Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΝΕΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ - ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ - ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΧΕΡΙΩΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ - ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ?

Recommended Posts

Εχω εναν μπεμπη που κοντευει τους 5 μηνες και τα 9 κιλα (με αποκλειστικο θηλασμο!)

Μαλλον εχω παθει τενοντιτιδα στο αριστερο μου χερι, καθως ποναω πολυ στπον αντιχειρα και τον καρπο. Τον τελευται καιρο ξυπναω απο εντονα μουδιασματα και στα δυο μου χερια.

Ο λογος ειναι οτι για να πλυνω τον πωπο του σουπερ μπεμπη (6 κικα ηταν οταν ηταν 2 μηνων), τον σηκωνα στηριζοντας το θωρακα του στον αριστερο μου βραχιονα ασφαλιζοντας το μπρατσακι του αναμεσα στον δεικτη και τον αντιχειρα. Ετσι μου ειχε δειξει η παιδιατρος.... Αυτο γινοταν 4-5 φορες την ημερα επι 3-4 μηνες. Μετα αλλαξα χερι και σταματησα να χρησιμοποιω αντιχειρα. Και επισης καθ οδον για τον νιπτηρα στηριζω τον μπεμπη και απο τον πωπο "κι ας ειν και λερωμενος". Και αυτο συμβουλευω και τις μαμαδες να κανουν.

Το εψαξα ιντερνετικα και το μονο που βρηκα ηταν αναφορες στο συνδρομο του καρπιαιου σωληνα αλλα μονο για εγκυμονουσες.

Το εψαξα και αγγλιστι και βρηκα τα εξης:

1. Συνηθισμενη πολυ κατασταση για νεες μαμαδες.

2. Βοηθαει η εναλλαγη ζεστου - κρυου νερου (στο τελος παντα κρυο) και οι διατασεις (στρετσινγκ) του καρπου ως εξης: Τεντωνουμε χερια με παλαμες ενωμενες, σφιγγουμε γροθιες με τον αντιχειρα μεσα. Περιστρεφουμε καρπους προς τα κατω/εξω (αξονας περιστροφης η ευθεια που ενωνει τους 2 καρπους) ωστε να πεταχτει η κλειδωση των καρπων προς τα πανω . Μπορουμε επισης να κανουμε περιστροφη των καρπων σε αυτη τη θεση.

3. Επισης βοηθαει το σηκωμα του μπεμπη με τις παλαμες στο ιδιο επιπεδο με τους καρπους (να μην ειναι σε γωνια) και τους αντιχειρες διπλωμενους μεσα στις παλαμες.

4. Το σημαντικοτερο ολων λεγεται να ειναι οι διατασεις. Τεντωματα χεριου, παλαμης, δακτυλων συνεχεια οσες περισσοτερες φορες γινεται μεσα στη μερα.

Διαφημίσεις

αχ βρε κοριτσι, αν ηξερες ποσο υποφερω... 3 χρονια τωρα, απο την εγκυμοσυνη και μετα.....

κανω και γω αυτο που ειπες, για ασκηση του χεριου, δυστυχως δεν πολυπιανει..

επισης, δεν πιανουν τα παυσιπονα :(

:(2 φορες εχω αναγκαστει να κανω ενεση για να ηρεμησω λιγο απο τον πονο, ειδικα τη νυχτα δεν παλευεται....

εγώ την πάτησα στο δεξί το οποίο ήταν ήδη επιβαρυμένο από τη δουλειά, σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα μου είπε ο ορθοπεδικός, μούδιαζε και μένα ως τον ώμο, ο μπέμπης όμως είχε παλινδρόμηση, οπότε πολλές ώρες αγκαλιά μετά το φαγητό, και φυσικά τα πλυσίματα, τώρα που περπατάει τα πράγματα καλυτέρευσαν, αλλά κάποιες φορές που προσπαθώ να τον σηκώσω από κάτω/κούνια/πάρκο γυρνάει ο καρπός και με πεθαίνει, ξεκούραση που είπε ο γιατρός δύσκολο, είχα πατήσει μία ένεση κορτιζόνης κι εγώ, και είχα ακούσει και για εγχείριση και είχα χεστεί πάνω μου, αυτά με τις διατάσεις, ζεστό-κρύο δε μου τα είπε, θα τα εφαρμόσω, ευχαριστούμε συμπάσχουσα!

1FdQp2.png

οσες κοπελες εκαναν επεμβαση, δυστυχως δεν ειδαν βελτιωση.....

ασε που αν κανεις την εγχειρηση, θελει ενα μηνα απολυτη ξεκουραση για το χερι, αλλιως γινεται χειροτερη η κατασταση....

για τετοια ειμαστε?? (καλα, το 'ξεκουραση' ειναι αστειο............απλα, δεν παιζει! )

Κι εγώ πάσχω από σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, το οποίο επιδεινώθηκε μετά τις εγκυμοσύνες μου. Η λύση είναι το χειρουργείο μου είπε ο γιατρός, αλλά πριν φτάσουμε εκεί μου είχε δώσει μία 3μηνη θεραπεία με Νeurobion και μαγνήσιο και η αλήθεια είναι ότι επιτέλους κοιμόμουνα τα βράδια.Τώρα που πέρασε το τρίμηνο θεραπείας με ξαναθυμήθηκαν οι βραδυνοί πόνοι!

