Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μπάνιο με γεμάτη μπανιέρα - Επιτρέπεται;;;

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Μία απορία μου δημιουργήθηκε σήμερα, καθώς γέμιζα την μπανιέρα μου για να βουτήξω και σκέφτηκα να σας ρωτήσω, μήπως κάποια από εσάς έχει ακούσει κάτι!

Υπάρχει κάποια αντένδειξη στο να κάνουμε μπάνιο με γεμάτη μπανιέρα μετά την ωορρηξία μας και μέχρι να ΜΗΝ έρθει η ακατανόμαστη; Δηλαδή από την 14η ημέρα μέχρι την 30η ας πούμε;

Προσωπικά, πριν την ωορρηξία και μέχρι να τελειώσουν οι γόνιμες μέρες, κάνω μπάνιο όρθια (ντουζ) για να μην επηρεάζεται η βλέννα - υγρά του κόλπου. Αλλά τί γίνεται όταν προσπαθείς για μωράκι και κάνεις μπάνιο σε γεμάτη μπανιέρα, μετά την ωορρηξία; Λέτε να αποτρέπεται τυχόν εγκυμοσύνη; Αλλά, αν ήταν έτσι, οι γιατροί δε θα έπρεπε να μας απαγορεύουν τα μπάνια στη θάλασσα όταν θέλουμε να συλλάβουμε;

Αχ κοριτσάκια, ας απαντήσει κάποια αν γνωρίζει!

GqAdp2.png

Διαφημίσεις

Διαφημίσεις

Μπράβο βρε κορίτσια, πανταχού παρούσες!!! Τώρα ηρέμησα!

Πάντως έφαγα χοντρό κόλλημα σήμερα. Είπα μήπως εμποδίσω χωρίς να θέλω την εμφύτευση ... αλλά μάλλον βλακεία σκέφτηκα!!! Το πολύ πολύ, να μου βγει ασπρουλιάρικο από πολύ πολύ ξέπλυμα στη μπανιέρα ... :D

Σας ευχαριστώ πολύύύύύύύύ για τις απαντήσεις σας!!!

GqAdp2.png

Να βουλώσει δε νομίζω, πώς να βουλώσει και τι να βουλώσει; Η ωοθήκη ας πούμε; Να πλυμμυρίσει; Εγώ φοβήθηκα μην "ξεπλυθεί" το σποράκι με το νερό ... :-D Αυτό εννούσα!

GqAdp2.png

Μου ήρθαν γεμίζοντας την μπανιέρα! Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι παρόμοιο και είπα να ρωτήσω ... κακό είναι ; Έτσι, για να είμαι 1000% σίγουρη ότι δεν κάνω καμιά χοντρή βλακεία!

GqAdp2.png

@ραννια ... Ναι, αλλά νομίζω πως όταν είναι να έρθουν σε επαφή με κάποια ουσία / υλικό, δεν έχουν τις ίδιες συνέπειες (αν έρχονται - ούτε που ξέρω) ...

@age Ίσως το να κάνω μπάνιο τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο με αυτό τον τρόπο ... να βουτάω ολόκληρη μέσα. Μην ελάττωνε τις πιθανότητες σύλληψης. Μάλλον όμως έχεις δίκιο ... αφού δεν το έχω διαβάσει πουθενά, δε θα είναι κακό!

Σας ευχαριστώ που απαντήσατε!

GqAdp2.png

Διαφημίσεις

Φαντάζομαι πως άλλη συνέπεια θα έχει η επαφή του σπέρματος ή του γονιμοποιημένου ωαρίου με το νερό και άλλη με τον αέρα! Αυτό ήθελα να πω! Και επίσης, πως να μπει αέρας εκεί μέσα, αν δεν υπάρξει εξωτερική πίεση; Ενώ το νερό ασκεί πίεση από μόνο του!

Αχ, απορίες που τις έχω, πανάθεμά με, η άσχετη!!!

GqAdp2.png

Σοφία το θέμα σου μπορεί να δώσει τροφή για σχόλια και πλακίτσα γιατί είναι λίγο παράξενη η σκέψη που έκανες.

