Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω μια κορούλα 23 μηνών και ενα μπέμπη 2 μήνων.Λίγες μέρες μετά τον ερχομό του μπέμπη στο σπίτι η κόρη μου άρχισε να έχει επιθετική συμπεριφορά δηλ.να χτυπάει τον μπέμπη,τον Πατέρα της,τον Θείο της,διάφορους καλεσμένους.Πολλές φορές αν δεν γίνει το δικό της (π.χ. να μην κάνουμε μπάνιο την κούκλα της) κλαίει και ουρλιάζει.

Μέχρι πρότινος δεν ήταν έτσι.Ήταν ένα ήρεμο και αρκετά υπάκουο παιδί.

Προσπαθώ να της μιλάω αλλά τζίφος......γελάει.....

2-3 φορές την έβαλα και τιμωρία αλλά και εκεί γελούσε οπότε άτοπο και αυτο....

Δεν ξέρω τι να κάνω ιδίως με τα χτυπήματα στον μπέμπη.

Θα ήθελα συμβουλές......

Διαφημίσεις

ειρηνη μου τι κανεις?

κι εσενα θηριακι η μικρουλα σου?

συμβουλες δεν ξερω να σου δωσω,παρα μονο υπομονη και πολλη συζητηση.

τα πιο πολλα παιδακια σ'αυτη την ηλικια ειναι ετσι.

οπως κι η δικια μου φυσικα.εμενα δαγκωνει κιολας,και κλαιει και χτυπιεται οταν δεν γινεται το δικο της,αλλα με συζητηση ή με το να την ξεγελαω με κατι αλλο ξεχνιεται.

εσυ βεβαια εχεις και τον μπεμπη κι ειναι πιο δυσκολα.πιστευω ομως οτι ειναι φαση και θα περασει.

Να σας ζήσουν τα πιτσιρίκια σας !

Αν δεις το τικεράκι μου θα διαπιστώσεις πως και τα δικά μας έχουν 18,5 μήνες διαφορά.... ένα θα σου γράψω --έτσι να μην τρομάξεις κιόλας-- "Μάνα κουράγιο"... έχεις ακόμη δρόμο (κι εγώ παρέα) ου !!!!

Κι εμάς ο πρωτότοκος όποτε έβρισκε ευκαιρία προκλητικά-προκλητικά της έριχνε κάτι ψιλές της μικρής. Μάλιστα, χαρακτηριστικά, θυμάμαι πως είτε έχωνε το δάχτυλό του στο μάτι της (εγώ μπροστά έτσι????) είτε την γρατζούναγε με μίσος όμως... ΟΚ, μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω. Μικρά είναι κι εκείνα , ξαφνικά τούς ήρθε απ το πουθενά ο εισβολέας , αλλά όχι μάς έδωσε ο Θεός ένα παιδί γερό κι εμείς να το σακατέψουμε ! Τί έκανα ? Κυρίως προσπαθούσα να του αποσπώ την προσοχή (όταν αυτό ήταν δυνατό) και κάπου κάπου τον μάλωνα --λεκτικές παρατηρήσεις εννοώ--.

Τώρα έχει ηρεμήσει (κάπως). Μην φανταστείς ότι δεν την μουντάρει, απλά μου το λέει (!!!) πια ! Ναι. Το παιδί μας έχει θράσος... Κι έχουμε ξεκινήσει την διαδικασία της "τιμωρίας" είτε αποσύρωντάς τον από τον χώρο για 3 λεπτά είτε στερώντας του κάτι που αγαπάει...

Είναι πάντως αυτή η ηλικία (των 2+) τρομερή σε όλα της <και τα καλά και τα άσχημα). Θέλει απίστευτη υπομονή+επιμονή εκ μέρους σου .

Εύχομαι να την βρίσκεις όλες τις φορές --επειδή εγώ που και που την ψάχνω κατόπιν εορτής- !

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Εμενα εχουν 2 χρονια ακριβως (3 κλεισμενα και 16 μηνων ο μικρος) και οι επιθεσεις καλα κρατουν. Ειναι και τα 2 αγορια και δεν βλεπω φως στο τουνελ...

να μαι και εγώ με το ίδιο πρόβλημα - 2 αγοράκια με 15 μήνες διαφορά

Μέχρι να γίνει ο μικρός 8-9 μηνων όλα ήταν super, πολλή αγάπη, φιλάκια, χαδάκια. Από τότε όμως που άρχισε να "διεκδικεί" άρχισε το πανηγύρι!!!

