσ νερο πινεισ?".Οπότε κι εγω σταματατησα να τα πιεζω, σιγα σιγα το ξεκινησανε ακομα και τωρα που ειναι 15μηνων περνανε και περιοδουσ που δεν πολυπινουνε.Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι, ουτως η αλλως υγρα παιρνει και απο το γαλατακι που του δινεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω φυσιολογικό!!Τα περισσότερα μωρά δεν πίνουν νερό στην αρχή,σε λίγο καιρό που θα αρχίσει να περπατάει κιόλας θα πίνει συνέχεια!Δοκίμασες να του δώσεις χλιαρό νεράκι??Γιατί ο δικός μου είδα οτι το πίνει μόνο όταν είναι χλιαρό και το κρύο δεν πίνει ούτε γουλιά!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ουτε εμενα επινε...καπου στους 9 μηνες ξεκινησε (για τη μικρη λεω...η μεγαλη επινε απο εξιμηνων λιγο λιγο ) ...αλλα εμενα το πινει με καλαμακι ελεω αδερφης που το βλεπει και ετσι εμαθε....τωρα πια το δειχνει και το ζηταει μονη της....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μέχρι 8 μηνών που θήλαζα δεν είχε πιει καθόλου νερό και γενικά άρχισε να πίνει νερό 10 μηνών όταν μπήκε συγχρόνως το καλοκαίρι και άρχισαν οι ζέστες. Μην ανησυχείς και μην το πιέζεις καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας που τώρα κατάφερα να μπω και να τις διαβάσω.

Κι εγώ κάπως έτσι αισθανόμουνα αλλά με αγχώνει ο μπαμπάς μας που προσπαθεί να τον κάνει να πιει νερό πάση θυσία :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...