Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρυοσυντηρημενα εμβρυα και βλαστοκύστες


Recommended Posts

Τον άλλο μήνα θα κάνω εξωσωματική με τα 5 κρυοσυντηρημενα εμβρυα που έχω.Αν επιβιώσουν κατά την απόψυξη μου είπε ο εμβρυολόγος να τα φτάσουμε στο στάδιο της βλαστοκύστης.Δεν είναι ρίσκο? Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου πει τι αποφάσισε?

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον άλλο μήνα θα κάνω εξωσωματική με τα 5 κρυοσυντηρημενα εμβρυα που έχω.Αν επιβιώσουν κατά την απόψυξη μου είπε ο εμβρυολόγος να τα φτάσουμε στο στάδιο της βλαστοκύστης.Δεν είναι ρίσκο? Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου πει τι αποφάσισε?

 

Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή έγκυος από τα κρυοσυντηρημένα έμβρυα (επίσης 5) από τα οποία επέζησαν τα 3 και έφτασαν στο στάδιο της βλαστοκύστης. Φαντάζομαι η εμπειρία μου σε βοηθάει ...

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με βοήθησες πολύ και σου εύχομαι να έχεις τέλεια εγκυμοσύνη!!!!!Είμαι νέα στο forum και αυτή η πρώτη μου απάντηση ήταν τέλεια!!!!!Πληροφοριακά πόσο καιρο τα είχες στην κρυοσυντηρηση?

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με βοήθησες πολύ και σου εύχομαι να έχεις τέλεια εγκυμοσύνη!!!!!Είμαι νέα στο forum και αυτή η πρώτη μου απάντηση ήταν τέλεια!!!!!Πληροφοριακά πόσο καιρο τα είχες στην κρυοσυντηρηση?

 

Αρκετό ... ακριβώς 4 χρόνια!!! Τα αδερφάκια τους από την ίδια ωοληψία κοντεύουν 3,5 χρονών!

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν!

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι!!!Εχουμε κοινά σημεία τελικά!!!Και εγώ 4 χρόνια τα έχω στη κατάψυξη!!!Ελπίζω να σ'ακολουθήσω και στην εγκυμοσύνη σου!!!!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό το αδερφάκι τους !!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα

το θέμα με απασχολεί κι εμένα. Προς το παρόν είμαι στη φάση της πρώτης διέγερσης για συλλογή εμβρύων που θα καταψυχθούν. Έχουμε κακής ποιότητας σπέρμα και αν και μέχρι τώρα τα ωάρια που γονιμοποιήθηκαν δίνουν καλής ποιότητας έμβρυα δυστυχώς δεν οδηγούν σε εγκυμοσύνη. Εξαίρεση ήταν η πρώτη φορά που δυστυχώς κατέληξε σε παλλίνδρομη λόγω θρομβοφιλίας.

Τώρα θα μαζεύουμε γονιμοποιημένα έμβρυα θα τα καταψύχουμε και όταν φτάσουμε σε ικανοποιητικό αριθμό θα τα αποψύξουμε και θα προχωρήσουμε σε βλαστοκύστες.

Φυσικά αυτή η μέθοδος δεν είναι 100% σίγουρα αλλά έχει μεγαλύτερα ποσοστά.

