Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως τρώει πολύ?


Mara-76

Recommended Posts

αγαπες μπονζουρ

η πουκι στις 14 τουτουνου γινεται 6 μηνών

το βάρος της ειναι γυρω στα 8.500 (κατα προσεγγιση γιατι ειχαμε κατι αλλαγες παιδιατρου κλπ και την ζυγιζω εγώ όσο ευκολο ειναι να ζυγισεις ένα υπερκινητικο παιδί) και το ύψος της 70 εκατοστά

 

κάνει 5 με 6 γευματα γαλακτος των 170 ml το καθένα ενώ τρώει και φρουτοκρεμα (μαμαδισια με ενα μηλο ενα αχλάδι λιγη μπανάνα και χυμο πορτοκάλι) ενα πιατακι γεμάτο και εναλλάξ το απογευμα γιαουρτι (οχι παιδικο, βιολογικο) και κρέμα βανιλια (επισης ενα πιατακι τουμπανο). επίσης ακομη τα βραδια, οχι πάντα, ξυπνάει περιχαρής και θέλει φαγητό (τσεκαρισμένο καθώς και στεγνη είναι και χαδάκια κάνουμε και τα πάντα όλα ειναι σαφές οτι 8ελει γάλα)

 

η νεα παιδίατρος μου ειπε οτι στις 14 8α ξεκινησουμε και κρεατάκι (εναλαξ μοσχάρι κοτοπουλο και κατσικάκι που ειναι αντιαλλεργικο) μαζί με τα λαχανάκια του (καρότο, πατατουλα και τα σεα του)

 

υποτιθετε οτι το κρεας τα φρουτα και η κρεμα αντικαθστουν ενα γευμα γαλακτος έτσι δεν ειναι; η πουκι γιατι δνε τα αντικαθιστα? μηπως τρώει πολύ? αλλα και πάλι χοντρουλα δνε την λες.. ειναι ενα χαρωπό υπερκινητικό δεμένο παιδάκι.... και αν τρώει πολύ... πώς την κάνεις να μην τρώει πολύ?

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


alo raniski!!!

 

το γάλα ειναι σκόνη, δεν θηλασαμαν παρα μονο για 15 μέρες και αυτες τις 15 ειμασταν στο μεικτό σύστημα (γενικά το παιδι ετρωγε τα πάντα όλα απο νεογεννητο :P )

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια...

εγώ έχω ένα κοριτσάκι, δεν έχει κλείσει μήνα ακόμα, την ξεκίνησα μεικτά θηλασμό και μπουκάλι σκόνη γαλα, και τώρα πίνει μόνο σκονη γιατί σταμάτησα το θηλασμό.

έχω την αίσθηση ότι τρώει υπερβολικά για τόσο μικρό μωρό, μπορεί να πιεί και γύρω στα 180 γρ κάθε φορά που θα φάει, δηλαδή κάθε 3 με 4 ώρες... και δεν μπορώ να πω ότι βγάζει πολλές γουλίτσες. γεννήθηκε 2800 και τώρα έχει φτάσει τα 4100 περίπου σε λιγότερο από μήνα.

φοβάμαι μην έχει επιπτώσεις στο στομαχάκι της, έχει κάτι πονάκια, δεν ξέρω αν είναι από την υπερβολική δόση γάλατος. από την άλλη, θέλει να φάει, δεν μπορώ να την κρατήσω στα 120 γρ.

