Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υφασμάτινα σουπλά


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Ετοιμάζω το πάρτι της μικρής μου και σκέφτηκα να φτιάξω μόνη μου υφασμάτινα σουπλά με ζωάκια φάρμας (το θέμα του πάρτυ) ζωγραφισμένα πάνω,για δωράκια στα παιδάκια.Πήρα τις ειδικές βαφές υφάσματος αλλά δεν ξέρω τι ύφασμα να αγοράσω.Να είναι καραβόπανο ή κάτι πιο μαλακό?Επίσης αναρωτιέμαι πώς να τα δώσω στα παιδάκια,να τα βάλω σε σακκούλες,να τα τυλίξω ρολά με μια κορδελίτσα και να τα δώσω έτσι στο χέρι?Πείτε κανένα ωραιό τρόπο συσκευασίας!Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καμιά ιδέα?Μάλλον το Σάββατο θα κατέβω στα καταστήματα που πουλούν υφάσματα να αγοράσω,οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά θα έχει καθαρά διακοσμητικό σκοπό,έτσι??Θέλω να πω,κανένα παιδάκι δεν θα ακουμπήσει το πιάτο του επάνω,γιατί θα είναι και κρίμα να λερωθεί κάτι τόσο όμορφο και με τόση δουλειά.Σε αυτή την περίπτωση, κάνει οποιοδήποτε ύφασμα...ειδικά αν το βάψεις,θα γίνει και πιο σκληρό.

Αν πάλι θέλεις να το χρησιμοποιούν,θα μπορούσες να το πλαστικοποιήσεις, για να καθαρίζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

cristina112 ,τα χρώματα είναι ειδικά για υφάσματα,οπότε θα μπορούν να τα χρησιμοποιούν κανονικά στο φαγητό τους γιατί πλένονται κανονικά.Γι΄αυτό το λόγο δεν κάνω χάρτινα σουπλά που είναι μιας χρήσης.Θέλω να τους μείνει το δωράκι.

Link to comment
Share on other sites

cristina112 ,τα χρώματα είναι ειδικά για υφάσματα,οπότε θα μπορούν να τα χρησιμοποιούν κανονικά στο φαγητό τους γιατί πλένονται κανονικά.Γι΄αυτό το λόγο δεν κάνω χάρτινα σουπλά που είναι μιας χρήσης.Θέλω να τους μείνει το δωράκι.

 

 

Τα ξέρω τα χρώματα...ζωγραφίζω κι εγώ...:)Μιλάμε όμως για ένα απλό πλύσιμο και όχι για λεκέ από κάτι που βγαίνει δύσκολα...πολύ ωραία ιδέα, αλλά εγώ αν ήμουν καλεσμένη θα το είχα σε περίοπτη θέση και θα το πρόσεχα σαν τα μάτια μου...γιατί ξέρω τί κόπο θέλει για να γίνει.

Τί σκέφτεσαι να ζωγραφίσεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω δεν το σκέφτηκα αυτό με τους δύσκολους λεκέδες!!Λες να μην τα κάνω?Βασικά το θέμα του πάρτι είναι τα ζωάκια της φάρμας και θα ζωγράφιζε ο άντρας μου (γιατί εγώ δεν το ΄χω )κάτι αντίστοιχο.Από την Πένυ πήρα την ιδέα που έκανε χάρτινα σουπλα και σκέφτηκα ότι είναι κρίμα να είναι μιας χρήσης και κατέληξα στα υφασμάτινα.Σκέφτηκα να πλαστικοποιήσω τα χάρτινα της Πένυς αλλά μου είπε δεν ξέρει αν τα χρώματα επηρεαστούν από τη ζέστη.Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν το σκέφτηκα αυτό με τους δύσκολους λεκέδες!!Λες να μην τα κάνω?Βασικά το θέμα του πάρτι είναι τα ζωάκια της φάρμας και θα ζωγράφιζε ο άντρας μου (γιατί εγώ δεν το ΄χω )κάτι αντίστοιχο.Από την Πένυ πήρα την ιδέα που έκανε χάρτινα σουπλα και σκέφτηκα ότι είναι κρίμα να είναι μιας χρήσης και κατέληξα στα υφασμάτινα.Σκέφτηκα να πλαστικοποιήσω τα χάρτινα της Πένυς αλλά μου είπε δεν ξέρει αν τα χρώματα επηρεαστούν από τη ζέστη.Τι λες?

