Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδανική ηλικία για εκδρομή


Recommended Posts

ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μανούλες ποια θεωρούν την καταλληλότερη ηλικία για να αρχίσουμε να πηγαίνουμε εκδρομούλες με το παιδί μας ώστε και εμείς να μην κουραζόμαστε και να χαιρόμαστε το ταξίδι και τη διαμονή και το παιδί να μη ζοριστεί λόγω αλλαγής προγράμματος αλλά και να καταλάβει λίγα πράγματα?

όταν περπατήσει, όταν μπορεί να τρώει μαζί μας και από όλα, όταν βγάλει τις πάνες

αναφέρομαι σε διαμονή σε ξενοδοχείο, λίγων ημερών κατά κύριο λόγο, όχι διακοπές ή διαμονή σε συγγενικό ή φιλικό σπίτι όπου έχουμε τη δυνατότητα να ξεκουβαλάμε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ιδανική ηλικία θεωρώ, όταν τρώει τα πάντα.

 

εμείς βέβαια είχαμε πάει με ένα 2χρονο και με 1 μωρό 8μηνών, 1 βδομάδα σε ξενοδοχείο που πληρούσε τα πάντα (δεν πήραμε δηλ το αμάξι καθόλου όσο είμασταν εκεί) πισίνα-θάλασσα-διασκέδαση για μικρούς και μεγάλους-φαγητό κτλ.

αυτό που με είχε κάπως κουράσει ήταν το φαγητό της μπέμπας. είχα πάρει μαγειρευτό (από τα χεράκια της μαμάς μου) κατεψυγμένο για τις 1ες 3 μέρες, είχα και το μιξεράκι μαζί μου για τις επόμενες. λίγο οι φρουτόκρεμες, λίγο οι κρέμες, μια ταλαιπωρία ήταν ό,τι και να πεις. περάσαμε πολύ ωραία πάντως.

 

καλά και το ξανακάναμε εμείς και με περ/ρα παιδιά γιατί είμαστε ολίγοντι τρελοί (ή μήπως μαζόχες?:rolleyes:)

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα εξαρτάται από το παιδάκι

Αν έχεις ήσυχο μωράκι τότε θα περάσετε μια χαρά ,αν είναι γκρινιάρικο και σκανταλιάρικο [το λέω εκ πείρας 2ου παιδιού ] τότε σε όποια ηλικία και να το πάρεις στο τέλος θα πεις

Πω πω δε καθόμουνα καλύτερα σπιτάκι μου

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου παιδί είναι πολύ δύσκολο...

 

ούτε στο καρότσι δεν καθόταν μικρή...

 

και όμως από 4 μηνων πήγαμε Χριστούγεννα στα χιονια στη Δημητσάνα...

 

από τότε πηγαίνουμε συνέχεια..πασχα, καλοκαίρι κλπ

 

δεν είναι ό,τι πιο εύκολο σίγουρα αλλά και εμείς παιρνουμε τον αέρα μας όσο κυνηγητό και να έχει...

 

εύκολο πιστεύω θα είναι μόνο όταν ενηλικιωθεί..χαχαχα

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται αρκει να μην ειναι πολυ γκρινιαρικο. και οσο πιο νωρις το μαθεις, τοσο καλυτερα. μου εχει τυχει να τον παμε 7-8 μηνων μονοημερη (ολη μερα), με καροτσι, με αλεσμενο φαγητο, μπλεντερακι για τα φρουτα, σκονη γαλα κτλ. καθισε και στην ταβερνα ωραιος αφου ηταν κι αλλα παιδακια, απολαυσε την εξοχη με το καροτσι, αλλά στην επιστροφη στο αυτοκινητο εβαλε καποια στιγμη τα κλαματα, δεν ξεραμε τι να του κανουμε. τιποτα συγκεκριμενο δεν ειχε, απλα κουραστηκε. σταματησαμε τον βγαλαμε και απο το αυτοκινητο και οταν πια περνουσε η ωρα ξεκινησαμε για φτασουμε καποτε στο σπιτι μας. ε μετα σταματησε.