Ξεκίνησε παιδικό σταθμό και τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά. Μοιράζεται τα παιχνίδια του, δεν τον χτυπάει, ψιλοπαίζουν μαζί. Βέβαια τις ημέρες που δεν πάει σταθμό λόγω ασθένειας - πολύ συχνά δυστυχώς - ξεσπάει στο μικρό. Είναι οι μέρες που τον χτυπάει, του βόυτάει τα παιχνιδάκια από το χεράκι κ άλλα ωραία.

τιμωρία τον βάζω και εγω, αλλά ρε κορίτισα, μου σπαράζει την καρδιά να τον βλεπω να κλαίει. Του μιλάω, του μιλάω, του εξηγώ αλλά δεν...

Διαφημίσεις

ειρηνάκι μου τι κάνεις?καλά?

λίγο ότι είναι στο 2+,λίγο ο μπέμπης επηρεάστηκε η φσιφσίκα!!!

εμείς δεν έχουμε φτάσει στο σημείο σας,που θα πάει όμως,θα έρθουμε σύντομα στο κλαμπ!!

υπομονή!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Καλησπέρα!

Έχω μια κορούλα 23 μηνών και ενα μπέμπη 2 μήνων.Λίγες μέρες μετά τον ερχομό του μπέμπη στο σπίτι η κόρη μου άρχισε να έχει επιθετική συμπεριφορά δηλ.να χτυπάει τον μπέμπη,τον Πατέρα της,τον Θείο της,διάφορους καλεσμένους.Πολλές φορές αν δεν γίνει το δικό της (π.χ. να μην κάνουμε μπάνιο την κούκλα της) κλαίει και ουρλιάζει.

Μέχρι πρότινος δεν ήταν έτσι.Ήταν ένα ήρεμο και αρκετά υπάκουο παιδί.

Προσπαθώ να της μιλάω αλλά τζίφος......γελάει.....

2-3 φορές την έβαλα και τιμωρία αλλά και εκεί γελούσε οπότε άτοπο και αυτο....

Δεν ξέρω τι να κάνω ιδίως με τα χτυπήματα στον μπέμπη.

Θα ήθελα συμβουλές......

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31509

Σταθεροτητα, αγαπη και μια σχετικη ελαστικοτητα (οχι στα βασικα αλλα στα ψιλολογια). Φαση ειναι και δοκιμαζει τα ορια σας.

Οταν επιβεβαιωθει οτι το μωρο δεν επηρεασε καθολου το "ποσο την αγαπατε" θα συνελθει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Απ'οτι καταλαβα εχουμε μελλον μπροστα μας......

Μετα απο αυτα που διαβασα το παλευω να μενω ηρεμη(εισπνοη,εκπνοη) και να την αντιμετωπιζω με μεγαλη υπομονη και βλεπω οτι και η ιδια κανει λιγοτερες επιθεσεις.....Μακαρι....

Απο εχθες κανω και αυτο που λεει μια κοπελα στο ποστ που παρεθεσε η Ελενικ....στα κλαματα του μικρου να λεω οτι ζηταει την Δαναη για βοηθεια και διαφορα τετοια οπου βλεπω την δικια μου να κορδωνετε και να ερχεται για βοηθεια!!!!

Μου δωσατε κουραγιο γιατι νομιζα πως ειχε προβλημα το παιδι μου και σας ευχαριστω πολυ γι'αυτο!!!!!

Φιλεναδες μου γλυκες ευχαριστω πολυ και εσας για το ενδιαφερον και με το καλο να μεγαλωσετε κι'εσεις την φαμιλια σας(για να δειτε την γλυκα....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:)

Διαφημίσεις

μπράβο ειρηνάκι μου...είναι η προσαρμογή,σιγά σιγά θα μπείτε στους ρυθμούς σας!!

κι όσο μεγαλώνει ο μικρός θα είναι καλύτερα τα πράγματα,θα παίζουν και μαζί!!

φιλάκια πολλά!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

καλησπέρα σας! Ο μικρός μου είναι 23 μηνών και τον τελευταίο καιρό δεν μου αρέσουν πολλά στη συμπεριφορά του, χτυπάει τους άλλους (όχι εμένα, σπάνια κατά λάθος) και έχει πολλά νεύρα. Είχαμε πάει προχθές σε ένα εμπορικό και όρμησε σε ένα περαστικό κοριτσάκι της ηλικίας του.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι δεν τον βλέπω πραγματικά ευτυχισμένο, τον παρατηρώ κάποιες στιγμές και φαίνεται σαν στεναχωρημένος, και γενικότερα δεν ενθουσιάζεται εύκολα. Συμβαίνει αυτό γενικότερα ή να αρχίσω να ψάχνω? Τις ώρες που εργάζομαι τον κρατά η μητέρα μου και έχουν άριστες σχέσεις οι δυο τους.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif