Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτηση μετα απο αποξεση


viki35

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα , θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα μετα απο αποξεση . Ειμαι στην 11η μερα μετα απο την αποξεση μετα απο παλινδρομο κυηση . Τις πρωτες μερες δεν ειχα πολυ αιμα , ηταν βλενες με αιμα , και ελαχιστο πονο . Απο την πεμπτη ομως παρατηρησα παραπανω ροη , δεν εδωσα τοση σημασια ,επειδη μια ερχοτανε μια σταματουσε . Τελικα Παρασκευη επειδη ειδα παραπανω ροη μιλησα με το γιατρο μου , ο οποιος μου ειπε να το παρατηρησω και αμα δω αυξανομενη ροη να τον 3αναπαρω τηλεφωνο μεσα στο σκ , μου ειπε να μην σηκωνω βαρη και να μην κουραζομαι καθολου . Πραγματι το σκ δεν ειχα αιμα καθολου , χθες παλι τα ιδια , πολυ περισοτερο απο τις πρωτες φορες , μιλησα με το γιατρο μου και πηγα να με δει , δεν ειδε κατι στον υπερηχο , η μητρα ηταν καθαρη και μονο ενα λεπτο ενδομητριο μεσα , καθησε αρκετη ωρα και με ε3ετασε και μου εξηγησε και τα παντα . Απεδωσε το αιμα σε κουραση , αγχος και το οτι σηκωνω βαρη (τα παιδια κτλ ) . Σημερα ομως βλεπω αρκετα αυξημενη ροη και εκει που ηταν ροζ αρχησε να γινεται κοκκινο το αιμα . Ποσο φυσιολογικο ειναι ολο αυτο , ο γιατρος βεβαια ηταν καθυσηχαστικος και πραγματικα δεν φανικε τπτ στον υπερηχο μεχρι και εγω μπορεσα να το δω που ειμαι ασχετη . Ομως γιατι να εχω αιμα ? ειναι φυσιολογικο ? δεν αντεχω αλλο αυτην την ταλαιπωρια , οποιαδηποτε απαντηση θα μου εκανε καλο ειμαι μισο βημα πριν 3αναπαρω τηλ το γιατρο μ, αλλα ειπε οτι δεν βρισκει ακομα αναγκαιο να μοθ δωσει φαρμακα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα ναι να ξαναπαρεις το γιατρο σου τηλεφωνο γρηγορα για πιο λογο να εχεις αιμοραγια μετα απο τοσες μερες και γω ειχα παλινδρομη και το αιμα κρατησε 3-4 μερες οπως της περιοδου.να τον παρεις μην το αφηνεις

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, εγώ είχα αίμα συνολικά 15 μέρες. Είχα τρελό αίμα την ημέρα της απόξεσης, σηκωνόμουν όρθια κι έτρεχε σα νερό το αίμα... Στις 5 μέρες είχα καφέ κι εκεί είπα ότι τελειώνει το μαρτύριο, όμως μετά από 2-3 μέρες ξανάρχισε η ροή - και μάλιστα μεγάλη! Φοβήθηκα και ρώτησα το γιατρό, ο οποίος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να κοπεί για λίγο και μετά να ξαναρχίσει μεγάλη ροή. Έκανα υπέρηχο στις 10 μέρες και μου έδειξε λίγο αίμα ακόμα μέσα στη μήτρα και πράγματι στις 15 μέρες είχα καθαρίσει εντελώς. Τανζανιες με βάρη έκανα κι εγώ (φαντάσου ότι εγώ που δεν πιάνω ούτε ξεσκονόπανο, καθόμουν και καθαριζα το σπιτι :()

Συνεπώς, η αυξομείωση στη ροή είναι φυσιολογική, αλλά καλό θα ήταν να ξαναμιλήσεις με το γιατρό σου.

