Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα!!ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum σας και ομολογω οτι μεχει βοηθησει πολυ!!!εχω ενα κοριτσακι τριων μηνων!!!θελει ολη την ωρα να ειναι πανω στο στηθος μου, καθε δυο ωρες κλαιει σα να πειναει και τρωει μονο εφτα λεπτα, σκεφτηκα μηπως δε χορταινει αλλα το βραδυ κοιμαται μια χαρα ξυπναει μονο μια φορα..πηγα να της δωσω μπιμπερο με δικο μου γαλα και δε πιανει με τιποτα μπιμπερο, αφηστε που συνεχεια κλαιει, την κοιμιζω και μολις παω νατην αφησω

τσουπ ξυπναει,και δε καθεται ουτε πεντε λεπτα σε ρηλαξ...αναρωτιεμαι μονο το δικο μου παιδι ειναι ετσι η εχω κανει εγω τοσα λαθη..συγνωμη για τη πολυλογια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και απο εμενα!!ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum σας και ομολογω οτι μεχει βοηθησει πολυ!!!εχω ενα κοριτσακι τριων μηνων!!!θελει ολη την ωρα να ειναι πανω στο στηθος μου, καθε δυο ωρες κλαιει σα να πειναει και τρωει μονο εφτα λεπτα, σκεφτηκα μηπως δε χορταινει αλλα το βραδυ κοιμαται μια χαρα ξυπναει μονο μια φορα..πηγα να της δωσω μπιμπερο με δικο μου γαλα και δε πιανει με τιποτα μπιμπερο, αφηστε που συνεχεια κλαιει, την κοιμιζω και μολις παω νατην αφησω

τσουπ ξυπναει,και δε καθεται ουτε πεντε λεπτα σε ρηλαξ...αναρωτιεμαι μονο το δικο μου παιδι ειναι ετσι η εχω κανει εγω τοσα λαθη..συγνωμη για τη πολυλογια μου!!

 

Καταρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αν και έχεις γράψει σε λάθος ενότητα, από την στιγμή που θηλάζεις ο θηλασμός πρέπει να είναι ελέυθερος και απεριόριστος. Δηλαδή δεν μετράς με το ρολόι το κάθε πότε θα φάει το παιδί. Μπορεί να φάει σε μισή ώρα, μπορεί όμως και σε τρεις. Όσο για τα επτά λεπτά που αναφέρεις ενδεχομένως τόσο να χρειάζεται το μωρό σου για να χορτάσει. Ο γιος μου έτρωγε μόλις 5 λεπτά κάθε μία ώρα και δύο μηνων είχε φτάσει 7,200 παρακαλω΄. Από την στιγμή που κοιμάται όλο το βράδυ σημαίνει πως είναι και χορτάτο. Για το μπουκάλι τώρα όλα τα παιδιά που θηλάζουν έχουν πρόβλημα προσαρμογής σε αυτό. Όσο για το ρηλάξ ούτε εμένα το ήθελε.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και συγνωμη δε ξερω ακομη να το χρησιμοποιω και μπερδευτηκα!!

Δεν σε μάλωσα, απλά στο ανέφερα διότι θα μεταφερθεί το θεματάκι σου και φας και κάρτα από τους admin

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσάνθη, μην ανησυχείς καθόλου.Κι η δικιά μου είναι 3,5 μηνών κι έτσι κάνει.Όλη την ώρα στήθος και όταν τη βάζω στι ρηλάξ τεντώνει χέρια πόδια για να σηκωθεί.Είναι καλό που θέλουν στήθος συνεχώς γιατί ετσι δε θα μειωθεί το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!!ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum σας και ομολογω οτι μεχει βοηθησει πολυ!!!εχω ενα κοριτσακι τριων μηνων!!!θελει ολη την ωρα να ειναι πανω στο στηθος μου, καθε δυο ωρες κλαιει σα να πειναει και τρωει μονο εφτα λεπτα, σκεφτηκα μηπως δε χορταινει αλλα το βραδυ κοιμαται μια χαρα ξυπναει μονο μια φορα..πηγα να της δωσω μπιμπερο με δικο μου γαλα και δε πιανει με τιποτα μπιμπερο, αφηστε που συνεχεια κλαιει, την κοιμιζω και μολις παω νατην αφησω

τσουπ ξυπναει,και δε καθεται ουτε πεντε λεπτα σε ρηλαξ...αναρωτιεμαι μονο το δικο μου παιδι ειναι ετσι η εχω κανει εγω τοσα λαθη..συγνωμη για τη πολυλογια μου!!

για το δικο μου μωρο μιλας???

:lol::lol::lol:

μα ακριβως τα ιδια και απαραλλαχτα....πηρα θαρρος τωρα,να σαι καλα να σου ζησει!!!!

ΥΓ.μα και στο ριλαξ τα ιδια,θα πηδηχτω απο το παραθυρο...

:lol::lol::lol:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

καθε δυο ωρες κλαιει σα να πειναει και τρωει μονο εφτα λεπτα, σκεφτηκα μηπως δε χορταινει αλλα το βραδυ κοιμαται μια χαρα ξυπναει μονο μια φορα.