 

 

Γιατί δεν πλαστικοποιείς το ύφασμα??

Κοίτα,σίγουρα θα το χρησιμοποιήσουν όλοι...εγώ είμαι λίγο χαζοευαίσθητη σε τέτοια θέματα...οτιδήποτε χειροποίητο το προσέχω σαν τα μάτια μου... και σίγουρα θα λυπόμουν αν χαλούσε.Σκοπεύεις να το βάλεις κάτω από το πιάτο του καθενός ή να το δώσεις στο τέλος σαν δωράκι??

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε κοπελιά?????? Πως πάνε οι ετοιμασίες για το πάρτυ της ζουζούνας σου?Ξεκίνησα και εγώ να ετοιμάζω το παρτυ του γιου μου!!!!

Για όσα κορίτσια δεν ξέρουν εγώ και η raw shooter εχουμε το ίδιο θέμα γενεθλίων!!!! Και διαφορά μιας μέρας παρακαλώ!!!

Πολύ ωραία ιδέα τα σουπλά!!! Νομίζω καραβόπανο πρέπει να πάρεις!!!Θα βγούν πολύ ωραία.

Εγώ για δωράκια για τα μεγάλα πήρα Φάρμα που είναι σαν παζλ τρισδιάστατο από foam και το συναρμολογεί το παιδάκι.

Για τα δυο μικρούλια παρήγγειλα μπαλόνια σαν αυτα των πανυγηριών και με το θέμα μας!

Βρηκα και πήρα και το σταντ με την τρυπα για να βγάζουν φωτό τα παιδιά!!Όπότε θα τους εμφανίσω και από μια φωτογραφία να τους δώσω!!

Link to comment
Share on other sites

σε ψηφιακη εκτυπωση που βγαινει φθηνα θα μπορουσες να κανεις κατι..το σουπλα με υφασμα τι θα το κανουν μετα?πρεπει να ειναι σκληρο πανακι αλλα πανω σε κατι σκληρο απο υφασμα θα μπορουσες να ζωγραφισεις?

εννοω οτι το πολυ μαλακο πανι δεν κανει για σουπλα..

επισης ψηφιακα παλι εκτυπωση ζωακια και με μπετονια τα κρεμας οπου θες..

ωραια ιδεα τα ζωακια..καλη επιτυχια..

α ξεχασα..εγω στο πυροσβεστικο παρτυ του γιου μου πηρα μικρα αυτοκινητακια πυρ/κα και εκανα μια τρυπα στην προσκληση και τα εδεσα..

εν βρεις φτηνα ζωακια απο τζαμπο παρε μερικα για να στολισεις κιολας γενικως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις!Πένυ πόσο χάρηκα που σε άκουσα!!!!Δε χάθηκα απλά έβλεπα που τρέχεις και δεν προλαβαίνεις και είπα να μη σε πρήξω.Αυτά τα σουπλά με παιδεύουν πολύ!!Κατα τ'άλλα παρήγγειλα και εγώ το σταντ από το κουφετάκι και το περιμένω.Εσύ από πού το πήρες?Τις προσκλήσεις τις ετοιμάζω τώρα,τα πιατάκια κτλ τα αγόρασα,το φορεματάκι της μικρής επίσης.Τη διακόσμηση θα την αναλάβει ο άντρας μου από του χρόνου.Απλά με αυτά τα σουπλά δεν ξέρω τι θα κάνω?Μάλλον θα την αφήσω ως ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις!Πένυ πόσο χάρηκα που σε άκουσα!!!!Δε χάθηκα απλά έβλεπα που τρέχεις και δεν προλαβαίνεις και είπα να μη σε πρήξω.Αυτά τα σουπλά με παιδεύουν πολύ!!Κατα τ'άλλα παρήγγειλα και εγώ το σταντ από το κουφετάκι και το περιμένω.Εσύ από πού το πήρες?Τις προσκλήσεις τις ετοιμάζω τώρα,τα πιατάκια κτλ τα αγόρασα,το φορεματάκι της μικρής επίσης.Τη διακόσμηση θα την αναλάβει ο άντρας μου από του χρόνου.Απλά με αυτά τα σουπλά δεν ξέρω τι θα κάνω?Μάλλον θα την αφήσω ως ιδέα...

