Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειναι επαρκης ποσοτητα?


vickygirl79

Recommended Posts

σημερα ο μικρος μου εφαγε μοσχαρι πατατα καροτο ευτυχως ευχαριστα!!!τουεδωσα ενα γεματο φλυτζανι του ελλ. καφε...ειναι καλο σαν ποσοτητα η ειναι λιγο?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μια χαρα ποσοτητα ειναι δεν νομιζω να χωραει πολλα παραπανω το στομαχακι του

η μικρη μου πανω απο 7-8 μπουκιες δεν τρωει αν φαει 10 ειμαι ευτιχισμενη!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου φαίνεται λίγο...Μήπως την παραταίζω την δικιά μου έγω!! Εγώ κανω στο μούλτι γύρω στα 150-200γρ.

Sorry τώρα είδα οτι είναι μικρούλι. Για αρχή ειναι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο γιατρος μας εχει πει ως μεριδα να θεωρουμε 100γρ. λαχανικα-80γρ. κρεας(βγαινει ενα πιατο σουπας γεματο μεχρι πανω πανω). Απο κει και περα μας οδηγει το παιδι.

 

Φτιαχνω αυτο το μιγμα και οσο θελει τρωει. Χθες εφαγε 3 κουταλιες με το ζορι (βεβαια το θηλασα κιολας μετα). Σημερα εφαγε 15 κουταλιες (περιπου το μισο πιατο).

 

Παντως, ενα φλυτζανακι του ελλ. καφε δε πρεπει να ειναι πανω απο 3-4 κουταλιτσες. Πολυ λιγο μου φαινεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω ότι σιγά σιγά πρέπει να αυξήσεις λίγο την μερίδα του. Στην αρχή θα τρώει 5 κουταλιές αλλά στην πορεία πρέπει να αυξήσει λίγο τις κουταλιές. Είναι και στο παιδί αλλά θεωρώ ότι γύρω σε κανένα μήνα απο τώρα πρέπει να σου τρώει τουλάχιστον 100μλ . Κάπου είχα διαβάσει ότι 22 κουταλιές πρέπει να μετράμε. Βέβαια αυτό είναι σχετικό. Υπήρχε και φορά που έφαγε μόνο 3 και συμπλήρωσα με γάλα.

Φαντάζομαι ότι τον συμπληρώνεις με γάλα,ε ?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Για αρχή καλά είναι (να συνηθίσει και τη γεύση) αλλά γενικώς τα κορίτσια έχουν δίκιο, είναι λίγο για να πεις ότι το μωρό χόρτασε, ακόμα και 6 μηνών. Οπότε σταδιακά θα πρέπει να τρώει περισσότερο. Κι εγώ ξέρω ότι θεωρητικά με 100γρ (οχι ml) πρέπει να είναι οκ (είναι το λιγότερο δηλ. που "πρέπει" να φάει) αλλά κάθε παιδί τρώει διαφορετική ποσότητα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και νομίζω ότι είναι λίγο. Αλλα για αρχή το αφήνεις να σε οδηγεί. Δηλαδή αν έφαγε το φλυτζάνι του καφέ σήμερα φτιαξε ποσότητα φλυτζανιού τσαγιού. Αν το φάει πάλι όλο πέρνα σε παιδικό πιατάκι, αν όχι συνεχίζεις έτσι. Γνώμη μου είναι να μην πιέσεις το παιδί να φάει περισσότερο αν δεν θέλει γιατί πιθανόν να στα βγάλει (εμένα τουλάχιστον έτσι έκανε). Όταν ξεκίνησε η δικιά μου πάντως έτρωγε 40γρ κρεας, μία μικρή πατατούλα,1 καρότο, λίγο κολοκύθι, λίγο μπρόκολο, λίγο σπανακι (σύνολο γύρω στα 100 με 150 γρ).

