Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεμα με αντικαταβολη ελτα


Recommended Posts

πρωτη φορα που στελνω με αντικαταβολη.ηθελε μια κοπελα να της στειλω ρουχο που θα αγοραζε.παω σρτο ταχυδρομειο στις 22/10 και ζητω απο την υπαλληλο να μου εξηγησει γιατι δεν το ειχα ξαναχρησιμοποιησει.μου εξηγει,τα κανω ολα οπως μου τα ειπε και πριν της το δωσω,της λεω ριξτε και μια ματια μηπως εκανα κατι λαθος.φυσικα και δεν κοιταξε,το μονο της αγχος ηταν να καθεται στη πορτα να μην μπει αλλος πελατης γιατι η ωρα ηταν 2..με αναλαμβανει αλλη υπαλληλος,της δινω αλλα 3 απλα δεματακια που ειχα και αζι και το δεμα για αντικαταβολη.τελος παντων.πληρωνω το ποσο και παιρνω αποδειξη και φευγω.μετα απο καμια βδομαδα?αν θυμαμαι,μου γυριζουν τα 3 απλα δεματακια που εστειλα εκεινη τη μερα.ρωταω γιατι γινεται αυτο και μου λεει δεν εχουν καμια ευθυνη και να τα ξαναστειλω.(ζητω συγνωμη στις κοπελες,με την πρωτη ευκαιρια θα τα ξαναστειλω παλι)τα παιρνω και φευγω.πριν καμια βδομαδα μιλησα με την κοπελα που ηθελε το δεμα αντικαταβολη.μου ειπε πως δεν εχει λαβει κατι,ενα μηνα μετα,και να παω να ρωτησω στον ελτα.της ειπα να κανει το ιδιο.πηγα,και το μονο που μο ειπαν ειναι να ψαξει αυτη η κοπελα στο δικο της ταχυδρομειο γιατι απο εδω σιγουρα εφυγε,αλλα πιθανον η πηγε αλλου η χαθηκε η ειδοποιηση.της λεω αν χαθηκε και λεει δεν γινεται.το βραδυ μιλαω με την κοπελα.μου ειπε οτι ρωτησε στο ταχυδρομειο της,εψαξαν με τον κωδικο και ειδαν οτι το δεμα απο 22/10 που εφυγε απο δω ηταν αθηνα 25/10.αλλα στα κεντρικα.και μετα το γυρισαν πισω σε μενα.εγω δεν ελαβα ουτε ειδοποιηση ουτε τιποτα.πως γινεται να πηγε αθηνα αλλα να μην πηγε στη κοπελα?και τι να κανω τωρα?υπαρχει περιπτωση να ξαναπληρωσω?αυριο θα παω να δω τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν βγάλεις άκρη έλα να πεις και σε μένα.Δε φαντάζομαι να απευθύνεσαι σε ταχυδρομίο δυτικής Θεσσαλονίκης γιατί αν ναι έχω να σου πώ καταστασεις αστα να πάνε.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!!!!!!!

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εργάζομαι στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η κατάσταση με τα ελτα. Έστελνα και εγώ κάποια προϊοντα με αντικαταβολή και είχα μονίμως προβλήματα! Στο τέλος μάλωσα και έκανα σύμβαση με την ACS και έτσι στέλνω τα δεματάκια μου με ασφάλεια και παραδοση την επόμενη μέρα και όχι τον επόμενο χρόνο όπως συμβαίνει με τα ελτά με τιμές πολύ καντά σε αυτές των ελτά (λόγω σύμβασης).

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια μια φορα χρειαστηκε να στειλω φακελο συστημενο κιολας σε ελτα Θεσ/κης και μου βγαλαν την πιστη

παλι καλα που ξερω την κοπελα που δουλευει στα ελτα Οινοφυτων και με βοηθησε παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

οχι ανατολικη θεσσαλονικη βρισκομαι.πηγα σημερα..αν ειναι δυνατον το δεμα ηταν εκει εδω και ενα μηνα απο τοτε που γυρισε απο αθηνα και δεν μου ειχε ερθει ειδοποιηση.και ειχαν την απετησει να το ξαναπληρωσω να το ξαναστειλω.φυσικα δεν το ξαναστειλα γιατι το δεμα περιειχε μι αζακετα που η κοπελα την ηθελε τωρα πριν χειμωνιασει και τωρα δεν την θελει!ειχε γινει λαθος λεει επειδη ειχα βαλει αντιθετα το προς και το απο αλλα μου λενε δεν φταις,εμεις φταιμε που δεν το ειδαμε,εσυ το εκανες απο κεκτημενη ταχυτητα.εμεις επρεπε να το δουμε.ε καλα..με κατασυγκινησαν.τα 7 ευρω εξοδα αποστολης δεν τα πηρα πισω!!!οχι οτι περιμενα να τα παρω.τι να πω πια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα τοκαλο ειναι οτι ξταν αντικαταβολη.υποτιθεται εχει μια Α' προστασια..λεμε τωρα!και να ειναι εδω ενα μηνα το δεμα αφοτου γυρισε πισω και ενω πηγαινα συχνα να παρω η να στειλω δεματακια και δεν μου ειχαν πει τιποτα?ουτε καποια ειδοποιηση σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