Όμως κατανοώ πως η επιθυμία σου για μια γεμάτη αγκαλίτσα είναι τόσο μεγάλη που σε κάνει να εξετάζεις κάθε παράμετρο από τις πιο λογικές ως τις πιο παράξενες και ασυνήθιστες.

Εγώ προσωπικά νομίζω πως αν το μπάνιο στο μεσοδιάστημα από την ωορηξία εως την επόμενη περίοδο θεωρούνταν ανασταλτικός παράγοντας για τη σύλληψη και την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου και ως εκ τούτου την επιτυχή έκβαση της εγκυμοσύνης θα υπήρχε κάποια σχετική ενημέρωση από τους γιατρούς. Εφόσον δεν υπάρει κάποια σχετική οδηγία καταλήγω στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει πρόβλημα...

Αν όμως αυτό θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα κάνε ντουζάκι και όχι αφρόλουτρο.

Σου εύχομαι να αποκτήσεις σύντομα το μωράκι που τόσο επιθυμείς :)

*

Ναι anna+, έχεις δίκιο, εξετάζω τα πάντα μάλλον, μέχρι αηδίας! Αλλά τι να κάνω; Μυαλό είναι αυτό και όλο γυρίζει!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Και εσύ να χαίρεσαι τα αγγελουδάκια σου!

Τελικά, καταστροφικός συνδιασμός παράνοιας και ... απαιδευσιάς!

GqAdp2.png

Σοφία μου, κι εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις το αφρόλουτρο, εμένα προσωπικά η κοπέλα που μου κάνει το ΠΑΠ μου σύστησε να πλένομαι μόνο με νεράκι στην ευαίσθητη περιοχή. Όσο για αυτό που ρώτησες με την μπανιέρα θα πω κάτι που μάλλον δεν έχει σχέση με τις φοβίες σου απλά ίσως να είχες ακούσει ότι παλιά οι γυναίκες που ήθελαν να διακόψουν την εγκυμοσύνη τους έμπαιναν σε μπανιέρα με καυτό νερό και καθόντουσαν εκεί για ώρες μέχρι να διακοπεί η κύηση (είναι άσχετο με την περίπτωση σου, απλά ήταν μια "βάρβαρη" μέθοδος αποβολής). Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι!Σου εύχομαι τα καλύτερα!

στην αρχη πηγα να κανω πλακα.. να πω και γω την εξυπναδα μου για το νερο και το μπανιο και τα σχετικα.....

και μετα θυμηθηκα τα δικα μου...

οχι πριν μεινω εγκυος..

μετα...

την κουλαμαρα μου, του πρωτου τριμηνου...

καπου-καπως-καποτε (μπορει και οχι!!!!!)

ειχα διαβασει/ακουσει δε θυμαμαι

οτι η κανελλα εχει εκτρωτικες ιδιοτητες!

ελεος

ακομα κι αν εχει, προφανως αναφερονται σε ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ κανελας..

εγω πηγα να δειρω τον μπουφετζη, σε μια καφετερια γιατι μου εβαλε κανελλα στον καπουτσινο.. "ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΕΛΛΑ ΣΕ ΕΓΚΥΟ ΓΥΝΑΙΚΑ?????????????" του ειπα του δολιου και γυαλιζε το ματι μου!! με κοιταζε να σαν τον ρωτησα αν ευθυνεται για τη δολοφονια του κενεντυ, και ειχε και τυψεις κι ολας!!!!!!!!!! (για τον κενεντυ μαλλον)

με το καλο να μεινεις εγκυος βρε κοπελια... και χαλαρωσε... τα χειροτερα κουλά ερχονται με την εγκυμοσυνη... (και αργοτερα με το μωρο... στυλ "ποια ειναι αυτη που κοιταξε 'καπως' το παιδι ΜΟΥ, ενω το ειχα στο καροτσι? μηπως θελει να ΜΟΥ το απαγαγει?????????????????")

Διαφημίσεις

Έχετε πλάκα βρε κορίτσια, είχα την ίδια απορία και ντρεπόμουν να ρωτήσω.Πάντως τότε που είχα μείνει έγκυος θυμάμαι οτι και στις 2(ναι,μόνο 2!)επαφές εκείνου του μήνα πετάχτηκα από το κρεββάτι γιατί κρύωνα και πλύθηκα κατευθείαν με παγωμένο νερό!