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες όλων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! και εγώ με ίδιο αριθμό κρυοσυντηρημένων εμβρύων θα ξεκινήσω πρώτα ο Θεός με το νέο έτος. εγώ έχω 2 εμβρυάκια 3 ημερών από την πρώτη μου προσπάθεια και 3 εμβρυάκια 4 ημερών από την δεύτερη προσπάθειά μου και ελπίζουμε να επιβιώσουν αρκετά ώστε να καταφέρουμε να προχωρήσουν σε βλαστοκύστες...υπάρχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας πάντως!!!! εύχομαι με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίας να καταφέρουμε όλες οι γυναίκες του κόσμου να βιώσουμε αυτό το θαύμα!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα....Κι εμένα με αφορά το ζήτημα αυτό...Εκανα ήδη μια αποτυχημένη εξωσωματική τον Ιούλιο (βάλαμε 2 εμβρυάκια 3 ημερών άριστα, 8 διαιρέσεων) και μια εμβρυομεταφορά από αυτά που είχα φυλάξει (ίδιος αριθμός ίδια ποιότητα) και αυτή δυστυχώς αποτυχημένη...Τώρα μου μείνανε 6 και ο γιατρός εισηγήθηκε να το αποψύξουμε όλα και να τα αφήσουμε να εξελιχθούνε σε βλαστοκύστες...Φοβάμαι πολύ και είμαι αγχωμένη αν δεν αντέξουνε και τα χάσω όλα...Δεν ξέρω...Αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό για να δούμε αν έχω καμιά κύστη ή κανένα άλλο πρόβλημα...Αν είναι όλα εντάξει ξεκινάω την άλλη βδομάδα ενέσεις καταστολής για να ετοιμαστώ για εμβρυομεταφορά το Γενάρη...Για την ώρα ελπίζω όλα να είναι καλά και να μπορούμε να ξεινήσουμε τη διαδικασία! Πολύ άγχος πάντως! Καλή επιτυχία σε όλες μας να ευχηθώ!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! και εγώ με ίδιο αριθμό κρυοσυντηρημένων εμβρύων θα ξεκινήσω πρώτα ο Θεός με το νέο έτος. εγώ έχω 2 εμβρυάκια 3 ημερών από την πρώτη μου προσπάθεια και 3 εμβρυάκια 4 ημερών από την δεύτερη προσπάθειά μου και ελπίζουμε να επιβιώσουν αρκετά ώστε να καταφέρουμε να προχωρήσουν σε βλαστοκύστες...υπάρχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας πάντως!!!! εύχομαι με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίας να καταφέρουμε όλες οι γυναίκες του κόσμου να βιώσουμε αυτό το θαύμα!!!

 

Γεια σου Μαργαρώ μου...Πολύ χαίρομαι που βρήκα κοπέλες που ακολουθάνε την ίδια διαδικασία με μένα...Νιώθω ότι έτσι μπορώ να μοιραστώ αυτά που πρόκειται να ακολουθήσουνε...Αντίθετως εμένα ο γιατρός μου μου είπε πως δεν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, ως προς το πόσα θα αντέξουνε εννοώ...τα ποσοστά είναι χαμηλά να αντέξουνε τα παγωμένα εμβρυάκια και να προχωρήσουνε σε βλαστοκύστες, σε σχέση με τα φρέσκα...Ουφ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

το θέμα με απασχολεί κι εμένα. Προς το παρόν είμαι στη φάση της πρώτης διέγερσης για συλλογή εμβρύων που θα καταψυχθούν. Έχουμε κακής ποιότητας σπέρμα και αν και μέχρι τώρα τα ωάρια που γονιμοποιήθηκαν δίνουν καλής ποιότητας έμβρυα δυστυχώς δεν οδηγούν σε εγκυμοσύνη. Εξαίρεση ήταν η πρώτη φορά που δυστυχώς κατέληξε σε παλλίνδρομη λόγω θρομβοφιλίας.

Τώρα θα μαζεύουμε γονιμοποιημένα έμβρυα θα τα καταψύχουμε και όταν φτάσουμε σε ικανοποιητικό αριθμό θα τα αποψύξουμε και θα προχωρήσουμε σε βλαστοκύστες.

Φυσικά αυτή η μέθοδος δεν είναι 100% σίγουρα αλλά έχει μεγαλύτερα ποσοστά.

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες όλων

 

Εsys ξαναμιλήσαμε εμείς πιο παλιά...Χαίρομαι που σε ξαναβρίσκω...Ελπίζω η επόμενη φορά που θα βάλεις τα εμβρυάκια σου να είναι και η τυχερή σου κοπέλα μου...μέχρι τέλους, με ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου! ( η και περισσότερα:P)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια! και εγώ με ίδιο αριθμό κρυοσυντηρημένων εμβρύων θα ξεκινήσω πρώτα ο Θεός με το νέο έτος. εγώ έχω 2 εμβρυάκια 3 ημερών από την πρώτη μου προσπάθεια και 3 εμβρυάκια 4 ημερών από την δεύτερη προσπάθειά μου και ελπίζουμε να επιβιώσουν αρκετά ώστε να καταφέρουμε να προχωρήσουν σε βλαστοκύστες...υπάρχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας πάντως!!!! εύχομαι με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίας να καταφέρουμε όλες οι γυναίκες του κόσμου να βιώσουμε αυτό το θαύμα!!!