Εύχομαι να καθαρίσεις γρήγορα κοπέλα μου και σιγά σιγά να ξαναβρεις το ρυθμό σου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να παει μετα τις 10.00 να τον παρω , αλλα απο την αλλη χθες με ειδε ο ανθρωπος και πραγματικα δεν ειδε τιποτα . Τι στο καλο συμβαινει ρε γμτ , στην αρχη να πω οτι δεν ειχα αιμα .Παρα λιγο ροζ με βλενα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν αντεχω αλλο , καθομαι και κλαιω μονη μου και τα παιδακια μου απορουνε γιατι ειμαι ετσι , αι στο καλο πια . Να σται καλα κοριτσια μου για την αμεση απαντηση .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως κατά τύχη έχεις αδυναμία στα πολύ ζεστά μπάνια; Να ξέρεις η ζέστη είναι σημαντικότατος παράγοντας για αιμορραγίες σε τέτοιες περιπτώσεις. Εμένα ο γιατρός μου μου απαγόρευσε ζεστά μπάνια μετά την επέμβαση μέχρι να μου ξαναέρθει κανονικά περίοδος. Μόνο με χλιαρό νερό. Ρώτα και το γιατρό σου σήμερα επί του θέματος και μη στενοχωριέσαι κορίτσι μου. Έχε υπόψη σου ότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι τοσο υπερ των καυτων μπανιων , το εχω ακουσει και εγω παντως αυτο που λες . Εντα3ει σιγουρα ο καθε οργανισμος αντιδρα εντελως διαφορετικα αλλα εκει που λες παει τελειωσε εκει 3ανα ματα τα ιδια και ισως χειροτερα , ουσιαστικα επειδη δεν ειχα αιμα στην αρχη νομιζα οτι την εβγαλα ετσι καθαρη και οτι θα το αφησω πισω μου , αλλα απο οτι βλεπω και απο οτι ειπε και ο καλος μου ο γιατρος οτι μεχρι να ερθει περιοδος περιπου ετσι θα ειναι , αν και θα τον 3αναπαρω τηλεφωνο , ισως μου δωσει κατι για το αιμα απλως ηθελε να το αποφυγει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι τοσο υπερ των καυτων μπανιων , το εχω ακουσει και εγω παντως αυτο που λες . Εντα3ει σιγουρα ο καθε οργανισμος αντιδρα εντελως διαφορετικα αλλα εκει που λες παει τελειωσε εκει 3ανα ματα τα ιδια και ισως χειροτερα , ουσιαστικα επειδη δεν ειχα αιμα στην αρχη νομιζα οτι την εβγαλα ετσι καθαρη και οτι θα το αφησω πισω μου , αλλα απο οτι βλεπω και απο οτι ειπε και ο καλος μου ο γιατρος οτι μεχρι να ερθει περιοδος περιπου ετσι θα ειναι , αν και θα τον 3αναπαρω τηλεφωνο , ισως μου δωσει κατι για το αιμα απλως ηθελε να το αποφυγει .

 

Χαλάρωσε λιγάκι τότε, θα σταματήσει το αίμα, δεν μπορεί. Και σταμάτα να κλαις και να στενοχωρείς τα ζουζουνάκια σου...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι...

εγω ειχα αιμα 3 βδομαδες, κ ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο.

Να εισαι δυνατη, ειναι δυσκολη περιοδος γι αυτο το παιρνεις τοσο βαρια...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ειμαι καινουργια και εχω βοηθηθει πολυ απο τη σελιδα.ειχα μια παλινδρομη κυηση στην 6η εβδομαδα,εκανα αποξεση και τωρα μετα απο 30 μερες μου ηρθε περιοδος.Η γιατρος μου ειπε οτι μπορω αμεσως να ξαναπροσπαθησω για επομενει εγκυμοσυνη και ανυπομονω να ξαναξεκηνησω τις προσπαθειες και ευχομαι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα γιατι θα ειναι το πρωτο μου παιδακι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια ειμαι καινουργια και εχω βοηθηθει πολυ απο τη σελιδα.ειχα μια παλινδρομη κυηση στην 6η εβδομαδα,εκανα αποξεση και τωρα μετα απο 30 μερες μου ηρθε περιοδος.Η γιατρος μου ειπε οτι μπορω αμεσως να ξαναπροσπαθησω για επομενει εγκυμοσυνη και ανυπομονω να ξαναξεκηνησω τις προσπαθειες και ευχομαι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα γιατι θα ειναι το πρωτο μου παιδακι!!

