Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βρε κορίτσια ο μικρός τον Μαρτιο θα κλείσει τα 3 και τα δυο επάνω δοντάκια , που βρίσκονται δίπλα από τους κοφτήρες δεν έχουν βγεί

ακόμα!:shock: υπάρχει αρκετό κενό σε αυτό το σημείο, ειδικά από την μια πλευρά γιατί από την άλλη έχει κλείσει το περισσότερο. Δίπλα ακριβώς υπάρχουν οι κοφτήρες.

 

Η παιδίατρος μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση απο την μια πλευρά να μην βγάλει καθόλου:-( που ήδη κλείνει το κενό. Και για τις δυο πλευρές είναι σχετικά σπάνιο αλλά συμβαίνει καμιά φορά. Με ρώτησε αν σε κάποιον από από εμάς έχει συμβεί κάτι ανάλογο γιατί η κληρονομικότητα παίζει ρόλο, αλλά σε εμάς όχι. Μια πρώτη μου ξαδέλφη όμως έχει μόνο από την μια πλευρά κυνόδοντα.

 

Εντωμεταξύ η παιδίατρος δεν βλέπει καθόλου εμφάνιση δοντιού σε καμία πλευρά.:-( Μου είπε ότι μόνο η πανοραμική θα μας δείξει σε παιδοδοντίατρο αλλα δεν θέλω ακτινοβολία σε τόσο μικρό παιδάκι.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; δεν θέλω να μείνει με αραιά δοντάκια.:-(

Γενικά άργησε να βγάλει δοντάκια. Το πρώτο βγήκε 9 μηνών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το πρωτο δοντακι του μεγαλου μου βγηκε 11μηνων....εγω πιστευω οτι θα το βγαλει αλλα θα αργησει,αν ομως εχεις αμφιβολια καλυτερα να του την κανεις την πανοραμικη για να εισαι σιγουρη,η κουνιαδα μου που δουλευε σε οδοντιατριο μου ειχε πει πως σε μερικα παιδακια που δεν μπορει να βγει το δοντακι απο μεσα μονο του,τους κανουν μια μικρη τομουλα για να το βοηθεισουν.

ελπιζω ολα να πανε καλα!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα ποια ΔΕΝ έχουν βγει, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις?

dontianeogila.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Εμένα η κόρη μου, (δυο χρονών, τα έκλεισε αυτόν τον μήνα), ΔΕΝ έχει βγάλει (μη γελάσεις...)

ΕΠΑΝΩ: τους δυο 1ους γομφίους (κυνόδοντες έβγαλε πριν κανένα μήνα, που απλά φάνηκαν)

ΚΑΤΩ:τους δυο κυνόδοντες και τους δυο 1ους γομφίους....

 

Θα μου πεις, μα καλά, τι έβγαλε?Έλα ντε...Γενικά άργησε να βγάλει δόντια (έφτασε 11 μηνών για το πρώτο)....Εσένα ποια δεν έχει βγάλει?Πρέπει να ανησυχώ κι εγώ?

 

Πάντως αν το "θέμα" σου είναι απλά το κενό ανάμεσα στα δόντια, θα έλεγα να μην ανησυχείς, μιας και σίγουρα μεγαλώνοντας και βγάζοντας τα μόνιμα δόντια (αν δεν εμφανιστούν αυτά που λες) θα καλυφθεί το κενό, θα απλώσουν τα δοντάκια του...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μια συναδελφος μου,μου ειπε οτι η κορη της που ειναι 6 ετων και εχει αραια δοντακια στην πανω γναθο,σε επισκεψη τους στον οδοντιατρο (γιατι χρειαζονταν καποια ακτινογραφια για το σχολειο) ανακαλυψε οτι δεν εχει στην ανω γναθο καθολου πλαγιους τομεές.

Δεν ξερω ομως τι γινετε σε αυτην την περιπτωση,τι κανουν αν βαζουν θηκες ή κατι αλλο,προς το παρον δεν κανουν τιποτα γιατι ετσι κι αλλιως δεν ξεκινησε ακομα τα αλλαζει δοντακια,νομιζω γυρω στα 7-8 τ'αλλαζουν:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή μπερδεύτηκα ποια ΔΕΝ έχουν βγει, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις?

dontianeogila.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Εμένα η κόρη μου, (δυο χρονών, τα έκλεισε αυτόν τον μήνα), ΔΕΝ έχει βγάλει (μη γελάσεις...)

ΕΠΑΝΩ: τους δυο 1ους γομφίους (κυνόδοντες έβγαλε πριν κανένα μήνα, που απλά φάνηκαν)

ΚΑΤΩ:τους δυο κυνόδοντες και τους δυο 1ους γομφίους....