1 χρονου διακοπες σε ενοικιαζομενα. δεν περασαμε και τρελα γιατι δεν καναμε και τιποτα, αλλα οκ.

18 μηνων εκανε πεζοπορια στο δασος και καταβαση ευκολου μονοπατιου. οκ με αγκαλια ή στην πλατη.

3 χρονων ευρωπη με τρελο περπατημα. παλι με αγκαλια λογω διακαιολογημενης κουρασης.

και δεν ειναι το ευκολοτερο παιδακι. αρα ολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες ότι έχει να κάνει με το παιδί.

...και θα προσθέσω φυσικά ότι εξαρτάται κι εσύ πως θέλεις να περάσεις.

 

Στις οικογενειακές διακοπές ακολουθείς κυρίως το πρόγραμμα των παιδιών και φυσικά τα θέλω τους.

 

Πηγαίνω μαζί με τα παιδιά μου διακοπές από μωρά.

 

Eίμουν έγκυος, με τριών μηνών μωρό και πήγαμε στον Αγιο Αθανάσιο -Καϊματσαλάν και περάσαμε super!!!!

Καλοκαίρια στην Θάσο, στην Μύκονο:mrgreen::mrgreen::mrgreen:, Χειμώνα στο Καρπενήσι. Με παρέα ή οικογενειακά.

 

και θεωρώ ότι δημιουργούμε με αυτόν τον τρόπο υπέροχες αναμνήσεις και όμορφες οικογενειακές στιγμές για να έχουν στο υποσυνείδητό τους τα παιδιά μας... δεν νομίζω ότι θα τις θυμούνται όλες αυτές τις εκδρομές.

 

Φυσικά δεν τις συγκρίνω με τις εκδρομές που κάνω μόνη μου με τον αντρούλη μου ή με παρέα.... διότι κάνω και τέτοιες.

Link to comment
Share on other sites

σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος, να σας πω οτι δεν ειναι ολα ευκολα, εχει τυχει μετα απο σταση να μην μπαινει με τιποτα στο αυτοκινητο. μετα απο μερικες μερες ζηταει το σπιτι. και αλλα τετοια χαριτωμενα. θελει υπομονη και να μην πτοησαι... οσο μπορεις....

αλλά ετσι και εμεις δεν κλεινομαστε και εκεινος "μαθαινει" τις εκδρομες.

οσο για το αν τους μενει τιποτα... ειναι εκπληκτικο πως γραφονται οι εικονες στο μυαλο τους. μας εχει αναφερει σε ασχετη φαση μερη που εχουμε παει κανοντας απλοικη περιγραφη και της καταστασης, δηλ με ποιον πηγαμε, τι εποχη (κρυο ή ζεστη). οποτε ειμαι φανατικα υπερ, παρολη την ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος, να σας πω οτι δεν ειναι ολα ευκολα, εχει τυχει μετα απο σταση να μην μπαινει με τιποτα στο αυτοκινητο. μετα απο μερικες μερες ζηταει το σπιτι. και αλλα τετοια χαριτωμενα. θελει υπομονη και να μην πτοησαι... οσο μπορεις....

αλλά ετσι και εμεις δεν κλεινομαστε και εκεινος "μαθαινει" τις εκδρομες.

οσο για το αν τους μενει τιποτα... ειναι εκπληκτικο πως γραφονται οι εικονες στο μυαλο τους. μας εχει αναφερει σε ασχετη φαση μερη που εχουμε παει κανοντας απλοικη περιγραφη και της καταστασης, δηλ με ποιον πηγαμε, τι εποχη (κρυο ή ζεστη). οποτε ειμαι φανατικα υπερ, παρολη την ταλαιπωρια.

