Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχω πρόβλημα


Recommended Posts

Νιώθω απογοητευμένη και μπερδεμένη συγχρόνως, η μπεμπούλα μου έχει

 

χαμηλό βάρος σε σχέση με το ύψος της θηλάζει ομως σχεδόν

 

πέντε φορές το βράδυ (μία φορά σε κάθε στήθος) και την ημέρα θηλάζει

 

ικανοποιητικά, αλλά δεν παίρνει καλό βάρος. Επίσης το γεγονός οτι δεν

 

μπορώ να βγάλω γάλα με το θήλαστρο με κάνει να πιστεύω οτι εκτός απο

 

στριμμένο χαρακτήρα έχω και στριμμένο οργανισμό και με τίποτα δεν μου

 

κάνει τη χάρη να κατεβάσει γαλατάκι αρκετό για το παιδάκι μου. Πέραν της

 

πλάκας ανησυχώ δεν μου αρέσει να βλέπω έτσι αδυνατούλη το

 

μικρό μου μέχρι και ο άντρας μου έχει φτάσει στο σημείο να μου λέει να

 

της δώσω λίγο συμπλήρωμα. εγώ του απαντάω οτι αποκλείεται, αν της

 

δώσω συμπλήρωνα θα είναι χειρότερα

 

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ

 

Επίσης όταν τρώει δεν την ΄'ακούω" να καταπίνει γουλίτσες όπως και

 

πολλές φορές την ημέρα όταν βρίσκεται στο στήθος μου παραπονιέται σαν

 

να μην βρίσκει γάλα και μετά από πολλές έναλλαγές απο το ένα στήθος

 

στο άλλο ηρεμεί ή κουράζεται και κοιμάται.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορεις να γραψεις ακριβως τις ζυγησεις σας?εγω δε ξερω δυστυχως να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας αλλα σιγουρα χρειαζοντε να ξερουν τι βαροσ εχει παρει κ ποτε για να εχουν μια σωστη απαντηση να σου δωσουν.ετσι νομιζω δηλαδη :) διορθωστε με αν κανω λαθος .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είμαι καλύτερα, δεν πρόκειται να σταματήσω το θηλασμό παρα μόνο αν μου πουν οτι κάνω κακό στο μωρό μου(που δεν προκειται τέτοιο πράγμα να συμβεί). Σκέφτομαι μήπως το μωρό δεν τρώει καλά το βράδυ που την παίρνω στο κρεβάτι μου, μήπως έτσι όπως είναι ξαπλωμένη δεν μπορεί να ξυπνήσει και να φάει σωστά, πρέπει να αρχίσω να σηκώνομαι και να τη θηλάζω σε άλλο δωμάτιο.

 

Οι ζυγίσεις της βάρος εξόδου δεν έχω

 

17-01 3310

21-01 3275 με ρούχα

05-02 3565 με ρούχα

18-02 3700

26-02 3920

17-03 4200

18-04 4700

 

Η παιδίατρός μας μου λέει οτι δεν ανησυχεί και οτι μπορεί έτσι να είναι ο μεταβολισμός της, να τα καίει όλα και να μην παίρνει αρκετό βάρος και μπουκάλι να της δώσουμε πάλι το ίδιο βάρος μπορεί να παίρνει. Δεν ξέρω ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης για να απαντήσω και στα ερωτήματα της Αγλαίας στο πως να ρωτάμε το μωρό μου γεννήθηκε στην 40η εβδομάδα ΦΤ χωρίς αναισθησία χωρίς προβλήματα δεν είχε ίκτερο. Δεν έχω μερτήσει πόσες φορές θηλάζει την ημέρα γιατί συνέχεια στο στήθος μου τη βάζω, τις τελευταίες μέρες κάθεται λίγο στο στήθος μπορεί και 10 λεπτά μετά αρχίζει και πιπιλίζει παίζει και την σταματάω (όχι πάντα) γιατί έχω και δουλειές.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι μήπως το μωρό δεν τρώει καλά το βράδυ που την παίρνω στο κρεβάτι μου, μήπως έτσι όπως είναι ξαπλωμένη δεν μπορεί να ξυπνήσει και να φάει σωστά, πρέπει να αρχίσω να σηκώνομαι και να τη θηλάζω σε άλλο δωμάτιο.

 

Αν δεν έτρωγε αρκετά θα γκρίνιαζε....

