Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eλάχιστη αμοιβή δικηγόρου;


Recommended Posts

Ξέρει κάποια κοπέλα,όταν βγαίνουν κάποια χρήματα ως ηθική αποζημίωση σε ένα δικαστήριο υπάρχει κάποιο στάνταρ ποσοστό που δικαιούται ο δικηγόρος η είναι στην δικαιοδοσία του;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Παιδιά, σόρρυ, το 20% είναι το ανώτατο όριο.

 

Δηλαδή εφόσον έχει συμφωνηθεί αμοιβή επί της επιδικασθησόμενης αποζημίωσης, αυτή δεν μπορεί να ξεπερνά το 20%.

 

 

ΑΠ 589/2007

Στην περίπτωση εργολαβικού δίκης, η αμοιβή του δικηγόρου δεν μπορεί να υπερβαίνει το ποσοστό 20% του αντικειμένου της δίκης και γεννιέται όταν διεξαχθεί επιτυχώς η δίκη ή επιλυθεί η διαφορά με συμβιβασμό ή περατωθεί η εργασία.

Link to comment
Share on other sites

v&a δεν είχε υπογραφει συμβαση.στην δική μου περίπτωση ξεπερνάει λίγο το 20 % η αμοιβή που πήρε.

 

Αν δεν έχετε υπογράψει εργολαβικό και σου τα ζητάει ως αμοιβή εφάπαξ ας πούμε, δεν νομίζω να ισχύει το όριο του 20% (ας απαντήσει όμως καμία συνάδελφος της ελεύθερης δικηγορίας, εγώ είμαι της συμβουλευτικής).

 

Είχε συμφωνηθεί εκ των προτέρων το ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σόρρυ, το 20% είναι το ανώτατο όριο.

 

Δηλαδή εφόσον έχει συμφωνηθεί αμοιβή επί της επιδικασθησόμενης αποζημίωσης, αυτή δεν μπορεί να ξεπερνά το 20%.

 

 

ΑΠ 589/2007

Στην περίπτωση εργολαβικού δίκης, η αμοιβή του δικηγόρου δεν μπορεί να υπερβαίνει το ποσοστό 20% του αντικειμένου της δίκης και γεννιέται όταν διεξαχθεί επιτυχώς η δίκη ή επιλυθεί η διαφορά με συμβιβασμό ή περατωθεί η εργασία.

 

 

κ εγω αυτο ξερω... προσφατα ανεθεσα σε δικηγορο μια υποθεση κ μας ειχε πει οτι η αμοιβη των δικηγορων δεν μπορει να ξεπερναει το 20% . εμεις συμφωνησαμε στο 10% ... Ισως ομως να μην ισχυει αυτο για ολες τις περιπτωσεις...

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Επειδή ψιλομπερδεύτηκα και δεν προλαβαίνω να την διαβάσω όλη την απόφαση, αν αναφέρεσαι στο εξής χωρίο:

...Όταν πρόκειται περί αγωγής με αντικείμενο αποτιμητό σε χρήμα, για τη Σύνταξη κύριας αγωγής το ελάχιστο όριο αμοιβής ορίζεται σε ποσοστό 2ο/ο επί της αξίας του αντικειμένου της αγωγής (άρθρο 100 παρ.1 εδ.α') ...

τότε νομίζω ότι απλώς εννοεί 2 % και δεν φαίνεται καλά λόγω γραμματοσειράς.

 

Να τι λέει κι ο Κώδικας:

Άρθρο 100 του Κώδικα Δικηγόρων

 

Το ελάχιστον όριον της αμοιβής διά την σύνταξιν κυρίας αγωγής ορίζεται εις ποσοστόν 2% επί της αξίας του αντικειμένου της αγωγής. Επί αγωγών εκ συναλλαγματικών και γραμματίων εις διαταγήν κατά την έκτακτον αυτών διαδικασίαν το ανωτέρω ποσοστόν μειούται εις το ήμισυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό εννοούσα και υποθέτω, αλλά επειδή όσα χρόνια δουλεύω, δουλεύω ως νομικός σύμβουλος εταιριών και δεν χρειάστηκε ποτέ να μάθω τα των αμοιβών, δεν μπορώ να σου το πω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω με Peony, εξαρταται την περιπτωση (αν ειναι αγωγη, αποζημιωση κλπ), συχνα προσυμφωνειται και φτανει ως και 20%....

