Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός Θηλασμός μετά την 15η ημέρα


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας, ειμαι νέα μητέρα κι εγώ όπως εσείς και εκανα τη βλακεια να δωσω στον μωρούλη μου συμπλήρωμα. Το παιδι γεννήθηκε 4.150γρ με φυσιολογικό τοκετό, και το θήλασα σε κάθε γεύμα από τη στιγμη που γεννήθηκε, μονο που επειδη έτρωγε τα χερακια του κι εγώ δεν ειχα ακόμη γαλα του έδινα και απο το μπιμπερο. Οταν ήρθαμε σπιτι εκανα το ιδιο αλλα σταδιακα μειωνα τα γευματα του μπιμπερο από 3 σε κανένα τη 15η μέρα, μετά από μαραθώνιους θηλασμούς.

Ο μικρός κοιμάται περιπου 11 ώρες το 24ώρο, κάνει τσισα 7-8 φορές και κακά 5-6, αλλά ο θηλασμός ειναι συνεχόμενος, δεν χορταινει με τιποτα και για να μη δωσω μπουκαλι καθομαι και θηλάζω 4 ώρες, 5 ώρες ακομα και 7 έχω φτάσει. Τα πράγματα φαινονται να φτιάχνουν καπως σχετικά με την παραγωγη του γάλακτος αλλά εχω πάντα την ανησυχια μηπως δεν του φτάνει. Ο μικρος βγηκε απο το μαιευτηριο πριν 17 ημέρες και ζύγιζε 4100, σημερα ζυγίζει 4800. Ολα φιανονται καλά αλλά κουράζομαι πολύ με τους συνεχόμενους θηλασμούς, μηπως θα μπορουσα να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω αυτο που εκανα (πολλες θα διαφωνησουν βεβαια) ....

 

Τον ταιζα καθε 2 ωρες για 15' απο τον καθε μαστο. Το διωρο το μετρουσα απο την ωρα που τελειωνε....τη νυχτα κοιμοταν 22:00-04:00, οποτε δεν τον ξυπνουσα....αυτο! Ουτε μαραθωνιους θηλασμους ουτε τιποτα...και ολα πηγαν μια χαρα.

 

Την ιδια μεθοδο ακολουθησε και η αδερφη μου με τη διαφορα οτι ο ανηψιος μου ετρωγε καθε 5 ωρες, γιατι και να τον εβαζε, κοιμοταν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα βρε Ράννια το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό!

 

Elenelen μου το μωράκι σου είναι είναι παίδαρος φαγανός! Η συμπεριφορά του είναι απόλυτα φυσιολογική, μπράβο σου που έκοψες το συμπλήρωμα και υπολογίζοντας το βάρος του ο μικρούλης φαίνεται να έχει πάρει 700/17 = 42 γρ μέσο όρο το οποίο είναι σουπερ!

 

Να είσαι ήρεμη και να ακολουθείς τους ρυθμούς του! Τα θκατούλια ξέρουν πάντα καλύτερα ;)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Βρε το δικο μου γεννηθηκε ετοιμο 2 μηνων σου λεω...4800!

 

Εννοειται οτι το καθε μωρακι ειναι διαφορετικο .... γι' αυτο ξεκινησα το ποστ μου με το "Εγω αυτο που εκανα" :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!

Από τη στιγμή που το μωρό βρέχει 7-8 πάνες και κάνει 5-6 κενώσεις να είσαι σίγουρη ότι παίρνει υπεραρκετό γάλα. Οι πάνες για τις πρώτες 6 εβδομάδες πρέπει να είναι 8 απλά βρεγμένες το 24ωρο και 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μια κουταλιάς της σούπας, ιδανικά το χρώμα να είναι από κίτρινο εως μουσταρδί. Για το βάρος..........τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά ανακτούν το βάρος γέννησης εως τις 2 εβδομάδες και από κει και πέρα θέλουε 155-241 κατά μέσο όρο δηλ. αν το μωρό πχ την 1 εβδομάδα πάρει 300γρ και την άλλη 100γρ δεν μας πιάνει πανικός γιατί ο μέσος όρος είναι οκ........

το δικό σας βάρος είναι εξωφρενικά καλό.