 

Οι ζυγίσεις της βάρος εξόδου δεν έχω

 

17-01 3310

21-01 3275 με ρούχα

05-02 3565 με ρούχα

18-02 3700

26-02 3920

17-03 4200

18-04 4700

 

Το μωρό έχει παρει λιγότερο βάρος από το αναμενόμενο.... Σύμφωνα με τις καμπύλες θα έπρεπε να ήταν 700 γρ παραπάνω

 

Η παιδίατρός μας μου λέει οτι δεν ανησυχεί και οτι μπορεί έτσι να είναι ο μεταβολισμός της, να τα καίει όλα και να μην παίρνει αρκετό βάρος και μπουκάλι να της δώσουμε πάλι το ίδιο βάρος μπορεί να παίρνει. Δεν ξέρω ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ναι ισχύει.... μπορεί να παίρνει και λιγότερο!

 

Δεν έχω μερτήσει πόσες φορές θηλάζει την ημέρα γιατί συνέχεια στο στήθος μου τη βάζω, τις τελευταίες μέρες κάθεται λίγο στο στήθος μπορεί και 10 λεπτά μετά αρχίζει και πιπιλίζει παίζει και την σταματάω (όχι πάντα) γιατί έχω και δουλειές.

 

Μήπως όμως να την άφηνες να πιπιλίζει παραπάνω για να διεγείρει την παραγωγή;

Μπορεί να το έχεις ξαναπεί (εγώ όμως δεν θυμάμαι :oops: ) αλλά τί θήλαστρο χρησιμοποιείς;

Γιατί θες να βγάλεις γάλα με το θήλαστρο;

Γιατί δεν παίρνεις και μαγιά μπύρας;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Felinicod ευχαριστώ για την απάντηση :D

 

Νομίζω οτι 700γρ είναι αρκετά και γι'αυτό ανησυχώ.

 

Έχω άλλα δύο παιδιά και πρέπει να ασχοληθώ και μ'αυτά, αλλά όσο μπορώ την έχω στο στήθος μου.

 

Θήλαστρο έχω το symphony η Αγλαία μου είχε πεί οτι μπορεί να μην λειτουργεί σε μένα. Είπα να το ενοικιάσω για μία επιθυμία που είχα αλλά...

 

Όλα αυτά και το γεγονός οτι και στο προηγούμενο παιδί μου τα ίδια ακριβώς παιρνάγαμε με κάνουν να αναρωτιέμαι γιατί δεν πάει καλά.

 

Έχει προκύψει και ένα προβληματάκι με το μωρό, η παιδίατρος μας βρήκε οτι ο τόνος της είναι λίγο αδύναμος.Πήγαμε σε φυσιοθεραπευτή και μας είπε οτι δεν ειναι κάτι το παθολογικό αλλά μέσα σε φυσιολογικά όρια υπάρχει όμως λίγη αδυναμία. Αυτό που που αναρωτιέμαι είναι αν έτρωγε καλύτερα μήπως ήταν πιο δυνατή και γι'αυτό μήπως πρέπει να κάνω κάτι. Ο άντρας μου συνεχίζει να επιμένει να δώσουμε συμπλήρωμα. :(

.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να γράψω οτι παίρνω μαγιά μπύρας και μαραθόσπορο πίνω και πιπιλίζει αρκετά ειδικά το βράδυ με κάνει πιπίλα της πολλές φορές.

 

Η μαμά μου λέει ένα επιτυχημένο για την καταστασή μας "έμαθε ο χότζας το γάιδαρό του να μην τρώει και αυτός δεν παραπονιέται" που πρέπει να το γράψω σε άλλο τόπικ

 

 

 

281111qnywm02nk3.gif

.png
Link to comment
Share on other sites

Ελιζ νομιζω οτι αΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ που η παιδιατρος σου δεν ανησυχει δεν θα πρεπε να αρχισεις να δινεις συμπληρωμα.......λιγη υπομονη χρειαζεται.........πολλοι γονεις απο το αγχος του βαρους μπουκωνουν στο συμπληρωμα τα μωρα και χανεται ο θηλασμος.......και μαλιστα οι πατεραδες συνηθως ευθυνονται για αυτο.....