απο εκει και περα πολλα δεν ξερω γιατι εγω απλα ενα μοντελο ειμαι....:cool:.....και πενταμορφη και πανεξυπνη? ε μα ποσο να αντεξω?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ότι εξαρτάται και από το ύψος του ποσού, δηλ. στις 100.000 αντικείμενο πάνω από 20% μπορεί να θεωρηθούν πολλά, αλλά στις 10.000 δεν είναι πολλά, ιδίως αν έχουν γίνει παραστάσεις και στο ποσό περιλαμβάνονται έξοδα και ΦΠΑ, οπότε μειώνεται πολύ το ποσό της καθαρής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πέρα από λόγια, η αμοιβή προσυμφωνείται. έχω ακούσει πολλά κουφά.

η αμοιβή είναι ή βάσει αμοιβολογίου (ως βάση, δηλαδή ελάχιστη, είτε προς τα πάνω) ή βάσει εργολαβικού (που κατατίθεται στην εφορία και στο δικηγορικό σύλλογο).

 

ζητείστε αποδείξεις για να ζοριστούν οι μάγκες που βγάζουν μαύρες εργολαβίες!

Link to comment
Share on other sites

πέρα από λόγια, η αμοιβή προσυμφωνείται. έχω ακούσει πολλά κουφά.

η αμοιβή είναι ή βάσει αμοιβολογίου (ως βάση, δηλαδή ελάχιστη, είτε προς τα πάνω) ή βάσει εργολαβικού (που κατατίθεται στην εφορία και στο δικηγορικό σύλλογο).

 

ζητείστε αποδείξεις για να ζοριστούν οι μάγκες που βγάζουν μαύρες εργολαβίες!

 

Αυτό ακριβώς Σέβη μου

 

και να σκεφτόμαστε και απο την άλλη ότι η δουλεια του συγκεκριμένου δικηγόρου έφερε το αποτέλεσμα που πιθανόν να μας ευχαριστεί. Δεν ειναι σίγουρο ότι με καποιον άλλο θα είχες το ιδιο αποτέλεσμα.

 

Γι αυτό λοιπόν

 

Ρωτάμε, συμφωνούμε, προχωράμε, πληρώνουμε, παιρνουμε αποδειξη. Σε τέτοια δεν χωρα η εκφραση "ελα μωρε τώρα, θα τα βρουμε..."

 

Γνώμη μου....

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Α

Γι αυτό λοιπόν

 

Ρωτάμε, συμφωνούμε, προχωράμε, πληρώνουμε, παιρνουμε αποδειξη. Σε τέτοια δεν χωρα η εκφραση "ελα μωρε τώρα, θα τα βρουμε..."

 

Γνώμη μου....

 

ωραία γνώμη, άλλα αν τελικά δεν το έχουμε κάνει αυτό (για τους Χ Ψ λόγους) ξέρει κάποιος να μας πει μέχρι πόσο της % μπορεί να χρεώσει κάποιος ???

δεν έχω καταλάβει και ξανθιά δεν με λες:roll::roll: :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ για ταβάνι τιμών δεν εχω ακούσει....για όριο κατώτατων αμοιβών ναι... πλην ισως καποιων αποφάσεων...

Όμως αν θεωρούμε ότι έχουμε κάνει σφάλμα και δεν εχουμε συμφωνήσει την τιμή απο την αρχή και μας φαίνεται υπερβολική η χρεωση τότε μπορούμε να διαπραγματευτούμε αν και όσο γίνεται την τελική χρέωση και να πληρώσουμε το λάθος μας....

και όπως ειπα και πριν σκεφτείτε αν ισως αλλος δικηγόρος ειχε κερδισει για εσας να ειχε παρει πολυ μικρότερο ποσό αποζημίωσης και ακόμα και αν η αμοιβή του ηταν μικρότερη ο τελικός χαμένος να ειστε εσεις...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

ωραία γνώμη, άλλα αν τελικά δεν το έχουμε κάνει αυτό (για τους Χ Ψ λόγους) ξέρει κάποιος να μας πει μέχρι πόσο της % μπορεί να χρεώσει κάποιος ???