Συνέχισε έτσι για τις πρώτες 6 εβδομάδες και άσε το μωρό να φτιάξει ενα δικό το πρόγραμμα μετά. Ο θηλασμός είναι ελεύθερη σίτιση δεν χωρούν ρολόια βεβαίως υπάρχουν παιδιά που σε 15 λεπτά μπορεί να έχουν ολοκληρώσει γεύμα αλλά υπάρχουν και παιδιά που σε 15 λεπτά μόλις ξεκίνησαν. Είναι πολύ νωρίς ακόμα να κάνεις κάποιες παρεμβάσεις τύπου ωράριο, πιπίλα κλπ. Κράτα τουλάχιστον γι α ένα μήνα έτσι ως είναι και άσε το μωρό να σε οδηγήσει ενστικτωδώς ξέρουν τι κάνουν. είμαι σίγουρη ότι στις 7 ώρες δεν θηλάζει όλη την ώρα σίγουρα θα ψιλοπιπιλάει (που και αυτό είναι ευεργετικό γαι την παραγωγή σου) θα ψιλοκοιμάται κλπ. Ξεκίνα το γεύμα σου και παρακολούθα το μωρό θα δεις όταν καταπίνει μεγάλες γουλιές γάλα το πιγούνι κάνει μια παρατεταμένη κίνηση προς τα κάτω – καταπίνει και ξανά...... για όση ώρα λοιπόν το μωρό το κάνει αυτό θηλάζει καλά. Μετά ξεκινάει και ψιλοπιπιλάει αν σε 5 λεπτά δεν αρχίζει να κατεβάζει γάλα πάλι το σηκώνεις να ρευτεί το βάζεις στο ίδιο στήθος και πατάς το στήθος σου κάπου στη μέση (όχι κοντά στην άλω)-breast compression

για να βγάλεις γάλα, αν το μωρό ξεκινήσει πάλι να θηλάζει σε αυτό το στήθος το αφήνεις πάλι για όση ώρα βλέπεις την κίνηση κατάπωσης αν δεν θέλει άλλο τότε προσφέρεις το άλλο στήθος ..........

σου βάζω μερικά βίντεο ακόμα όπου θα διακρίνεις ξεκάθαρα τη διαφορά μεταξύ του μωρού που θηλάζει καλά και μωρού που απλά πιπιλάει....

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

καλή συνέχεια σας εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριστίνα, Μαρία και Ράνια ευχαριστώ κατ΄αρχάς για τις απαντήσεις , τα βίντεο και για τις ευχές σας! Ο φαγανούλης κοιμηθηκε για λίγο!

Εννοείται οτι τον παρακολουθώ και καταλαβαινω ποτε τρώει και πότε χαζοπιπιλάει, και έχω δοκιμάσει και τις 2 μεθόδους : ανά τέταρτο και ανά ημίωρο (Οπως μου είπε η μαία και γράφει και η κα Πατσούρου). Και οι 2 αποδίδουν το ίδιο, συνήθως αποκοιμιέται οταν αλλάζω στήθος και παιρνει το πιο ελαφρύ και γλυκό γαλά, μετά από 4 ώρες που θα τον θηλάζω. Επίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά οι μαραθώνιοι θηλασμοί ειναι συνήθως οι βραδινοι πριν πεσουμε για ύπνο. Γενικά πάει 2 ώρες θηλασμός και λίγος υπνος εκτος το βράδυ που κοιμάται 3μισι και 3 και 1μισι οποτε ξεκουραζόμαστε λίγο.

Παντως στο βιντεο δειχνει καλά πως να πιέζεις εγώ πίεζα λιγο πανω από την άλω, παντα βγαινουν σταγονιτσες ομως οσο και να έχει πιει το μωρό!

Και να πιπιλάει ομως τι να τον κάνεις; Αν τον βγαλω θα ξυπνησει και αντε να κοιμηθεί μετά, ενώ αν τον αφησω λιγο ακομα μεχρι να συμπληρωθεί η ώρα και τον αλλάξω μετά στήθος, βοηθάω την παραγωγή. Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι δεν πτοειται να νυστάξει, μπορει να κάθεται με τις ώρες να θηλάζει!!!!! Προτιμάει να τρώει παρά να κοιμάται!

Θα συνεχίσω ετσι και ελπιζω να φτιάξουν τα πράγματα, μια φιλη μου που εχει θηλασει αποκλειστικα μου ειπε ότι ανα κάποια χρονικά διαστηματα η όρεξή τους αυξάνει και ζητούν περισσότερο, μπορει να ετυχα σε κάποια τέτοια φάση τότε με το 7 ωρο, οπου του έδωσα συμπλήρωμα (γιατι παραλίγο να τον δολοφονήσω!!) και ηπιε 40 μλ, αρα κατι έιχαμε κάνει τοση ώρα!! Απο τοτε δεν ξανάεδωσα.