 

καλησπέρα Μαργαρώ, με το καλό η προσπάθεια από το νέο έτος και καλή επιτυχία. Ο γενετιστής του κέντρου που πηγαίνω μου είπε ότι συνήθως υπάρχει μια απώλεια της τάξεως του 15% από την απόψυξη. Τώρα το θέμα είναι πάντα και οι βλαστοκύστες. Δύσκολα φτάνουν όλα τα έμβρυα αλλά όσα φτάσουν σε αυτή τη φάση συνήθως έχουν διπλάσιες πιθανότητες επιτυχίας.

Επειδή δεν έχει τύχει να μιλήσουμε ποτέ ξανά, πόσο χρονών είσαι και ποιες οι αιτίες υπογονιμότητας; Εγώ πλησιάζω τα 40 (παρόλο που δε θέλω να το δεχτώ) και έχουμε προβλημα στο σπέρμα λόγω κυρσοκίλης

 

Γεια σας και από μένα....Κι εμένα με αφορά το ζήτημα αυτό...Εκανα ήδη μια αποτυχημένη εξωσωματική τον Ιούλιο (βάλαμε 2 εμβρυάκια 3 ημερών άριστα, 8 διαιρέσεων) και μια εμβρυομεταφορά από αυτά που είχα φυλάξει (ίδιος αριθμός ίδια ποιότητα) και αυτή δυστυχώς αποτυχημένη...Τώρα μου μείνανε 6 και ο γιατρός εισηγήθηκε να το αποψύξουμε όλα και να τα αφήσουμε να εξελιχθούνε σε βλαστοκύστες...Φοβάμαι πολύ και είμαι αγχωμένη αν δεν αντέξουνε και τα χάσω όλα...Δεν ξέρω...Αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό για να δούμε αν έχω καμιά κύστη ή κανένα άλλο πρόβλημα...Αν είναι όλα εντάξει ξεκινάω την άλλη βδομάδα ενέσεις καταστολής για να ετοιμαστώ για εμβρυομεταφορά το Γενάρη...Για την ώρα ελπίζω όλα να είναι καλά και να μπορούμε να ξεινήσουμε τη διαδικασία! Πολύ άγχος πάντως! Καλή επιτυχία σε όλες μας να ευχηθώ!!!

Άντε με το καλό Μοmentάκι μου. Όπως το λές έχουμε μιλήσει ανα καιρούς σε διάφορα τόπικ του parents και του parentscafe. Καλή μου ένα πράγμα να σκέφτεσαι ότι από τα 6 κάποια θα φτάσουν σε βλαστοκύστες. Δύσκολο να είναι και τα 6 αλλά δεν ξέρεις ποτέ. Μπορεί να σου έχουν μείνει τα καλύτερα στην κρυοσυντήρηση. Μη χάνεις το κουράγιο σου.

 

Γεια σου Μαργαρώ μου...Πολύ χαίρομαι που βρήκα κοπέλες που ακολουθάνε την ίδια διαδικασία με μένα...Νιώθω ότι έτσι μπορώ να μοιραστώ αυτά που πρόκειται να ακολουθήσουνε...Αντίθετως εμένα ο γιατρός μου μου είπε πως δεν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, ως προς το πόσα θα αντέξουνε εννοώ...τα ποσοστά είναι χαμηλά να αντέξουνε τα παγωμένα εμβρυάκια και να προχωρήσουνε σε βλαστοκύστες, σε σχέση με τα φρέσκα...Ουφ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!!

