Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μωρού


Lia

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Αισίως έχουμε κλείσει χρόνο στο θηλασμό. Είμαι πολύ χαρούμενη αλλά και αγχωμένη (ακόμα ) ως προς κάποια πράγματα. Πλέον, λόγω δουλειάς οι θηλασμοί έχουν μειωθεί αρκετά. Δουλεύω 8ωρο (λείπω από τις 7.40 και επιστρέφω στις 16.30 - 9 ώρες απουσίας δηλ.). Θηλάζω, όσο γίνεται γύρω στις 7.30 αν και υπάρχουν και μέρες που ο γιος μου δεν έχει πολύ όρεξη εκείνη την ώρα, ή κοιμάται και ναι μεν θηλάζει στον ύπνο του αλλά δεν ξέρω κατά πόσο του αρκεί. Στο γραφείο καταφέρνω και βγάζω μόνο 50-60 μλ γάλα σε ένα 15λεπτο. Όσο δούλευα πιο λίγες ώρες έβγαζα και 100 μλ. Το γάλα που αφήνω το πίνω ο μικρός (κάποτε δεν το ήθελε αλλά τώρα το θέλει πολύ) . Από τότε όμως που άλλαξα το μειωμένο ωράριο σε 8ωρο (για να κάθομαι μια μέρα) το γάλα μου μειώθηκε στην άντληση (ίσως και γενικώς;;;; ).... Και δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κι άλλο διάλειμμα για δεύτερη άντληση.

Ο γιος μου λοιπον, θηλάζει γύρω στις 7.30.

9.00 – 9.30 τρώει φρουτόκρεμα.

Στο μεταξύ κάποια στιγμή πίνει και το αντλημένο γάλα μου.

12.30 – 13.00 φαγητό (κρεατοχορτόσουπα).

Και μετά περιμένει πότε θα επιστρέψω για να θηλάσει. Και γενικά από κει και μετά θηλάζει και εννοείται πως θηλάζει και τη νύχτα.

Γενικώς έχω δώσει οδηγίες να του δίνουν και ό,τι άλλο θέλει ενδιάμεσα για να μην πεινάει (π.χ. λίγο φρούτο στο χέρι, λίγο ψωμάκι, ρυζογκοφρέτα), εγώ όταν σχολάω και γενικά μέσα στο απόγευμα του δίνω να δοκιμάζει κι από το δικό μας φαγητό (αλλά συνήθως απλά δοκιμάζει δεν θέλει να φάει, ούτε έστω λίγη ποσότητα). Και μέχρι να σχολάσω δεν θέλει συνήθως κάτι άλλο παρά να θηλάσει μιας και προσπαθεί να γδύσει και τη γιαγιά και την κοπέλα που τον φροντίζει....

 

Δεν είναι λίγο το φαγητό που κάνει;

Τι άλλο μπορώ να δίνω; Να του δίνουν και φρέσκο γάλα – όσο λείπω; Μίλησα κα με τη Σύμβουλο Θηλασμού και μου είπε πως καλύτερα όχι φρέσκο αλλά γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας επειδή είναι επεξεργασμένο και άρα καλύτερο για το στομάχι του σε σχέση με το φρέσκο....

 

Για δώστε καμιά ιδέα;

 

 

 

Να σημειώσω πως γενικώς δεν τον βλέπω να πεινάει. Όμως φοβάμαι πως το φαγητό που κάνει δεν αρκεί για την ηλικία του. Εγώ, εδώ και δυο βδομάδες που ξεκίνησα το 8ωρο έλεγα να μην του δίνω το απογευματινό του φαγητό (αρχικά έλεγα να του το δίνει η γιαγιά που τον έχει εκείνη την ώρα, αλλά δεν μας έκατσε) για να έχει όρεξη για να θηλάσει μετά... Αλλά τώρα σκέφτομαι να του το δίνω, αν και δεν το τρώει πάντα. Δεν ξέρω... Έχω μπερδευτεί.

