Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως συμπαραστεκεσαι σε μια μανα που το παιδι της πεθαινει;


vasfa

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τροπος να παρειγορήσεις μιά μάνα που χάνει το παιδί της. Που μέρα με τη μέρα το βλέπει να φεύγει από τα χέρια της...

Αρκεί να ξέρει πως είσαι εκεί.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τραγωδία. Και ειλικρινά, αυτά περί Θεού που το παίρνει κοντά του κλπ, μπράβο σε αυτούς που σκέφτονται έτσι, αλλά προσωπικά, το θεωρώ απλώς άδικο. Και δεν βρίσκω καμμία παρηγοριά σε αυτό. Εύχομαι καμμιά μανούλα να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Εύχομαι αυτή η μανούλα να βρεί.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vasfa

    vasfa 10 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 4 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 2 δημοσιεύσεις

  • AZIA

    AZIA 2 δημοσιεύσεις

Δεν ηθελα να γραψω εδω γιατι ποναει και μονο τον τιτλο να διαβαζω. Για μενα απλα δεν μπορεις. Δεν μπορεις να συμπαρασταθεις σε μανα που χανει τον παιδι της. Δυσκολευομαι ακομα και να γραψω τα λογια. Αφησε τους. Να εισαι διακριτικα κοντα τους απο μακρια. Οταν θα το αισθανθουν θα σε πλησιασουν εκεινοι. Αστους να περασουν τον γολγοθα τους μονοι τους........πω πω......παναγιτσα μου.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να απαντησω σε αυτες τις κοπελες που πολυ καλοπροαιρετα υπεδειξαν οτι μετα απο ενα τετοιο γεγονος βρισκεις παρηγορια στον Θεο. Δεν θα σας πω ποσο κοντα στο Θεο ηταν η μανα μου που πριν 15 χρονια εχασε την αλλη της κορη σε τροχαιο στα 26 της. Θα σας πω ποσο απογοητευμενη ενιωσε μετα απο αυτο. Ενας ανθρωπος που κυριο μελημα ειχε τα παιδια της και τιποτα αλλο, αφου η ζωη δεν της επετρεψε να ειναι τιποτα αλλο απο ΜΑΝΑ. Θα σας πω ποσο ΚΟΛΑΣΗ εγινε η ζωη μας αφοτου εφυγε η αδερφη μου. Οτι για 15 χρονια δεν εχουμε κανει μια γιορτη στο σπιτι μας; Δεν εχουμε φτιαξει ενα γλυκο γιατι η μανα μου το θεωρει ΧΑΡΑ και γλεντι; Οτι στο γαμο μου δεν χορεψε ουτε αυτη, ουτε ο πατερας μου γιατι κλαιγαν το αλλο τους παιδι; Οτι πανε επι 15 χρονια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο νεκροταφειο βρεξει χιονισει; Οτι δεν παρηγοριουνται με τιποτα; Αυτη ηταν η ζωη που μας προσφερε ο Θεος!!!! Και ειναι ο ιδιος που εμενα μου στερησε τη χαρα να κανω και παιδια, και παλευω με αποτυχημενες εξωσωματικες!!!

Ουτε θα σου πω ποσο κοντα στο Θεο ειναι αυτη η μανα που τωρα περιμενει να πεθανει το παιδι της!! Ελπιζω να συνεχισει να ειναι και μετα!!

Καλα κανετε και τα λετε αυτα, και εγω αλλωστε μπορει να τα ψελλισω σε εναν ανθρωπο που θελει απο καπου να πιαστει, αλλα εμενα ο Θεος μου εκανε τη ζωη κολαση, και βλεπω και την ζωη αυτης της πολυ κοντινης μου οικογενειας να οδευει προς τα εκει! Μακαρι ΕΣΑΣ ο Θεος να σας εχει καλα!!

Ελπιζω να μην ξεσπασει πολεμος με αυτον τον καταπελτη, δεν ειναι εναντιον αυτων που λετε εσεις, εγω ομως ξερω οτι δεν δινει παρηγορια η ρηση: ηταν θελημα Θεου κ.λ. σε αυτους που η ζωη τους καταστραφηκε ετσι ξαφνικα και αδικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τροπος να παρειγορήσεις μιά μάνα που χάνει το παιδί της. Που μέρα με τη μέρα το βλέπει να φεύγει από τα χέρια της...

