Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σου λέω την αλήθεια μαμά!!!!...


Recommended Posts

...αλλά στην πραγματικότητα σπάνια την λέει.:(

 

Όπως θα έχετε καταλάβει υπάρχει ένα πρόβλημα με την 6χρονη κόρη μου. Λέει συνέχεια ψέματα!! Τον τελευταίο καιρό και για οποιοδήποτε λόγο ακόμη και τον πιο απλό επιλέγει να κρύβει την αλήθεια κι ας ξέρει οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβω.

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, δεν το ξαναέκανε στο παρελθόν με τέτοια συχνότητα και επιμονή. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, σκέφτηκα οτι θα είναι περαστικό. Το κακό όμως είναι οτι όχι μόνο περαστικό δεν είναι αλλά γίνεται και πιο έντονο.

Έχουμε συζητήσει άπειρες φορές, προσπάθησα να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό, αν το βλέπει σαν παιχνίδι ή φοβάται κάτι που μου διαφεύγει αλλά με μπέρδεψε περισσότερο.

Κάθε φορά που καταλαβαίνω οτι ψεύδεται της δείχνω οτι ενοχλούμαι αλλά δεν την μαλώνω, δεν την τιμωρώ. Αντίθετα τη ρωτάω γιατί το κάνει αυτό και μου απαντάει πάντα "μια πλακίτσα έκανα". Συζητάμε και ενώ καταλαβαίνει εκείνη τη στιγμή το λάθος της την επομένη πάλι τα ίδια.

Αναρωτιέμαι αν ο τρόπος που την αντιμετωπίζω είναι αρκετός. Ανυσηχώ αν υπάρχει κάτι άλλο πίσω από αυτό που εγώ δεν βλέπω. Στεναχωριέμαι που άρχισα να μην εμπιστεύομαι το παιδί μου και πονάω που αυτό το καταλαβαίνει και η ίδια.

Αν κάποια μανούλα είχε ανάλογη εμπειρία με τη δική μου θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις συμβουλές της. :)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kiknaki μου ακριβώς τα ίδια πέρασα και'γω πέρυσι δηλ. στα 4 του και ακριβώς η ίδια ήταν η απάντηση έλα μαμά μια πλακίτσα ήταν...

Σε μας έντονα κράτησε κανένα 6μηνο. Μέσα στα ψέματα έπαιζε φυσικά και πολύ φαντασία....

Βέβαια συνεχίζει να το κάνει αλλά όχι τόσο έντονα...

Αυτό που έκανα εγώ είναι να του δίνω να καταλάβει με χιούμορ ότι ξέρω πως λες ψέματα χωρίς να δόσω καμία διάσταση όμως...στην αρχή γελούσα διότι κάποια ήταν πολύ πετυχημένα αλλά μετά το αντιμετόπισα ναι με κατάλαβα το ψέμα σου και εντελώς "άχρωμα" γι'αυτό που είπε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο τα 6 κ μετα καλο ειναι να αρχισει να περιοριζεται τουλαχιστον η μεγαλη φαντασια στο ψεμα.μετα μαλλον σε κατι αλλο την εξυπηρετει.ισως της αρεει το παιχνιδι που γινεται αναμεσα σας κ ο τροπος που ασχολησαι

Link to comment
Share on other sites

θα πεις στην κορη σου ότι θα πάτε κάπου που της αρέση πολύ ή ότι θα έρθει κάποιος που θέλει ή ότι θα τις πάρης κάτι που θέλει .....ένα απο τα τρια, ότι απο αυτα νομίζεις ότι θα περιμένει με ανυπομονησία και όταν φτάση η στιγμή να γίνει και θα σε ρωτάει πότε, θα της πεις και εσύ, αααα δεν σου είπα πλάκα έκανα και με τα θα της κουβεντιάσης ότι είδες πόσο άσχημο είναι να λέμε ψέματα ..... το έχω κα΄νει και έπιασε .

Link to comment
Share on other sites

θα πεις στην κορη σου ότι θα πάτε κάπου που της αρέση πολύ ή ότι θα έρθει κάποιος που θέλει ή ότι θα τις πάρης κάτι που θέλει .....ένα απο τα τρια, ότι απο αυτα νομίζεις ότι θα περιμένει με ανυπομονησία και όταν φτάση η στιγμή να γίνει και θα σε ρωτάει πότε, θα της πεις και εσύ, αααα δεν σου είπα πλάκα έκανα και με τα θα της κουβεντιάσης ότι είδες πόσο άσχημο είναι να λέμε ψέματα ..... το έχω κα΄νει και έπιασε .