όπως έγραψα και πιο πάνω εμένα μου είπαν ότι αντέχει το 85% και ένα 15% χάνεται. Μην απελπίζεσαι

 

Εsys ξαναμιλήσαμε εμείς πιο παλιά...Χαίρομαι που σε ξαναβρίσκω...Ελπίζω η επόμενη φορά που θα βάλεις τα εμβρυάκια σου να είναι και η τυχερή σου κοπέλα μου...μέχρι τέλους, με ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου! ( η και περισσότερα:P)

Σ'ευχαριστώ καλή μου και σε σένα το ίδιο εύχομαι

 

Παιδιά κι εγώ χαίρομαι που βρήκα κάποιες κοπέλες που θα κάνουν τα ίδια με μένα για να μπορώ να μοιράζομαι τους φόβους και τις αγωνίες μου. Και χωρίς να φανεί εγωιστικό χαίρομαι που ξεκινάτε πριν από μένα ώστε τα καλά σας αποτελέσματα να μου δώσουν διπλό κουράγιο και αισιοδοξία.

 

Για να σας δώσω κι εγώ όμως κουράγιο θα σας πω την ιστορία που μου διηγήθηκε κάποια κοπέλα σε άλλο τόπικ εξωσωματικής. Μου είπε για κάποια γυναίκα 43 χρονών που έκανε από Γενάρη μέχρι Μάιο φυσικους κύκλους, μάζεψε εμβρυάκια στην κρυοσυντήρηση και μετά την απόψυξη προχωρήσανε σε βλαστοκύστες και έμεινε έγκυος σε διδυμάκια.

Άντε και στα δικά μας.

 

Αλήθεια σε ποιο κέντρο κάνετε εξωσωματική;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Μαργαρώ, με το καλό η προσπάθεια από το νέο έτος και καλή επιτυχία. Ο γενετιστής του κέντρου που πηγαίνω μου είπε ότι συνήθως υπάρχει μια απώλεια της τάξεως του 15% από την απόψυξη. Τώρα το θέμα είναι πάντα και οι βλαστοκύστες. Δύσκολα φτάνουν όλα τα έμβρυα αλλά όσα φτάσουν σε αυτή τη φάση συνήθως έχουν διπλάσιες πιθανότητες επιτυχίας.

Επειδή δεν έχει τύχει να μιλήσουμε ποτέ ξανά, πόσο χρονών είσαι και ποιες οι αιτίες υπογονιμότητας; Εγώ πλησιάζω τα 40 (παρόλο που δε θέλω να το δεχτώ) και έχουμε προβλημα στο σπέρμα λόγω κυρσοκίλης

 

esys καλησπέρα και από εμένα και φυσικά καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!! και εμένα η εμβρυολόγος του κέντρου που πηγαίνω μου είπε για την απώλεια αλλά από την άλλη μου είπε πως "τα εμβρυάκια που θα αντέξουν το στρες της απόψυξης φαίνεται να είναι πολύ ανθεκτικά και δυνατά στις κακουχίες, μετά το μόνο που μένει είναι να αντέξουν και να προχωρήσουν σε βλαστοκύστες και μετά το ποσοστό επιτυχίας αγγίζει και το 60%" !!!! εγώ λοιπόν είμαι στα 36 και τα αίτια της υπογόνιμοτητάς μας είναι ανεξήγητα!!!! η περίφημη ανεξήγητη υπογονιμότητα!!! αν και τον τελευταίο καιρό οι ορμόνες μου έχουν τρελλαθεί τελείως!!!! η FSH μου την 2η μέρα περιόδου αγγίζει το 15!!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

η FSH μου την 2η μέρα περιόδου αγγίζει το 15!!!!

Κι εμένα έχει φτάσει μέχρι 16 αλλά η FSH παίζει από κύκλο σε κύκλο. Μπορεί το δικό σου να ήταν τυχαίο γεγονός. Μάλιστα κάποια κοπέλα στο φόρουμ που η FSH της έμεινε για μεγάλο χρονικό διάστημα στο 20 ξαφνικά έπεσε κάτω από το 10. Μη σου κάνει εντύπωση. Επίσης απ'ότι φαίνεται επηρεάζεται και από το στρες που όλες έχουμε περίσιο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και χαίρομαι που το θέμα μου βρήκε ανταπόκρισή!Καταρχήν καλή επιτυχία σε όλες μας.Και εμένα μου είπε ο εμβρυολόγος ότι από τα 5 κρυοσυντηρημένα θα είναι πολύ ευχαριστημένος αν καταφέρουν να επιβιώσουν ως βλαστοκύστες τα 2.Το σημαντικό όμως είναι οτι καλύτερα λιγότερα αλλά με περισσότερες πιθανότητες εμφύτευσης παρά πολλά έμβρυα με λιγότερες πιθανότητες. Βέβαια αυτά είναι γενικά σχόλια και αφορούν κάθε περίπτωση άναλογα με πόσες προσπάθειες έχεις κάνει κτλ.Εμένα μου πρότεινε να κάνω και φυσικό κύκλο.Τέλος πάντων πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας και ο θεός βοηθός!!!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι καλησπέρα και απο μένα,