Δεν ξέρω για τη σύλληψη, πάντως μετά την απόξυση που έκανα λόγω παλλίνδρομης, ο γιατρός μου απαγόρευσε ρητά το μπάνιο με γεμάτη μπανιέρα για τις επόμενες 20 μέρες, το μπάνιο στη θάλασσα και τις επαφές.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

Συμβουλή μου λοιπόν είναι: αν δεν είσαι σίγουρη για κάτι, μην το κάνεις! Ακόμα κι αν δεν έχει καμιά επίπτωση... Δεν είναι κάτι από το οποίο εξαρτάται η ζωμή σου το πως θα κάνεις μπάνιο, οπότε γιατί προβληματίζεσαι και χαλάς τη ζαχαρένια σου? :D

Ντουζάκι και οικονομία, στην Αφρική περπατάνε 15 χλμ για να πιουν νερό...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

Δεν ξέρω για τη σύλληψη, πάντως μετά την απόξυση που έκανα λόγω παλλίνδρομης, ο γιατρός μου απαγόρευσε ρητά το μπάνιο με γεμάτη μπανιέρα για τις επόμενες 20 μέρες, το μπάνιο στη θάλασσα και τις επαφές.

γειαααααα

κι εμενα μου απαγορευαν τα μουλιασματα αλλα για μικροβια και μυκητες.

σε εχασα

φαντάζομαι ότι για τα μικρόβια μου το απαγόρευσε κι εμένα, απλά ήθελα να δείξω ότι το νερό μπαίνει μέσα...

(δεν ήμουν στα καλύτερά μου, άσε :()

pdNQp3.pngjWt5p3.png

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύύύύύύύ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ευθαλία, όχι, δεν έχω ακούσει για αυτή τη μέθοδο αποβολής, αλλά δεν επηρεάστηκα από εκεί! Απλά μου κόλλησε, στο άσχετο!

ΡΟΥΜΠΗ και fistikaki, ανακουφίστηκα όταν διάβασα τις απαντήσεις σας, γιατί νόμισα πως κοντεύω να τρελαθώ! Τελικά υπάρχουν και άλλες κοπέλες που έχουν τις ίδιες απορίες με εμένα ... και δεν είμαι η μοναδική φοβιτσιάρα με το παραμικρό εδώ μέσα!

Όσο για την κανέλα ΡΟΥΜΠΗ, είχε πολύ πλάκα το σκηνικό! Και εμένα με έχω ικανή για κάτι τέτοια! :-D Όσο για το μετά την εγκυμοσύνη, νομίζω πως δεν τις γλυτώνω τις υποψίες για απαγωγές αποκλειστικά και μόνο του ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ μωρού κλπ κλπ. Αλλά αυτά θα έχω να τα σκέφτομαι αργότερα! Προς το παρόν μου αρκούν οι παράνοιές μου για τη επίτευξη της σύλληψης! :-D

ValiaK, ίσως ο γιατρός να σου το απαγόρευσε λόγω του ότι η περιοχή μάλλον εκείνη την περίοδο είναι εύκολο να μολυνθεί. Αυτό μπορώ να υποψιαστώ μόνο.

Τελικά θα το αποφύγω από εδώ και πέρα, όπως λες και εσύ. Από τη στιγμή που ξεκινήσαμε προσπάθειες για μωράκι, σίγουρα δεν κάνω μπάνιο με γεμάτη μπανιέρα πριν την ωορρηξία, γιατί κάπου διάβασα πως επηρεάζεται η βλέννα του κόλπου. Όμως, αν δεν κάνω έτσι μπάνιο και μετά την ωορρηξία μέχρι την ακατανόμαστη, τι μου μένει;

Αχ βρε κοριτσάκια, δυστυχώς έχω μάθει να μπαίνω μέσα στο νερό και να μουλιάζω με τις ώρες ... και το λατρεύω αυτό! Και τώρα μου κακοφαίνεται! Αλλά τι να κάνω; Όρθια λοιπόν, ντουζάκι, καθαρά για ψυχολογικούς λόγους!

