Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΥΜΠΑΡΑ-ΝΟΝΑ!


stellakoly

Recommended Posts

Το 'πα και το ξαναλέω: ΟΛΑ αυτά τα έθιμα είναι ηλίθια και στο χέρι μας είναι να ΜΗΝ τα εφαρμόσουμε στο γάμο μας ή στη βάπτιση του παιδιού μας. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει κανένας κουμπάρος ή νονός που θα μας παρακαλάει γονατιστός να πληρώσει όλα αυτά τα άπειρα που απαιτεί το έθιμο. Οι καιροί άλλαξαν και οι περισσότεροι δυσκολεύονται. Άσε που το βρίσκω τουλάχιστον αισχρό να υπολογίζεις ποιον θα κάνεις κουμπάρο με βάση πόσα μπορεί να πληρώσει και τι δώρα θα κουβαλάει αύριο στο παιδί σου. Ας αλλάξουμε τη νοοτροπία μας πρώτα πάνω σε αυτά τα ζητήματα κι ας αφήσουμε για μετά τα φιρμάνια για το αν το παιδί θα πάρει το όνομα των παππουδογιαγιάδων ή όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δίκιο έχεις Αγγελίνα,αλλά ελάχιστοι το σκέφτονται έτσι σωστά όταν έρθει εκείνη η ώρα.Για παράδειγμα,εγώ δεν καταλαβαίνω και το γιατί να πληρώσει ο κουμπάρος τον ανθοστολισμό της εκκλησίας.Είναι σα να κάνω πάρτυ εγώ που γιορτάζω και να έχω την απαίτηση να μου πληρώσει ο άλλος ό,τι αγοράσω για εκείνη την ημέρα.

Και μάλιστα στην δική μου περίπτωση,ήθελε να στολίσουμε τα άπειρα κολωνάκια που είχε η εκκλησία και όταν της είπα ότι εγώ μπορώ να καλύψω τις δυό συνθέσεις μπροστά,μου απάντησε ότι θα την σχολιάσει ο κόσμος.Ε άμα τα θες όλα χρυσή μου,να συνεισφέρεις και εσύ.

Α,ξέχασα να πω ότι μου διευκρίνησε πως στα βαφτίσια θα βοηθήσουν και αυτοί,αν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι χαζό έθιμο.Τόσα έξοδα έχει ο νονός/νονά,πρέπει να τους φορτώσουν κι άλλο?Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω πως το πιο τραβηγμένο είναι αυτό που είπαν σε μένα,ότι δηλαδή ο κουμπάρος πληρώνει και το τραπέζι του γάμου.ΕΛΕΟΣ!

 

Θέλετε να ακούσετε και το χειρότερο? Λοιπόν, ακούστε να σας σηκωθεί η τρίχα.

 

Ο άντρας μου, όσο είχαμε σχέση ακόμα, πριν δηλαδή το επισημοποιήσουμε, πάντρεψε ένα ζευγάρι, που ήταν πολύ φίλος με τον άντρα αλλάδεν συμπαθούσε ιδιαίτερα τη γυναίκα, που του φαινόταν (και δικαίως) ο κλασσικός τύπος "αρπάχτρας" που συζητάμε, καλή ώρα.

Λοιπόν, αφού ξηλώθηκε κανονικά στο γάμο σαν κορόιδο, έρχεται με το καλό και η ώρα της βάπτισης (η νύφη ήταν έγκυος στο γάμο).

Πάω επίσκεψη στο σπίτι της κουμπάρας να συζητήσουμε τα διαδικαστικά και γυρίζει και μου λέει (σοβαρά όμως) ότι κανονικά ο νονός πρέπει να αφήνει κι ένα μέρος της περιουσίας του στο βαφτηστήρι, γιατί είναι πνευματικό παιδί του!:shock::shock::shock:

Κορίτσια σας λέω, είχα μείνει στήλη άλατος. Ευτυχώς ήταν εκεί η μάνα της και η γιαγιά της και γλύτωσε το βρίσιμο. Η μεν μάνα της είχε γίνει πράσινη η γυναίκα και τη σκουντούσε κάτω από το τραπέζι να το βουλώσει, η δε γιαγιά της είπε, με τη μεγαλύτερη απάθεια του κόσμου "Εμ αν ήταν έτσι, θα τα βαφτίζαμε μόνοι μας τα μωρα, ποιος νονός περιμένεις να αδικήσει το δικό του το παιδί για το δικό σου?"

Περιττό να σας πω ότι της έκοψα την καλημέρα. Έκτοτε έχουμε τις τυπικές αναγκαστικές επαφές οι δυο μας, και πάλι για χάρη του άντρα μου το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Α,ξέχασα να πω ότι μου διευκρίνησε πως στα βαφτίσια θα βοηθήσουν και αυτοί,αν μπορούν.