εγώ γενικά μέχρι σήμερα είμαι ευχαριστημένη με την παραλαβή των δεμάτων εσωτερικού, αλλά έχω αγχωθεί με τα δέματα που περιμένω απο το εξωτερικό. Εχουν αργήσει πάρα πολύ και μάλιστα απο σιτες που ψωνίζω συχνά και μέχρι πρότινος μέσα σε 5 μέρες τα είχα στα χέρια μου και τώρα 3 εβδομάδες σχεδόν και τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να αργεί η παράδοση τους λόγω όλου αυτού που έγινε με τα δέματα- βόμβες? Οτι έχουν παρθει αυστηρά μέτρα ελέγχου τους και γιαυτό καθυστερούν.

Κάτι τέτοιο μου έλεγε το πρωί ένας φίλος μου, έχεις έχετε ακούσει κάτι σχετικά?

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κι εγώ έχω πρόβλημα στο να λαμβάνω ειδοποιήσεις και γράμματα γιατί απεβίωσε πριν τις γιορτές ο ταχυδρόμος της περιοχής και δεν έχουν προσλάβει προφανώς άλλον!

Link to comment
Share on other sites

προφανως εγινε μπερδεμα με την επιταγη και τα ονοματα και που πρεπει να γραψεισ τον αποστολεα και που τον παραληπτη-νομιζω ειναι το αναποδο και πολυ μπερδευονται.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενα εχω να πω, να κρατατε αποδειξεις και αριθμους επιταγης!!

εγω πριν 2 μηνες εστειλα ενα δεματακι στο Βολο την Τριτη αντικαταβολη, την Πεμπτη το κοριτσι τα παρελαβε κ πληρωσε φυσικα, ε την επιταγη την περιμενα ενα μηνα, καλα που κρατησε αριθμο επιταγης η κοπελα και τηλεφωνουσα στα ΕΛΤΑ κ πηγαινα αλλα ακρη δεν βγαζαμε.. δεν ξεραν που ειναι..καλο??? μετα απο 6 βδομαδες μου την εφερε ο ταχυδρομος σπιτι...τι να πω...

και αλλο ενα δεμα που εστειλα αντικαταβολη στη Κοιλαδα, εφτασε στη κοπελα σε 5 βδομαδες, ειπατε τιποτα???

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Και Αθήνα χάλια με τα ελτα...Πολύ απαράδεκτη κατάσταση και το χειρότερο είναι ότι είναι αγενείς!!! Εμένα αυτο που μου είχαν κάνει είναι ότι πλήρωσα αρκετές φορές δέματα πχ λέμε τώρα τυχαία 15 ευρώ γιατί ανταλλάζουμε συχνα δέματα με την αδερφή μου που ζει στην Γερμανία και πρόσφατα που μάζευα τις αποδείξεις διαπίστωσα ότι μου κόβανε απόδειξη για πχ 5 ευρώ!!

Ξαναπάω έχοντας το νου μου, πάλι τα ίδια!!! Όταν το ρώτησα γιατί συμβαίνει αυτό μου λέγανε κάτι άσχετα περί γραμματοσήμων σχεδόν φωνάζοντάς μου κιόλας. Μα είναι δυνατόν??? Η απόδειξη που πέρνεις, δεν πρέπει να γράφει αυτό που πλήρωσες πάνω???

Με τα κούριερ επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά και επειδή στα σάιτ τους βλέπω συνήθως ακριβές τιμές, οι συμβάσεις τι περιλαμβάνουν?Είναι για επαγγελματίες μόνο? Αν όχι προτιμώ να κάνω και εγώ να έχουν ασφάλεια και να ξέρω και το τι γίνεται τουλάχιστον! Συν ότι τουλάχιστον θα είναι ευγενικοι!

Link to comment
Share on other sites

που να είχατε αυτόν για ταχυδρόμο

http://www.neolaia.gr/wordpress/wp-content/uploads/2010/06/cosmote1-150x150.jpg

 

να δείτε τι θα τραβάγατε!!!!!!!!

 

τι καταγγελίες, καυγάδες, φασαρίες, και πολλά άλλα έχουν γίνει αυτός ακάθεκτος στη θέση του και στον κόσμο του, δεν μπορεί να τον κουνήσει κανείς!!!!!!!!