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε κορίτσια, τι παιδιά έχετε? Να τα χαίρεστε, φτου σας. Η δικιά μου όταν ήταν ενός μηνός έτρωγε με το ζόρι ανά 3 ώρες από 70-80ml τη φορά.. Τώρα χορταίνει με 150ml και φυσικά τρώει και τις στερεές όπως πρέπει. Η ανάπτυξή της είναι μια χαρά (στους 6 μήνες 7300 Kg και 69 cm ύψος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Foni08 και της κουμπάρας μου της μίας έτσι ήταν το κοριτσάκι και η παιδίατρος της είχε πει ότι, σε αυτή την ηλικία, όταν το μωρό πεινάει, απλά το ταϊζουμε. Ίσως να ρωτούσες τη γιατρό σου μήπως σου έδινε κανένα πιο "ελαφρυ" γάλα σκόνη, νομίζω υπάρχουν κάποια πιο υποθερμιδικά από το μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια...εύχομαι μόνο ο παιδίατρος να μην με κατσαδιάσει!! έχει πάρει κάτι παραπάνω από 1200 μέσα σε λιγοτερο από μήνα. της δίνω το Sanilac 1 που είναι φυτικό γάλα και σχετικά ελαφρύ! εύχομαι μόνο να μην της έχω δημιουργήσει πρόβλημα στο στομαχάκι της...

Link to comment
Share on other sites

Foni08 ακριβως ετσι ηταν (κ ειναι) κ η κορη μου. 40 ημερων επινε 900ml!!! Επινε τοσο λαιμαργα που νομιζα οτι θα παθει κατι. Κ ποτε μα ποτε δε σταματησε επειδη δεν ηθελε αλλο, απλα τελειωνε το μπουκαλι με τα 180 κ εκλαιγε θελοντας κ αλλο. Μολις ομως ρευτει καταλαβαινει οτι ειναι ενταξει κ ειμαστε μες στην τρελη χαρα. Νομιζω οτι αν την αφηνα θα επινε 2 λιτρα γαλα (χιχι)!!! Απο οτι καταλαβα ομως ηταν θεμα λαιμαργιας κ οχι πεινας. Δεν εχουν ισως αναπτυξει ακομα το αισθημα κορεσμου. Κ απο αναπτυξη...δεν το συζητω. Εχουμε υπερβει ολες τις καμπυλες κ εχουμε πλεον τη δικια μας!! Επειδη το εψαξα πολυ δε σημαινει τιποτα οπως προδιαθεση παχυσαρκιας κτλ κτλ. Εμεις "ανησυχουσαμε" (σε πολλα εισαγωγικα) αλλα ολοι μας διαβεβαιωσαν οτι απλα θα πρεπει να μη μπουκωνουμε το μωρο. Γενικα προσπαθησα να βρω τη χρυση τομη (οσο μπορει κανεισ) κ να καταλαβω απο ποια ml κ πανω ειναι απλα θεμα λαιμαργιας κ μετα μπορει να τα βγαλει. Με τον καιρο θα ξερεις κ εσυ.

Τωρα ειμαστε 6 μηνων, 9500κιλα κ κανεις δεν πιστευει την ηλικια της.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ!

ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ 8200 ΚΑΙ 77 CM.

ΜΟΝΟ ΥΨΟΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ!

ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 150 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Και το κοριτσάκι που σας λέω έτσι είναι, 5 χρονών και δείχνει τουλάχιστον για 7.Είναι απλά πολύ ανεπτυγμένα για την ηλικία τους κι εφόσον το ύψος είναι ανάλογο του βάρους, δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό. Άλλωστε αυτό δεν θα συνεχιστεί αιώνια...θα σταματήσει αυτός ο ραγδαίος ρυθμός ανάπτυξης κάποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερκο μη σκας...εμενα ειναι 15 μηνων 90 ποντους και 9μισι με 10 κιλα.... και τρωει και τα παντα. ειναι στο παιδι μωρε... αλλα κι εμενα 150 γαλα μεχρι 200 πινει ολη μερα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εχω και εγω ενα μικρουλιτερατακι 5 1/2 μηνων περιπου ααρχες του 5 ηταν 7320 και 70 εκατ. το προβλημα ειναι οτι και αυτος ειναι δυσκολος στο φαγητο περνει μητρικο γαλα και φαγητο χορτοσουπα κοτοσουπα και φρουτοκρεμα το θεμα ειναι με το φαγητο τρωει με τα χιλια ζορια 70-100 το πολυ γραμ τροφης και δεν μπορω να πω οτι περνει τρελο γαλα περιπου 5 μπιμπερα των 150-180 γραμ