δεν έχω καταλάβει και ξανθιά δεν με λες:roll::roll: :lol::lol:

συγνώμη, είχατε πει δηλαδή για εργολαβική αμοιβή χωρίς ποσό και προφορικά;:shock:

γίνονται τέτοια πράγματα;:confused::roll:

δεν πλήρωσε τίποτα ως τώρα ο πελάτης;

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, είχατε πει δηλαδή για εργολαβική αμοιβή χωρίς ποσό και προφορικά;:shock:

γίνονται τέτοια πράγματα;:confused::roll:

δεν πλήρωσε τίποτα ως τώρα ο πελάτης;

Μάλλον μέσα σε όλη αυτή την εύθυμη ατμόσφαιρα ξεχάστηκε το αρχικό ερώτημα της κοπέλας που είναι το κάτωθι

Ξέρει κάποια κοπέλα,όταν βγαίνουν κάποια χρήματα ως ηθική αποζημίωση σε ένα δικαστήριο υπάρχει κάποιο στάνταρ ποσοστό που δικαιούται ο δικηγόρος η είναι στην δικαιοδοσία του;

 

v&a δεν είχε υπογραφει συμβαση.στην δική μου περίπτωση ξεπερνάει λίγο το 20 % η αμοιβή που πήρε.

 

και η δικιά μου ερώτησης είναι

 

ωραία γνώμη, άλλα αν τελικά δεν το έχουμε κάνει αυτό (για τους Χ Ψ λόγους) ξέρει κάποιος να μας πει μέχρι πόσο της % μπορεί να χρεώσει κάποιος ???

δεν έχω καταλάβει και ξανθιά δεν με λες:roll::roll: :lol::lol:

ξέρει κάποιος ??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωρουλινάκι σου!!!

!!!!

:P:p:p:p..... σε ευχαριστω.

 

Αge οι ερωτησεις της κοπελας εχουν ηδη απαντηθει απο την peony. Με περισσοτερη λεπτομερεια, μονο αν υπαρχουν περισσοτερα δεδομενα, μια που δεν μπαινουν ολες οι περιπτωσεις 'στο ιδιο σακι'

Χαιρομαι ομως που συνεχιζοντας την ψιλοκουβεντουλα, βρισκουμε και λογους να 'ευθυμησουμε'......:cool:

Link to comment
Share on other sites

:P:p:p:p..... σε ευχαριστω.

 

Αge οι ερωτησεις της κοπελας εχουν ηδη απαντηθει απο την peony. Με περισσοτερη λεπτομερεια, μονο αν υπαρχουν περισσοτερα δεδομενα, μια που δεν μπαινουν ολες οι περιπτωσεις 'στο ιδιο σακι'

Χαιρομαι ομως που συνεχιζοντας την ψιλοκουβεντουλα, βρισκουμε και λογους να 'ευθυμησουμε'......:cool:

 

ναι βρε παιδί μου και εμένα μου αρέσουν οι εύθυμες ατμόσφαιρες .........:roll:

 

Εγώ αυτό εννοούσα και υποθέτω, αλλά επειδή όσα χρόνια δουλεύω, δουλεύω ως νομικός σύμβουλος εταιριών και δεν χρειάστηκε ποτέ να μάθω τα των αμοιβών, δεν μπορώ να σου το πω με σιγουριά.

 

:roll: αλλά ώς δηλωμένη ξανθιά :roll::roll: νόμιζα ότι η peony είπε ότι δεν είναι σίγουρη, για αυτό το ανέφερα μήπως και ξέρει κάποιος που εξασκεί τελικά την δικηγορία .......σε αυτό το πεδίο εννοώ :-P δεν μπορεί κάποιος θα υπάρχει να φανερωθεί πάραυτα

 

(να χαίρεσαι το παιδάκι σου) :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

:roll: αλλά ώς δηλωμένη ξανθιά :roll::roll: νόμιζα ότι η peony είπε ότι δεν είναι σίγουρη, για αυτό το ανέφερα μήπως και ξέρει κάποιος που εξασκεί τελικά την δικηγορία .......σε αυτό το πεδίο εννοώ :-P δεν μπορεί κάποιος θα υπάρχει να φανερωθεί πάραυτα

 

Και γω έχω απορία γιατί θα χρειαστώ νομική βοήθεια σύντομα...

 

καλά, εσύ είσαι πολύ ξύπνια για ξανθιά! σμουτς μου έλειψες σήμερις! ;)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...