Αρκεί να ξέρει πως είσαι εκεί.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τραγωδία. Και ειλικρινά, αυτά περί Θεού που το παίρνει κοντά του κλπ, μπράβο σε αυτούς που σκέφτονται έτσι, αλλά προσωπικά, το θεωρώ απλώς άδικο. Και δεν βρίσκω καμμία παρηγοριά σε αυτό. Εύχομαι καμμιά μανούλα να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Εύχομαι αυτή η μανούλα να βρεί.

Συμφωνω απολυτα. Δεν υπαρχουν λογια παρηγοριας... Τι να πεις σε μια μανα? Επειδη βρεθηκα σε αυτη την θεση οταν εχασα το 11 ημερων κοριτσακι μου, δεν ηθελα να ακουω τιποτα για τον θεο... Τον θεο ειχα πιστεψει, ταματα ειχα κανει για να ερθουν στον κοσμο τα κοριτσια μου και 11 ημερων μου το πηρε....

Μια μανα που βρισκεται σε αυτη την θεση δεν θελει λογια παρηγοριας γιατι δεν υπαρχουν. Θελει να ξερει οτι υπαρχει εναν ανθρωπος διπλα της να κλαψει στην αγκαλια του, να μιλησει, να πει οτι θελει.. Θελει εναν ανθρωπο που να μπορει να ακουει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα να απαντησω σε αυτες τις κοπελες που πολυ καλοπροαιρετα υπεδειξαν οτι μετα απο ενα τετοιο γεγονος βρισκεις παρηγορια στον Θεο. Δεν θα σας πω ποσο κοντα στο Θεο ηταν η μανα μου που πριν 15 χρονια εχασε την αλλη της κορη σε τροχαιο στα 26 της. Θα σας πω ποσο απογοητευμενη ενιωσε μετα απο αυτο. Ενας ανθρωπος που κυριο μελημα ειχε τα παιδια της και τιποτα αλλο, αφου η ζωη δεν της επετρεψε να ειναι τιποτα αλλο απο ΜΑΝΑ. Θα σας πω ποσο ΚΟΛΑΣΗ εγινε η ζωη μας αφοτου εφυγε η αδερφη μου. Οτι για 15 χρονια δεν εχουμε κανει μια γιορτη στο σπιτι μας; Δεν εχουμε φτιαξει ενα γλυκο γιατι η μανα μου το θεωρει ΧΑΡΑ και γλεντι; Οτι στο γαμο μου δεν χορεψε ουτε αυτη, ουτε ο πατερας μου γιατι κλαιγαν το αλλο τους παιδι; Οτι πανε επι 15 χρονια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο νεκροταφειο βρεξει χιονισει; Οτι δεν παρηγοριουνται με τιποτα; Αυτη ηταν η ζωη που μας προσφερε ο Θεος!!!! Και ειναι ο ιδιος που εμενα μου στερησε τη χαρα να κανω και παιδια, και παλευω με αποτυχημενες εξωσωματικες!!!

Ουτε θα σου πω ποσο κοντα στο Θεο ειναι αυτη η μανα που τωρα περιμενει να πεθανει το παιδι της!! Ελπιζω να συνεχισει να ειναι και μετα!!

Καλα κανετε και τα λετε αυτα, και εγω αλλωστε μπορει να τα ψελλισω σε εναν ανθρωπο που θελει απο καπου να πιαστει, αλλα εμενα ο Θεος μου εκανε τη ζωη κολαση, και βλεπω και την ζωη αυτης της πολυ κοντινης μου οικογενειας να οδευει προς τα εκει! Μακαρι ΕΣΑΣ ο Θεος να σας εχει καλα!!

Ελπιζω να μην ξεσπασει πολεμος με αυτον τον καταπελτη, δεν ειναι εναντιον αυτων που λετε εσεις, εγω ομως ξερω οτι δεν δινει παρηγορια η ρηση: ηταν θελημα Θεου κ.λ. σε αυτους που η ζωη τους καταστραφηκε ετσι ξαφνικα και αδικα!!

:-(:-(:-(:-(:-( ...............................