μια ερώτηση μιας κι εγώ σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω παρόμοια προσπάθεια.

Έκανα εξωσωματική με 2 βλαστοκύστες 1ης και 2ης κατηγορίας και έχω τώρα ένα

παιδάκι με την πρώτη εξωσωματική. Στην κατάψυξη μου είπαν οτι έβαλαν μια βλαστοκύστη 2ης κατηγορίας...εγώ μάλιστα σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να κάνω προσπάθεια με φυσιολογικό κύκλο με αυτή τη βλάστοκύστη αν και ξέρω οτι είναι απίθανο. Το ερώτημα είναι εσείς γιατί δεν καταψύξατε βλαστοκύστες? Μήπως και το δικό μου δεν είναι βλαστοκύστη και εγώ δεν κατάλαβα καλά τι μου είπαν αν και θυμάμαι οτι ήταν τρεις? Να σημειώσω οτι έκανα μικρογονιμοποίηση και όχι απλή IVF.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλικη καλά καταλαβες! Υπαρχουν δυο τροποι καταψυξης:1ον τα βαζουν ως βλαστοκυστες κ τα καταψύχουν 2ον τα καταψυχουν απευθειας κ μετα τα τοποθετουν αφηνοντας στα να γινουν βλαστοκύστες.Εγω, επειδη ειχα πολλά γονιμοποιημενα αφησαμε να γινουν βλαστοκυστες κ μετα τα κατέψυξαν. Απο τα οποια επιασα τις διδυμούλες μου!

Link to comment
Share on other sites

εμείς βάλαμε στην κρυοσυντήρηση δεύτερης μέρας έμβρυα. Γιατί αφού μπορουν να καταψύχουν βλαστοκύστες δεν άφησαν και τα δικά μου να εξελιχθουν αλλά τα κατέψυξαν σε πρώιμη φάση. Εγώ είχα την εντύπωση ότι οι βλαστοκύστες δε μπορούν να καταψυχθούν

Link to comment
Share on other sites

εμείς βάλαμε στην κρυοσυντήρηση δεύτερης μέρας έμβρυα. Γιατί αφού μπορουν να καταψύχουν βλαστοκύστες δεν άφησαν και τα δικά μου να εξελιχθουν αλλά τα κατέψυξαν σε πρώιμη φάση. Εγώ είχα την εντύπωση ότι οι βλαστοκύστες δε μπορούν να καταψυχθούν

εγω εβγαλα 18 ωαρια στις 27/11 και απο την αρχη ειμασταν αποφασισμενοι να τα κανουμε βλαστοκυστες για να εχει καλλιτερη επιτυχια η προσπαθεια. αφου μου εμφυτεψαν 3 τις υπολοιπες 8 που τα καταφεραν να γινουν βλαστοκυστες τις καταψυξαμε

Link to comment
Share on other sites

εμείς βάλαμε στην κρυοσυντήρηση δεύτερης μέρας έμβρυα. Γιατί αφού μπορουν να καταψύχουν βλαστοκύστες δεν άφησαν και τα δικά μου να εξελιχθουν αλλά τα κατέψυξαν σε πρώιμη φάση. Εγώ είχα την εντύπωση ότι οι βλαστοκύστες δε μπορούν να καταψυχθούν

 

 

Μηπως παίζει ρόλο η ποιοτητα κ ο αριθμος?Ισως ειναι κ η τακτική κάθε κέντρου. Εμενα ηταν αριστης ποιοτητας κ δε θυμάμαι πλέον τον αριθμο των εμβρυων, παντως είχα κάνει 40 ωάρια, Τωρα γιατι δεν έπιασα με την πρώτη, με τα φρέσκα, αλλα με τα κατεψυγμένα αλλου παπα Ευαγγέλιο. Παντως εμενα ηταν βλαστοκυστες 6 ημερών κ τις καταψυξαμε. Απο την αποψυξη των τριων εμβρυων, διασωθηκαν κ τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσια.