ειναι καλα ? καθε 40 ημερες περνει 5 εκατ εχουμε και προβλημα με τα δοντια απο 2 1/2 μηνων και ακομη να βγουν τι να κανω εχω σκασει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εχω και εγω ενα μικρουλιτερατακι 5 1/2 μηνων περιπου ααρχες του 5 ηταν 7320 και 70 εκατ. το προβλημα ειναι οτι και αυτος ειναι δυσκολος στο φαγητο περνει μητρικο γαλα και φαγητο χορτοσουπα κοτοσουπα και φρουτοκρεμα το θεμα ειναι με το φαγητο τρωει με τα χιλια ζορια 70-100 το πολυ γραμ τροφης και δεν μπορω να πω οτι περνει τρελο γαλα περιπου 5 μπιμπερα των 150-180 γραμ

ειναι καλα ? καθε 40 ημερες περνει 5 εκατ εχουμε και προβλημα με τα δοντια απο 2 1/2 μηνων και ακομη να βγουν τι να κανω εχω σκασει

 

μια χαρα γαλα πινει!η δικια μου 7 μηνων πινει μονο 460 μλ γαλα την ημερα και το παιδακι σου πιο μικρο απο οτι λες πινει περιπου 750-900 μλ!Ενταξει...καλο θα ηταν να τρωει 200 γρμ φαγητο αλλα δεν εγινε και τιποτε...καποια παιδακια ειναι και πιο λιγοφαγα-επισης σιγα-σιγα αυξανουν ποσοτητες!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και προβλημα με τα δοντια απο 2 1/2 μηνων και ακομη να βγουν τι να κανω εχω σκασει

το συμπερασμα πως τα δοντια ειναι προβλημα φανταζομαι πως το χεις βγαλει εσυ ε? :lol::lol::lol::lol: μη σε απογοητευσω αλλα εμενα η μικρη μου κορη (αυτη με το λιγο βαρος και το πολυ υψος,)εβγαλε 12 μηνων δοντια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους..

Ειμαστε φρεσκοι γονεις ο μικρος μας ειναι 2βδομαδων κ απο την πρωτη βδομαδα σταματησα τον θηλασμο(μου κοπηκε το γαλα) κ του δινουμε ξενο γαλα σκονη...Το κανονικο του ειναι στα 90ml αλλα σε καποια γευματα του ζηταει παραπανω κ φτανει τα 120ml!!Γεννηθηκε 3050κιλα κ τον ζυγισαμε χθες κ ηταν 3335κιλα!!Φοβομαστε οτι πινει πολυ γαλα κ οτι θαχει θεμα με το στομαχακι του κ την κοιλιτσα του!!!Ο γιατρος μας εχει πει οτι οσο θελει να τρωει αλλα κ παλι το φοβομαστε!Απο χθες εχει να ενεργηθει κ μαλλον εχει κολικους κ κλαει κ δεν κοιμαται πολυ!!κ κλαιμε μαζι του....καμια ιδεα μηπως εχει καποιος..??για τα πονακια,την ποσοτητα του γαλακτος,πως να τον χαλαρωσουμε,κ αν εσεις χρησιμοποιηται χαμομιλι για να ενεργηθει??

Σας ευχαριστυμε

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..

Ειμαστε φρεσκοι γονεις ο μικρος μας ειναι 2βδομαδων κ απο την πρωτη βδομαδα σταματησα τον θηλασμο(μου κοπηκε το γαλα) κ του δινουμε ξενο γαλα σκονη...Το κανονικο του ειναι στα 90ml αλλα σε καποια γευματα του ζηταει παραπανω κ φτανει τα 120ml!!Γεννηθηκε 3050κιλα κ τον ζυγισαμε χθες κ ηταν 3335κιλα!!Φοβομαστε οτι πινει πολυ γαλα κ οτι θαχει θεμα με το στομαχακι του κ την κοιλιτσα του!!!Ο γιατρος μας εχει πει οτι οσο θελει να τρωει αλλα κ παλι το φοβομαστε!