 

Το μωρο που θηλαζει παιρνει περισσοτερο βαρος απο το μωρο που δεν θηλαζει........βαζε το στο στηθος συχνα και δεν θα χεις προβλημα......οπως λενε τα κοριτσια αν το μωρο πεινουσε θα γκρινιαζε κιολας........το βλεπεις να ειναι υποτονικο, να κοιμαται υπερβολικα πολυ και αδυναμο ωστε να δειξει την πεινα του? Αν οχι δεν εχεις να φοβασαι τιποτε....να το βλεπει ο παιδιατρος και να εισαι θετικη.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera ευχαριστώ για την απάντηση όπως έγραψα δεν πρόκειται να του δώσω συμπλήρωμα ούτε θέλω να σταματήσω τον θηλασμό

 

με ανησυχούν όλα μαζί και επειδή τα ίδια ακριβώς πέρασα και με την άλλη κόρη μου θέλω να ξέρω το γιατί

 

το μωράκι μου και χαρούμενο είναι και καθόλου υποτονικό γκρινιάζει όμως πολλές φορές την ημέρα όταν είναι στο στήθος σαν να μη κατεβάζει γάλα

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΗΣ 9-5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΤΑ ΕΩΣ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΩ ΚΑΙ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΤΑΙ Μ ΑΥΤΗ.ΑΠΟ ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ 5050 ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΑΘΟΣΠΟΡΟ ΚΑΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΔΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΖΥΓΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.ΩΡΕΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΤΕ ΑΝΑ 1 ΩΡΑ ΠΟΤΕ ΑΝΑ ΩΡΕΣ.ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΔΕΣ ΑΝ ΣΟΥ ΒΡΕΧΕΙ ΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΗΣ 9-5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΤΑ ΕΩΣ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΩ ΚΑΙ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΤΑΙ Μ ΑΥΤΗ.ΑΠΟ ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ 5050 ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΑΘΟΣΠΟΡΟ ΚΑΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΔΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΖΥΓΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.ΩΡΕΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΤΕ ΑΝΑ 1 ΩΡΑ ΠΟΤΕ ΑΝΑ ΩΡΕΣ.ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΔΕΣ ΑΝ ΣΟΥ ΒΡΕΧΕΙ ΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?

 

Απάντησες σε ένα αρκετά παλιό ποστ, οποτε φαντάζομαι ότι η Elliz θα έχει ξεπεράσει πια το πρόβλημα, αλλά ας δούμε τα δικά σου:

Γιατί λες ότι παράγεις λίγο γάλα;

Όταν γκρινιάζει το μωρό, δεν ηρεμεί στο στήθος;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΕΜΕΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΓΚΡΙΝΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΖΩ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ. ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΤΙ ΕΩΣ ΤΗΣ 5 ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΚΛΑΙΕΙ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΣΟ ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΠΑΛΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΑΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό το μωρό να περνάει άλμα ανάπτυξης και να χρειάζεται για λίγες μέρες περισσότερο χρόνο στο στήθος. Όταν αφήνει μόνη της το ένα στήθος, πρόσφερε το άλλο (με ρέψιμο ενδιάμεσα, αν χρειάζεται) και άφησε την όσο θέλει. Κάνε αυτή την εναλλαγή, μέχρι να χάσει τελείως το ενδιαφέρον. Φρόντιζε το μωρό να πιάνει στο στόμα του μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω.

Δοκίμασε να θηλάζετε ξαπλωμένες, ώστε να κουράζεσαι δυσκολότερα.

Συμπλήρωμα μην δίνεις, την εκθέτεις στα αλλεργιογόνα του αγελαδινού γάλακτος χωρίς λόγο και ρισκάρεις να μειώσεις την παραγωγή σου.

Αν θέλεις, απάντησε στις ερωτήσεις της Αγλαΐας, για να δούμε πώς μπορούμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ Κ.Τ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΟΙ ΖΥΓΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ.ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΕ 1 ΚΙΛΟ ΤΟ 2 ΜΗΝΑ 890 ΓΡ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 27/11/08-17/12/08 ΠΗΡΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 320ΓΡ.ΣΤΗΣ 28/12/08 ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΤΟΥΣ 2 ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΤΡΩΓΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ 60-90M.L.ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 3 ΜΗΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΕΦΤΥΝΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΝΩ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΕΤΣΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙΤΗΣ ΦΤΙΑΧΝΩ ΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΦΑΕΙ ΞΕΝΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΗΣ 30/11/08. ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΡΓΑ 4-5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΟΤΕ ΞΥΠΝΑΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΗΣ 12 ΤΡΩΜΕ ΛΙΓΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΖΩ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΤΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 20ΜΛ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xristinak8, μια ακόμη ερώτηση, πόσες πάνες βρέχετε την ημέρα και πόσες λερώνετε;

 

Το συμπλήρωμα που έπαιρνε τον πρώτο καιρό ήταν πολύ λίγο συγκριτικά με αυτό που έπαιρνε από σένα και θα μπορούσε κάλλιστα να παίρνει αυτή την ποσότητα με επιπλέον θηλασμούς.