Άρα και το δικό μου βλαστοκύστη είναι καλά θυμάμαι. Βασικά εμάς δε μας ρώτησαν και τίποτα απλά μας το είπαν.

Βρε κορίτσια πόσα ωάρια κάνατε μερικές?Απίστευτο. Εγώ η δόλια μόλις που είχα 8 ωάρια της προκοπής από τα οποία μόνο τα 3 συνέχισαν...πάλι καλά. Θυμάμαι που η μια η ωοθήκη μου είχε τεμπελιάσει τελείως όπως μου είπε και ο γιατρός...κι ας ήμουν σχετικά μικρή και χωρίς πρόβλημα σοβαρό.

Πάντως φαντάζομαι πως με μια βλαστοκύστη ούτε 1% επιτυχία δε θα έχω ε? Μήπως ξέρετε πόσο πληρώνεις με φυσιολογικό κύκλο για τη διαδικασία? Σκέφτομαι πάρα πολύ την εξωσωματική από την αρχή γιατί ο άντρας μου πρέπει να κάνει FNA και είναι ιδιαίτερα επίπονο. Τον λυπάμαι, το έχει κάνει 2 φορές ήδη + μια επέμβαση. Κια πάλι όχι δε λέει.

Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Αλικη, εγω υπέφερα απο τα τοσα ωάρια που είχα κ βεβαια στην ωοληψια. Απο την άλλη δεν εχει σημασια ο αριθμος. Αν είναι να γινει θα γίνει. Γνωρισα μια γυναικα στο κεντρο που ειχε κανει 2 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν κ εμφυτευτηκαν κ τα 2!Αποτέλεσμα τα διδυμάκια της!Οποτε είναι και θεμα τυχης!

Link to comment
Share on other sites

εγω εβγαλα 18 ωαρια στις 27/11 και απο την αρχη ειμασταν αποφασισμενοι να τα κανουμε βλαστοκυστες για να εχει καλλιτερη επιτυχια η προσπαθεια. αφου μου εμφυτεψαν 3 τις υπολοιπες 8 που τα καταφεραν να γινουν βλαστοκυστες τις καταψυξαμε

Εγώ δυστυχώς δεν έχω επιλογή καθόσον με το ζόρι κάνω 8 ωάρια και αυτά δεν είναι όλα καλά

 

Μηπως παίζει ρόλο η ποιοτητα κ ο αριθμος?Ισως ειναι κ η τακτική κάθε κέντρου. Εμενα ηταν αριστης ποιοτητας κ δε θυμάμαι πλέον τον αριθμο των εμβρυων, παντως είχα κάνει 40 ωάρια, Τωρα γιατι δεν έπιασα με την πρώτη, με τα φρέσκα, αλλα με τα κατεψυγμένα αλλου παπα Ευαγγέλιο. Παντως εμενα ηταν βλαστοκυστες 6 ημερών κ τις καταψυξαμε. Απο την αποψυξη των τριων εμβρυων, διασωθηκαν κ τα 3.

Απόψυξη χωρίς απώλειες είναι πολύ σημαντικο. Είναι καλό να έχεις στην κρυοσυντήρηση κι άλλα έμβρυα. Εγώ όταν αποψύξουμε είμαι περίεργη να δω αν θα επιβιώσει κανένα και αν θα προχωρήσει κάποιο σε βλαστοκύστες

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσια.

Άρα και το δικό μου βλαστοκύστη είναι καλά θυμάμαι. Βασικά εμάς δε μας ρώτησαν και τίποτα απλά μας το είπαν.

Βρε κορίτσια πόσα ωάρια κάνατε μερικές?Απίστευτο. Εγώ η δόλια μόλις που είχα 8 ωάρια της προκοπής από τα οποία μόνο τα 3 συνέχισαν...πάλι καλά. Θυμάμαι που η μια η ωοθήκη μου είχε τεμπελιάσει τελείως όπως μου είπε και ο γιατρός...κι ας ήμουν σχετικά μικρή και χωρίς πρόβλημα σοβαρό.