 

συμφωνώ απόλυτα

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μανούλες ποια θεωρούν την καταλληλότερη ηλικία για να αρχίσουμε να πηγαίνουμε εκδρομούλες με το παιδί μας ώστε και εμείς να μην κουραζόμαστε και να χαιρόμαστε το ταξίδι και τη διαμονή και το παιδί να μη ζοριστεί λόγω αλλαγής προγράμματος αλλά και να καταλάβει λίγα πράγματα?

όταν περπατήσει, όταν μπορεί να τρώει μαζί μας και από όλα, όταν βγάλει τις πάνες

αναφέρομαι σε διαμονή σε ξενοδοχείο, λίγων ημερών κατά κύριο λόγο, όχι διακοπές ή διαμονή σε συγγενικό ή φιλικό σπίτι όπου έχουμε τη δυνατότητα να ξεκουβαλάμε

 

εγώ πάλι θα διαφωνήσω με τις κοπέλες. Πιστεύω ότι τα μωρά θέλουν την αφάλεια του χώρου τους και τις συνήθειές τους. Θέλουν τη ρουτίνα τους. Και αυτό το βλέπω από τη μικρή μου που όταν είναι σπίτι είναι πολύ βολική με πρόγραμμα κτλ αλλά όταν πηγαίνουμε αλλού αλλάζουν όλα. Και είναι φυσικό κατά τη γνώμη μου αφού της αλλάζουμε τις βασικές συνήθειες. Αυτό φαντάζομαι μέχρι τα 2-3 χρόνια. Αργότερα που το παιδί θα καταλαβαίνει και θα ευχαριστιέται περισσότερο μπορείς να κάνεις όσες εκδρομές θέλεις με παιδιά. Και για εσάς θα είναι πιο ξεκούραστα αλλά και για τα μωρά.

Θεωρώ ανεκτίμητο το γεγονός ότι έχω τη δυνατότητα να αφήσω το μωρό μου βέβαια σε μια γιαγιά και να κάνω ένα διήμερο break μόνη μου φορτίζοντας μπαταρίες. Όταν δεν έχω αυτή τη δυνατότητα απλά δεν πάω. Υπομονή λοιπόν, γερά να είναι και θα κάνουμε όσες εκδρομές θέλουμε :-D

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα διαφωνήσω με τις κοπέλες. Πιστεύω ότι τα μωρά θέλουν την αφάλεια του χώρου τους και τις συνήθειές τους. Θέλουν τη ρουτίνα τους. Και αυτό το βλέπω από τη μικρή μου που όταν είναι σπίτι είναι πολύ βολική με πρόγραμμα κτλ αλλά όταν πηγαίνουμε αλλού αλλάζουν όλα. Και είναι φυσικό κατά τη γνώμη μου αφού της αλλάζουμε τις βασικές συνήθειες. Αυτό φαντάζομαι μέχρι τα 2-3 χρόνια. Αργότερα που το παιδί θα καταλαβαίνει και θα ευχαριστιέται περισσότερο μπορείς να κάνεις όσες εκδρομές θέλεις με παιδιά. Και για εσάς θα είναι πιο ξεκούραστα αλλά και για τα μωρά.

Θεωρώ ανεκτίμητο το γεγονός ότι έχω τη δυνατότητα να αφήσω το μωρό μου βέβαια σε μια γιαγιά και να κάνω ένα διήμερο break μόνη μου φορτίζοντας μπαταρίες. Όταν δεν έχω αυτή τη δυνατότητα απλά δεν πάω. Υπομονή λοιπόν, γερά να είναι και θα κάνουμε όσες εκδρομές θέλουμε :-D

 

διαφωνώ κάθετα..χαχα

 

έλενα μάλλον από την ιδιοσυγκρασία των γονιών εξαρτάται περισσότερο!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα μάλλον δεν υπάρχει ιδανική ηλικία για τίποτα...όλα εξαρτώνται από το παιδί και τους γονείς...εμείς τη πρώτη ημερήσια εκδρομή την κάναμε όταν ήταν 6 μηνών και τις πρώτες διακοπές μας όταν ήταν 7 μηνών...όλα ήταν μια χαρά και το ευχαριστηθήκαμε όλοι!Αρκεί να ακολουθείς λίγο το πρόγραμμα του παιδιού, δηλαδή δε πηγαίναμε σε κλαμπάκια μέχρι το πρωί. Πίναμε ένα ποτάκι χαλαρά δίπλα στη θάλασσα και η μικρή κοιμόταν στο καρότσι της.Το αργότερο 1 είμασταν στο κρεβάτι μας.