Καταρχην να σας ζησει ο μπεμπης! Και ο δικος μας παιδιατρος αυτης της αποψης ειναι, να δινουμε δηλαδη στο παιδι οσο θελει να φαει. Νομιζω δεν υπαρχει λογος να φοβαστε αν δεν βλεπετε κατι στο παιδι που να σας ανησυχει (π.χ. γουλιτσες, εμετο). Αλλα παιδια τρωνε πολυ και αλλα λιγο.

 

Απο χθες εχει να ενεργηθει κ μαλλον εχει κολικους κ κλαει κ δεν κοιμαται πολυ!!κ κλαιμε μαζι του....καμια ιδεα μηπως εχει καποιος..??για τα πονακια,την ποσοτητα του γαλακτος,πως να τον χαλαρωσουμε,κ αν εσεις χρησιμοποιηται χαμομιλι για να ενεργηθει??

Σας ευχαριστυμε

Για το θεμα των κενωσεων και εφοσον χρησιμοποιειτε ξενο γαλα, καλυτερα να ρωτησετε τον παιδιατρο μηπως αλλαξετε γαλα και παρετε καποιο που κανει για δυσκοιλιοτητα. Εμεις διναμε το frisolac comfort που ειναι καταλληλο και για ΓΟΠ (η δικια μας ειχε και μαλιστα διαπιστωμενη με υπερηχο στομαχου). Περαν της ΓΟΠ ομως, ειχε και δυσκοιλιοτητα οποτε της διναμε αυτο το γαλα. Στο εμποριο υπαρχουν πολλα.

Κολικους ειχαμε και εμεις και μαλιστα πααααρα πολλους! Αυτο που μας εσωσε ηταν το infacolic, φαρμακευτικο σκευασμα αλλα και παλι καταλληλος να σας καθοδηγησει σε αυτο ειναι και παλι ο παιδιατρος σας.

Τωρα για το χαμομηλακι οι αποψεις διιστανται.. Εγω προσωπικα της εδινα οποτε εδειχνε να πειναει και δεν ειχε κλεισει καν 2ωρο απο την τελευταια φορα που την ταϊσα. Τη βοηθησε και αυτο πολυ στο θεμα της δυσκοιλιοτητας. Αναφερομαι στο χαμομηλακι κιντερτε και οχι στο χαμομηλακι που πινουμε εμεις. Επισης προσεξε γιατι κυκλοφορει και κιντερτε με μιγμα βοτανων αλλα αυτο εκανε τα πραγματα χειροτερα με τη δυσκοιλιοτητα. Αυτα βεβαια σε ο,τι αφορα το δικο μου παιδακι!

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο! :-D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τους κολικούς: Το ξαπλώνεις μπρούμυτα πάνω στα πόδια σου καθιστή να ακουμπάει κεφάλι στο ένα μπούτι, κοιλίτα στο άλλο και τα πόδια στον αέρα και του κάνεις ελαφρύ μασαζάκι στην πλάτη μιλώντας ήρεμα. Ή το κρατάς όρθιο σε στάση ρεψίματος με την πλάτη σου γερμένη να ακουμπάει και πάλι η κοιλίτσα πάνω του και κάνει ελαφρύ μασαζάκι στην πλατούλα. Επίσης ξάπλα σε θέση αλλάγματος και λυγίζεις τα ποδαράκια του προς την κοιλίτσα αργά ρυθμικά σαν παιχνιδάκι (αυτό βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα) ώστε να πιέζουν ελαφρά τα ποδαράκια την κοιλίτσα. Εμείς δίναμε και κιντερτέ μέχρι 20 ml.