 

Μη σε στενοχωρήσω, αλλά στη θέση σου δεν θα το περίμενα και πολύ. Αυτά τα πράγματα φαίνονται από την αρχή. Είμαι καμένη απο κουμπαριές, γι' αυτό στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη κουμπαριά δεν την έκανα τελικά.Είχα σκοπό να κάνω και κάποια πράγματα μόνη μου εκτός των 4 εξόδων που ήξερα,για παράδειγμα θα πηγαίναμε μαζί με τη νύφη για μανικιούρ-πεντικιούρ και θα της τα έκανα δώρο και διάφορα άλλα τέτοια,αλλά ξενέρωσα όταν είδα στα μάτια τους να κουδουνίζουν ευρώ.Σήμερα είμαστε ακόμα φίλες,αλλά εκείνη την περίοδο είχα στραβώσει πολύ.Και τελικά η άλλη κουμπάρα που βρήκε, της ξεκαθάρισε ότι δεν είχε στα δικά της έθιμα κάποια συγκεκριμένα έξοδα και δεν της τα πλήρωσε.Εκεί όμως η νύφη δεν μπόρεσε να πει τίποτα. Τελικά πρέπει από την αρχή να ξεκόβεις κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και από μένα.....

λοιπόν εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο πρέπει να κάνει δώρο η νονά στους γονείς του παιδιού που πρόκειται να βαφτίσει...δηλαδή δεν είναι "δώρο" το ότι τους βαφτίζει το παιδί και σκάει τόσα χρήματα?γιατί στον τόπο μου, θεωρείται βασικό αυτό...και εγώ όταν βάφτισα πήρα στο ζευγάρι τα φωτιστικά του σπιτιού, εκτός από τα πράγματα του μωρού.

.......

 

Αχ να μην σε ξέρω όταν βάφτιζα το γιο μου, που χρειαζόμουν φωτιστικά!!!!!!

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

[quote name=Αγγελίνα#2;1791197

Πάω επίσκεψη στο σπίτι της κουμπάρας να συζητήσουμε τα διαδικαστικά και γυρίζει και μου λέει (σοβαρά όμως) ότι κανονικά ο νονός πρέπει να αφήνει κι ένα μέρος της περιουσίας του στο βαφτηστήρι' date=' γιατί είναι πνευματικό παιδί του!:shock::shock::shock:[/quote]

Ακου να δείς, στο παιδί σου μπορεί να μην του γράψεις το σπίτι που μπορεί να μην αποκτήσεις και ποτέ,το βαφτιστήρι σου όμως οφείλεις να το αποκαταστήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι διαβαζουν τα ματακια μου!!!! χαχαχαχ αν ειναι δυνατον...τωρα με την οικονομικη κριση θα βγουνε καινουρια εθιμα. να με θυμηθειτε...:P (πχ οποιος βαφτιζει το παιδι θα πρεπει να το σπουδασει κιολας στο εξωτερικο οικονομολογο και τετοια....)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι βλακειες... τα εθιμα οποιος τα εχει ας τα κρατησει...

Ο κουμπαρος ειναι υποχρεωμενος μονο σε οτι αφορα καθαρα τα μυστηρια κ αυτα ειναι στεφανα, λαμπαδες,σταυρος,βαφτιστικα ρουχα...μεχρι εκει.

Τα υπολοιπα δεν αφορουν το μυστηριο αυτο καθάυτο, μπορεις καλιστα να παντρευτεις χωρις στολισμο κμανικιουρ-πεντικιουρ οποτε δεν ειναι υποχρεωσεις του κουμπαρου...

Ρωτηστε οποιον παπα θελετε σεοποιαδηποτε πολη της ελλαδας.. τα ιδια θα σας πει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιο εθιμο και βλακειες..? στα 2 παιδια που βαφτισα πηρα τα βαπτιστικα ρουχα, την λαμπαδα, τα μαρτυρικα και το σταυρο. και στο παιδι μου ακριβως τα ιδια εκανε ο νονος.

καλα το ειπε μια κοπελα πιο πανω, ψυχιατρο θελουν!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παθούσα,γι'αυτό το είπα!!Και στην δική μου περίπτωση έχω να πω πως αν πραγματικά με θέλανε για κουμπάρα,γι'αυτό το οποίο συμβολίζει η κουμπαριά και όχι για να τους πληρώσω τον γάμο,θα είχαμε προχωρήσει. Αλλά τελικά δεν ήτανε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχουμε κι εμεις γαμο-βαφτιση τον Μαίο.Τα παιδιά ειναι πολυ καλά και συννενοήσιμα !!! Με το δώρο τι γίνεται ? Αν τους παντρέυαμε μονο θα έπρεπε να παρουμε κ δώρο γάμου ετσι δεν είναι ? Τωρα που εχουμε κ την βάφτιση πρεπει να κανουμε κ δώρο γάμου? Για Help ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...