Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξαφνικά δεν ρουφάει... βοήθεια :-(


Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας αν και εύχομαι μέχρι να την λάβω να έχει λυθεί το πρόβλημα. Έχω ένα αγοράκι 1 μηνού. Πέρασα μεγάλες δυσκολίες μέχρι να καταφέρω να τον θηλάσω. Με το που γεννήθηκε, απεφάνθησαν μαίες/ νοσηλεύτριες ότι δεν έχω γάλα και παρά τις αντιθέσεις μου τον τάιζαν με μπιμπερό. Για να κατευνάσουν τον θυμό και τις αντιθέσεις μου, τον έβαζαν στο στήθος μου για να κάνει τις κινήσεις και μετά του έδιναν το μπιμπερό. Κάτι ήταν κ αυτό... Η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που μου ζουλούσαν την θηλή δεν έβγαινε κάτι και έτσι έκανα και γω πίσω… Όπως καταλαβαίνετε αυτό δυσκόλεψε την κατάσταση… Ευτυχώς βρέθηκε μια «Αγια» νοσηλεύτρια κάπου την 3η μέρα και κάθισε μαζί μου περίπου 1,5 ώρα βοηθώντας εμένα και το μωρό να τα «βρούμε»… Εκεί που άρχισα να χω κάποιες σταγόνες ήρθε ο ίκτερος και η απαγόρευση από την παιδίατρο να δώσω μητρικό…. Έβγαζα με το θήλαστρο αλλά ελάχιστες ποσότητες του στυλ 20 μλ κι αν... Επιστρέφοντας σπίτι συνέχισα να βγάζω με το θήλαστρο αλλά έδινα στο μωρό ξένο λόγω ικτέρου (συμβουλή παιδιάτρου)… Κι όταν είπα να δώσω πια μητρικό φυσικά είχα ελάχιστο… Ωστόσο επέμεινα, ήμουν όλη μέρα στο στήθος και για να μην μακρηγορώ άλλο, τα καταφέραμε με τον μπέμπη μου!!! Ήμουν πολύ ευτυχισμένη και περήφανη που τα κατάφερα παρά τις αντιξοότητες… Φυσικά δεν ξανά ήπιε ξένο πέραν της 1ης εβδομάδας που σας περιέγραψα παραπάνω.

Πριν 3 μέρες είχαμε μια νέα συμπεριφορά όπου ξαφνικά περάσαμε 2 μέρες σχεδόν συνεχώς στο στήθος… 5 ώρες συνεχόμενες και έτσι… Διαβάζοντας στο φόρουμ υπέθεσα ότι πρόκειται για άλμα ανάπτυξης;;; Φυσικά ακολούθησα την επιθυμία του και τον είχα στο στήθος όποτε το ζητούσε και για όσο.

Και τώρα το «πρόβλημα»

Σήμερα αφού τον θήλασα γύρω στις 4 τα ξημερώματα, στις 7 που ξύπνησε ξανά, ενώ έβάζε στο στόμα την ρώγα, έκανε 1-2 θηλαστικές και σταματούσε. Τελικά καταλήγουμε να μην κατεβαίνει/ καταπίνει γάλα. Κάποια στιγμή μετά την επιμονή μου επέρχεται εκνευρισμός και κλάμα γοερό… Το ίδιο έγινε και στα επόμενα 2 γευματα. ωστόσο εβγαλα με το θήλαστρο 120μλ κάθε φορά που έγινε αυτό και τα πίνει κανονικά (90μλ). Έτσι συμπεραίνω ότι και εγώ έχω γάλα και αυτός δεν έχει θέμα με το γάλα μου π.χ. γεύση ή κάτι τέτοιο οπότε δεν μπορώ να δώσω εξήγηση. Πιπίλα δεν του δίνω γενικά. Πριν κάποιες μέρες του έδωσα περισσότερο για να δω αντίδραση και του την άφηνα όποτε τον αλλάζαμε επειδή σήκωνε τον κόσμο, αλλά γενικά δεν θα έλεγα ότι την παίρνει και τώρα 2 μέρες δεν την έχουμε δώσει καν…

Το παιδί νιώθω να πιάνει κανονικά την ρώγα αλλά δεν τραβάει, κάνει μόνο 1-2 κινήσεις και μετά αρχίζει να ψάχνει να την ρουφήξει αλλιώς….

