Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΩΝΑΚΙΑ


ΜΑΡΙΑ30

Recommended Posts

Ayto σκεφτομουν κι εγω ελεν οταν πειραματιστηκα χθες..........μια χαρα βγαινει κι ετσι!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα έφτιαξα τα δικά μου χωνάκια για το γλυκό των παιδιών.Χρησιμοποίησα λίγο χοντρό χαρτόνι αλλά μ' άρεσε το χρώμα του,είναι καρουδάκι ροζ-λευκό.Η κόλα που χρησιμοποίησα ήταν ατλα κολ(μου την έδωσαν στο χαρτόραμα).Κόλλησε αμέσως!Τα χαρτόνια τα έκοψα τετράγωνα(19*19) και τις δύο πλευρές τις έκοψα με ψαλιδάκι που κάνει σχεδιάκι(ζικ ζακ).Στο δίπλωμα πάνω κάνει γωνία και είναι οι δύο πλευρές ζικ ζακ.Θα φτιάξω και με χαρτί λευκό πεταλούδα και πάνω θα γράψω το όνομα.Μέσα θα βάλω μεταξόχαρτο(έτσι μου το είπαν στο χαρτόραμα) σε ροζ χρώμα ελαφρως τσαλακωτό.

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ειτε τα φτιαψει στρυγγυλα ειτε τετραγωνα το ιδιο ειναι.. η διαφορα ειναι στο πανω μερος οχι στο κατω..

Λοιπον .... καταρχην για να μην σου αφηνει τρυπα πρεπει οπωσδηποτε να το κολλησεις.. Αυτα που τα δενουν τα κορδονακια ειναι τις μηχανης και οι τρυπες ειναι μετρημενες στο χιλιοστοπραγμα που αποκλειεται να πετυχεις με το χερι οσο καλη και να εισαι..

Με κολλα δεν κολλαει σιγουρα.. Πηγαινε σε ενα χρωματοπωλειο και ζητα ενα πιστολακι σιλικονης και ραβδους συλικονης (αλλιως το λενε στην επιστημονικη "θερμοκολλα".

Η χρηση ειναι πανευκολη . μολις ζεσταθει καλα η σιλικονη λιωνει και κολλας οτι θελεις.. προσεξε μονο μην κολλησεις τα χερια σου γιατι καιει.

Ειναι φτηνο κανει γυρω στα 7 ευρω και θα με ευνομονεις μια ζωη γιατι οτι κατασκευη κανεις θα την κολλας με αυτο.. :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!

 

Τελικά, έπιασα την κάτω μεριά με συρραπτικό (βρήκα ροζ συνδετήρα, ή όπως λένε τα συρματάκια που βάζουμε στο συρραπτικό) και την πάνω πλευρά επίσης. Μετά, αφού αυτό δεν ξετυλιγόταν και δεν είχε τρύπα, το έκοψα λίγο από πάνω για να γίνει ζικ ζακ (το καμπυλωτό), και πέρασα κορδελάκι και έκανα φιόγκο.

Τα έβαλα σε ένα καλαθάκι, έβαλα κορδέλες και τέλος.

Μια χαρά και ας μην είναι τέλειο, είναι πολύ καλό.

Με τη σιλικόνη δεν τα πάω και πολύ καλά, πάει παντού, κολάνε τα χέρια, δεν έχω και καμιά αποθήκη να κλειστώ εκεί και να μη λερώνω όλο το σπίτι.........

Όσο για φωτογραφίες, όπως έχω ξαναπεί, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ. Όπως επίσης δεν μπορώ να δω αυτές που βάζετε εσείς (κάτι με το photobucket, που κάνετε, εεεε εγώ βλέπω την αρχική σελίδα μόνο).

Link to comment
Share on other sites

DSC01184a.jpg

 

εγω τα ειχα φτιάξει αυτά για μπομπονιέρα. τα έκανα μόνη μου και δεν παιδεύτηκα πολύ. τετράγωνα κομμάτια και τα κολλούσα με χαρτόκολλα πολύ εύκολα και γρήγορα.

 

α και πήρα και ψαλίζει που κόβει με σχέδιο.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε ΜΑΡΙΑ30... εσύ έκανες πολύ δουλειά!!

ωραία ιδέα αυτή με τις τρύπες και την κορδέλα ...

Μπράβο κοπέλα μου!

 

και ύστερα μας έλεγες πως δεν πιάνουν τα χεράκια σου! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΕΛΕΙΑ!!!!Μπράβο Μαράκι!!!!Ήμουν σίγουρη ότι τελικά θα τα κατάφερνες!!!

 

αυτό ακριβώς!!! :D

 

Σας ευχαριστώ!

Μετά από όλη την προσπάθεια ξέρετε τι πιστεύω, αυτό που έχει δουλειά δε φαίνεται : με δυσκόλεψε να φτιάξω το χωνάκι και όχι ο φιόγκος, αλλά η ομορφιά είναι στο φιόγκο.

Πολλές φορές ενώ ξέρουμε ότι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι μας καταβάλλει η κούραση και τα βλέπουμε όλα βουνό.

Τελικά έκανα 60 χωνάκια σε 2 ώρες και τα στόλισα κιόλας στο καλάθι....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μαρια και εβουλιτα!!!!!

 

Ειστε καταπληκτικες!!!!!!!

 

Παιρνω θαρρος κι εγω....χιχιχι!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...