Link to comment
Share on other sites

..το μωρο δεν πειναει...δεν τον ακουσα ποτε να κλαει απο πεινα...επειδη θηλαζουμε κατα βουληση το στομαχακι του ειναι παντα γεματο..σημερα του εβαλα παραπανω αλλα αφησε κανα 2-3 κουταλιες ε δεν τον πιεσα και θηλασε απο εκεινη την ωρα 2 φορες....βαρος παντως δε μας λειπει ειναι 9300 το καμαρι μου...

δε θελω κ να τον πιεζω για παραπανω γιατι δε θελω να κοψω τον θηλασμο..απλα ειχα σαν απορια αν τα θρεπτικα συστατικα απο αυτη τη ποσοτητα επαρκουν δε ξερω αν με καταλαβαινετε

(ασχετο αλλα σημερα τσακισε και 10 αρακακια τα μασουλαει κανονικα πολυ πλακα εχει καμια σχεση με τη κορη μου στο φαι.....)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

..το μωρο δεν πειναει...δεν τον ακουσα ποτε να κλαει απο πεινα...επειδη θηλαζουμε κατα βουληση το στομαχακι του ειναι παντα γεματο..σημερα του εβαλα παραπανω αλλα αφησε κανα 2-3 κουταλιες ε δεν τον πιεσα και θηλασε απο εκεινη την ωρα 2 φορες....βαρος παντως δε μας λειπει ειναι 9300 το καμαρι μου...

δε θελω κ να τον πιεζω για παραπανω γιατι δε θελω να κοψω τον θηλασμο..απλα ειχα σαν απορια αν τα θρεπτικα συστατικα απο αυτη τη ποσοτητα επαρκουν δε ξερω αν με καταλαβαινετε

(ασχετο αλλα σημερα τσακισε και 10 αρακακια τα μασουλαει κανονικα πολυ πλακα εχει καμια σχεση με τη κορη μου στο φαι.....)

 

ο μοντιε...εμεις ειμασδτε τοσο χρονιαρες.....:mrgreen:οσο για αυτο που ρωτας δε ξερω..σε καμια δε μετραγα ποσο τρωγανε...οσο θελανε εβαζα παντα...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

η αρχική ποσότητα ήταν 70γρ κρέας,1 μέτριο καρότο,1 μέτρια πατάτα,1 μέτριο κολοκύθι...

μετά σιγά σιγά δεν της έφτανε,καθότι φαγανή,οπότε ζύγιζα...

200γρ,μετά 250γρ,μέχρι τα 300γρ φτάσαμε,μιλάμε για αρκετό φαγητό...

τώρα τρώει συνήθως 250γρ φαγητού,συνεχίζω να ζυγίζω λόγω ότι είμαστε εκτός καμπύλης...προσέχουμε το βάρος της.

θα στο δείξει αν θέλει κι άλλο,η δική μου έκλαιγε όταν τελείωνε το φαγητό...μια εποχή με το που τελείωνε το γάλα της,της έβαζα κατευθείαν τη πιπίλα για να ξεχαστεί...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο στην αναπτυξη του

εμεις τωρα ειμαστε 9000 κιλα ενω ειμαστε 17 μηνων!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι.

Εαν δεν φάει ολο το φαγητό δίνουμε γάλα.Το ερωτημά μου είναι πόσο και γάλα και πότε το δίνουμε? Δηλαδή εάν φάει το μισό πιάτο ( 1/2 πατάτα,1/2 καρότο 1/2 κολοκυθι και κρέας) θα του δώσω γάλα?

22 κουταλιές που λέτε δεν είναι ουτε το μισο πιάτο

Ρωτάω γιατι αγχώνομαι για το εάν έφαγε αρκετα.

Άλλες μέρες το τρώει όλο και άλλες οχι.

Εσεις δίνεται πάντα γάλα μετά εάν δεν φάει.

Ο μπέμπης είναι 7 1/2 μηνών:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι.

Εαν δεν φάει ολο το φαγητό δίνουμε γάλα.Το ερωτημά μου είναι πόσο και γάλα και πότε το δίνουμε? Δηλαδή εάν φάει το μισό πιάτο ( 1/2 πατάτα,1/2 καρότο 1/2 κολοκυθι και κρέας) θα του δώσω γάλα?