Ήδη έστειλα τον άντρα μου να βρει θήλαστρο νοσοκομειακό αλλά δεν υπάρχει πουθενά στην Πάτρα να ενοικιάζουν….

Τι να φταίει;;; Τι να κάνω;;; Λέτε να ναι τυχαίο ή….;; Πώς να το χειριστώ;;

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, είχα ανάγκη να τα πω και να βρω παρηγοριά...

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Ναι 12,8 και 16,4

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες γεννήθηκε 2760 (16.10), στην πρώτη εξεταση είχε χάσει 150 γρ (26.10) και απο τότε δεν το χει ζυγισει η παιδίατρος (αυριο θα τον δεί) αλλά πήρα εγώ μια ζυγαριά και στην δικιά μου φαίνεται να χει βάλει 400 γρ (07.11)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Συνήθως 7

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα --

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) --

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela swing

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: όχι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-9

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 7-8

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συγχαρητηρια για την επιμονη σου..!να σου ζησει το μικρουλι...

δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ, ελπιζω να δουν συντομα το μηνυμα σου πιο ειδικες απο μενα, απλα να σου πω οτι το μωρο σου ενδεχεται να μπερδευτει αν του δινεις και μπιμπερο και τελικα να 'επιλεξει' την ευκολια του μπιμπερο (γρηγορη ροη) παρα το στηθος, οπου στην αρχη χρειαζονται λιγες θηλαστικες κινησεις για να ερθει το γαλα.

το γαλα παραγεται την ωρα που θηλαζει το μωρο. Ακομα ειναι νωρις για να ρυθμιστει η παραγωγη σου και οποιαδηποτε παρεμβαση, πιπιλα ή μπιμπερο μπορει να προκαλεσει σημαντικα προβληματα στο θηλασμο .

 

οι πανες και οι κενωσεις του ειναι πολυ καλες.

γιατι ομως η πρωτη ζυγιση μετα τη γεννα εγινε 10 μερες μετα; δεν εχετε βαρος εξοδου απο το μαιευτηριο; περιμενε να το ζυγισει και η παιδιατρος αυριο γιατι τα 400 γρ. που λεει η ζυγαρια σου, σε ενα μηνα ειναι λιγα...ενα μωρο που θηλαζει πρεπει να παιρνει περιπου 180 γρ μεσο ορο καθε εβδομαδα.

 

 

υγ: οι συμβουλες των μαιων κ του παιδιατρου στο μαιευτηριο...απαραδεκτες, ως συνηθως. ησουν τυχερη που βρεθηκε ενας ανθρωπος και εκανε σωστα τη δουλεια του...

ελπιζω να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο μπεμπουλης σου!Κι εγω δε μπορω να βοηθησω ιδιαιτερα αλλα σε καταλαβαινω απολυτα και θα σου πω συμφωνα με τη δικη μας εμπειρια οτι περασαμε τετοια φαση αλλα καταλαβα οτι εφταιγε που του εδωσα πιπιλα και μπουκαλι απο τις πρωτες μερες.Πιστευω και εχω διαβασει οτι πιπιλα δινουμε μετα το πρωτο μηνα και αποφευγουμε εντελως τα μπιμπερο γιατι το παιδι μαθαινει να μη ρουφαει καθως απο το μπουκαλι σταζει.Μην ανχωνεσαι γιατι αυτο κανει χειροτερα τα πραγματα,βεζε το παιδι στο στηθος συνεχεια και αστο να πιπιλαει κι ασ κλαιει.Ομως θελω να αναφερω παλι απο προσωπικη εμπειρια καλα ειναι να ελενξεις μηπως το ενοχλει κατι αλλο,εμεις σε μια φαση περασαμε στοματιτηδα.Απεφευγε τα θηλαστρα αν γινεται...Ευχομαι να δουνε το μηνυμα σου οι εμπειροτερες συντομα......