Δεν είσαι καλά? Ακου να μη με πρήξει!! Αφού ξέρεις ότι ψοφάω!!!Και αφού είναι το θέμα μας ψοφάω στο τετραγωνο!!!Το σταντ το παρήγγειλα απο το εξωτερικό μαζί με όλα τα υπόλοιπα 14,20$ δηλαδή 10.70?. Μόλις χτες και σήμερα έλεγα να στο γράψω αλλά με πρόλαβες!Από προσκλησεις τι έχεις φτιάξει? Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει και με μπερδέυουν να σου πω την αλήθεια...Τα σουπλά αν τα καταφερεις θα ναι πολύ ωραία!! Δοκίμασε ένα αρχικά.

Τα δικά μου είναι αυτά τώρα βρηκα φωτό 370442959651.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα λένε τελευταία στιγμή κοπελια!!Για δώσε το λινκ μήπως πάρω τίποτε άλλο.Εγώ το πήρα από εδώ 25 με τα μτφ!!Όσο για τις προσκλήσεις θα κάνω ένα cd (Τραγουδώ τα ζώα)με το ποηματάκι από το βιβλίο ευχών που μου έκανες και έτσι θα τους μείνει και το cd.Και μια που σε βρήκα για πες καμιά ιδέα για τραπεζομάντηλα γιατί θέλω καμια 15αρια.Αυτά τα ασπρόμαυρα που πουλάνε μαζί με τα σετ κάνουν 6-7 ευρώ το ένα .Δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά δεν τα λένε τελευταία στιγμή κοπελια!!Για δώσε το λινκ μήπως πάρω τίποτε άλλο.Εγώ το πήρα από εδώ 25 με τα μτφ!!Όσο για τις προσκλήσεις θα κάνω ένα cd (Τραγουδώ τα ζώα)με το ποηματάκι από το βιβλίο ευχών που μου έκανες και έτσι θα τους μείνει και το cd.Και μια που σε βρήκα για πες καμιά ιδέα για τραπεζομάντηλα γιατί θέλω καμια 15αρια.Αυτά τα ασπρόμαυρα που πουλάνε μαζί με τα σετ κάνουν 6-7 ευρώ το ένα .Δε συμφέρει.

Για σενα κούκλα μου είναι τελευταία στιγμή που το οργανώνεις το θέμα καιρό για μενα είναι η αρχή!Σου στέλνω πμ το μαγαζί.Εγώ τα πήρα όλα από εκεί!! Όσο για το προσκλητήριο σε βλέπω μετά για το greek idol χαχαχα!!!

Χριστίνα είσαι από τώρα καλεσμένη στο παρτυ μας!!! Την αγελάδα όμως θα την κάνω εγώ αν συνεχίσεις να γράφεις αυτές τις συνταγες!!!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα είσαι από τώρα καλεσμένη στο παρτυ μας!!! Την αγελάδα όμως θα την κάνω εγώ αν συνεχίσεις να γράφεις αυτές τις συνταγες!!!χαχαχα

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Έχω κι άλλες!!!Αλλά θα σας τις λέω λίγες λίγες..μη μου ανεβάσετε και ζάχαρο!!!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Πένυ παρήγγειλε από εκει και μου το πρότεινε.Εγώ δεν αγόρασα από εκεί γιατί ήδη τα έχω πάρει από το nakaspaper .Απλώς η Πένυ τα πήρε πιο φτηνά από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Κούκλες τι κάνετε? Λοιπόν το μαγαζί που αγόρασα τα πράγματα για το πάρτυ είνα αυτό http://stores.ebay.com/dnduk-shop

Η αλήθεια είναι ότι τον Νακα δεν τον θυμόμουν. Εχει επίσης χαμηλες τιμές. Πάντως με το κουφετάκι καμία σχεση, αυτό είναι τζιιιζ...

