Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα.


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι και φίλες...

 

Το Σάββατο κάναμε εισαγωγή το γιό μου στην παιδιατρική με εμέτους (αφυδατωμένο μόλις με 3 εμετούς) με 38,8 πυρετό...

 

Η πρώτη σκέψη ήταν ότι επρόκειτο μάλλον για κάποια ίωση ή γαστρεντερίτιδα...

 

Κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις (καλλιέργειες και γενικές ούρων και αίματος) ή μεν ούρων βγήκε "στείρα" (καθαρή) ... του αίματος η καλλιέργεια έδειξε για κάποιο μικρόβιο και κάναμε επαναληπτική εξέταση ή οποία θα βγεί τις επόμενες ημέρες...

 

Σε υπέρηχο που του κάνανε ανακάλυψαν τυχαία ότι έχει δύο ουρητήρες από τη μια πλευρά και έναν από την άλλη (διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα)! Ταραχτήκαμε διότι μας είπαν ότι ίσως το παιδί να έκανε ουρολειμώξεις και να μην το παίρναμε χαμπάρι...

 

Το λοιπόν, σήμερα πήραμε εξιτήριο, το παιδί είναι καλά ... αλλά τη Δευτέρα θα πάμε να κάνουμε σπινθιρογράφημα νεφρών για να δούμε τη λειτουργικότητά τους...

 

Το ερώτημα: Έχει κανείς ανάλογη περίπτωση με το παιδί του;;; Είναι κάτι σοβαρό ;;; Θα χρειαστεί κάποια επέμβαση;;;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Κα/Κε

 

Όπως σωστά σας συμβούλευσαν έως τώρα το σπινθηρογράφημα νεφρών είναι απαραίτητο όπως και η κυστεογραφία για να αποκλειστεί η πολύ συχνή Κυστεο-Ουρητηρική Παλινδρόμηση ή αλλοιώς ΚΟΠ σε περιπτώσεις με διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα. Εάν η δεύτερη αυτή εξέταση αποδειχθεί φυσιολογική τότε το εύρημα είναι απλά τυχαίο και δεν αποτελεί την αιτία του εμπυρέτου.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κα/Κε

 

Όπως σωστά σας συμβούλευσαν έως τώρα το σπινθηρογράφημα νεφρών είναι απαραίτητο όπως και η κυστεογραφία για να αποκλειστεί η πολύ συχνή Κυστεο-Ουρητηρική Παλινδρόμηση ή αλλοιώς ΚΟΠ σε περιπτώσεις με διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα. Εάν η δεύτερη αυτή εξέταση αποδειχθεί φυσιολογική τότε το εύρημα είναι απλά τυχαίο και δεν αποτελεί την αιτία του εμπυρέτου.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

Κύριε Μαρινόπουλε ...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Πείτε μου όμως σας παρακαλώ (αν είναι εφικτό) επειδή το παιδί μου είναι 4 ετών, είναι κάτι το οποίο πρέπει να μας ανησυχεί;;; Πρόκειται να του δημιουργήσει κάποιο (ω μη γένοιτο) πρόβλημα στο μέλλον;;; Είναι μια αντιμετωπίσημη κατάσταση γενικώς ;;;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικώς και να με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις μου...

 

Με εκτίμηση

 

Δημήτρης

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Δημήτρη

 

Εύχομαι οι εξετάσεις να είναι φυσιολογικές. Στην περίπτωση αυτή ο διπλός ουρητήρας δεν θα ενοχλήσει το παιδί στη ζωή του και ο νεφρός θα αναπτυχθεί σωστά.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ Demetrius ολόιδια ιστορία αλλά όταν ήταν ο μεγάλος μου 18 ημερών αντιμετώπισα και εγώ. Αν θές διάβασε στην ενότητα Γονείς/Ψυχολογία Γονέα/Εσείς θα ανησυχούσατε ? Σελ.2. Είναι ακριβώς όπως σου τα είπε και ο προλαλήσας επιστ. συνεργάτης. Εμείς, δόξα το θεό, είμαστε 13,5 ετών σήμερα και είμαστε μιά χαρά. Στα 10 έκανε ένα υπέρηχο νεφρών και όλα οκ. Σου έυχομαι να είναι όλα οκ και σε σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aγαπητέ Demetrius ολόιδια ιστορία αλλά όταν ήταν ο μεγάλος μου 18 ημερών αντιμετώπισα και εγώ. Αν θές διάβασε στην ενότητα Γονείς/Ψυχολογία Γονέα/Εσείς θα ανησυχούσατε ? Σελ.2. Είναι ακριβώς όπως σου τα είπε και ο προλαλήσας επιστ. συνεργάτης. Εμείς, δόξα το θεό, είμαστε 13,5 ετών σήμερα και είμαστε μιά χαρά. Στα 10 έκανε ένα υπέρηχο νεφρών και όλα οκ. Σου έυχομαι να είναι όλα οκ και σε σας.