 

Εσάς τι τρώνε τα μωράκια σας ενός έτους;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σημειώσω πως γενικώς δεν τον βλέπω να πεινάει. Όμως φοβάμαι πως το φαγητό που κάνει δεν αρκεί για την ηλικία του. Εγώ, εδώ και δυο βδομάδες που ξεκίνησα το 8ωρο έλεγα να μην του δίνω το απογευματινό του φαγητό (αρχικά έλεγα να του το δίνει η γιαγιά που τον έχει εκείνη την ώρα, αλλά δεν μας έκατσε) για να έχει όρεξη για να θηλάσει μετά... Αλλά τώρα σκέφτομαι να του το δίνω, αν και δεν το τρώει πάντα. Δεν ξέρω... Έχω μπερδευτεί.

 

Εσάς τι τρώνε τα μωράκια σας ενός έτους;

 

Lia καλημέρα.

Έχουμε παιδάκια της ίδιας περίπου ηλικίας. Εμένα η κόρη μου μέχρι 12 μηνών έκανε το εξής πρόγραμμα:

6πμ πρωινός θηλασμός

9πμ φρέσκια φρουτοκρεμα

12πμ κρεατοχορτόσουπα

2μμ μικρό γιαουρτάκι των 100γρ (όχι παιδικό, οχι φρούτου)

απογευματινοί θηλασμοί

 

Δουλεύουμε περίπου τις ίδιες ώρες. Το μικρό γιαουρτάκι στις 2:00μμ είναι πολύ βοηθητικό. Την κρατάει μέχρι τις 4:00μμ που επιστρέφω στο σπίτι για να την θηλάσω. Αρέσει και στη μικρή και επειδή είναι μικρή η ποσότητα έχει όρεξη και για θηλασμό μετά. Δοκίμασέ το!

 

Όταν κλείσαμε 12 μηνών έβαλα και τρίτο γεύμα. Βασικά η μικρή δεν έπερνε ικανοποιητικό βάρος και επιπλέον η δικιά μου δυστυχώς δεν είναι πλέον πολύ φαν του θηλασμού. Γενικά έχει δεχτεί πολύ καλά τα στερεά και τα ζητάει κιόλας. Έπειδη λοιπόν έπρεπε να βάλω και τρίτο γεύμα, μετά από συμβουλές έμπειρων μητέρων εδώ στο φορουμ, το δίνω συνήθως μετά τον απογευματινό θηλασμό και όσο φάει. Δίνω είτε λίγο από το μεσημεριανό φαγητό είτε φρουτάκι. Το δίνω αμέσως μετά το θηλασμό για να μην υπονομευσω κι άλλο την παραγωγή μου.

 

Καλή συνέχεια!

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι στιγμής, αν και έχω προσπαθήσει να δώσω γιαουρτάκι και βρεφικό και δικό μας, δεν τρώει κανένα.... Ειδικά το δικό μας το φτύνει....

Γενικά δεν έχω και πολλές επιλογές σε φαγητά γιατί δεν τα θέλει.

Και μου κάνει και το άλλο. Εγώ το βράδυ τρώω πολλές φορές γάλα με κουάκερ. Κάνει σαν τρελλο΄ς να φάει κι αυτός και του έχω δώσει. Όταν όμως του έφτιαξα δικό του να φάει κι αυτός, το έφτυσε..... :P Δηλ. ενώ όταν τρώω εγώ κάτι δείχνει να το θέλει μόλις του φτιάξω δικό του το απορρίπτει....

 

Και τραχανά έχω δοκιμάσει, και μακαρονάκι και τοστάκι. Το μόνο που έφαγε κάποια στιγμή ήταν λίγο τυράκι (ρεγκάτο).

 

Εγώ θα προσπαθώ βέβαια. Μπορεί απλά να τα απορριπτει ως νέες γεύσεις. Αλλά μέχρι να τα δεχθεί θα δεινοπαθήσω μου φαίνεται...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Χθες του πήρα γιαουρτάκι, παιδικό, βιολογικό και το έφαγε όλο!!! Πεινούσε το καμάρι μου!!! Θα του παίρνω πότε πότε.