Για αυτό λέωότι εξαρτάται από το παιδί πόσο προσαρμόζεται στις αλλαγές και πόσο βολικό είναι και από τι ζητάνε οι γονείς...αλλά αν δε το πας και πουθενά πως θα μάθει να προσαρμόζεται;;Μεγάλη συζήτηση τελικά...απλά προσπαθούμε ακόμα και τώρα να μη βγαίνει πολύ από το πρόγραμμά της...για να είμαστε όλοι πιο ήρεμοι!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μάλλον δεν υπάρχει ιδανική ηλικία για τίποτα...όλα εξαρτώνται από το παιδί και τους γονείς...εμείς τη πρώτη ημερήσια εκδρομή την κάναμε όταν ήταν 6 μηνών και τις πρώτες διακοπές μας όταν ήταν 7 μηνών...όλα ήταν μια χαρά και το ευχαριστηθήκαμε όλοι!Αρκεί να ακολουθείς λίγο το πρόγραμμα του παιδιού, δηλαδή δε πηγαίναμε σε κλαμπάκια μέχρι το πρωί. Πίναμε ένα ποτάκι χαλαρά δίπλα στη θάλασσα και η μικρή κοιμόταν στο καρότσι της.Το αργότερο 1 είμασταν στο κρεβάτι μας.

Για αυτό λέωότι εξαρτάται από το παιδί πόσο προσαρμόζεται στις αλλαγές και πόσο βολικό είναι και από τι ζητάνε οι γονείς...αλλά αν δε το πας και πουθενά πως θα μάθει να προσαρμόζεται;;Μεγάλη συζήτηση τελικά...απλά προσπαθούμε ακόμα και τώρα να μη βγαίνει πολύ από το πρόγραμμά της...για να είμαστε όλοι πιο ήρεμοι!!

 

Διακοπές έχουμε πάει και εμείς το καλοκαίρι που ήταν 1,5 έτους αλλά σε σπίτι εξοχικό οπότε είχε όλα τα απαραίτητα (κρεβατάκι, κουζίνα, παιχνίδια, μπανιέρα κτλ). Είχε το δωμάτιο της όπου και κοιμόταν μόνη της...και πάει λέγοντας. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως ότι θα πάω σε ξενοδοχείο χωρίς κουζίνα, όλοι σε ένα δωμάτιο κτλ.

Τωρα για το θέμα της προσαρμογής που λες, σε τι να προσαρμοστει? Μια χαρά προσαρμόζεται σε όποιο χώρο και να πάει. Και με όποιον και να την αφήσεις δεν έχει πρόβλημα.

Πάντως επειδή όταν ήταν 6 μηνών το συζήτησα με την παιδίατρο για διακοπές μου είχε πει ότι καλύτερα θα ήταν να μην πήγαινε σε αυτή την ηλικία, δεν το έχει ανάγκη το μωρό όπως και να το κάνουμε. Εμείς μάλλον το έχουμε περισσότερη ανάγκη και γι΄αυτό πολλές φορές τα ταλαιπωρούμε τα καημένα και βάζω και τον εαυτό μου μέσα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εμένα η δικιά μου παιδίατρος υποστηρίζει ακριβώς το αντίθετο!!

 

το μωρό/ παιδί ακολουθέί ακριβώς τη ζωή μας!! και προσαρμόζεται όπως το μάθουμε...

 

εννοείται ότι όπου πάμε έχουμε κουζινούλα και τα συναφή...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...