 

Το θήλαστρο δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα τρώει το μωρό, σου δείχνει μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις τη συγκεκριμένη στιγμή. Οπότε μην πτοείσαι από αυτό.

 

Τα γεύματα σας είναι πολύ λίγα και φοβάμαι μήπως με τόσο μεγάλα διαστήματα τελικά το μωρό ενοχλείται από την έντονη ροή και από το γεγονός ότι παίρνει πιο αραιό γάλα. Δοκίμασε να βάζεις το μωρό πριν ακόμη πεινάσει πάρα πολύ, πριν κλάψει και εκνευριστεί. Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας.

Όταν το μωρό είναι κοιμισμένο και θέλεις να το θηλάσεις, επειδή έχουν περάσει πολλές ώρες, δεν χρειάζεται να ξυπνήσει εντελώς. Αρκεί να το πετύχεις σε φάση που κοιμάται ελαφριά (παίζουν τα βλέφαρα, κουνιέται, στρίβει το κεφάλι δεξιά αριστερά κτλ), οπότε, μόλις το βάλεις στο στήθος θα το πιάσει. Αν όχι, δοκιμάζεις αργότερα.

 

Πες μας για τις πάνες σας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ.ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΩΛΙΚΟΥΣ?ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ ΟΠΩΣ Κ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΑΝΕ ΚΩΛΙΚΟΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΩΛΙΚΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΚΛΑΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΒΡΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΠΑΝΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 2 ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕΝΤΕΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΤΑΙΖΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΙΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑΜΕ ΜΟΝΟ 470 ΓΡ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΤΟ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Η ΠΕΙΝΑΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι χριστινακι.περναει στο παιδι.εμενα στον 3 μηνα ειχε παρει 300γρ.αφου βλεπεις οτι το ξενο δεν το θελει μαλλον κατι αλλο φταιει.οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις .αυτο ειναι νομος.εγω δανειστηκα θηλαστρο της medela απο μια φιλη μου.μου ειπε οτι το αγορασε 270ε.εαν θες μπορω να σου δωσω πληροφ.οταν βγαζεισ με το θηλαστρο πρεπει να εισαι πολυ ηρεμη.βοηθαει πολυ να εχεις μια φωτο του μωρου σου κ να την κοιταζεις.ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις γιατι το θελεισ.το θηλαστρο μπορει να σε βοηθησει στην αυξηση παραγωγης γαλακτος.συμφωνω με την αμαρετο.κατα τα αλλα οι πανες ειναι καλες.φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

xristinak8, έλειπα αρκετές μέρες και δεν είχα δει την απάντηση σου. Ποια είναι τα νέα σας;

Από όσα μας έχεις πει μέχρι τώρα, βλέπω ότι το συμπλήρωμα δεν σας είναι απαραίτητο. Άφηνε το μωρό στο στήθος όση ώρα θέλει. Το πιπίλισμα βοηθάει να αυξηθεί η παραγωγή σου, ωστόσο μπορείς να βοηθήσεις να θηλάζει αποτελεσματικότερα, αν επιμένεις να πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. 4 γεύματα μου φαίνονται λίγα, για να διατηρείς την παραγωγή σου άνετα. Προσπάθησε να θηλάζεις συχνότερα, για όσο θέλει το μωρό, έστω και για 5 λεπτά. Σημασία έχει να παίρνει το στήθος ερέθισμα, αυτό βοηθάει και την παραγωγή σου και το μωρό θηλάζει καλύτερα.