 

προσωπικά δεν θα το έκανα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικά δεν θα το έκανα...

Κι εμένα μου φαίνεται σκληρό το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" για τόσο μικρά παιδάκια..

Και για μεγαλύτερα δηλαδή δε μου φαίνεται σωστό(πχ εφηβεία).

Νομίζω πως χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου λεει ψεματα.αλλα παντα την καταλαβαινω οταν λεει .πχ περιστατικο ειναι στο παιδικο κ παιζει με τον αδερφο της και τον χτυπαει.τον ακουω να κλαιει και της φωναζω ''τι εγινε??'' μου λεει ''χτυπησε μονος του!!΄΄΄(πραγμα που σημαινει ,...τον σακατεψα:rolleyes:) της λεω ''αφου εσυ τον χτυπησες!!!'' τοτε ερχεται κ με κοιταει ολο απορια ''και που το ξερεις εσυ???βλεπεις μεσα απο τον τοιχο??'' :mrgreen:

οποτε της λεω ''ξερω οτι τωρα μου λες ψεματα'' αυτη θυμωνει και γκρινιαζει .ενω αν τελικα λεει αληθεια μου απανταει ηρεμα ηρεμα ''οχι δε λεω ψεματα.αληθεα λεω!''

της εχω πει οτι αν λεμε ψεματα δε θα μας πιστευει κανενας.και μια φορα που μου ειπε αληθεια για κατι της ελεγα οτι και καλα δε σε πιστευω γιατι συνεχεια λες ψεματα.δε μπορω να καταλαβω ποτε λες αληθεια.γιαυτο νομιζω οτι μου λες συνεχεια ψεματα!μετα μου ειπε ''συγνωμη μαμα δε θα το ξανακανω θα σου λεω μονο αληθεια για να με πιστευεις΄'΄καλα οχι οτι το τηρησε δηλαδη...αλλα τουλαχιστον δε λεει ΤΟΣΑ πολλα οσο παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάζατε τον ψεύτη βοσκό από τους μύθους του αισώπου ?

 

το εκανα και αυτο!πολυ καλο,,,δε το διαβασα βεβαια...το ηξερα απεξω:mrgreen:

παντως καταλαβε αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται σκληρό το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" για τόσο μικρά παιδάκια..

Και για μεγαλύτερα δηλαδή δε μου φαίνεται σωστό(πχ εφηβεία).

Νομίζω πως χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση..

 

ούτε εγώ θα το έκανα αυτό, θεωρώ ότι είναι σκληρό για παιδί!

Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την kiknaki. Να προσθέσω δύο επίπεδα δυσκολίας όμως: η δικιά μου μικρή είναι σχεδόν 8 χρονών (το κάνει από μικρή και δεν έχει σταματήσει) κι επιπλέον δεν είναι βιολογική μου κόρη, αλλά κόρη του άντρα μου, ο οποίος έχει την επιμέλεια κι έτσι τη μεγαλώνουμε εμείς. Λόγω του διαζυγίου έχει πέσει πολύ καλόπιασμα και όπως λέεν και οι Άγλλοι she can get away with murder! Ο άντρας μου δεν φαίνεται να ενοχλείται ιδιαίτερα "έλα μωρέ παιδάκι είναι" αλλά εμένα δε μου φαίνεται σωστό. Κι εγώ νιώθω άσχημα που πρέπει να διπλοτσεκάρω τι μου λέει. Έχω κάνει κι αυτό που λεει η Dimitra, αλλα ούτε κι αυτό έχει δουλέψει σε μεγάλο βαθμό...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλες μία προς μία για τις απαντήσεις σας. :D

 

Η ηλικία της κόρης μου είναι αυτή που με ανησυχεί. Θέλω να πω αν ήταν 4 χρονών δεν θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα γιατί έχω διαβάσει οτι είναι απόλυτως φυσιολογικό τα παιδιά στην προσχολική ηλικία να δημιουργούν στη φαντασία τιους ιστορίες με αποτέλεσμα να λένε συχνά ψέματα.

Αλλά όπως γράφει η katerinak στην ηλικία των 6 το ψέμα περιορίζεται σε αντίθεση με τη δική μας περίπτωση.