Βεβαια το ebay θέλει να ξερεις τη διαδικασία, να ανοιξεις λογ/σμο στο paypal. Εμένα μου φαίνονται κινέζικα αυτά.Ας είναι καλά ο αντρούλης μου!!

Πάντως έχει πολύ χαμηλές τιμές και λίγα μεταφορικα ανάλογα αυτών της Ελλάδας. Πήρα πιάτα , ποτήρια, 2 τραπεζομάντηλα και ένα σταντ (που εδώ έχει 20? μόνο αυτό και 5? μεταφορικά) όλα 28? και 8? μεταφορικά. Τα πήρα όλα από ενα μαγαζί για να εχω μόνο ένα κοστος μεταφορικών!!

Μόλις τα παραλλάβω θα σας πω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Raw shooter γεια σου και πάλι.Σου γράφω εδώ,όπως μου ζήτησες για να αποφύγουμε τις καρτούλες!!:lol::lol:

Λοιπόν,στο παρελθόν έχω φτιάξει σαπούνια,όχι όμως με τεράστια επιτυχία!

Κι αυτό γιατί δεν έψαξα να βρω σε υγρή μορφή,αλλά ακολούθησα τις συμβουλές κάποιου βιβλίου και έκοψα σε πολύ μικρά κομματάκια ένα κανονικό σαπούνι.Βασικά μπορούσες να το κάνεις και στον τρίφτη.Μετά ζέσταινες το σαπούνι σε φούρνο μικροκυμάτων και λογικά έπρεπε να λιώσει,εγώ όμως που δεν χρησιμοποιώ τέτοιο φούρνο,το έκανα σε ένα κατσαρολάκι και φυσικά δεν έλιωνε με τίποτα.Πιο πολύ φούσκωνε θα έλεγα,σαν λουκουμάς!Πρόσθετα και νερό και κάτι πήγαινε να γίνει,αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ένα λείο σαπουνάκι.Ήταν όμως όμορφο.Είχα βάλει και αμυγδαλέλαιο,για να έχει ενυδατικές ιδιότητες και σε κάποια είχα προσθέσει σκόνη κακάο και κανέλας,για να μυρίζει όμορφα.Είχα χρησιμοποιήσει αυτές τις φόρμες σιλικόνης που έχουν τα μαγαζιά με είδη χόμπυ.Α,σε κάποια είχα βάλει και λίγο ποτ-πουρί και εμφανισιακά ήταν πολύ όμορφα.

Τώρα,σαπούνι σε υγρή μορφή δεν ξέρω πού θα βρεις,αλλά αν τελικά αγοράσεις,πες και σε μένα...θέλω να το επιχειρήσω ξανά.

Για τα σουπλά που ήθελες...πού μένεις?Εμένα πιάνει αρκετά το χέρι μου... αν δεν έχεις πάρα πολλά κομμάτια και αν το σχέδιο δεν είναι και πολύ δύσκολο,μπορώ να σε βοηθήσω εγώ.Μια χαρά στρώνει η μπογιά πάνω στο ύφασμα με τα πινέλα,μην ακούς τον άντρα σου!;)Και να ξέρεις ότι υπάρχουν και ειδικοί μαρκαδόροι για ύφασμα,στα περισσότερα χρώματα, που κάνουν την διαδικασία ακόμα πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ βρε κορίτσι για την προθυμία να με βοηθήσεις!Χίλια ευχαριστώ αλλά δε θέλω να σε βάλω σε κόπο.Θα δω τι θα κάνω με τα σουπλά.Τώρα όσον αφορά το σαπούνι ο άντρας μου παρήγγειλε από ένα μαγαζί κανονικό διαφανές σαπούνι και μου είπε ότι θα το λιώσει σε μπεν μαρί και μετά θα το βάλει σε καλούπια με ζωάκια φάρμας και έτοιμα.Είπε θα το αναλάβει αυτός αν και θα το επιχειρήσει πρώτη φορά.Λες να δυσκολευτεί στο΄λιώσιμο?Τι να πω?Μόλις θα αρχίσει τις προσπάθειες θα σε ενημερώσω.Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...