Πάντως για κάτι το τόσο φυσικό ο θηλασμός ειναι εξαντλητικός, θα μου πεις η γέννα δεν ήταν;; Τα καλά πράγματα θέλουν πόνο και θυσίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.Ειμαι κ εγω νεα μαμα στα προθυρα τρελας.Γεννησα 2/12/2010 το απογευμα με καισαρικη.Την επομενη μερα μου πηραν το μωρο γιατι εμφανισε προωρο ικτερο κ δεν προλαβα να μαθω να τη θηλαζω.Το γαλα αργησε να μου ερθει κ δοκιμασα να τη θηλασω πρωτη φορα μια εβδομαδα μετα τη γεννηση με προτροπη μιας παιδιατρου του νοσοκομειου λεγοντας μου να δοκιμασω να τη θηλασω καθε μισαωρο αν χρειαστει.Προσπαθησα πολυ αλλα το μωρο εκλαιγε συνεχεια κ ακουγα το στομαχι της να γουργουριζει,τη λυπομουν κ της εδινα μπουκαλι.Ψαχνοντας στο inernet καταλαβα πως μαλλον οταν ειναι στο στηθος το μονο που κανει ειναι να πιπιλιζει.Προσπαθω να τη βαλω σε σωστη σταση αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,στο στομα της εχει μονο τη θηλη κ οχι την αλω.Δεν ξερω τι να κανω κοντευω να τρελαθω.Θελω τοσο να θηλασω αλλα δεν συνεργαζεται το μωρο μου.Μηπως εχει συνηθισει το μπουκαλι κ δεν ξερει να φαει απο το στηθος μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειμαι κ εγω νεα μαμα στα προθυρα τρελας.Γεννησα 2/12/2010 το απογευμα με καισαρικη.Την επομενη μερα μου πηραν το μωρο γιατι εμφανισε προωρο ικτερο κ δεν προλαβα να μαθω να τη θηλαζω.Το γαλα αργησε να μου ερθει κ δοκιμασα να τη θηλασω πρωτη φορα μια εβδομαδα μετα τη γεννηση με προτροπη μιας παιδιατρου του νοσοκομειου λεγοντας μου να δοκιμασω να τη θηλασω καθε μισαωρο αν χρειαστει.Προσπαθησα πολυ αλλα το μωρο εκλαιγε συνεχεια κ ακουγα το στομαχι της να γουργουριζει,τη λυπομουν κ της εδινα μπουκαλι.Ψαχνοντας στο inernet καταλαβα πως μαλλον οταν ειναι στο στηθος το μονο που κανει ειναι να πιπιλιζει.Προσπαθω να τη βαλω σε σωστη σταση αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,στο στομα της εχει μονο τη θηλη κ οχι την αλω.Δεν ξερω τι να κανω κοντευω να τρελαθω.Θελω τοσο να θηλασω αλλα δεν συνεργαζεται το μωρο μου.Μηπως εχει συνηθισει το μπουκαλι κ δεν ξερει να φαει απο το στηθος μου?

 

 

Να σου ζήσει καλή μου και να μην τρελαίνεσαι. Αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις εδώ για να δούμε λίγο καλύτερα την κατάσταση.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

ακόμα και να έχει πάθει σύγχυση θηλών διορθώνεται μη στεναχωριέσαι............

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειμαι κ εγω νεα μαμα στα προθυρα τρελας.Γεννησα 2/12/2010 το απογευμα με καισαρικη.Την επομενη μερα μου πηραν το μωρο γιατι εμφανισε προωρο ικτερο κ δεν προλαβα να μαθω να τη θηλαζω.Το γαλα αργησε να μου ερθει κ δοκιμασα να τη θηλασω πρωτη φορα μια εβδομαδα μετα τη γεννηση με προτροπη μιας παιδιατρου του νοσοκομειου λεγοντας μου να δοκιμασω να τη θηλασω καθε μισαωρο αν χρειαστει.Προσπαθησα πολυ αλλα το μωρο εκλαιγε συνεχεια κ ακουγα το στομαχι της να γουργουριζει,τη λυπομουν κ της εδινα μπουκαλι.Ψαχνοντας στο inernet καταλαβα πως μαλλον οταν ειναι στο στηθος το μονο που κανει ειναι να πιπιλιζει.Προσπαθω να τη βαλω σε σωστη σταση αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,στο στομα της εχει μονο τη θηλη κ οχι την αλω.Δεν ξερω τι να κανω κοντευω να τρελαθω.Θελω τοσο να θηλασω αλλα δεν συνεργαζεται το μωρο μου.Μηπως εχει συνηθισει το μπουκαλι κ δεν ξερει να φαει απο το στηθος μου?