ο δε προϊστάμενος του τον καλύπτει

 

παλιά πέρναγε κάθε τρίτη Τρίτη, μετά το έκοψε κι αυτό, μετά μας δήλωσε ότι ....δεν τον σηκώνει το μηχανάκι, μετά είπε ότι δεν προλαβαίνει, μετά σε όποιον φωνάζει πολύ του είπε να πηγαίνει να τα παίρνει από το κέντρο διανομής!!!!!

 

λογ/σμος που είχε ληξει 18 Φεβρουαρίου μου τον είχε φέρει 19 Μαρτίου!!

31 Δεκεμβρίου το μεσημέρι έφερε τα ειδοποιητήρια για τα σήματα κυκλοφορίας

 

...χώρια όσα δεν φτάνουν ποτέ ή θα έλεγα καλύτερα, καταλήγουν σε κάδους πριν φτάσουν στα χέρια μας!!!!!!

 

...τώρα τον Μάρτη πέρασε δυο φορές και έχουμε μείνει στην περιοχή άφωνοι!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

http://212.205.82.71/trackandtrace/ κοριτσια συστημα εντοπισμου δεματων ελτα.,,,εδω κ 10 μερες εχω στειλει καποια πραγματακια με αντικαταβολη σε μια κοπελα απο εδω κ ακομα δεν τα παρελαβε τα κοιταξα εδω τωρα κ ακομα τα κρατανε αθηνα,...10 μερες αθηνα γιατι???? τι κανουν δοκιμαζουν τα ρουχα μου στα ελτα πια,,,,???? αμαν αν ειναι δυνατων 10 μερες σε μια πολη με αποσταση 500 χιλ εδω θα ειχε φτασει ηδη αγγλια με τοσες μερες..παντως κατι διαβασα για αποζημιωσεις αλλα αν βρεις ακρη χε...... μεσα,,,,

 

 

 

 

> Γενικά

 

 

 

 

Γενικά

Όταν το περιεχόμενο ενός Συνήθους Δέματος Εσωτερικού ή μίας Συστημένης Επιστολής χαθεί ή πάθει κάποια βλάβη, ο αποστολέας του δικαιούται αποζημίωσης, ενώ για τα Δέματα Εξωτερικού το ποσό της αποζημίωσης είναι ανάλογο του βάρους του.

Η υποβολή της αίτησης αναζήτησης γίνεται σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Γραφείο. Το Ταχ. Γραφείο οφείλει μέσα σε 6 εβδομάδες να πληροφορήσει τον πελάτη, με συστημένη επιστολή, για τη τύχη του αντικειμένου, που κατάθεσε στο εσωτερικό της χώρας. Για αντικείμενα εξωτερικού, το Ταχ. Γραφείο οφείλει μέσα σε 2 μήνες να τον πληροφορήσει, με συστημένη επιστολή, για τη τύχη του, με την προϋπόθεση ότι και η ξένη ταχυδρομική υπηρεσία θα έχει ανταποκριθεί στο αίτημα του ΕΛΤΑ, εντός της προθεσμίας αυτής. Εφόσον το αίτημα κριθεί βάσιμο, η καταβολή του χρηματικού ποσού της αποζημίωσης στον πελάτη γίνεται από το Ταχ. Γραφείο, μέσα σε 1 μήνα από την ημερομηνία γνωστοποίησης της σχετικής απάντησης για τη τύχη του αντικειμένου του.

Αποζημίωση επίσης δικαιούται και ο αποστολέας Συνήθους Δέματος όταν το περιεχόμενο αλλοιωθεί, λόγω καθυστέρησης, για την οποία υπεύθυνο είναι το Ταχυδρομείο.

Το ύψος των αποζημιώσεων καθορίζεται με βάση την ισχύουσα τιμολογιακή πολιτική του ΕΛΤΑ.

 

 

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΩΝ & ΟΜΑ∆ΙΚΩΝ ∆ΕΜΑΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ:

Μέγιστο ποσό αποζημίωσης για απώλεια ή βλάβη δέματος εσωτερικού. 235,00 ?

Μέγιστο ποσό αποζημίωσης για αλλοίωση περιεχομένου και για ζημιά λόγο καθυστέρησης

δέματος από υπαιτιότητα ΕΛΤΑ 36,00 ?

Τα ποσά των αποζημιώσεων ισχύουν για όλες τις κατηγορίες ∆εμάτων εκτός από τα ασφαλισμένα για τα οποία καταβάλλεται

ολόκληρο το ποσό της αξίας που έχει δηλωθεί.

Σε περίπτωση επίδοσης δέματος εσωτερικού αντικαταβολής χωρίς να εισπραχθεί το ποσό ή εισπραχθεί μικρότερο ποσό,χορηγείται αποζημίωση ίση με το ποσό που δεν εισπράχθηκε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι τα ΕΛΤΑ δε δουλευουνε...