.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα οσα λες.ετσι ειναι.οι φονιαδες οι παιδεραστες ολοι αυτοι οι σαπιοι ζουν κ αθωα μωρα πεθαινουν.μανες κλαινε τα μωρα τους,παιδια μενουν χωρις μανουλα,κ παρολα αυτα μιλαμε για δικαιο θεο.που ειναι η δικαιοσυνη οεο?τεσπα δε λεω αλλα...αρκετα οφ βγηκα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω...Το εχω ξαναγραψει καπου,πολλες φορες το να πιστευεις στον θεο οταν σου συμβαινουν τετοια ,εχει ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα απο το να σου δωσει ανακουφηση.Ο λογος ειναι οτι οταν ξερεις αυτο που σου λενε απο παιδι ,οτι ο θεος αγαπαει ολον τον κοσμο,συγχωρει,σου επιστρεφει το καλο που κανεις κλπ ,σου προκαλει θυμο και απορια το γεγονος οτι ο "θεος"σου εδωσε τετοιο πονο.Εμενα ο ψυχολογος που πηγα με εκανε να συνειδητοποιησω οτι δεν εχει νοημα ουτε ο θυμος ουτε το γιατι,αφου στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καποιος στον οποιο στρεφονται αυτα τα αρνητικα συναισθηματα.Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη,εφοσον δεν υπαρχει θεος,γιατι να θυμωνω?Μου ετυχε κατι κακο,οπως μπορει αυριο να μου τυχει κατι καλο,ετσι ειναι η ζωη ,απλα.Δεν ξερεις τι θα φερει το αυριο,γι αυτο ζησε το σημερα ευχαριστα.Το να χανει καποιος γονιος το παιδι του ,ειναι το πιο σκληρο πραγμα στο κοσμο,αντικειμενικα,μπορεις να επιλεξεις να σε επισκιαζει για παντα ή να συνεχισεις την ζωη σου. Καταλαβαινω και σεβομαι τους ανθρωπους που επιλεγουν ειτε το πρωτο ειτε το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να απαντησω σε αυτες τις κοπελες που πολυ καλοπροαιρετα υπεδειξαν οτι μετα απο ενα τετοιο γεγονος βρισκεις παρηγορια στον Θεο. Δεν θα σας πω ποσο κοντα στο Θεο ηταν η μανα μου που πριν 15 χρονια εχασε την αλλη της κορη σε τροχαιο στα 26 της. Θα σας πω ποσο απογοητευμενη ενιωσε μετα απο αυτο. Ενας ανθρωπος που κυριο μελημα ειχε τα παιδια της και τιποτα αλλο, αφου η ζωη δεν της επετρεψε να ειναι τιποτα αλλο απο ΜΑΝΑ. Θα σας πω ποσο ΚΟΛΑΣΗ εγινε η ζωη μας αφοτου εφυγε η αδερφη μου. Οτι για 15 χρονια δεν εχουμε κανει μια γιορτη στο σπιτι μας; Δεν εχουμε φτιαξει ενα γλυκο γιατι η μανα μου το θεωρει ΧΑΡΑ και γλεντι; Οτι στο γαμο μου δεν χορεψε ουτε αυτη, ουτε ο πατερας μου γιατι κλαιγαν το αλλο τους παιδι; Οτι πανε επι 15 χρονια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο νεκροταφειο βρεξει χιονισει; Οτι δεν παρηγοριουνται με τιποτα; Αυτη ηταν η ζωη που μας προσφερε ο Θεος!!!! Και ειναι ο ιδιος που εμενα μου στερησε τη χαρα να κανω και παιδια, και παλευω με αποτυχημενες εξωσωματικες!!!

Ουτε θα σου πω ποσο κοντα στο Θεο ειναι αυτη η μανα που τωρα περιμενει να πεθανει το παιδι της!! Ελπιζω να συνεχισει να ειναι και μετα!!

Καλα κανετε και τα λετε αυτα, και εγω αλλωστε μπορει να τα ψελλισω σε εναν ανθρωπο που θελει απο καπου να πιαστει, αλλα εμενα ο Θεος μου εκανε τη ζωη κολαση, και βλεπω και την ζωη αυτης της πολυ κοντινης μου οικογενειας να οδευει προς τα εκει! Μακαρι ΕΣΑΣ ο Θεος να σας εχει καλα!!