Πάντως φαντάζομαι πως με μια βλαστοκύστη ούτε 1% επιτυχία δε θα έχω ε? Μήπως ξέρετε πόσο πληρώνεις με φυσιολογικό κύκλο για τη διαδικασία? Σκέφτομαι πάρα πολύ την εξωσωματική από την αρχή γιατί ο άντρας μου πρέπει να κάνει FNA και είναι ιδιαίτερα επίπονο. Τον λυπάμαι, το έχει κάνει 2 φορές ήδη + μια επέμβαση. Κια πάλι όχι δε λέει.

Για να δούμε!

Αυτό που λες είναι λάθος πολλές γυναίκες πιάνουν με ένα έμβρυο που προήλθε από φυσικό κύκλο. Ολα είναι πιθανά

 

Καλή μου Αλικη, εγω υπέφερα απο τα τοσα ωάρια που είχα κ βεβαια στην ωοληψια. Απο την άλλη δεν εχει σημασια ο αριθμος. Αν είναι να γινει θα γίνει. Γνωρισα μια γυναικα στο κεντρο που ειχε κανει 2 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν κ εμφυτευτηκαν κ τα 2!Αποτέλεσμα τα διδυμάκια της!Οποτε είναι και θεμα τυχης!

Μακάρι να έρχονται έτσι όμορφα σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπέρα ....

 

Αν και βλέπω οτι το συγκεκριμένο θέμα είναι ανενεργό καιρό, θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποια κοπέλα σχετικά με την αποτυχία εξέλιξης αποψυγμένων εμβρύων σε βλαστοκύστες.

 

Είχα κάνει εξωσωματική με 2 έμβρυα 3ης ημέρας 8 διαιρέσεων, δυστυχώς απέτυχε, απο την ίδια διέγερση έμειναν 5 έμβρυα 3ης ημέρας όλα πολύ καλά τα οποία και καταψύξαμε. Τα αποψύξαμε μετά απο 3 μήνες αλλά δυστυχώς κανένα δεν προχώρησε σε βλαστοκύστη.

Έχει καμία παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι.

 

Γιατί να μην προχωρήσει ούτε ένα ?

url]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ....

 

Αν και βλέπω οτι το συγκεκριμένο θέμα είναι ανενεργό καιρό, θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποια κοπέλα σχετικά με την αποτυχία εξέλιξης αποψυγμένων εμβρύων σε βλαστοκύστες.

 

Είχα κάνει εξωσωματική με 2 έμβρυα 3ης ημέρας 8 διαιρέσεων, δυστυχώς απέτυχε, απο την ίδια διέγερση έμειναν 5 έμβρυα 3ης ημέρας όλα πολύ καλά τα οποία και καταψύξαμε. Τα αποψύξαμε μετά απο 3 μήνες αλλά δυστυχώς κανένα δεν προχώρησε σε βλαστοκύστη.

Έχει καμία παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι.

 

Γιατί να μην προχωρήσει ούτε ένα ?

 

Γεια σου.εγω στην πρωτη εξωσωματικη εβαλα 2 και τα αλλα 2 τα βαλαμε στην καταψυξη,αφου απετυχε η πρωτη βαλαμε τους βλαστοκυστες,λογικα ετσι εχεις πιο πολλες πιθανοτητες αλλαδεν εγινε τιποτα παλι και τωρα παω για την 3

Link to comment
Share on other sites

zetta p. μετα απο 2 αποτυχημενες εμβρυομεταφορες με εμβρυα 3ων ημερων οταν ρωτησα την εμβρυολογο αν θα επρεπε να τα εχουμε αφησει σε βλαστοκυστες μου ειπε οτι θα ηταν πολυ μεγαλο ρισκο μιας και το περιβαλλον του εργαστηριου δεν ευνοει τα εμβρυα.. ισως κατι τετοιο εγινε στη δικη σας περιπτωση.. ευχομαι να ξαναπροσπαθησετε και να εχεις πολυ συντομα θετικα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...