 

Κολικούς και δυσκοιλιότητα τα ξεχάσαμε μόλις αλλάξαμε στο τρίτο μας γάλα. Frisolac σκέτο και όταν παρουσίασε ελαφριάς μορφή ΓΟΠ αναμίξαμε με Frisolac Comfort.

 

Να το χαίρεσαι κοπελιά το μωράκι :D

 

(A ρε Φαίη εγκυμοσύνη και γέννα... βίοι παράλληλοι :lol: )

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

Σας ευχαριστουμε πολυ για την βοηθεια σας..

Ειμαστε αυπνοι σχεδον 3 μερες τωρα..το παλευομε ομως!!

Καταρχας να σας πω οτι απο το νοσοκομειο που βγηκαμε την πρωτη μερα ο παιδιατρος του Μητερα αλλα κ ο δικος μας,μας ειπαν για το frisolac κ το διναμε παραλληλα με το θηλασμο!Μολις σταματησα να θηλαζω μας αρχισε κατι πονακια ο μικρος κ ο γιατρος μας αλλαξε το γαλα στο Aptimal extra care Milupa.

Στην αρχη ηταν καλα, αλλα πηρα τηλ χθες το γιατρο κ μας ειπε να κανουμε υπομονη να εχουμε το μικρο,οταν ποναει κ κλαιει κοντα στον αποροφυτηρα ή σκουπα διοτι τον χαλαρωνει το βουητο..κ οντως εγινε για λιγο βεβαια!

Το ξημερωμα εκανα προσπαθεια με χαμομηλι του αγρου,μεχουν φοβησει με το κιντερτε λιγακι,αλλα ο μικρος ξυνισε τη μουρη του!!Γελαω ακομη με την φατσα του!!

Για τα γευματα του το πηραμε αποφαση οτι εχουμε φαγανο παιδι φτου φτου πηρε απο τον πατερα του!!

Ο παιδιατρος μας ειπε οτι δεν εχει νοημα το χαμομηλι διοτι δεν θα τον βοηθησει...τι να πω!!

Οσο για το μασαζ θα το δοκιμασουμε αν κ οταν του χαιδευουμε την κοιλια τσαντιζεται..εχω παιδι με αποψη απτην κοιλια που ηταν τι να κανω..??!!

Κ μια ερωτηση τι ειναι το ΓΟΠ?

Και παλι ευχαριστουμε..ειναι πολυ καλο το site κ χαιρομαι που το βρηκε ο αντρας μου!!

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

Κ μια ερωτηση τι ειναι το ΓΟΠ?

Η ΓΟΠ ειναι η συντομια της λεξης Γαστροοισοφαγικη Παλινδρομηση. Ειναι οι λεγομενες αναγωγες που κανει το μωρο μετα απο το γευμα του. Αλλα παιδια εχουν ελαφριας μορφης ΓΟΠ, οποτε ο γονεας βλεπει πως βγαζει "γουλιτσες" ενω αλλα εχουν πιο βαρια μορφη και βγαζουν πολλη περισσοτερη ποσοτητα γαλακτος. Η δικια μου εβγαζε ολη την ποσοτητα που ετρωγε και εδειχνε να δυσανασχετει. Της καναμε υπερηχο και διαπιστωσαμε πως εχει ΓΟΠ.. Ξεκινησαμε το αντιαναγωγικο γαλα και για ενα διαστημα διναμε σιροπακι epadoren για να μειωθει η πιθανοτητα οισοφαγιτιδας. Περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να διαβασεις εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

 

Καλη υπομονη με τον μπεμπη, πιστεψε με θα δειτε αισθητη διαφορα οταν κλεισει τους 3 μηνες. Συνηθως τοτε φευγουν και οι κολικοι και θα ηρεμησει αισθητα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε ΓΟΠ αλλά το frisolac comfort έσωσε το μεγάλο πρόβλημα . Και το infacolic . Τώρα έχουμε μόνο γουλιες στους 4,5 μηνες . Και από χαμομίλι κτλ δεν έπινε ούτε πίνει ακόμα ....Πρεπει να βρεις το σωστό γάλα .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φαιη νασαι καλα

Σευχαριστω για την ενημερωση!!

