Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Παυσεις κατα το ταισμα

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ( και ισως και αγορια!) Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ο μικρουλης μου ειναι 2 μηνων και εχουμε μεγαλο θεμα με το γαλα μας που ενιοτε κανουμε και 1.5 ωρα να πιουμε.

Για να τα παρουμε απο την αρχη κατα τις πρωτες 5 εβδομαδες εκανα εντατικη προσπαθεια επαναγαλακτισμου ωστε να κοψουμε το συμπληρωμα αλλα δεν τα καταφερα και εκτοτε τρωει περιπου 500 μγ το 24/ωρο ( και θηλαζει) . Μετα απο συμβουλη της παιδιατρου κανουμε 6 γευματα- ανα τριωρο. Στην αρχη αρχη τρωγαμε μια χαρα το συμπληρωμα μας , στις 5 εβδομαδες αλλαξαμε γαλα γιατι δεν μας αρεσε( στραβωνε τα μουτρα του)! αλλα καποια στιγμη αρχισε να τρωει πολυ αργα κανοντας τεραστιες παυσεις. Η γιατρος μας προτεινε να δοκιμασουμε μεγαλυτερες θηλες και με τις θηλες της ΜΑΜ για 2 μηνων σωθηκαμε. Για μια εβδομαδα ολα τελεια!(Τελειωνε το γαλα του σε 10 λεπτα οπως μας ειχε πει και η παιδιατρος οτι ειναι το αναμενομενο και ηταν χαρουμενος και χορτατος μεχρι το επομενο γευμα). Μετα ξανα τα ιδια. Δοκιμασαμε ολα τα μπιμπερο , τα μεγεθη και τις θηλες της αγορας, ανοιξαμε τρυπες μονοι μας αλλα τιποτα. Τελικα αλλαξαμε ξανα γαλα και ολα παλι τελεια για 4 μερες ομως μονο. Εδω και τρεις ημερες η κατασταση ειναι παλι χαλια. Ξεκιναει το γευμα πεινασμενος , πινει αργα , με παυσεις με το μπιμπερο στο στομα του χωρις να ρουφαει , καποια στιγμη αρχιζει και το φτυνει και γκρινιαζει και νομιζουμε οτι χορτασε αλλα μετα απο 15 λεπτα αρχιζει παλι να κλαιει και να τρωει τα χερακια του. Ξαναρχιζουμε , πινει για λιγο, τα φτυνει κλπ κλπ. Τελικα πινει αρκετη ποσοτητα αλλα κανει 1.5-2 ωρες. Δοκιμασαμε 2 ακομα γαλατα αλλα ουτε να τα δει.

Εχει καποιος παρομοια εμπειρια? Μηπως πρεπει να δοκιμασουμε ολα τα γαλατα μεχρι να βρουμε καποιο να του αρεσει αρκετα ή ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας!!

Διαφημίσεις

μηπως την δικη μου κορη μεγαλωνεισ? δεν εξηγειται διαφορετικα.. μα ακριβως τα ιδια περναμε και μαλιστα εμεις 4 γευματα αυτα με το ζορι αλλα ο υπνος υπνος, να περασει η ωρα της δεν την νοιαζει.. αν ειναι ομως να κοιμηθει θα σηκωσει την γειτονια στο ποδι, αν δεν την αφησεισ..και ειναι και εμενα το αγχος μου.. μπορει απλα να ειναι λίτοδιαιτο τι να σου πω? ας μας δωσει καποια τα φωτα της!!

1d6gp3.png

μην αλλαζετε τοσα πολλα γαλατα κ μαλιστα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.του προκαλειτε συγχηση κ πονο στο στομαχι.κανονικα για να αλλαξεις ενα γαλα πρεπει να το κανεις σταδιακα.σημερα 3 μεζουριες παλιο κ 1 καινουριο αυριο 2 και 2 κλπ μεχρι να φτασει στις μεζουρες με μονο καινουριο.αλλα τοσες αλλαγες μαζεμενες δεν κανει.το σηκωνετε να ρευτει ενδιαμεσα οταν τρωει?ισως αυτο βοηθησει.επισης ...το παιρνει ο υπνος γιαυτο κανει τοσο αργα?

Θηλαζει ακομη? Μηπως χορτενει με το δικο σου γαλα και γιαυτο δεν πινει απο το μπουκαλι?

Προσπαθησε να τον σηκωνεις να ρευεται στα ενδιαμεσα και μην του δινεις το γαλα απο το μπουκαλι που εχει βαλει στο στοματου μετα απο τοση ωρα γιατι χαλαει (συμφωνα με τις εταιρεις - το ρισκαρεις?) ή τελος παντων κοβει..

Επισης το γαλα πρεπει να το πιει καμια βδομαδα για να συνηθσει..Μηπως ειναι βουλωμενη ή μυτουλα του και δεν μπορει να αναπνευσει? μηπως εχει πονακια? Απο βαρος πω παει?

α ναι ηθελα να γραψω κ γω αυτο κ το ξεχασα.το γαλα κ οχι μονο η σκονη αλλα κ το μητρικο κ το φρεσκο...κρατανε μονο μια ωρα εκτος ψυγειου.μετα αναπτυσσοτναι βακτηρια.

