Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

12θέσιο ταψάκια για μικρά κείκ ( ποσότητα )


DALIA

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτήσω το εξής...

Θέλω να πάρω το 12θέσιο ταψάκια για μικρά κεκάκια ( με βολεύει καλύτερα για να βάζω στον μικρό στο σχολείο ), αλλά τι ποσότητα πέρνει αυτό...?

Εγώ κάνω την κλασσική συνταγή του κέικ...

Για διαφωτίστε με οι πιο έμπειρες μαγείρισες..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω και εγω τετοιο και το βρισκω πολυ βολικο αλλα ψαχνω για ακομα ενα ιδιο γιατι μου παιρνει μονο τη μιση δοση και αναγκαζομαι και περιμενω να ψηθουν τα πρωτα να βγαλω το ταψι να κρυωσει και να βαλω και τα δευτερα.

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω τετοιο και το βρισκω πολυ βολικο αλλα ψαχνω για ακομα ενα ιδιο γιατι μου παιρνει μονο τη μιση δοση και αναγκαζομαι και περιμενω να ψηθουν τα πρωτα να βγαλω το ταψι να κρυωσει και να βαλω και τα δευτερα.

 

εσύ κάνεις την κλασσική δόση που έχει πίσω η φαρίνα ?

αν βάλεις αντικολλητικά χαρτάκια δεν χρειάζεται να περιμένεις να κρυώσουν..

 

Εγώ φτιάχνω muffins σε αυτή την φόρμα και βάζω 200 γρ αλεύρι στην συνταγή και 150 ζάχαρη δεν ξέρω μια δόση κεικ πόσο αλεύρι έχει.

 

να σου πω δεν θυμάμαι...:-(

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω το εξής...

Θέλω να πάρω το 12θέσιο ταψάκια για μικρά κεκάκια ( με βολεύει καλύτερα για να βάζω στον μικρό στο σχολείο ), αλλά τι ποσότητα πέρνει αυτό...?

Εγώ κάνω την κλασσική συνταγή του κέικ...

Για διαφωτίστε με οι πιο έμπειρες μαγείρισες..

Εγω παλι δεν χρησιμοποιω τετοιου ειδους φορμα....αν και εχω...γιατι μου κολλανε τρομερα...και το πλυσιμο που το πας...!!!!!και επιδη ως πολυτεκνη μανα ψαχνω πρακτικες,ευκολες και γρηγορες λυσεις.....χρησιμοποιω χαρτακια μιας χρησης και εκει μεσα ψινω τα κεκακια μου και εχω και μια πολυ τελεια συνταγη που μου δινει γυρω στα 30 κομματια με 10 λεπτα προετοιμασια και 10 λεπτα ψισιμο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κανω αυτη τη συνταγη

1 1/2 φλ. αλεύρι (κόκκινη συσκευασία)

1 1/4 φλ. ζάχαρη

2 βανίλιες

2 αυγά

1/2 φλ. κακάο

1 1/4 κουταλάκι κοφτό σόδα σκόνη

1 κουταλάκι κοφτό αλάτι

1 φλ. φρέσκο γάλα

1 κουταλιά της σούπας ξύδι (προσοχή ΟΧΙ μπαλσάμικο)

2/3 φλ. ελαιόλαδο ή καλαμποκέλαιο

 

Αλλα ακομα και με τα χαρτακια παλι θελει λιγο να κρυωσει το ταψι ή στη χειροτερη περιπτωση να το πλυνεις γιατι θα εχει σταξει η ζυμη. Οπως και να εχει ακομα και με το ενα μονο μου ειναι πολυ βολικο αφου κανω 24 κεκακια και τα μισα και παραπανω τα βαζω στην καταψυξη και τα βγαζω οποτε θελω.

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

κλάρα αν βάλεις αυτά τα χαρτάκια στο ταψάκι δεν έχεις πρόβλημα, ούτε να κολλήσουν, ούτε στο πλύσιμο.. ( ειχα δανειστεί και είχα κάνει έτσι για τα γεννέθλια του μικρού )...

βάζεις κατευθείαν τα χαρτάκια σε ταψί και φούρνο...

αν μπορείς πες τη συνταγή και εγώ θα τα κάνω διά 2

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κλάρα αν βάλεις αυτά τα χαρτάκια στο ταψάκι δεν έχεις πρόβλημα, ούτε να κολλήσουν, ούτε στο πλύσιμο.. ( ειχα δανειστεί και είχα κάνει έτσι για τα γεννέθλια του μικρού )...

βάζεις κατευθείαν τα χαρτάκια σε ταψί και φούρνο...

αν μπορείς πες τη συνταγή και εγώ θα τα κάνω διά 2

 

Να ρωτήσω κι εγώ, έχω πάρει χαρτάκια για μάφινς αλλά δεν έχω το ειδικό ταψί. Βάζω τα χαρτάκι με τη ζύμη κατευθείαν στο φούρνο μέσα σε ένα ταψί απλό; Δηλ. δεν χρειάζεται να τα βάλω μέσαστισ ατομικές φορμίτσες από αλουμινόχαρτο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΥΛΙΚΑ

-110γρ. βούτυρο αγελάδας σε θερμοκρασία δωματίου κομμένο σε κύβους

-200γρ. ζάχαρη κρυσταλλική

-2 αυγά μεσαίου μεγέθους

-240γρ.αγελαδινό γιαούρτι στραγγιστό

-260γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις

-1/2 κουτ.γλυκού baking powder

-ξύσμα από 1 ακέρωτο πορτοκάλι

-ζάχαρη άχνη (για πασπάλισμα)