Το κακό είναι πως τη νύχτα, γύρω στις 4 ΄που ξύπνησα, μου έκανε πυρετό και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια μην έφταιγε το γιαούρτι :( Υπάρχει περίπτωση η αλλεργία να κάνει μόνο πυρετό; Θα είχε κι άλλο συμπτώματα; Γιατί όλη μέρα χθες και μέχρι την ώρα που κοιμήθηκε το βράδι ήταν μια χαρά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Lia. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα του φαγητού αλλά θέλω να σε καθησυχάσω με το θέμα της αλλεργίας. Δεν μπορεί ο πυρετούλης να είναι σύμπτωμα αλλεργίας σε γαλακτοκομικό (γιαουρτάκι). Το παιδί, όπως λες, έχει φάει τυράκι, γάλα με κουάκερ (από το δικό σου) οπότε θα είχε εκδηλώσει αλλεργία ήδη. Ο γιος μου που είχε μέχρι 6 μηνών δυσανεξία στα γαλακτοκομικά και εγώ λόγω θηλασμού έκανα πολύ αυστηρή αποχή από αυτά, έβγαζε εξανθήματα στην κοιλιά, το πρόσωπο και το τριχωτό της κεφαλής. Γενικά και η παιδίατρος μου είχε πει, κάθε φορά που του εισήγαγα νέα τροφή στο διαιτολόγιό του, να παρακολουθώ βασικά το δέρμα του αν βγάλει κάποιο εξάνθημα ή σπυράκι. Επίσης στις αλλεργίες τα μωρά παρουσιάζουν βλέννη στα κακά ή αιματάκι. Μην ανησυχείς, δε φταίει κατά πάσα πιθανότητα το γιαούρτι (δεν είμαι βέβαια γιατρός, από την εμπειρία μου σου το λέω). Ωστόσο, μίλα με παιδίατρο μήπως το μικράκι σου περνάει καμιά ιωσούλα ή βγάζει κάποιο δοντάκι.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....αλλά θέλω να σε καθησυχάσω με το θέμα της αλλεργίας. Δεν μπορεί ο πυρετούλης να είναι σύμπτωμα αλλεργίας σε γαλακτοκομικό (γιαουρτάκι). Το παιδί, όπως λες, έχει φάει τυράκι, γάλα με κουάκερ (από το δικό σου) οπότε θα είχε εκδηλώσει αλλεργία ήδη. ....

 

Ευχαριστώ.... Αφού δεν είναι αλλεργία. Ελπίζω να είναι απλά κανένα δοντάκι. Δεν είχα και θερμόμετρο εύκαιρο εκείνη την ωρα και δεν τον μέτρησα και δεν ήξερα και πόσο πυρετό είχε... Για να δούμε...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Και εμείς φτάσαμε αισίως στους 14 μήνες, θηλάζω όσο θέλει ο μικρός, αλλα με το φαγητό του έχουμε ένα θέμα. Όλο ζητάει μαμ μαμ και δεν ξέρω τι να του δώσω! Τρώει συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, φαγητά που δεν έχουν ιδιαίτερη διατροφική αξία ίσως. ΜΕρικές μέρες τρώει μόνο ένα φαγητό, μετά κάνει μέρες να το ξαναφάει. Μόνο το πρωι είναι σταθερός. Αφού θηλάσει, θα φάει δημητριακά με γάλα, τα ίδια που τρώω εγώ. Γενικώς τρωει γαλακτοκομικά, ψωμί, ίσως κουάκερ, χοιρινο σουβλάκι δικο μας κρέας, μπιφτέκια μοσχαρίσια, πιτες χωριάτικες, κολοκυθοπιτακια, αγγούρι, (σοκολάτα που δίνει μια μπουκιά ο σύζυγος ενίοτε και μας αρέσει πολύ πολύ), λίγες τηγανητές πατάτες 2-3 φορές τον μήνα.. τώρα τελευταία του αρέσουν οι ρυζογκοφρέτες και τα δαμάσκηνα.. α, και 2-4 φορές την εβδομάδα τρώει μιση/1 μπανάνα, μήλο και χυμό πορτοκάλι.

 

Δεν τρώει τίποτα με κάποιο πρόγραμμα! Μπορεί να κάνει μέρες/ εβδομάδες να φάει κάποιο φαγητό! Δεν ξέρω με τι να τον δελεάσω! Του μαγειρεύω ότι μπορώ να σκεφτώ (και μου σηκώνει την μύτη και δεν τρώει, ενω τα γνωστά μπιφτέκια, ρυζογκοφρέτες και γιαούρτι είναι πιο σίγουρα φαγητά..)