Διαφημίσεις

κοριτσια εγω δεν το θηλαζω μονο ξενο και εμενα ετσι με πολλεσ παυσεις την κυριαΚΗ κλεινουμε 3 μηνων και πριν 2 εβδομαδες ηταν 5650 και 59 εκ. αλλα γεννηθηκε 4 κιλα.. πολυ λιγο δεν εβαλε απο τοτε? μια φορα της εχω αλλαξει το γαλα και αυτη οπως τα περιεγραψες Dimitra-

1d6gp3.png

Σας ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον.

Λοιπον, καταρχας σιγουρα πειναει μετα τον θηλασμο γιατι ξεσηκωνει τον κοσμο απο τις φωνες και τρωει τα χερια του. Επισης τις παυσεις τις αρχιζει απο το πρωτο λεπτο που πινει, εχει το μπουκαλι στο στομα του αλλα δεν καταπινει. Δεν του δινω το ιδιο γαλα σε ολο αυτο το ταισμα, αλλαζουμε 2-3 μπουκαλια με καινουργιο γαλα γιατι ειτε δεν τον εχει φτασει ειτε εχει κρυωσει το προηγουμενο. Η ποσοτητα που πινει ειναι καποιες φορες τεραστια ( 200 μγ) ενω το κανονικο του ειναι 100-120.Επισης στη διαρκεια του μαραθωνιου μας ταισματος τον αφηνουμε να ρευτει 3-4 φορες.

Εχουμε απελπιστει γιατι οταν αλλαξαμε θηλες και στην δευτερη αλλαγη γαλακτος ο μικρος ανταποκρινοταν τελεια και ηταν πολυ χαρουμενος και χορτατος. τωρα τον βλεπουμε να υποφερει, να πειναει συνεχως αλλα να μην κοιμαται και δεν ξερουμε τι να κανουμε. Για αυτο το λογο δοκιμαζουμε τοσα γαλατα μηπως και φταιει η γευση που δεν του αρεσει αλλα πως να το δοκιμασουμε για μια εβδομαδα οταν απο το πρωτο λεπτο που το βαζει στο στομα του αηδιαζει και αρνειται να το καταπιει ?

Θα μιλησω και με την γιατρο σε λιγο και επανερχομαι το βραδυ. Οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη!

Α ναι ξεχασα. Το βαρος του ειναι πολυ καλο και γενικα η αναπτυξη του. Γεννηθηκε 3600 και τωρα ( 2 και κατι μηνων ) ειναι 5800. Το προβλημα δεν ειναι αυτο . Το θεμα μας ειναι το γιατι πινει τοσο αργα και δεν χορταινει οσο και να πιει ( στο τελευταιο μας γευμα πχ επινε με παυσεις 15-20 λεπτων απο τις 11.45 μεχρι τις 2 συνολικα 210 μγ, κοιμηθηκε για 30 λεπτα και μολις ξυπνησε πεινουσε παλι) ).Επισης με προβληματιζει το μηπως τελικα με τον τροπο αυτο πινει πολυ περισσοτερο απο οσο χρειαζεται αλλα και απο την αλλη τι να κανω αφου πειναει και κλαιει?Επισης να σας αναφερω οτι κοιμαται 10-11 ωρες το 24/ωρο ενω κατα τις καλες μας δυο περιοδους που προανεφερα κοιμοταν 14-15 ωρες.

Μήπως απλώς αντιδράει στο συμπλήρωμα και θέλει βυζάκι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Διαφημίσεις

μήπως έχει πονάκια? όπως είπε και μια κοπέλα πριν.Εμένα όταν είχε κολικούς έπινε 2 λεπτά και μετά σταματούσε, έκλαιγε, και όταν τον ηρεμούσα του το ξαναέδινα και όσο έπινε. Φυσικά ρευόταν κιόλας στο ενδιάμεσο. Αλλα η διαδικασία αυτή μπορεί να κρατούσε σαράντα λεπτά. Οσο έτρωγε . Δεν τον ξαναέδινα μετά. Και εμένα μου έβαζε τα χέρια στο στόμα απο δύο μηνών. αλλά όχι γιατί πεινούσε. Νομίζω απλά ότι επεξεργαζόταν την γεύση απο τα χέρια του.

Εγώ στην θέση σου δεν θα του έδινα ξανα και ξανα γαλα.Βεβαια με τον θηλασμό είναι διαφορετικά,εκεί θηλάζεις όσο θέλει το μωρό. Αλλά το ξένο γάλα θέλει ενδιάμεσα τουλάχιστον δυο ωρες. Τι γάλα του δίνεις τώρα?

Lr4cp2.pngIP5up2.png

Ευτυχως το προβλημα μας λυθηκε χαρη στην παιδιατρο μας! Σας αναφερω αναλυτικα τι μας ειπε ετσι ωστε να βοηθησω ισως και αλλους που εχουν το ιδιο προβλημα.