Διαφημίσεις

κι εγώ στο club, μου έμεινε ενθύμιο απο προηγούμενη δουλεια. αα και τώρα περιμένω μωρακι και φανταζομαι θα χειροτερέψουν τα πραγματα.

το ΕΙΧΕ λοιπον και η μητερα μου το είχε ανακαλύψει μικρή και αυτη αλλα δεν εκανε τιποτα γιατι ήμασταν και εμεις μικρα. εκανε και στα 2 χερια πριν καποια χρόνια και εχει ηρεμήσει, με φυσιοθεραπειες φυσικα μετα την επεμβαση. οι οποιες θεραπειες δυστχώς μόνο ανακουφίζουν απο τον πονο αλλα η κατασταση συνεχίζει να χειροτερεύει.

κρατηστε τα χέρια σας ζεστα την νυχτα κοινώς κατω απο τα σκεπάσματα (συμβουλη και δικου μου γιατρου και της μάνας μου)

ccBbp2.png

κι εγώ στο κλάμπ! βοηθάει πολύ και η ομοιοπαθητική πάντως...κρίμα να μην το ξέρω τόσα χρόνια! την επόμενη φορά που θα με πιάσει πάλι πολύ θα πάρω κατευθείαν τον ομοιοπαθητικό τηλέφωνο.

παθουσα κ εδω, κ εμενα με βοηθησε η ομοιοπαθητικη, πηρα δυο διαφορετικα σε δυο διαφορετικες εξαρσεις..

τωρα ειμαι καλα, απλα αν το πιεσω στο σκουπισμα με την ηλεκτρικη πιανεται.

βοηθαει ο παγος πολυ,να το εχεις δεμενο για λιγο διαστημα..και υπομονη!(μπραβο για τον μπεμπη παντως;))

Διαφημίσεις

Κι εγώ στο κλαμπ αλλά από τις τυχερές.

Το έπαθα και στα δύο χέρια ταυτόχρονα, εμφανίστηκε περίπου όταν σαράντησε η μικρή μου.

Κάποια στιγμή, φτάνοντας 5-6 μηνών άρχισα να μην μπορώ καλά καλά να την πάρω αγκαλιά, φοβούμενη ότι θα μου πέσει.

Πήγα σε 3 ορθοπαιδικούς.

Οι δύο μου πρότειναν άμεσα εγχείρηση.

Ο τρίτος μου πρότεινε ναρθηκάκια και αν μέχρι τους 9 μήνες δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα, θα το επανεξετάζαμε.

Με βόλευε η κουρτίνα 3, και εν μέσω αφόρητων πόνων την επέλεξα.

Τα ναρθηκάκια δεν τα πολυφόρεσα, δεν προλάβαινα λέμε.

Και αν τα φόραγα στον ύπνο, μούδιαζα και πονούσα περισσότερο.

Φτάνοντας όμως στους 9 μήνες, οι πόνοι άρχισαν να γίνονται πιο υποφερτοί και σιγά σιγά υποχώρησαν.

Αυτή τη στιγμή, 3,5 χρόνια μετά, είμαι 95% καλά, πονάω ελάχιστα και το μόνο που προδίδει την κατάσταση είναι ένα μικρό εξογκωματάκι στο δεξί καρπό μου.

Τέλος καλό όλα καλά.

Εγώ το πρόβλημα το είχα πριν από την μικρή... tennis elbow και δεν παίζω και τέννις :lol: Δημιουργήθηκε από το πληκτρολόγιο και το ποντίκι (κυρίως το δεύτερο). Με έπιασε αρχικά στο δεξί και σιγά σιγά επειδή δούλευα πια περισσότερο το αριστερό αρρώστησε και το αριστερό. Ε με την μικρή απλώς επιδεινώθηκε. Την τελευταία φορά κάναμε 3 ενέσεις: μία σε κάθε αγκώνα και μία στον δεξί ώμο! Πριν από τις ενέσεις μου είχε δώσει υποτίθεται αγωγή την οποία ακολούθησα πιστά αλλά φευ! Απλώς πόναγα λιγότερο και σε ανεκτά επίπεδα. Να σημειώσω δε, ότι όταν ήταν 3 μηνών η μικρή, έσπασα και τον καρπό του αριστερού χεριού και την έβγαλα με 2 μήνες στο γύψο οπότε το δεξί το πήρε και το σήκωσε αφού πλέον τα έκανα όλα με το δεξί! Τώρα τα βράδια που την ταΐζω απλώς εύχομαι να φάει και να κοιμηθεί γρήγορα για να το ξεκουράσω... που θα πάει... θα μεγαλώσει και θα μπορέσω να το ξεκουράσω.

Εννοείται ότι σίδερο δεν έχω βάλει 5 χρόνια που κρατάει αυτή η ιστορία και ό,τι βαριά δουλειά υπάρχει στο σπίτι δεν την κάνω.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!