Απο χθες το απογευμα ειναι καλυτερα ο μικρουλης μας..δεν ξερω αν επεξε

ρολο οι 2 γουλιες χαμομηλι που καταφερα να του δωσω.(??)

Παντος ενεργηθηκε κ ηρεμησε λιγακι κ του εκανα κ μασαζ,αν κ δεν τρελαθηκε,αλλα ειναι πιο χαλαρος ακομη κ τωρα.

Το σκεφτομαται σοβαρα να ζητησουμε μια 2 γνωμη παιδιατρου διοτι νομιζουμε

πως αυτος μας κανει λιγα ¨νερα¨!!

Οσο για το γαλα δεν μπορω να κανω κατι αν δεν μου το πει ο γιατρος.

Με αυτο που του δινουμε δεν κανει πολλες γουλιες!Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι πολλες φορες μετα απο γευμα τον πιανει λοξυγκας..ειναι φυσιολογικο?

Κ κατι ακομη..ειναι νωρις να τον αφηνω για λιγο στο ριλαξ?

Καλημερα..

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου που είχε λόξυγκες από την κοιλιά (μιλάμε για τρελλούς λόξυγκες σε βαθμό που δεν με ενοχλούσαν οι κλωτσιές αλλά ο λόξυγκας!) σε κάθε γάλα έκανε λόξυγκα! Μέχρι που αρχίσαμε τις στέρεες τροφές και εκεί απλά μειώθηκε... Τώρα θα κάνει 1 την εβδομάδα.

 

Αν το ριλάξ σου ξαπλώνει (έχει δηλαδή διάφορες θέσεις και η μία είναι σχεδόν ξάπλα) να το βάλεις. Αλλιώς όχι! Είναι πάρα πάρα πολύ νωρίς!

 

Εμείς ευτυχως είχαμε την καλαθούνα και την σύραμε σε όλο το σπίτι. Και το καρότσι το οποίο δεν ξάπλωνε τελείως αλλά είχα κάνει πατέντα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Φαιη νασαι καλα

Σευχαριστω για την ενημερωση!!

Να εισαι καλα αν και μην το συζητας καθολου! Γι' αυτο ειμαστε εδω! :D

 

Απο χθες το απογευμα ειναι καλυτερα ο μικρουλης μας..δεν ξερω αν επεξε

ρολο οι 2 γουλιες χαμομηλι που καταφερα να του δωσω.(??)

Παντος ενεργηθηκε κ ηρεμησε λιγακι κ του εκανα κ μασαζ,αν κ δεν τρελαθηκε,αλλα ειναι πιο χαλαρος ακομη κ τωρα.

Το σκεφτομαται σοβαρα να ζητησουμε μια 2 γνωμη παιδιατρου διοτι νομιζουμε

πως αυτος μας κανει λιγα ¨νερα¨!!

Αν θες τη γνωμη μου, εγω πιστευω πως επαιξε ρολο το χαμομηλακι κι ας ηταν τοσο λιγη η ποσοτητα. Πολλα παιδια τα διευκολυνει.. Και αν διαβασες προσεκτικα τι σου ειπε και το αερικο, σε αυτη την ηλικια δεν δινουμε πανω απο 20 ml! Αμελητεα ποσοτητα αλλα τη δουλεια της την κανει μια χαρα! ;) Τωρα για τον παιδιατρο: αν δεν αισθανεσαι σιγουρια και πιστευεις πως δεν σου κανει σαν επιστημονας, τοτε κι εγω μαζι σου να τον αλλαξεις. Ειλικρινα κι εγω αν δεν ειχα τον παιδιατρο που εχω, θα ειχα κλαταρει.. Σκεψου μονο πως μενω Λαγονησι και οποτε αρρωσταινει η μικρη ή εχει εμβολιο, παω σε εκεινον που ειναι Ηλιουπολη. Ευτυχως τωρα επιστρεφουμε Αγιο Δημητριο και θα τον εχουμε ξανα κοντα μας! :-D

 

Οσο για το γαλα δεν μπορω να κανω κατι αν δεν μου το πει ο γιατρος.