 

 

Απάντησε σ' αυτά που σε ρώτησε η Κριστίνα, διευκρινίζοντας αν το μωρό εξακολουθεί να έχει ίκτερο.

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40 ακριβως

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

καισαρικη

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ολικη

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

τις τιμες δεν τις ξερω.το χαρτι του νοσοκομειου γραφει κατα την εισοδο ικτερικη στο προσωπο κ κατα την εξοδο μολισ υπικτερικη μχολ 4,5mg/dl

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ναι λογω πιθανηςλοιμωξης(+CRP 20mg/dl)που ευρεθει στα πλαισια ικτερου(1ου 24ωρο) συμφωνα παντα με το χαρτι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2\12 3.225 ημερομηνια γεννησης

6\12 3.255

9\12 3.320

13\12 3.380

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

6 με μπιμπερο

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

πριν απο καθε γευμα κ 2-3 φορες ενδιαμεσα απο αυτα αν δεν κοιμαται

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

90 γρ σε καθε γευμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

540 γρ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

medela lactaset

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

χθες ξεκινησαμε

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

4-5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

το απογευμα απο τις 5 μεχρι12 -1

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

5-10 λεπτα στον καθε μαστο μεχρι να σταματησει να βγαινει γαλα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

7-9 περιπου

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

οταν τη θηλαζω εχω παρατηρησει οτι οι θηλαστικες κινησεις της ειναι γρηγορες κ δεν καταπινει συχνα.επισης πολλες φορες στα5 πρωτα λεπτα κοιμαται στο στηθος μου.καλα δεν το συζητω την αλω δεν την πιανει σχεδον ποτε.με αποτελεσμα να ποναω.

 

 

κοριτσια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...σημερα νιωθω λιγο καλυτερα.ελπιζω να μην ειναι πολυ αργα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν τη θηλαζω εχω παρατηρησει οτι οι θηλαστικες κινησεις της ειναι γρηγορες κ δεν καταπινει συχνα.επισης πολλες φορες στα5 πρωτα λεπτα κοιμαται στο στηθος μου.καλα δεν το συζητω την αλω δεν την πιανει σχεδον ποτε.με αποτελεσμα να ποναω.

το πρώτο πράγμα νομίζω που πρέπει να κάνεις είναι να βοηθήσεις το μωρό να θηλάσει σωστά.

Εδώ έχει κάποιες πολύ αναλυτικές οδηγίες http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/07/blog-post_7742.html

και εδώ βίντεο για το σωστό πιάσιμο της θηλής http://www.drjacknewman.com/

 

Είναι πολύ σημαντικό να επιμείνεις ώστε να θηλάσει σωστά, και για να μην πονάς, αλλά και για να πίνει αρκετή ποσότητα γάλακτος.

 

Επίσης, αν μένεις σε κάποια πόλη που έχει συμβούλους θηλασμού, θα ήταν καλό να σας δει από κοντά για να βοηθήσει στην τοποθέτηση του μωρού στο στήθος. Θέλεις να μας πεις σε ποια πόλη είσαι;

 

To θήλαστρό σου είναι εντελώς ακατάλληλο για αυτήν την φάση που είσαι.

Χρειάζεσαι νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης για να μπορέσεις να εδραιώσεις τον θηλασμό. Διατίθεται για ενοικίαση, δες εδώ πληροφορίες http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40 ακριβως

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

καισαρικη

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ολικη

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

τις τιμες δεν τις ξερω.το χαρτι του νοσοκομειου γραφει κατα την εισοδο ικτερικη στο προσωπο κ κατα την εξοδο μολισ υπικτερικη μχολ 4,5mg/dl

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ναι λογω πιθανηςλοιμωξης(+CRP 20mg/dl)που ευρεθει στα πλαισια ικτερου(1ου 24ωρο) συμφωνα παντα με το χαρτι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2\12 3.225 ημερομηνια γεννησης

6\12 3.255

9\12 3.320

13\12 3.380

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

6 με μπιμπερο

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

πριν απο καθε γευμα κ 2-3 φορες ενδιαμεσα απο αυτα αν δεν κοιμαται

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

90 γρ σε καθε γευμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

540 γρ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

medela lactaset

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

χθες ξεκινησαμε

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

4-5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

το απογευμα απο τις 5 μεχρι12 -1

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

5-10 λεπτα στον καθε μαστο μεχρι να σταματησει να βγαινει γαλα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

7-9 περιπου

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

οταν τη θηλαζω εχω παρατηρησει οτι οι θηλαστικες κινησεις της ειναι γρηγορες κ δεν καταπινει συχνα.επισης πολλες φορες στα5 πρωτα λεπτα κοιμαται στο στηθος μου.καλα δεν το συζητω την αλω δεν την πιανει σχεδον ποτε.με αποτελεσμα να ποναω.