Καταρχας με διαβεβαιωσε οτι κατι δεν πηγαινε καλα με τον τροπο που τον ταιζαμε και οτι αυτο δεν ειναι φυσιολογικο και δεν θα επρεπε να συνεχιστει. Το συμπληρωμα πρεπει να πινεται σε 10 το πολυ 20 λεπτα και ανα 2.5 -4 ωρες και οχι συνεχως. Θα επρεπε να βεβαιωθουμε οτι ειναι ενταξει οι θηλες απο το μπιμπερο, η θερμοκρασια του γαλακτος, και η δοσολογια απολυτως συμφωνη με τις οδηγιες.

Στην δικη μας περιπτωση εφταιγαν και παλι οι θηλες του μπιμπερο και τωρα αν και ειναι μονο 2 μηνων χρησιμοποιουμε αυτες που ειναι για 4 μηνων. Παρολο που τις ειχα ξαναδοκιμασει ψαχνοντας το τι φταιει μαλλον ηταν σε ταισμα που δεν πειναγε και τοσο και το γαλα ετρεχε απο δεξια και αριστερα . Ενα αλλο λαθος που καναμε ηταν οτι λογω της αργης ροης ο μικρος επινε συνολικα περισσοτερο απο οτι χρειαζοταν και μαλλον τον μπουκωναμε και εμεις λιγο παραπανω. Τελος παρερμηνευα το οτι δαγκωνε τα χερια του ως πεινα ενω καποιες φορες απλως ηθελε να τα πιπιλησει για να νανουριστει.

Πλεον τρωει αμεσως και ολα μια χαρα .

Αυτα λοιπον και σας ευχαριστω και παλι.

Καλα ολα αυτα αλλα μια απορια.

πιο μωρο 2 μηνων μπορει να πιει γαλα μεσα σε 10 λεπτα?θα πνιγει!!!:shock: νομιζω οτι αυτο ειναι λαθος γιατι κατα μεσο ορο θελει μιση ωρα μεχρι να πιει το μισο να ρευτει κ να συνεχισει!και το γαλα κραταει εως κ μια ωρα σε θερμοκρασια δωματιου!

και εμένα έκανε σίγουρα να πιεί 20 λεπτά με ρέψιμο ενδιάμεσο. Τις περισσότερες φορές μπορεί να πήγαινε και παραπάνω. Αλλά εγώ δεν μπορούσα να βάλω θηλές 4+ ούτε όταν ήταν 6 μηνών το μωρό.Γιατί αυτές τις chicco τρέχουν πολύ. Οπότε άλλαξα μπιμπερό και ησύχασα.

Πρόσεχε γιατί καμμία φορά όταν τρέχει πολύ το μπιμπερό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό στο στομαχάκι του. Εμένα μου έκαμνε παλινδρόμηση όταν έτρεχε πολύ το γάλα του.

Lr4cp2.pngIP5up2.png

Καλα ολα αυτα αλλα μια απορια.

πιο μωρο 2 μηνων μπορει να πιει γαλα μεσα σε 10 λεπτα?θα πνιγει!!!:shock: νομιζω οτι αυτο ειναι λαθος γιατι κατα μεσο ορο θελει μιση ωρα μεχρι να πιει το μισο να ρευτει κ να συνεχισει!και το γαλα κραταει εως κ μια ωρα σε θερμοκρασια δωματιου!

Έτσι όπως τα λέει η Δήμητρα... Και η δικιά μου όταν ήταν δύο μηνών έπινε το γάλα της σε διάρκεια 40 λεπτών, ποτέ σε 10 λεπτά. Έπινε με το ρυθμό της, κάπου στη μέση του μπουκαλιού τη σταματούσα για να ρευτεί, της έδινα το υπόλοιπο και μετά ξανά ρέψιμο. Ακόμα και τώρα που είναι 5,5 μηνών το εικοσάλεπτο (μαζί με ρέψιμο) το χρειαζόμαστε.

Και αν διαβάσεις τις οδηγίες που γράφουν τα γάλατα, σε όλα λέει ξεκάθαρα πως κρατάνε 1 ώρα εκτός ψυγείου από τη στιγμή που θα το ετοιμάσεις.

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Αργησα λιγακι αλλα επανηλθα...

Σας ευχαριστω για τις προτασεις σας αλλα μαλλον το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο να καταπινει καθως απο τοτε που αλλαξαμε θηλες ολα τελεια αν και πολυ προχωρημενες για την ηλικια του. Ισως να εχει κανει καλη προπονηση κατα την διαρκεια του επαναγαλακτισμου που για 40 ημερες θηλαζε για 9-10 ωρες το 24ωρο!

Οσον αφορα το στομαχι του εξακολουθει να βγαζει γουλιες αλλα πριν τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα με μεγαλους εμετους . Και γενικοτερα το μικρο μου ειναι τωρα χαρουμενο , κοιμαται περισσοτερο και εχει ορεξη για παιχνιδια αφου εχουμε λυσει το προβλημα με το φαγητο του.

Ελπιζω λοιπον να μην εχουμε αργοτερα αλλα...