Ξέρω οτι κάτι κάνω λάθος, προφανώς η προσέγγιση μου είναι εσφαλμένη ή έστω ελλειπής. Διαφορετικά θα είχαμε έστω μια μικρή πρόοδο.

Θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη της και να μη φοβάται να μου πει την αλήθεια. Την επιβραβεύω κάθε φορά που είναι ειλικρινής ενώ στην αντίθετη περίπτωση βλέπει την απογοήτευση μου.

Δεν θέλω να την μαλώσω, δεν θέλω να την τιμωρήσω ούτε φυσικά και να της πω εγώ ψέματα για να την κάνω να αισθανθεί τι σημαίνει όταν λέμε ψέματα. Κατά τη γνώμη μου τα παραπάνω θα επιβαρύνουν την κατάσταση και τότε είναι που θα με φοβάται και θα χάσω την εμπιστοσύνη της.

Πως όμως να της δώσω να καταλάβει οτι η αλήθεια πάντα εκτιμάται, όποια κι αν είναι αυτή? Ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης?:confused:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

η κορη σου αρχιζει απο τη μια να συνηθιζει κ να μην της φαινεται τραγικο αρα δεν εχει κ ενοχες γαι το σωχτο κ λαθος.εσυ αν δειξεις αδιαφορια κ δεν πιασει πηγαινε σε πιο..αυστηρα μετρα..αν σου πει κατι αληθινο δειξε οτι δεν το πιστευεις εστω κ με ενα νευμα.θα την ενοχλησει.παιξτε λιγο κ κανενα παιχνιδι αληθεια η ψεμματα κ γελαστε.σε σοβαρες στιγμες υπενθιμησε της οτι τωρα λεμε μονο αληθεια κ οταν θες κατι αλλο θυμισου να το παιξουμε μετα στο παιχνιδι.

τι ψεμματα λεει ομως ;ειναι για να υπερασπιστει τον εαυτο της η για να του δωσει χαρακτηριστηκα που δεν εχει;πχ μου ειπαν οτι ειμαι η καλυτερη απ ολους,κερδισα,κτλ

θα δει ςτι ειναι αυτο που θελει να το εχει κ δεν το εχει

Link to comment
Share on other sites

προχτες η κορη μου μου εδειξε μια ζωγραφια απο το σχολειο της στο δικο της μπλοκ.την ειχε κανει μια συμμαθητρια της αλλα η ραφαελα μου ειπε οτι και καλα την εφτιαξε η ιδια.εγω καταλαβα απο τις ζωγραφιες οτι δεν ειναι δικη της γιατι ξερω πως ζωγραφιζει η ραφαελα.της λεω λοιπον πολυ ηρεμα ομως ''νομιζω οτι δεν την εκανες εσυ αυτη τη ζωγραφια.για θυμισου καλυτερα'' και τοτε το παραδεχτηκε και μου λεει '' ναι την εκανε η ταδε'' της ειπα οτι καλο ειναι οταν καποιος μα βοηθαει να το λεμε και οτι αυτο σημαινει πως εχουμε φιλους που μας αγαπανε γιαυτο και μας βοηθησαν.δε ξερω αν εκανα καλα:confused: δε βρηκα κατι αλλο να πω εκεινη τη στιγμη.η κατερινα λογω ειδικοτητας ισως ξερει καποια καλυτερη απαντηση:P

Link to comment
Share on other sites

...αν σου πει κατι αληθινο δειξε οτι δεν το πιστευεις εστω κ με ενα νευμα.θα την ενοχλησει....

 

Δυστηχώς αυτό γίνεται.

Η εμπιστοσύνη μου έχει κλονιστεί και το χειρότερο είναι οτι το έχει καταλάβει και η ίδια.

 

τι ψεμματα λεει ομως ;ειναι για να υπερασπιστει τον εαυτο της η για να του δωσει χαρακτηριστηκα που δεν εχει;..

 

Πιθανότατα η λύση βρίσκεται εδώ και πρέπει μόνη μου να την αναζητήσω. Όπως έγραψα στο αρχικό μου ποστ έχω συζητήσει πολύ μαζί της για να μάθω το λόγο της ανειλικρίνειας της αλλά με μπέρδεψε περισσότερο.

Δεν σκέφτηκα όμως να απομονώσω τα ψέματα της και να τα κατηγοριοποιήσω νοητά ώστε να βρω την αιτία που κρύβεται πίσω από αυτά.