 

Μια χαρα μου ακουγονται ολα αυτα....και πιο πολυ απο μια χαρα...δε ξερω γιατι ανησυχεις...εμενα ειναι 7,5 μηνων τωρα και εχει ακριβως το ιδιο προγραμμα με σενα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μπουμπού μου πλέον είναι 5 μιση μηνών και η εμπειρία μου είναι παρόμοια. στήθος κάθε δύο ώρες, κλάμα συνεχώς, το βράδυ κοιμόταν με στήθος, την ημέρα σχεδόν καθόλου γιατί με το που την άφηνα κοιμισμένη ξυπνούσε! Στη δική μου περίπτωση διαπίστωσα ότι αυτά που την αναστατώνανε ήταν δύο πράγματα. Πρώτον οι πολλές αγκαλιές που το κάναν το παιδί να φοβάται να καθίσει μόνη της. Μόλις κόψαμε τις αγκαλιές ηρέμησε αρκετά , όμως όποτε νύσταζε ξεκινούσε το κλάμα πάλι. Έχει δύο μέρες που εφαρμόζω μία μέθοδο για να κοιμάται το μωρό μόνο στο κρεββατι κιόχι στο στήθος και ήδη βλέπω διαφορά. Το μεσημέρι κοιμήθηκε, και ακόμη κοιμάται (γιούπι!!!!) και όλα πολύ καλά!!!! Καλή δύναμη!!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι πολυ που ακουω οτι δεν ειναι μονο το δικο μου bebe ετσι!!!οχι τιποτα αλλο αλλα μερικες φορες νιωθω οτι δεν αντεχω αλλο και αισθανομαι τυψεις...και εχω και τον καθενα να μου λεει την αποψη του..αστο και λιγο να κλαψει δε παθαινει τιποτα, δωστου λιγο ξενο γαλα να ηρεμησει και αλλα τετοια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαιρομαι πολυ που ακουω οτι δεν ειναι μονο το δικο μου bebe ετσι!!!οχι τιποτα αλλο αλλα μερικες φορες νιωθω οτι δεν αντεχω αλλο και αισθανομαι τυψεις...και εχω και τον καθενα να μου λεει την αποψη του..αστο και λιγο να κλαψει δε παθαινει τιποτα, δωστου λιγο ξενο γαλα να ηρεμησει και αλλα τετοια..

τις πρωτες 30 μερες μαλωνα καθημερινα με την μανα μου και τον πατερα μου.αντε καλα η μανα,αλλα ο πατερας μου τι ξερει απο θηλασμο???δωσε ξενο μηπως δεν του φτανει,και δεν μεγαλωσει.(η μπεμπα παιρνει 1 κιλο το μηνα και 3 με 4 εκαστα υψος!!!)και τρεις την ωρα λεει μηπως ειναι ωρα να το ταισεις?μηπως πειναει?μηπως ξεχασες?μηπως μηπως μου σπαει τα νευρα?????

ειπα λοιπον να τους γραψω ολους.μετα απο εναν μεγαλο καυγα τους ειπα να μην ξαναμιλησουν για το γαλα.τελειωσε εκει.καμια φορα παει να πει κατι ο πατερας μου και το κοβει αμεσως.

καλη συνεχεια τα πας τελεια με το μωρο σου!!!

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τα ιδια εκανε...το καθε μωρο ειναι διαφορετικο απο τα αλλα.ξερω και μωρα που θηλαζουν και τρωνε καθε 3 ωρεσ λεσ κι εχουν προγραμμα..εμενα δεν το εκανε ποτε παρα μονο το βραδυ.την ημερα ολο στηθος και μαλιστα δεν κοιμοταν πολυ μια ωριτσα και ξυπναγε..ελεγαν πωσ δεν χορταινε να δωσω συμπληρωμα γιατι απο τον 3ομηνα και μετα δεν επαιρνε πολυ βαρος αλλα αυτο δεν ηθελε ξενο γαλα ουτε το δικο μου σε μπιμπερο..το προσπαθησα πολλεσ φορες αλλα το παιδι εκλαιγε χειροτερα..ειχα αγχωθει τοσο πολυ που οι 6 μηνες που θηλαζα ηταν τοσο κουραστηκοι πιο πολυ απο αγχος και παρατηρησεις αλλων και δεν ευχαριστηθηκα οσο επρεπε το μικρουλι μου.στον 6ο μηνα δεν ειχα πολυ γαλα και καποια στιγμη πηρε και το ξενο χωρις κλαματα.αρχισαν οι τροφες και τωρα ειναι μια χαρα απο αναπτυξη..

μην αγχωνεσαι..θα στρωσουν ολα σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αχ κοριτσια κι εμεις ετσι ειμαστε περιπου.τρωμε ανα 2-3 ωρες.ακοαμ και τα βραδυα.μονο αν εχει κουραστει πολυ και κοιμηθει παραπανω δεν τρωμε αλλα οταν ξυπνησει γινεται χαμος απο το κλαμα.ολη μερα αγκαλια.καποιες μερες κοιμαται αρκετες ωρες,αλλες παλι μισαωρα.το βραδυ κοιμαται στο κρεβατι του απο τυην αρχη και τωρα πια και την ημερα.ευτυχως παιρνει τωρα πιπιλα που τον ηρεμει.εγω δυστυχως ειμαι μονη οποτε και με το θεμα δουλεις μαγειρεμα δεν προλαβαινω κια τα νευρα κροσια.πανω που ελαττωνει τις ακαλιες ξαναρχιζει και χειροτερα.χαχαχα.ελπιζω συντομα να στρωσουμε.το ευχομαι κια για τα δικα σας μωρακια.να τα χαιρεστε.giotaki83 πες μου το κολπο σου.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εντελώς φυσιολογικό και αναμενόμενο από ένα μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά! να σου ζήσει!

το κακό είναι ότι πρέπει να εκπαιδεύουμε και τις πεθερομαμάδες με σωστή πληροφόρηση για το θηλασμό από τη στιγμή που ζούμε σε μια κοινωνία που έχει "ξεχάσει" τη μητρότητα μέσω θηλασμού..αν ζεις αθηνα η θεσ/νίκη υπάρχουν και υποστηρικτικές ομάδες από τις συμβούλους του LLL που μπορείς να παρακολουθεις..μακάρι να είχαμε και εμεις στην επαρχία..;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...