22 κουταλιές που λέτε δεν είναι ουτε το μισο πιάτο

Ρωτάω γιατι αγχώνομαι για το εάν έφαγε αρκετα.

Άλλες μέρες το τρώει όλο και άλλες οχι.

Εσεις δίνεται πάντα γάλα μετά εάν δεν φάει.

Ο μπέμπης είναι 7 1/2 μηνών:-P

 

Αν δεν θηλάζεις όχι δε χρειάζεται να δώσεις γάλα. Στην αρχή στην εισαγωγή των στερεών και μέχρι να συνηθίσει ναι αλλά όχι τώρα ειδικά αφού λες ότι τις περισσότερες φορές το τρώει το φαγητό του. Γάλα μπορεί να δώσω μόνο αν είναι άρρωστα και δεν φάνε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω στα δικα μου 150-200 μλ αλεσμενο εδεινα.ειτε φαι ειτε φρουτο.

γαλα αμεσως μετα το φαγητο δεν κανει γιατι το ασβεστιο εγκλωβιζει ολα τα θρεπτικα συστατικα.θα πρεπει να εχουν περασει το λιγοτερο 2 ωρες μετα το γευμα για να πιει γαλα.γιαυτο το λογο κ δεν αλεθουμε τα φρουτα μαζι με γαλα.επισης εφοσον ενα παιδι εχει μπει στις στερεες (και δε θηλαζει) η ποσοτητα που πρεπει να πινει δε πρεπει να ξεπερναει τα 500 γρ γαλα ημερησιως καθως εκτος απο το οτι δεν απορροφουνται ολα τα θρεπτικα συστατικα προκαλει και αναιμια το πολυ ασβεστιο.(το ασβεστιο εκτος απο των εγκλωβισμο βιταμινων εμποδιζει κ στην απορροφηση σιδηρου)

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα δεν ήξερα οτι το ασβέστιο εμποδίζει στην απορροφηση των άλλων θρεπτικών συστατικών. Επίσης του δίνω το απογευμα γάλα αντι για κρέμα Ισως πρέπει να του το κόψω.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης και το πολύ ασβέστιο δημιουργεί πέτρες στα νεφρα (το έμαθα όταν στην τελευταία επίσκεψη στον παιδιατρο του είπα ότι ο γιος μου πίνει γύρω στο 1 λίτρο γάλα την ημέρα και μου είπε όσο πιο πολύ γάλα τόσο και πιο πολύ νερό).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τις μανούλες που θηλάζουν οι "οδηγίες" είναι να συμπληρώνουμε το κάθε γεύμα με γαλατάκι...Τουλάχιστον στην αρχή.Εγώ προσφέρω πάντα.

 

ναι αυτο ισχυει .τα παραπανω οπως ειπα ειναι για τα μωρα που δε θηλαζουν:-P

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι σχεδόν 7 μηνών κ του δίνω 150-200 μλ αλεσμένα φρουτα κ το μεσημερι το κρεατάκι με πατατα κ καρότο κ φασολάκια γιατί τα κολοκυθάκια δεν είναι της εποχής. Το τρώει όλο εκτος από μερικες φορές που συνήθως του συμπληρώνω με στήθος. Αν το φάει όλο δεν δίνω στήθος, πρωι και βράδυ μόνο. Την πρώτη εβδομάδα έδινα συμπληρωμα μετά από κάθε γεύμα γιατί το ζητούσε (ειδικά μετά τα φρούτα) δεν εκανα σωστά;; Ευτυχώς τώρα δεν ζητάει γιατί λογικά χορταίνει.Είναι 9 κιλά και 72 πόντους.

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Για να μη λέμε όμως και λάθος πράγματα , και το μητρικό γάλαέχει ασβέστιο, οπότε πάλι παρεμποδίζει την απορρόφηση κάποιων θρεπτικών, απλά έχει μεγαλύτερη θρεπτικήαξία από τη φορμουλα κι ετσι μπορεί να μειώνει τα θρεπτικά των στέρεων, αναπληρώνει όμως με τα δικά του!;)

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...