Σας ευχαριστώ και πάλι! Και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

GqAdp2.png

και εγώ θα συμφωνήσω ότι δεν επηρεάζει το αφρόλουτρο, εδώ κάποιες κοπέλες (πχ εγώ) μείναμε έγκυες σε διακοπές και μπαίναμε στη θάλασσα με τις ώρες, σκέψου ότι δεν θα γεννιόνταν παιδιά τον Απρίλιο και το Μάιο αν συνέβαινε αυτό!

Γεια σας κορίτσια!

Μία απορία μου δημιουργήθηκε σήμερα, καθώς γέμιζα την μπανιέρα μου για να βουτήξω και σκέφτηκα να σας ρωτήσω, μήπως κάποια από εσάς έχει ακούσει κάτι!

Υπάρχει κάποια αντένδειξη στο να κάνουμε μπάνιο με γεμάτη μπανιέρα μετά την ωορρηξία μας και μέχρι να ΜΗΝ έρθει η ακατανόμαστη; Δηλαδή από την 14η ημέρα μέχρι την 30η ας πούμε;

Προσωπικά, πριν την ωορρηξία και μέχρι να τελειώσουν οι γόνιμες μέρες, κάνω μπάνιο όρθια (ντουζ) για να μην επηρεάζεται η βλέννα - υγρά του κόλπου. Αλλά τί γίνεται όταν προσπαθείς για μωράκι και κάνεις μπάνιο σε γεμάτη μπανιέρα, μετά την ωορρηξία; Λέτε να αποτρέπεται τυχόν εγκυμοσύνη; Αλλά, αν ήταν έτσι, οι γιατροί δε θα έπρεπε να μας απαγορεύουν τα μπάνια στη θάλασσα όταν θέλουμε να συλλάβουμε;

Αχ κοριτσάκια, ας απαντήσει κάποια αν γνωρίζει!

Λοιπόν Σοφία, πολύ καλά έκανες και ρώτησες και καμία απορία δεν είναι χαζή. Η μητέρα της νύφης μου ήταν μαία (τωρα είναι στη σύνταξη) και το πρώτο πράγμα που μου είχε πει όταν έμεινα έγκυος είναι να αποφεύγω τα καυτά μπάνια στη μπανιέρα. Το πολύ ζεστό νερό προκαλεί υπεραιμία και μπορεί να προκαλέσει αποκόληση, εφόσον εισαι ήδη έγκυος. Οπότε καλό είναι να έχουμε το νου μας και να κάνουμε χλιαρό ντουζ αντί καυτό μπάνιο. Τη μπανιέρα μπορείς να τη γεμίζεις και να χαλαρώνεις, αλλά να προσέχεις τη θερμοκρασία του νερού, θα πρέπει να είναι τόσο ζεστό όσο να μην κοκκινίζει το δέρμα σου, να μην γεμίζει ο τόπος υδρατμούς και να μην σου κόβεται η ανάσα. Να μην θυμίζει χαμάμ δηλαδή.

Σοφία μου, κι εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις το αφρόλουτρο, εμένα προσωπικά η κοπέλα που μου κάνει το ΠΑΠ μου σύστησε να πλένομαι μόνο με νεράκι στην ευαίσθητη περιοχή. Όσο για αυτό που ρώτησες με την μπανιέρα θα πω κάτι που μάλλον δεν έχει σχέση με τις φοβίες σου απλά ίσως να είχες ακούσει ότι παλιά οι γυναίκες που ήθελαν να διακόψουν την εγκυμοσύνη τους έμπαιναν σε μπανιέρα με καυτό νερό και καθόντουσαν εκεί για ώρες μέχρι να διακοπεί η κύηση (είναι άσχετο με την περίπτωση σου, απλά ήταν μια "βάρβαρη" μέθοδος αποβολής). Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι!Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Πολύ σωστά! Επιβεβαιώνει αυτό που μόλις έγραψα πιο πάνω. Ότι το καυτό νερό μπορεί να προκαλέσει αποκόληση, άρα και αποβολή.