Με αυτο που του δινουμε δεν κανει πολλες γουλιες!Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι πολλες φορες μετα απο γευμα τον πιανει λοξυγκας..ειναι φυσιολογικο?

Κ κατι ακομη..ειναι νωρις να τον αφηνω για λιγο στο ριλαξ?

Καλημερα..

Ο λοξυγγας ειναι φυσιολογικος. Η Μαρια ειναι σχεδον 23 μηνων και ακομα κανει! Βεβαια οχι σε τετοια συχνοτητα οπως οταν ηταν τελειως μωρακι, αλλα μερικες φορες κανει! Λενε πως δημιουργειται οταν μπαινει αερας απο το μπιμπερο την ωρα που καταπινει.. Δεν μπορεις να κανεις και πολλα, απο το να εχεις το μωρο σε συγκεκριμενη κλιση. Υπαρχουν και ειδικα μπιμπερο στο εμποριο που ειναι σχεδιασμενα ετσι, για να μην μπαινει αερας (και μαλιστα αυτο βοηθα και στους κολικους). Παρολαυτα μην σε ανησυχει ο λοξυγγας. Σε ο,τι αφορα τωρα το ριλαξ, ο δικος μας παιδιατρος ειχε πει πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα ακομα και να κοιμαται στο ριλαξ, αρκει αυτο να ειναι ρυθμισμενο στις 45 μοιρες κλιση. Το τηρησαμε και μαλιστα μας βολεψε πολυ γιατι η Μαρια δεν κοιμοταν στην κουνια της, ουτε στην καλαθουνα στις αρχες! Απλα να αποφευγεις να λικνιζεις το παιδι εκει μεσα και ειδικα αν εχει φαει (για ευνοητους λογους ;)).

 

Ελπιζω και παλι να σε βοηθησα! Και για ο,τι αλλο χρειαστεις, πες μας!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου που είχε λόξυγκες από την κοιλιά (μιλάμε για τρελλούς λόξυγκες σε βαθμό που δεν με ενοχλούσαν οι κλωτσιές αλλά ο λόξυγκας!) σε κάθε γάλα έκανε λόξυγκα! Μέχρι που αρχίσαμε τις στέρεες τροφές και εκεί απλά μειώθηκε... Τώρα θα κάνει 1 την εβδομάδα.

 

Αν το ριλάξ σου ξαπλώνει (έχει δηλαδή διάφορες θέσεις και η μία είναι σχεδόν ξάπλα) να το βάλεις. Αλλιώς όχι! Είναι πάρα πάρα πολύ νωρίς!

 

Εμείς ευτυχως είχαμε την καλαθούνα και την σύραμε σε όλο το σπίτι. Και το καρότσι το οποίο δεν ξάπλωνε τελείως αλλά είχα κάνει πατέντα.

 

(βρηκα πως κανω παραθεση..μην γελασεις!)

Λοξυγκα στην κοιλια μου δεν καταλαβα..μονο κλωτσιες κ οτι ειχε βολευτει κοντα στην κυστη μου κ ετρεχα να ουρησω καθε 5 λεπτα!!

Τουλαχιστον ειναι φυσιολογικο αυτο με ανακουφιζει!!

Ευτυχως το ριλαξ μπορει να κατσει σε αρκετες θεσεις,αλλα επειδη μου το εδωσαν δεν το βλεπω κ πολυ σοι..κ σκεφτομασται να παρουμε ενα καινουργιο.Εχω δει αυτο που κανει σαν κουνια αλλα μουχουν πει για καποιο που εχει μια ελαφρια δονηση κ οτι τα χαλαρωνει..Τι λες εσυ?

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...