Ήμουν σίγουρη γι'αυτό και δεν πίστευα οτι είναι μόνο παιχνίδια φαντασίας.Αυτός είναι και ο κύριος λόγος ανησυχίας μου.

Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω οτι θα βρω την απάντηση που θα με οδηγήσει στη σωστή αντιμετώπιση και κατά συνέπεια στην οριστική λύση του προβλήματος μας.

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα που μου έδωσες μια άλλη προσέγγιση. Είναι αυτό ακριβώς που έψαχνα.:-D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα

Θα την επιανα και θα καναμε μια κουβεντα. Οτι και καλα ειναι βασικο να ξερω οτι αυτα που μου λεει ισχυουν γιατι αν χαθει η εμπιστοσυνη μεταξυ μας με τα ψεματα και γυρισει καποιος και μου πει κατι , μπορει τοτε εκεινη να λεει την αληθεια αλλα εγω θα εχω χασει την εμπιστοσυνη μου και δεν θα την πιστευω.

Θα ηθελα ομως να μπορω να την πιστευω γιατι δεν θα μου εχει δωσει δικαιωμα για κατι αλλο.

Θα ηθελα να ξερει οτι και εγω δεν θα της πω ποτε ψεματα και θα ξερει οτι μπορει να πιστευει ολα οσα της λεω.

 

Δεν θα εψαχνα το γιατι και το πως. Θα μηδενιζα ταξιμετρο και θα εκανα νεα αρχη. Πραγματικα ομως θα μηδενιζα

 

Αυτα μου βγαινουν σαν 1η αντιδραση. Σωστα ... λαθος....:roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται σκληρό το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" για τόσο μικρά παιδάκια..

Και για μεγαλύτερα δηλαδή δε μου φαίνεται σωστό(πχ εφηβεία).

Νομίζω πως χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση..

κορίτσια μπορεί να φαίνεται σκληρο αλλα δεν είναι ...Είμαι κατά του ξύλου και υπερ τις τιμωρίας και της κουβέντας και ίσως το ΄βλέπεται σκληρο διότι τα παιδάκια σας είναι ακόμα μικρά ..........

Εγώ επειδή έχω από όλες της ηλικιες πιστέυω τα παιδιά γενικώς θα πρέπει να γνωρίζουν απο τα 3 και μετάπου καταλαβαινουν πλέον περισσότερα, ότι η πράξεις μας έχουν και συνέπειες καλές και κακές Οπως στην οικογένεια μεσα υπάρχουν κανόνες που πρέπει ολοι να ακολουθούμε έτσι και στον κόσμο έξω ....Τα παιδία καλός η κακός όπως τα μάθεις είναι

άποψη μου βέβαια....:wink:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως αν η μανα πει ψεματα στο παιδι τοτε το παιδι βλεπει πως κ η μαμα κανει οτι κ αυτο.αρα απο τη μια δεν ειναι λαθος αφου το κανει κ η μαμα...και απο την αλλη εφοσον θα απογοητευτει θα χασει κ την εμπιστοσυνη του απεναντι της.

Link to comment
Share on other sites

προχτες η κορη μου μου εδειξε μια ζωγραφια απο το σχολειο της στο δικο της μπλοκ.την ειχε κανει μια συμμαθητρια της αλλα η ραφαελα μου ειπε οτι και καλα την εφτιαξε η ιδια.εγω καταλαβα απο τις ζωγραφιες οτι δεν ειναι δικη της γιατι ξερω πως ζωγραφιζει η ραφαελα.της λεω λοιπον πολυ ηρεμα ομως ''νομιζω οτι δεν την εκανες εσυ αυτη τη ζωγραφια.για θυμισου καλυτερα'' και τοτε το παραδεχτηκε και μου λεει '' ναι την εκανε η ταδε'' της ειπα οτι καλο ειναι οταν καποιος μα βοηθαει να το λεμε και οτι αυτο σημαινει πως εχουμε φιλους που μας αγαπανε γιαυτο και μας βοηθησαν.δε ξερω αν εκανα καλα:confused: δε βρηκα κατι αλλο να πω εκεινη τη στιγμη.η κατερινα λογω ειδικοτητας ισως ξερει καποια καλυτερη απαντηση:P

 

πολύ καλη απαντηση!κ εδειξες οτι εχεις γνωση του τι εγινε με τη ζωγραφια κ την προαιτρεψες να το ξανασκεφτει χωρις να κατηγορηθει το παιδι!αυτο θα ελεγα κ εγω στο νηπιαγωγειο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς αυτό γίνεται.