Αγαπητή lop κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Εύχομαι να χαίρεσαι τα παιδιά σου και την οικογένειά σου...

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, έχει και το δικό σου παιδί το λεγόμενο διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα;;;

 

Η ουρολοίμωξη που έκανε 18 ημερών ήταν από παλινδρόμηση ούρων λόγω διπλού πυελοκαλυκικού συστήματος;;;

 

Επίσης σπινθηρογράφημα του έκανες;;;

 

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

demetrious, ναι έχει το διπλό πυελοκ/κό σύστημα στο αριστερό νεφρό, τον πυρετό(μέχρι εκείνη την στιγμή δεν το ξέραμε για το διπλό σύστημα) μάλλον από την ουρολοίμωξη τον έκανε. Κάναμε 2 φορές κυστεογραφία, 2 φορές DMSA νεφρών, αμέτρητες καλλιέργειες και πολλούς υπέρυχους νεφρών. Για 2,5 χρόνια πίναμε kentacef για χημειοπροφύλαξη. Παρόλα αυτά είμαστε καλά, δόξα το θεό. 13,5 ετών, 1.80 ύψος και 43 Νο παπούτσι. Από γλώσσα βέβαια τουλάχιστον ....60 Νο... Οτι θέλεις στην διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Έχουμε και εμείς διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα αμφω.Το παιδάκι μου τώρα είναι 2,5χρονών και περιμένουμε το μεγάλο χειρουργείο για το νεφράκι μας.Θα ήθελα να μου πείτε εσείς που τα περάσατε με τα παιδάκια σας πως είστε τώρα?Τα παιδιά πώς είναι στο σχολείο?Πρέπει να προσέχουν ένα βαθμό παραπάνω από κινδύνους?Ενημερώνουμε τους δασκάλους για τα χειρουργεία και τυχόν άλλα προβλήματα του παιδιού?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Αγαπητοί φίλοι και φίλες...

 

Το Σάββατο κάναμε εισαγωγή το γιό μου στην παιδιατρική με εμέτους (αφυδατωμένο μόλις με 3 εμετούς) με 38,8 πυρετό...

 

Η πρώτη σκέψη ήταν ότι επρόκειτο μάλλον για κάποια ίωση ή γαστρεντερίτιδα...

 

Κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις (καλλιέργειες και γενικές ούρων και αίματος) ή μεν ούρων βγήκε "στείρα" (καθαρή) ... του αίματος η καλλιέργεια έδειξε για κάποιο μικρόβιο και κάναμε επαναληπτική εξέταση ή οποία θα βγεί τις επόμενες ημέρες...

 

Σε υπέρηχο που του κάνανε ανακάλυψαν τυχαία ότι έχει δύο ουρητήρες από τη μια πλευρά και έναν από την άλλη (διπλό πυελοκαλυκικό σύστημα)! Ταραχτήκαμε διότι μας είπαν ότι ίσως το παιδί να έκανε ουρολειμώξεις και να μην το παίρναμε χαμπάρι...

 

Το λοιπόν, σήμερα πήραμε εξιτήριο, το παιδί είναι καλά ... αλλά τη Δευτέρα θα πάμε να κάνουμε σπινθιρογράφημα νεφρών για να δούμε τη λειτουργικότητά τους...

 

Το ερώτημα: Έχει κανείς ανάλογη περίπτωση με το παιδί του;;; Είναι κάτι σοβαρό ;;; Θα χρειαστεί κάποια επέμβαση;;;

 

Τι εγινε στο παιδακι σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας και εμενα η κορη μου εχει γεννηθεί με διπλό πυελοκαλυκικο σύστημα εχουμε κανει την εξέταση δεν κανει παλινδρόμηση καθολου εχει κανει δυο πυελονεφριτιδες με διαφορα ενός χρόνου η πρώτη 1ος έτους η αλλη σχεδον 2 ετών , ακολουθήσαμε ολους τους κανόνες με χημείο προφύλαξη τωρα ει αι τριών δοξα το θεο δρν εχει κανει αλλο επεισόδιο και απο οτι μου ειπε η παιδίατρος εφόσον δεν κανει παλινδρόμηση μπορει να ηταν και τυχαίες ουρολοιμώξεις απο τα κακά . Βεβαια σε αυτο το διάστημα εγω ο μπαμπάς εχω αρρωστήσει μου εχει γινει εμμονή οτι θα πάθει κατι το παιδι μου αρρωσταίνει ανεβασει θερμοκρασία και τρέμω , βεβαια παντα παίρνουμε ουρα σαφέστατα αλλα ολο αυτο με εχει κανει τρελό και ήθελα να το πω να το μοιραστώ μαζι σας . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...