 

Θα μου πεις, μα καλά, τι έβγαλε?Έλα ντε...Γενικά άργησε να βγάλει δόντια (έφτασε 11 μηνών για το πρώτο)....Εσένα ποια δεν έχει βγάλει?Πρέπει να ανησυχώ κι εγώ?

 

Πάντως αν το "θέμα" σου είναι απλά το κενό ανάμεσα στα δόντια, θα έλεγα να μην ανησυχείς, μιας και σίγουρα μεγαλώνοντας και βγάζοντας τα μόνιμα δόντια (αν δεν εμφανιστούν αυτά που λες) θα καλυφθεί το κενό, θα απλώσουν τα δοντάκια του...

 

Δεν έχει βγάλει από την άνω γνάθο τους πλάγιους τομείς. Σόρρυ αν σας μπέρδεψα. (πολύ κατατοπιστική η φωτό!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό...Φαντάζομαι ότι ο παιδοδοντίατρος θα σε βοηθήσει...Αν κι εγώ πιστεύω ότι βγάζοντας τα μόνιμα μπορεί να αλλάξει...Θα ρωτήσω και τον πεθερό μου που είναι οδοντίατρος.

 

Εμείς σήμερα διαπιστώσαμε ότι έβγαλε τον κάτω δεξιό κυνόδοντα-φάνηκε δηλ. η μυτίτσα του...Αργά, αλλά σταθερά...!χαχα!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν καποια δοντια που λεγονται εξηρες και βγαινουν, μόνιμα δοντια, στα 6 χρονια των παιδιών, οχι νωριτερα και δεν αλλαζονται! μηπως ειναι αυτά;

 

βγαλτε πανοραμική, μπορει να εχει οδοντική πλακα και να μη μπορουν να κατεβουν. μετα, πήγαινέ την σε οδοντίατρο να τη δει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό...Φαντάζομαι ότι ο παιδοδοντίατρος θα σε βοηθήσει...Αν κι εγώ πιστεύω ότι βγάζοντας τα μόνιμα μπορεί να αλλάξει...Θα ρωτήσω και τον πεθερό μου που είναι οδοντίατρος.

 

Εμείς σήμερα διαπιστώσαμε ότι έβγαλε τον κάτω δεξιό κυνόδοντα-φάνηκε δηλ. η μυτίτσα του...Αργά, αλλά σταθερά...!χαχα!!

 

Μακάρι να αλλάξει...για να δούμε τι θα πει και ο πεθερός σου που είναι ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν καποια δοντια που λεγονται εξηρες και βγαινουν, μόνιμα δοντια, στα 6 χρονια των παιδιών, οχι νωριτερα και δεν αλλαζονται! μηπως ειναι αυτά;

 

βγαλτε πανοραμική, μπορει να εχει οδοντική πλακα και να μη μπορουν να κατεβουν. μετα, πήγαινέ την σε οδοντίατρο να τη δει.

 

ismeni μου δεν έχω ιδέα για τα δόντια που λές. Δηλαδή βγάινουν μια και καλή στα 6 και δεν αλλάζουν; :shock: θα τον πάω παιδοδοντίατρο απλά ήθελα να δώ αν έχει συμβεί σε κανένα άλλο παιδάκι. Τι στο καλο σε εμάς θα τύχουν οι σπάνιες περιπτώσεις;:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ανηψια μου δεν ειχε βγαλει ποτε νομιζω τους πλαγιους τομεις αλλα τωρα που ειναι 13 εχει βαλει σιδερακια για να τους "κατεβασει". υπηρχαν αλλα ποτε δεν το ψαξαν και οταν αριχσαν να βγαινουν στραβωναν ολα τα αλλα δοντια...... οποτε για να εισαι σιγουρη κανε μια επισκεψη σε οδοντιατρο και νομιζω οτι η πανοραμικη δεν εχει πολυ ακτινοβολια...... καλυτερα να εισαι σιγουρη......

ελπιζω να μην σε αγχωσα......

 

(ουτε κι εσυ ερχεσαι απο την αλλη μερια εεεεεε?????κλαψ κλαψ κλαψ.....μοναχη μου μ εχετε αφησει)

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

egw kali mou tha sou pw thn dikia mou periptwsi oxi tou paidiou mou alla dikia mou..!!!egw den evgala pote auta ta 2 dontia twra to giati???agnosto sta 25 mou piga kai ta eftiaxa oute gata oute zimia den prepei na stenaxwriesai gia kati tetoio einai kati pou bwrei na sumvei alla den dimiourgeikanena provlima

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...