 

Οι μονιμοι ειναι ελαχιστοι....για παραδειγμα...στη περιοχη μας υπαρχουνε 5 ατομα μονιμοι κ 2 εποχιακοι κ εξυπηρετουνε μια ολοκληρη πολ και 56 χωρια:shock:

Δεν προσλαμβανουνε προσωπικο κ το εποχιακο που περνουνε μεχρι να μαθει τη δουλεια(ταξινομση,διανομη) που αλλαζει (κυκλικα αναν μηνα) μεχρι να τα μαθουνε ολα εχουνε φυγει..Ετσι γινεται ενα μπαχαλο....:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια κι εγω εστειλα 8 /8 προς θεσ.νικη βιβλια, της ελεγα της κοπελας τα εχω στειλει, λογικο ειναι να δυσανασχετησε αφου κανανε παντα μου ειπανε 2 μερες ν; πανε, πηγα στο ταχυδρομειο μου ειπαν εχουν φυγει απο μας θα ειναι εκει ειπα κι εγω στη poukis να κοιταξει στο ταχυδρομειο της, μετα μου ειπαν θα εχω γραψει λαθος διευθυνση , ναι ειχα ξεχασει τον κωδικα, μεγαλο λαθος κ γυρισε πισω κ τα ξαναεστειλα την τεταρτη που μας περασε κ την παρασκευη δεν ειχαν παει.. αν δεν εχουν πασει κ τη δεθτερα δεν ξερω τι να κανω κ ξαναπληρωσα κ το φασκελο στο ταχψυδ τρεια ευρω κ την αποστολη κ εκανα επιπλεον εκπτωση στη κοπελα γιατι αισθανομουνα εγω ασχημα/...

τελος παντων...

κανεις μια πραξη και κακος την κανεις αν ειναι να περνας τρτοιο βασανο.,

στην καλαμαρια τα εστειλα εγω

καλη μας τυχη!

Link to comment
Share on other sites

με την πορτα-πορτα των ελτα, ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

 

ομως δεν ξερω τι ισχυει για συνεργασιες με ιδιωτες κ τι εκπτωσεις κανουν.

 

κ αν εξυπηρετουν μεχρι την πορτα, τις πιο απομακρυσμενες περιοχες

(απο οσο ξερω τα πηγαιναν στο πληστιεστερο ταχυδρομειο).

 

με τα κανονικα ελτα, ναι εχεις θεμα.

ειτε εχεις εταιρεια, ειτε εισαι ιδωτης.

ενα μηνα θα περιμενεις για την αντικαταβολη σου.

 

κ ειναι παρα πολυ συχνο το μπερδεμα του αποστολεα δεματος, του παραληπτη δεματος κ του παραληπτη της αντικαταβολης ξανα.

ειναι αναποδα. κ δυστυχως τους κανει κοπο να στο εξηγησουν!

μα καλα ακομα δεν εχουν αλλαξει φορμα?

 

που να δειτε τι ειχα τραβηξει μεχρι να το καταλαβω.

βρισιμο ο αφεντικος....!

 

βαραγα σφραγιδες καργα να εχω ετοιμες τις επιταγες για τις αντικαταβολες! μονο παραληπτη δεματος εγραφα, το περιεχομενο ηταν στανταρ, κιλα κ τελος το βρισιδι!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

τα ελτα μενουν στην δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια. Το πορτα - πορτα δουλευει αλλα οι αντιστοιχες ιδιωτικες εταιρειες ειναι πολυ ανωτερες στις υπηρεσιες τους.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσες περιμενετε δεμα μπορειτε να πατε με τον αριθμο αποστολης και να δειτε αν εχει ερθει και φυσικα να το παραλαβετε. ΕΤσι εκανα τις δυο τελευταιες φορες.

Δεν ξερω γιατι δεν δουλευουν τα ΕΛΤΑ οπως δουλευαν παλιοτερα. Περικοπες εχουν κανει?

Στο δεμα που παρελαβα χθες με αντικαταβολη (οχι κατι απο εδω μεσα) δεν ειχαν βαλει τον κωδικο απο το ταχυδρομειο που το εστειλαν. Οποτε προσοχη. Με παιδεψαν λιγο αλλα τελικα βρεθηκε λυση, πηρα το δεματακι μου και η κοπελα τα χρηματα της.

Οσο για το αν χαθει δεμα.... μην περιμενετε αποζημιωση. Πριν 2 χρονια εστειλα ενα τεραστιο δεμα στην Αμερικη με ρουχα παιχνιδια κτλ για φιλη και το μονο που πηγε ηταν ενας καφες της παρηγοριας. Εκανα τα χαρτια για αποζημιωση κτλ αλλα ποτε δεν πηρα φραγκο. Ουτε καν με ενημερωσαν για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...