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα πες μας τις ακριβεις ζηγησεις του μωρου,και της εξοδου.Τα μωρακια απο οσο ξερω πρεπει να παιρνουν περιπου κιλο ανα μηνα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις!! Πραγματικα περασα μια δραματικη μερα γιατι μετα χιλίων κόπων και βασάνων εφτασα στο επιθυμητο επιπεδο και ξαφνικα ένιωσα ότι θα χάναμε το παιχνίδι!! Ευτυχώς μόλις τελείωσαμε το γευμα απο το στήθος!!! Ευτυχως το πήρε ξανα... Με δυσκολία μεν αλλά το πήρε και θήλασε 50 λεπτά!!!!!!!!! Παναγία μου ελπίζω να μην ξανα συμβεί!!!

Σχετικά με τις ζυγίσεις και έτσι πληροφοριακα πιο πολύ... Μου ζύγισαν τον μπέμπη όταν γεννηθηκε (16.10) 2760, ΔΕΝ τον ζύγισαν με την εξοδο, μείναμε 5 μέρες στο μαιευτήριο λόγω ικτέρου. Σε 10 μέρες απο την γέννηση (26.10) που ήρθε η παιδίατρος σπίτι είχε χάσει λίγο αλλα απο οτι ξέρω ειναι αναμενόμενο, ήταν 2590. Εγω λοιπόν το ζύγισα έπειτα απο 10 περίπου μέρες (07.11) και είχε βαλει περι τα 400γρ ήταν 2970. Δηλαδή τα 400 γρ τα πήρε μέσα σε 10 μέρες όχι σε ένα μήνα.

Κορίτσια εδω στην επαρχία τι να σχολιάσω... και σιγα την επαρχία δηλαδή... Μα να μην υπάρχει πουθενά να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο αν χρειαζόταν/ χρειαστεί;;; Κι άλλο που δεν διαβάζω εδω στο φόρουμ γι αυτό!

Όσο για το μπιμπερό, ευτυχώς δεν είχε χρειαστεί ως τωρα απο την στιγμή που βγηκα απο μαιευτήριο να δώσω, δηλαδή ήταν η πρώτη φορά κι αυτό γιατι το παιδι δεν έτρωγε και ήδη είχαν περάσει 5 ωρες με την προσπάθεια και μεχρι να βγαλω με θήλαστρο... Δεν ήξερα τι να κάνω, εξου και με την πρωτη ευκαιρία έγραψα εδώ για βοήθεια...

Και πάλι ευχαριστώ...

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου και μπράβο σου που παρά τις δυσκολίες τα καταφέρατε τόσο καλά.