Ελπιζω να μην ξεσπασει πολεμος με αυτον τον καταπελτη, δεν ειναι εναντιον αυτων που λετε εσεις, εγω ομως ξερω οτι δεν δινει παρηγορια η ρηση: ηταν θελημα Θεου κ.λ. σε αυτους που η ζωη τους καταστραφηκε ετσι ξαφνικα και αδικα!!

 

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ μαζί σου! Μετά από τον θάνατο της αδερφής μου και μετά από 1 ακριβώς χρόνο του πατέρα μου, από το ίδιο αίτιο, ο Θεός τι ήθελε να μου δείξει? Πόσο πόνο μπορώ να αντέξω??????

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ μαζί σου! Μετά από τον θάνατο της αδερφής μου και μετά από 1 ακριβώς χρόνο του πατέρα μου, από το ίδιο αίτιο, ο Θεός τι ήθελε να μου δείξει? Πόσο πόνο μπορώ να αντέξω??????

 

ο Χριστος και η Παναγια..τι ειναι αυτα που διαβαζω βρε κοριτια?θα τρελλαθω..τι τραγωδιες ειναι αυτες?που να βρει κουραγιο κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι απο που να κρατηθεις βρε κοριτσια; αν δεν εχεις παρηγορια σου την πιστη σου... δεν θελω να φανω θρησκοληπτη αλλα μονο εκει ελπιζω μετα απο την απωλεια του παιδιου μου... δεν μπορει να ειναι ολα τοσο ματαια..οταν ο πονος ξεχειλιζει και σε πνιγει εχεις αναγκη την προσευχη... συγχωρηστε με αν ακουγομαι υπερβολικη..

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να απαντησω σε αυτες τις κοπελες που πολυ καλοπροαιρετα υπεδειξαν οτι μετα απο ενα τετοιο γεγονος βρισκεις παρηγορια στον Θεο. Δεν θα σας πω ποσο κοντα στο Θεο ηταν η μανα μου που πριν 15 χρονια εχασε την αλλη της κορη σε τροχαιο στα 26 της. Θα σας πω ποσο απογοητευμενη ενιωσε μετα απο αυτο. Ενας ανθρωπος που κυριο μελημα ειχε τα παιδια της και τιποτα αλλο, αφου η ζωη δεν της επετρεψε να ειναι τιποτα αλλο απο ΜΑΝΑ. Θα σας πω ποσο ΚΟΛΑΣΗ εγινε η ζωη μας αφοτου εφυγε η αδερφη μου. Οτι για 15 χρονια δεν εχουμε κανει μια γιορτη στο σπιτι μας; Δεν εχουμε φτιαξει ενα γλυκο γιατι η μανα μου το θεωρει ΧΑΡΑ και γλεντι; Οτι στο γαμο μου δεν χορεψε ουτε αυτη, ουτε ο πατερας μου γιατι κλαιγαν το αλλο τους παιδι; Οτι πανε επι 15 χρονια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο νεκροταφειο βρεξει χιονισει; Οτι δεν παρηγοριουνται με τιποτα; Αυτη ηταν η ζωη που μας προσφερε ο Θεος!!!! Και ειναι ο ιδιος που εμενα μου στερησε τη χαρα να κανω και παιδια, και παλευω με αποτυχημενες εξωσωματικες!!!

 

Πω πω κοριτσι μου. Λογια δεν εχω.......:(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου λόγια παρηγοριάς δεν υπάρχουν… έτσι απλά. Όταν πας στο νοσοκομείο πες στην φίλη σου ήρθα «για να σου δώσω ώμο για να κλάψεις» και «χέρι για να στηριχτείς». Δεν υπάρχουν λόγια………..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεισ να κανεισ τιποτα πανω σε αυτο το μονο που μπορεισ να κανεισ ειναι να εισαι παντα διπλα τησ...ευχομαι να σασ δωσει ο θεοσ δυναμη και αντοχεσ!!!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανερχομαι στο θεμα με ασχημα νεα. Το κοριτσακι της φιλης μου εγινε αγγελος, την ημερα του Ευαγγελισμου! Λυτρωθηκε απο τον πονο, αναπαυθηκε η ψυχουλα του και δυστυχως τωρα αρχιζει το δραμα για την οικογενεια του. Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που σε σκεπαζει κοριτσακι μου!!Θα σε θυμομαστε παντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανερχομαι στο θεμα με ασχημα νεα. Το κοριτσακι της φιλης μου εγινε αγγελος, την ημερα του Ευαγγελισμου! Λυτρωθηκε απο τον πονο, αναπαυθηκε η ψυχουλα του και δυστυχως τωρα αρχιζει το δραμα για την οικογενεια του. Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που σε σκεπαζει κοριτσακι μου!!Θα σε θυμομαστε παντα!