Πες μας τα νέα σας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω παρόμοια προβλήματα. Θηλάζω το μικρουλη μου από την αρχή, είναι 53 ημερ'ων σήμερα και χωρίς συμπλήρωμα παίρνει το φυσιολογικό ΄βαρος. Όμως τις τελευταίες μέρες γκ΄ρινιάζει πάνω στο στήθος σα να μη βρίσκει γάλα και φοβάμαι μήπως μειώθηκε το γάλα ή μήπως αραίωσε και δε χορταίνει. Εχτές έτρωγε κ'αθε 1 ώρα για 5 λεπτα΄και κοιμόταν πάνω στο στήθος και οταν τον εβγαζα έκλαιγε.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο (αραιό γάλα ή μείωση παραγωγής)? Ή αγχώνομαι τσάμπα? Κάνει και διαρροιες εδώ και 7 μέρες και έχασε σε 4 μέρες 100 γρ παρόλο που εκείνες τις μέρες έτρωγε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω παρόμοια προβλήματα. Θηλάζω το μικρουλη μου από την αρχή, είναι 53 ημερ'ων σήμερα και χωρίς συμπλήρωμα παίρνει το φυσιολογικό ΄βαρος. Όμως τις τελευταίες μέρες γκ΄ρινιάζει πάνω στο στήθος σα να μη βρίσκει γάλα και φοβάμαι μήπως μειώθηκε το γάλα ή μήπως αραίωσε και δε χορταίνει. Εχτές έτρωγε κ'αθε 1 ώρα για 5 λεπτα΄και κοιμόταν πάνω στο στήθος και οταν τον εβγαζα έκλαιγε.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο (αραιό γάλα ή μείωση παραγωγής)? Ή αγχώνομαι τσάμπα? Κάνει και διαρροιες εδώ και 7 μέρες και έχασε σε 4 μέρες 100 γρ παρόλο που εκείνες τις μέρες έτρωγε κανονικά.

 

Για άλμα ανάπτυξης μου μοιάζει. Αφηνε το μωρό να θηλάζει όσο συχνά θέλει. Το γάλα δεν αραιώνει. Και σε ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά όποτε χρειάζεται, είναι πολύ δύσκολο να μειωθεί η παραγωγή στα καλά καθούμενα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πάρα πολύ αμαρετο. Το αφήνω βέβαια να τρώει όσο θέλει. Απλά κοιμάται αμέσως και δεν τρώει πολύ. Εν τω μεταξύ προχτες κάνμε ταξίδι με το αεροπλάνο 1μιση ώρα και ο γιατρός μουπε πως ταλαιπωρήθηκε απο το ταχίδι και ίσως πονανε και τα αυτακια του γιαυτο κλαίει. Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πάρα πολύ αμαρετο. Το αφήνω βέβαια να τρώει όσο θέλει. Απλά κοιμάται αμέσως και δεν τρώει πολύ. Εν τω μεταξύ προχτες κάνμε ταξίδι με το αεροπλάνο 1μιση ώρα και ο γιατρός μουπε πως ταλαιπωρήθηκε απο το ταχίδι και ίσως πονανε και τα αυτακια του γιαυτο κλαίει. Τι να πω?

 

Αν το εξέτασε και δεν είδε τίποτε, δεν νομίζω ότι φταίει κάτι τέτοιο. Μπορεί εκείνη την ώρα να έκλαιγε αλλά δυο μέρες μετά, ό,τι ήταν, θα περνούσε, δεν θα περνούσε; Αν το μωρό δεν έχει πυρετούς και τέτοια, περίμενε λίγες μέρες, αν είναι άλμα ανάπτυξης, θα ηρεμήσετε.

Η διαρροια ήταν πράσινα κακά; Μπορεί να κόλλησε καμιά ίωση στο ταξίδι. Πόσες πάνες βρέχει την ημέρα; Να έχεις το νου σου για αφυδάτωση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θαπερνουσε. τα αυτακια λεει κρατανε 2-3 μερες αν πονανε. Βρέχει 7-9 πανες και αλλες τοσες κακακια περιπου. Τα κακακια του ειναι ανοιχτό λαχανί αλλα ε΄΄ιναι έτσι εδω και 7 μέρες. Άρα δε νομιζω ννα κόλλησε κατι στο ταξιδι

Ειχα ξαναπει σε άλλο θεμα πως του δικου μου τα κακια ήταν απο την αρχη πρασινα σκουρο και μουπατε να κοψω τα γαλακτομοκικα και τα εχω κοψει σχεδον. Έπιν.α 4 ποτηρια γάλα και δεν πινω ουτε ενα τωρα.και περιμενω αλλαγή. Αλλά τωρα ειναι λαχανι και νερουλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...