Η εμπιστοσύνη μου έχει κλονιστεί και το χειρότερο είναι οτι το έχει καταλάβει και η ίδια.

 

 

 

Πιθανότατα η λύση βρίσκεται εδώ και πρέπει μόνη μου να την αναζητήσω. Όπως έγραψα στο αρχικό μου ποστ έχω συζητήσει πολύ μαζί της για να μάθω το λόγο της ανειλικρίνειας της αλλά με μπέρδεψε περισσότερο.

Δεν σκέφτηκα όμως να απομονώσω τα ψέματα της και να τα κατηγοριοποιήσω νοητά ώστε να βρω την αιτία που κρύβεται πίσω από αυτά.

Ήμουν σίγουρη γι'αυτό και δεν πίστευα οτι είναι μόνο παιχνίδια φαντασίας.Αυτός είναι και ο κύριος λόγος ανησυχίας μου.

Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω οτι θα βρω την απάντηση που θα με οδηγήσει στη σωστή αντιμετώπιση και κατά συνέπεια στην οριστική λύση του προβλήματος μας.

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα που μου έδωσες μια άλλη προσέγγιση. Είναι αυτό ακριβώς που έψαχνα.:-D

 

 

παρατηρησε αν φτιαχνει την αυτοεικονα της με αυτα που λεει,αν "δανειζεται "χαρακτηριστηκα αλλων αν λεει οτι κατι κακο που εκανε αυτη το εκανε αλλος..καμια φορα θελουν να στρεψουν αλλου την προσοχη πχ να κατηγορηθει ενα παιδι για ασχημη πραξη νιωθοντας οτι τα ιδια δεν κατηγορηθηκαν.εχουν δηλ εκεινη τη στιγμη τον ρολο του "καλου " παιδιου.θελουν να ισχυροποιησουν τη θεση που επιθυμουν να εχουν κ ακομα δεν την εχουν

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλη απαντηση!κ εδειξες οτι εχεις γνωση του τι εγινε με τη ζωγραφια κ την προαιτρεψες να το ξανασκεφτει χωρις να κατηγορηθει το παιδι!αυτο θα ελεγα κ εγω στο νηπιαγωγειο!

 

πολυ χαιρομαι που ημουν σωστη:P:p να σαι καλα βρε καταιρινα γιατι οντως ειναι ενα πολυ λεπτο θεμα αυτο με το ψεμα.απο τη μια δε πρεπει να προσβαλλεις το παιδι κ απο την αλλη πρεπει να καταλαβει οτι αυτο που κανει ειναι λαθος...πολυ δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το βιβλιο "μικρα ψεμματα μεγαλα ψεμματα" απο τη σειρα μαθε για τη ζωη εκδ δωρικος.

να το διαβασεις με τη μικρη

μπορω να βρω καποιο σαιτ που να στελνει τετοιου ειδους βιβλια στη γερμανια?(γιατι γερμανικα διαβαζω ΧΑΛΙΑ και η μικρη επειδη τα μιλαει τελεια δε θα με καταλαβαινει:rolleyes:) πχ ειδα ενα πολυ ωραιο βιβλιο για το πως γινονται τα παιδια για ηλικιες απο 5 ως 8 κ ειχε κ ζωγραφιες μεσα παρα πολυ καλο.να εχει κ το βιβλιο που ειπες να το παραγγειλω κ αυτο.αν ξερει καμια κανενα τετοιο σαιτ...ευχαριστω!!:P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα

Δεν θα εψαχνα το γιατι και το πως. Θα μηδενιζα ταξιμετρο και θα εκανα νεα αρχη. Πραγματικα ομως θα μηδενιζα

 

Στην αρχή αυτό έκανα (αν κατάλαβα καλά αυτό που θες να πεις). Δεν έδινα τόση σημασία, δεν αισθάνθηκα ανησυχία, σκέφτηκα οτι είναι κάτι περαστικό. Έτσι το ξεχνούσα και δεν αναρωτιόμουν ούτε για τους λόγους ούτε για τους τρόπους.

Όταν όμως η ανειλικρίνεια της συνεχιζόταν και μάλιστα σε πιο έντονο βαθμό εκεί ανησύχησα και είπα κάτι συμβαίνει εδώ.

Δεν ξέρω αναρωτιέμαι καμιά φορά αν από την αρχή έδινα την πρέπουσα προσοχή αν θα φτάναμε ως εδώ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...