 

Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς :-(:-(:-(

Τα θερμά μου συλληπητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Συληπητηρια!!!!

 

Ο Θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του...

Χριστε μου, δωσε κουραγιο σε αυτη τη μανουλα......

 

Ξερω οτι δεν υπαρχει διαφορα, αλλα αλλο παιδακι υπαρχει?

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα μεγαλυτερο αγορι στην εφηβεια, αλλα δεν φοβαμαι γιατι ειναι τυχερο που εχει αυτη την οικογενεια. Θα το στηριξουν κι αυτο οπως πρεπει!Και οι ιδιοι θα βρουν στηριγμα σ'αυτο.

Να ειστε καλα εσεις και οι οικογενειες σας! Παντα υγεια να εχετε και ευχαριστα περιστατικα στη ζωη σας!Δυστυχως καποιοι ειναι ατυχοι σ'αυτη τη ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα μεγαλυτερο αγορι στην εφηβεια, αλλα δεν φοβαμαι γιατι ειναι τυχερο που εχει αυτη την οικογενεια. Θα το στηριξουν κι αυτο οπως πρεπει!Και οι ιδιοι θα βρουν στηριγμα σ'αυτο.

Να ειστε καλα εσεις και οι οικογενειες σας! Παντα υγεια να εχετε και ευχαριστα περιστατικα στη ζωη σας!Δυστυχως καποιοι ειναι ατυχοι σ'αυτη τη ζωη!

 

Κατι ειναι και αυτο!!!

Δε λεω οτι δεν ποναει το ιδιο, ομως ενα αλλο παιδακι ειναι και ενας λογος να συνεχισεις να ζεις μετα απο αυτο το τραγικο γεγονος....

Μακαρι κοριτσακι μου να βρουν στηριξη σε αυτο και να το στηριξουν ταυτοχρονα...Ψυχουλα μου και αυτο το αγορακι.....Ποσο δυσκολο να το χειριστει ολο αυτο....

Εισαι πολυ γλυκια που συμπαραστεκεσαι στην φιλη σου...

Πρεπει να ειναι και για σενα δυσκολο...Γι αυτο ευχομαι και σενα καλο κουραγιο.....

Να σαι παντα καλα!!!

:-(:-(:-(:-(:-(

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φιλη και κουμπαρα μου, μας παντρεψε, ειναι ενας ανθρωπος που θαυμαζα παντα απεριοριστα,που εβρισκε παντα εναν καλο λογο για να πει, μια κουβεντα παρηγοριας για καθε προβλημα, μια νοτα αισιοδοξιας σε καθε δυσκολη περισταση και πραγματικα νιωθω λιγη μπροστα σ'αυτον τον ανθρωπο. Θα μπορουσα να ειχα κανει πιο πολλα γι'αυτην αλλα οι δικες μου κακες εμπειριες και δυσκολιες με ξεπερνουσαν. Ηξερε ομως οτι την σκεφτομουν και πονεσα πολυ για την αρρωστια του παιδιου και τον χαμο του. Ο, τι και να πουμε σε τετοιες καταστασεις ειναι λιγο! Μακαρι να βρουν το κουραγιο γιατι καποιες φορες και οι πιο δυνατοι λυγιζουν μπροστα σε τοσο πονο. Να'ναι αναπαυμενο το παιδακι!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη τραγωδια.......:cry::cry::cry:

Ας αναπαυτει η ψυχουλα του και το κορμακι του και ας βρουν η οικογενεια του το κουραγιο να συνεχισουν να ζουν.........:(:(:(

Ευχομαι καποτε να ανταμωσουν ξανα........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...