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Ακούω που άλλες μανούλες δίνουν αυτά που λέει ο παιδίατρος (λαχανικά, κρέας, φρούτα) με πρόγραμμα και δεν έχουν προβλήματα... Τρέφεται σωστά; Τι θα γινόνταν αν έκοβα τον θηλασμό; Δεν θα έπαιρνε καθόλου βιταμίνες; Ειναι δυνατόν να φτιάχνω συνέχεια πίτες και κεφτεδάκια; Καθόλου ποικιλια; (να σημειώσω οτι απο 5 μηνών πιπίλιζε ψωμί και ποτέ δεν έφαγε αλεσμένα γεύματα. Από μικρό ήθελε μικρά κομματάκια)

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω πολυ γενικα...εαν το παιδι λαμβανει καθημερινα πρωτεινες υδατανθρακες κ.λ.πτοτε να μη φοβασαι τιποτα.Το θεμα ειναι να λαμβανει ακομη κ αν ειναι απο τα ιδια φαγητα.Η ποικιλια δεν σημαινει κατι απλα εμας ενοχλει...Καλα ειναι μονον να μη τρωει αχρηστες τροφες σοκολατες,γαρηδακια...τετοια...Απο κει κ περα αν τρωει μονο κιμα του φτιαχνεις ολες τις παραλαγες....αν δε τρωει ψωμι κ τρωει δημητριακα,εντασεις σε καθημερινη βαση τα δημητριακα κ.ο.κ.εσυ να τσεκαρεις οτι θα παρει απ ολα,κ πολλα φρουτακια αν γινεται.Παντως καλιο να τρωει 5 φαγητα μονον,αλλα να τρωει παρα να μη τρωει τιποτα.Οσο θα μεγαλωνει θα δοκιμαζει κι αλλα,μη το πιεσεις γιατι πιστευω χειροτερα θα ειναι...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω πολυ γενικα...εαν το παιδι λαμβανει καθημερινα πρωτεινες υδατανθρακες κ.λ.πτοτε να μη φοβασαι τιποτα.Το θεμα ειναι να λαμβανει ακομη κ αν ειναι απο τα ιδια φαγητα.Η ποικιλια δεν σημαινει κατι απλα εμας ενοχλει...Καλα ειναι μονον να μη τρωει αχρηστες τροφες σοκολατες,γαρηδακια...τετοια...Απο κει κ περα αν τρωει μονο κιμα του φτιαχνεις ολες τις παραλαγες....αν δε τρωει ψωμι κ τρωει δημητριακα,εντασεις σε καθημερινη βαση τα δημητριακα κ.ο.κ.εσυ να τσεκαρεις οτι θα παρει απ ολα,κ πολλα φρουτακια αν γινεται.Παντως καλιο να τρωει 5 φαγητα μονον,αλλα να τρωει παρα να μη τρωει τιποτα.Οσο θα μεγαλωνει θα δοκιμαζει κι αλλα,μη το πιεσεις γιατι πιστευω χειροτερα θα ειναι...

 

Λογικό αυτό που λες... ξέρεις ποσα φαγητά έχω πετάξει; Σαν μάνα ανησυχώ.. ξέρεις πως είναι αυτα τα πράγματα. Ναι μεν μεγαλώνει, αλλά πέρα από το μητρικό γάλα, τρέφεται σωστά; Με το ζόρι δε θα τον ταίσω λαχανικά και φρουτα αν κλεινει ερμητικά το στοματάκι του. Ήθελα να ξέρω αν το κάνουνκαι άλλα παιδάκια αυτο ή φταιω εγώ που δεν του έφτιαξα πρόγραμμα στο φαγητό όσο ήταν νωρίς ακόμα; Αλλά από την άλλη, πως βάζεις σε πρόγραμμα παιδί που θηλάζει όποτε θέλει και πεινάει όποτε θέλει;