 

 

κοριτσια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...σημερα νιωθω λιγο καλυτερα.ελπιζω να μην ειναι πολυ αργα...

 

 

Το συμπλήρωμα που πίνει το μωρό είναι πολύ και το γάλα σου λίγο. Ουσιαστικά το μωρό καλύπτεται κατά 90% στο ξένο

Πρέπει να αυξήσεις πρώτα την παραγωγή για να έχεις καλύτερη συνεργασία με το μωρό.

Για να αυξήσεις την παραγωγή πρέπει να αυξήσεις το ερέθισμα στο στήθος για αυτό θα χρειαστείς ένα νοσοκομειακό θήλαστρο που είναι το μόνο κατάλληλο για αυτή τη δουλειά. Το θήλαστρο που έχεις τώρα δεν κάνει θα ταλαιπωρηθείς άδικα με αμφίβολο αποτέλεσμα. Επίσης λοιπόν το ερέθισμα θα πρέπει να υπάρχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα οπότε θα προγραμματίζεις 8 -10 αντλήσεις από 15 λεπτά (ουσιαστικά ανά 2-2 ½ ώρες θα πρέπει να κάνεις άντληση) η μια εκ των οποίων να είναι μεταξύ 12-6 το πρωί γιατί αυξάνει τα επίπεδα της προλακτίνης

σου βάζω το λινκ της Αγλαίας για πρόκληση γαλουχίας

για να τα δεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

το νοσοκομειακό θήλαστρο θα το βρεις στην εταιρεία klinikum σου βάζω το λινκ

http://www.klinikum.gr/

είναι επίσης σημαντική η επαφή σας......... θα σου έλεγα λοιπόν να το κάνεις πχ. 8 γεύματα στο μωρό οπότε να ξεκινάς στο στήθος ελεγχόμενα για 5 λεπτά στο καθένα π.χ, μετά συμπλήρωμα και μετά άντληση 15 λεπτά (δεν σε πειράζει αν βγάζει γάλα ή όχι για την ώρα, αυτό που θέλεις τώρα είναι το ερέθισμα)...........

όσο θα αυξάνεται το γάλα τόσο θα αφήνεις το μωρό πιο πολύ στο στήθος.

Οι ορμόνες σε βοηθάνε αυτή τη στιγμή και αν κάνεις την προσπάθεια θα δεις αποτελέσματα γρήγορα.

 

οταν τη θηλαζω εχω παρατηρησει οτι οι θηλαστικες κινησεις της ειναι γρηγορες κ δεν καταπινει συχνα.επισης πολλες φορες στα5 πρωτα λεπτα κοιμαται στο στηθος μου.καλα δεν το συζητω την αλω δεν την πιανει σχεδον ποτε.με αποτελεσμα να ποναω.

...

 

αν το μωρό δεν πιάσει σωστά δεν θα θηλάσει αποτελεσματικά.....

αυτό μπορεί να οφείλεται σε κακή τοποθέτηση οπότε είναι θέμα που μπορείς να το δουλέψες από την πλευρά σου (σου βάζω βίντεο για να δεις....)

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=30:baby-28-hrs-old-baby-led-mother-guided-latching&catid=6:video-clips&Itemid=13

ή στο μωρό π.χ κοντός χαλινός θα μπορούσε να το εξετάσει και ο παιδίατρος

αν θέλεις πάντως υπάρχει πάντα η δυνατότητα να ζητήσεις βοήθεια από επαγγελματία σύμβουλο θηλασμού που θα μπορούσε από κοντά να εκτιμησει την κατάσταση καλύτερα αλλά και να σε βοηθήσει να τα καταφέρεις γενικά αν σε ενδιαφέρει μας λες που είσαι για να σου βάλουμε τις διευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εχει συμβουλους θηλασμου στην πολη μου?

Δυστυχώς όχι!

Οι πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού φαίνονται εδώ http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=157

και οι κοντινότεροι είναι στη Θεσσαλονίκη.

 

Αν θέλεις όμως τηλεφωνική υποστήριξη μπορείς να απευθυνθείς στις συμβούλους θηλασμού της La Leche League, που είναι εθελόντριες και φαίνονται εδώ http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=127&Itemid=159

 

Αλλιώς μπορείς να γράφεις εδώ!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα δεν εχει συμβουλους θηλασμου στην πολη μου?

 

 

ουφφφ οχι ..............

σου βάζω τη λίστα για να δεις και εσύ....

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=157

και αυτήν

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=127&Itemid=159

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...