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 170 βαθμούς. Ανακατεύουμε σε ένα μπολ με αυγοδαρτη το βούτυρο και την κρυσταλλικη ζάχαρη μέχρι να γίνουν λεία κρέμα. Ρίχνουμε ένα ένα τα αυγά συνεχίζοντας το ανακατεμα. Σε αυτή τη φάση το μείγμα πιθανόν να φαίνεται κομμένο αλλά δεν μας πειραζει. Ενσωματώνουμε το γιαούρτι, μετά το αλεύρι, το baking powder και το ξύσμα, ανακατεύοντας με σπατουλα. Παιρνουμε τα ειδικά φορμάκια για μαφιν και στρώνουμε το καθένα με τα ειδικά χαρτάκια (καραμελόχαρτα). Γεμίζουμε τις θήκες με το μείγμα. Ψήνουμε τα μάφιν στο φούρνο για 20-25 λεπτά.Τα αφήνουμε να κρυώσουν λίγο, τα ξεφορμαρουμε μαζί με τα χαρτάκια τους και τα πασπαλίζουμε με άχνη.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κλάρα αν βάλεις αυτά τα χαρτάκια στο ταψάκι δεν έχεις πρόβλημα, ούτε να κολλήσουν, ούτε στο πλύσιμο.. ( ειχα δανειστεί και είχα κάνει έτσι για τα γεννέθλια του μικρού )...

βάζεις κατευθείαν τα χαρτάκια σε ταψί και φούρνο...

αν μπορείς πες τη συνταγή και εγώ θα τα κάνω διά 2

εγω χρησιμοποιω αυτα τα χαρτακια που βαζουν τα τρουφακια....και βγαινουν σε διαφορα μεγεθη...απο τα πολυ μικρα μερχι για μικρα κεκακια...εγω αγοραζω τα μεσαια...ωστε να βγουν μικρα και παιρνουν τα παιδια απο 3 στο σχολειο....και με τα μασαιου μεγεθους τα χαρτακια μου βγαινουν 30 κομματια με τα μεγαλυτερα γυρω στα 20.....

τα βαζω το ενα διπλα στο αλλο σε ταψι και τα ψινω στον αερα....η συνταγη που κανω ειναι η εξης.

6 αυγα

1 φλυντζανι τσαγιου ζαχαρη

1 φλυντζανι τσαγιου σπορελαιο

1 και 1/2 φλυνζτανι τσαγιου αλευρι που φουσκωνει μονο του

1 φλυντζανι τσαγιου ινδοκαρυδο

1 φλυντζανι τσαγιου τρουφα

χτυπας τα αυγα με την ζαχαρη και στη συναχεια προσθετεις το λαδι,το αλευρι και τι ινδοκαρυδο...και στο τελος με το κουταλι ανακατευεις την τρουφα....γεμιζεις τα χαρτακια μεχρι την μεση με το μειγμα και τα ψηνεις στους 180 βαθμους για 10 με 15 λεπτα..(εξαρταται και απο τον φουρνο...)μολις λιγο ροδοκοκκινισουν τα βγαζεις....γιατι αρπαζουν πολυ ευκολα....

Κανω αυτη την συνταγη γιατι τους αρεσει πολυ η τρουφα που εχει μεσα το κεκακι....αν και δεν τους χαλαει και η κλασικη συνταγη....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ, έχω πάρει χαρτάκια για μάφινς αλλά δεν έχω το ειδικό ταψί. Βάζω τα χαρτάκι με τη ζύμη κατευθείαν στο φούρνο μέσα σε ένα ταψί απλό; Δηλ. δεν χρειάζεται να τα βάλω μέσαστισ ατομικές φορμίτσες από αλουμινόχαρτο;

Οχι τις φορμιτσες απο αλουμινοχαρτο....εγω λεω για τα χαρτακια που συνηθως βαζουμε τα τρουφακια που ειναι απο το ιδιο υλικο που ειναι η λαδοκολλα αλλα λιγο πιο χοντρο.....βαζω το ενα διπλα στο αλλο σε οτιδηποτε ταψι....και τα κεκακια μενουν μεσα στα χαρτακια τους και μολις φαγοθουν τα πετας δεν ξαναχρησιμοποιούνται.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι τις φορμιτσες απο αλουμινοχαρτο....εγω λεω για τα χαρτακια που συνηθως βαζουμε τα τρουφακια που ειναι απο το ιδιο υλικο που ειναι η λαδοκολλα αλλα λιγο πιο χοντρο.....βαζω το ενα διπλα στο αλλο σε οτιδηποτε ταψι....και τα κεκακια μενουν μεσα στα χαρτακια τους και μολις φαγοθουν τα πετας δεν ξαναχρησιμοποιούνται.....

 

Οκ κατάλαβα, άμα βάλω τη ζύμη στα χαρτάκια τα βάζω κατευθείαν στο φουρνο! Σκεφτόμουν μήπως έπρεπε να βάλω τη ζύμη με τα χαρτάκια ΜΕΣΑ στις φορμίτσες του αλουμινίου για να μην χυθεί η ζύμη. Θα φτιάξω άμεσα έχω και μια συνταγή για μάφινς με κακαο και τυρί μασκαρπόνε, μου έχει κολλήσει να την κανω! χεχε

 

 

Link to comment
Share on other sites

marigoula ακούγεται πολύ ωραίο αυτό με το μαρσκαπόνε πάντως

 

Ναι κι εμένα μου έκανε κλικ, ξεφεύγει από το συνηθισμενο κεκάκι :) :) :)

Θα τα κανω αύριο καλώς εχόντων, και θα σου πω αποτελέσματα. Αμα θες να γράψω τη συνταγή, είναι από το περιοδικό "Γλυκές Ιστορίες" .

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...