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα-ναμαι πάλι στο ίδο θέμα.. εδω και καιρό με απασχολεί η διατροφή του παιδιού μου αλλά προσπαθώ να μην αγχώνομαι και κυρίως να μην το αναφέρω στην οικογένειά μου γιατί κατευθείαν απαντουν να κόψω τον θηλαμό γιατί αυτος ευθύνεται. Νομίζω ότι χρειάζομαι την συμβουλή ενός ειδικού στον θηλασμό πια, γιατί ο μικρός θηλάζει αρκετά, είναι 16 μηνών, και οι στέρεες που τρώει είναι περίεργες. Με τίποτα δεν δοκιμάζει τα φαγητά που τρώμε. Θα φάει ποτέ του ένα γευματάκι φαγητό και όχι σνακ; κάνει πολλά σνακ μέσα στην ημερα αλλά όχι φαγητό. Ψωμί σκέτο, δημητριακά, λίγα φρούτα (μικρές ποσότητες) αποξηραμένα φρούτα, ισως μέλι, αγγούρι..πιστεύω πως δεν υπάρχιε ποικιλία και αρνείται να δοκιμάσει κάτι άλλο. Βασίζεται στην κατηγορία των δημητιρακών. κρέας θα φάει αν είναι σε μορφή πιτας, και αυτό λίγο. Τον βάζω στο τραπέζι μαζί μας και έχιε μπροστά του λίγο απο το γεύμα μας αλλά δεν δοκιμάζει. Ζητάει μαμ μαμ αλλά απο αυτά που τρώει εκείνος.. Πρέπει να ανησυχώ;Αγλαϊα έχεις καμιά ιδέα;Δεν είναι λίγο μεγάλος για να μην δοκιμάζει; Δεν θα έπρεπε να τρώει φυσιολογικό φαγητό; Η πίεση που ΄δεχομαι να αποθηλάσω μεγαλώνει, αν έχετε κάτι να προτείνετε θα με βοηθούσατε πολύ!

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν σε καθησυχάζει το γεγονός πως και ο δικός μου δεν τρώει από τα δικά μας φαγητά (δεν δοκιμάζει σχεδόν καθόλου ) και του δίνω ακόμα τα δικά του και αλεσμένα. Και αυτό γιατί αν του τα δώσω σε κομματάκια ή ημιλιωμένα δε θα φάει ποσότητα. Δεν ξέρω, ίσως να κάνω και λάθος αλλά προσωπικά δε με αγχώνει αυτό. Νομίζω πως σε αυτή την ηλικία (είμαστε ίσα απ' όσο βλέπω :P ) δεν έχει και τόση σημασία η ποικιλία (εφόσον τουλάχιστον δεν το κυνηγάει το ίδιο το παιδί ) αλλά να παίρνει τα στοιχεία που χρειάζεται από τις τροφές, αυτές τις λίγες που προτιμά. Εμένα ο δικός μου, να φανταστείς, τρώει το πρωί τη φρουτόκρεμά του, το μεσημεράκι τη λαχανοκρεατόσουπα (κατά καιρούς μπορεί να προσθέσω και κανένα τυράκι μέσα αλλά δεν το πολυθέλει) και το απόγευμα ξανά μανά το μεσημεριανό του και σπανίως - εναλλακτικά - φρουτόκρεμα. Ούτε γιαουρτάκια θέλει (ειδικά τα δικά μας ούτε να τα φτύσει ), ούτε τοστάκι, ούτε τυράκι.... Τίποτε απολύτως. Και εννοείται πως θηλάζει όποτε και όσο θέλει. Δεν ξέρω πότε θα αποφασίσει να φάει κανονικά μαγειρεμένο φαγητό όπως εμείς και μη αλεσμένο αλλά αφού νιώθω πως δεν είναι έτοιμος δεν τον πιέζω. Ήδη κι αυτά που τρώει με χίλια δυο κόλπα τα τρώει.

Δε σε βοήθησα προφανώς, ίσως κάποια άλλη μανούλα να έχει καλύτερες συμβουλές.... αλλά τουλάχιστον να ξέρεις πως δεν είσαι η μόνη!!!! :wink:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το ξέρω πως δεν είμαι μόνη. Όλα τα παιδάκια όμως τρώνε κρεατοχορτοσουπα, είναι ένα γεύμα! Εμάς τσιμπολογαει όλη μέρα ψωμιά κ δημητριακά, φρούτα κ το κρέας μόνο αν είναι γέμιση σε πιτακι θα το φάει. Λαχανικά καθολου. Μόνο αγγουρι που κ που. Ούτε σούπες.. Με γιαούρτι προβειο κ δημητριακοειδη θα μεγαλώσει; Παιρνει τα απαραίτητα; Δοκιμασα αβοκαντο, δοκίμασα τοφου, του προσφέρω σαλάτες, μαγειρευρα κ ψητά αλλά δεν τα μυρίζει καν! Κάνω υπομονή 3 μήνες τώρα, άρχισα να αγχωνομαι..

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...