 

 

Καλή τύχη σου εύχομαι. Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι. Τώρα περιμένω την πρώτη μου περίοδο μετά την απόξεση για να ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες. Μακάρι ο νέος χρόνος να μας βρει εγκυούλες. :-D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ , για όσες θυμούνται πέρασα το λούκι της απόξεσης και μάλιστα εις διπλούν, μιας και έχω δίδελφη μήτρα και στην πρώτη απόξεση ο γιατρός δεν μπορούσε να εισχωρήσει στο" κέρας" που βρισκόταν το έμβρυο και καθάρισε το ένα μόνο...Έτσι, μου έδωσε χάπια για αποβολή(είχα τρελή αιμοραγία και απίστευτο πόνο κατά τις συσπάσεις) και ξαναμπήκα στις 9/11 για καθαρισμό με αναρρόφηση αυτή τη φορά,(αν θυμάμαι σωστά..μου τα έλεγε ο γιατρός μόλις είχα ξυπνήσει από τη νάρκωση...)για να μην πληγώσει κι άλλο τη μήτρα...

 

Τώρα, μια βδομάδα μετά έχω λιγότερο αίμα,σχεδόν καθόλου και ροζ ...Ο γιατρός μου, μου είπε ότι το αίμα κρατάει από 4 έως 10 μέρες και μπορούμε να το εκλάβουμε ως περίοδο στην ουσία....

 

Φυσικά, το άγχος έιναι η αρχή κάθε κακού....

Ας χαλαρώσουμε λοιπόν....

Εγώ θα συνεχίσω το Μάρτιο με σαλπιγγογραφία και λαπαροσκόπηση....

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΟΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ/ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΤΟ ΕΞΗΣ:

 

Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 1 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ 3 ΠΡΟΩΡΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ ΣΕ 7ο ΜΗΝΑ,ΜΕ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ(ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ 3 ΜΩΡΑΚΙΑ Κ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ (ΖΩΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ,ΤΑ 3 ΑΔΕΛΦΑΚΙΑ!!!)..ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ!

ΒΓΑΛΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ! ΟΛΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!

Και κάτι τελευταίο-συγχωρέστε με αν σας κούρασα- . Δεν ξεχνώ ποτέ τα λόγια της μανουλας μου ,που με στήριξε πολύ και στη δική μου ατυχία και μου είπε: " Αθηνούλα μου, εγώ έλεγα 'και χίλια κομματάκια να με κάνουνε, εγώ παιδάκι θα βγάλω από την κοιλίτσα μου και θα είναι γερό και δυνατό'.."

Link to comment
Share on other sites

Αθηνουλα μου και σε ολα τα κοριτσια που περασαν αυτο το πραγματικα μαρτυριο υπομονη , το μονο σιγουρο ειναι οτι εννοειτε καποια στιγμη θα γινετε και εγω θα ξαναγινω μαμα .

Το αιμα σταθερο και αυξανομενο , κατι σαν περιοδος ενα πραμα , ο γιατρος ειπε να περιμενουμε εως την 14-15 μερα και μετα να παρω χαπια αμα θελω ,το θεμα ειναι , μηπως τελικα μου ρθε περιοδος λεω εγω τωρα γιατι εχω και ολα τα συμπτωματα τα υπολοιπα δηλαδη . Απο την αλλη μετα την αποξεση ειχα ελαχιστο εως καθολου αιμα , απο την αλλη ισως τωρα ηρθε το αιμα που επρεπε να ειχα τοτε , ηταν τοσο λιγο οπου φορουσα ενα χαζο σερβιετακι τις πρωτες μερες . Το αιμα απο χθες ειναι αυξανομενο , δηλαδη σημερα ξυπνησα λες και ειχα περιοδο , εγω λεω να περιμενω οπως ειπε ο γιατρος μου , βεβαια μου ειπε αρκει να μην ειναι πολυ πολυ το αιμα , τοτε δεν ανυσηχουμε , εκτος αμα αρχησω να λερωνω τις σερβιετες σαν τρελλη οποτε εκει τον ξαναπερνω τηλ . Βεβαια φοβαμαι ακομα , αλλα τελικα απο οτι διαβασα πανω κατω ολες σας ειχατε για 2-3 βδομαδες αρκετο αιμα , και απο την πρωτη μερα της επεμβασης .

Μυρελα μου οταν λες 3 βδομαδες , ποσο αιμα εννοεις ?

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις κοπέλα μουα...εμενα κρατησε 18 μέρες και πολυ αιμα....ειναι φυσιολογικο...ο γιατρος μου ειχε πει τοτε οτι μεχρι και 1 μηνα μπορει να ειχα αιμα!!!Μην αγχωνεσαι!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...