Σε ότι αφορά τις πάνες δείχνει ότι το μωρό τρέφεται πολύ καλά

Σε ότι αφορά το βάρος τα μωρά που θηλάζουν ανακτούν το βάρος γέννησης στις 2 εβδομάδες άρα στις 3 εβδομάδες και 1 μέρα έχετε 210 γρ. πάνω από το βάρος γέννησης είναι πολύ καλό. Γενικά θέλεις 155γρ και άνω την εβδομάδα μέχρι 3 μηνών. Αν το μωρό έχει τέτοια συμπεριφορά στο στήθος προσπάθησε να αλλάζεις στάσεις μέχρι να πετύχετε αυτή που θέλει. Επίσης βοηθάει και να είσαι όρθια και να θηλάζεις σε κίνηση για να ηρεμεί. Σε καμία περίπτωση μην πιέζεις το μωρό αν η αντίσταση είναι σθεναρή κάνε πίσω για 5 λεπτά προσπαθείς να ηρεμήσεις το μωρό και προσπαθείς πάλι σε άλλη στάση. Για το θήλαστρο αν ποτέ χρειαστείς η εταιρεία klinikum νοικιάζει νοσοκομειακά θήλαστρα και τα στέλνει με courier σε όλη την Ελλάδα. Αχρείαστο να είναι αλλά ας υπάρχει σαν πληροφορία. Προσπάθησε όμως να έχεις περισσότερα γεύματα. Ένας καλός αριθμός είναι από 8 και άνω. Αυτό γιατί πολλές φορές τα μωρά δεν δείχνουν τα σημάδια πείνας έγκαιρα ή κοιμούνται οπότε πεινάνε πολύ και όταν εσύ προσφέρεις στήθος είναι πια πολύ εκνευρισμένο και μη συνεργάσιμο.....

Καλή συνέχεια:D

Link to comment
Share on other sites

επισης...μιας και θα πας αυριο στην παιδιατρο, ελπιζω να ειναι θετικη απεναντι στον θηλασμο...μην σου πει τιποτα για μη θρεπτικο μητρικο γαλα....ή οτι να θηλαζει το παιδι 10 λεπτα απο το ενα στηθος και 10 απο το αλλο...κλεινεις αυτια και προχωρας..!

αν και εσυ ξεπερασες τις βλακειες του μαιευτηριου,τι να λεμε τωρα;)

και το περπατημα που σου λεει η Κριστινα, πραγματι τα ηρεμει πολυ οταν τρωνε.. και γενικα ειναι σωτηριο!καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας υπερ ευχαριστώ!! Αυτο που μου γραφεις Κριστινα για την θέση πιθανότατα ήταν και η αιτία του προβλήματος γιατι μετα απο χιλιες προσπάθειες δώθε κείθε πέρα τελικα βολευτηκε σε μια "νεα" θέση που δεν ειχαμε ως τώρα... Τωρα αυτο με το περπάτημα ωραιο ακούγεται αλλα δεν ξερω ποσο ευκολο είναι!! Θα το χω ομως στα υπόψη!!

Όσο για την παιδίατρο είμαι σε επιφυλακή μη νομίζετε... Μια να μου πει θα φάει σουτ, Να ναι καλα το φορουμ... ευτυχως ειχα προλάβει να διαβάσω για το θηλασμό, ελαχιστα μεν αλλα κατι ηταν κ αυτο, πριν γεννησω και ετσι δεν "πηγα" αμαχητί και τωρα που διαβαζω συνεχώς και ενημερώνομαι οποιος τολμησει να μου πει μα μου σου του θα τον πάρει ο ακατονομαστος!!! Πραγματικα αν δεν ειχα τις συμβουλες απο εδω δεν θα τα χα καταφέρει όπως πολλες κοπέλες γυρω μου κι αυτό λόγω ελλειψης πληροφόρησης και υποστήριξης... Τόσο κρίμα...

Παντως θα θελα να εξομολογηθώ κατι... Δεν το φανταζομουν ότι θα ταν τοσο δύσκολος ο θηλασμός... Ειλικρινα το χα ιδανικα πλασμένο στο μυαλό μου, αλλα τελικά όπως όλα τα ωραία στη ζωή έχουν κόπο... Η αισθηση οταν επιασε ξανα το παιδι το στήθος δεν περιγραφεται μετα την φρικη που πέρασα... Ελπιζω μη μου κανει κολπα ξανα τα ξημερώματα...

Σας υπερ ευχαριστώ και πάλι

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολο ειδικά τώρα που το μωρό είναι μικρό....βάζεις το μωρό στο ένα χέρι (ουσιαστικά είναι ξαπλωμένο στο χέρι σου) με το ελεύθερο στηρίζεις το στήθος το μωρό πιάνει και εσύ κινείσαι........

Τα ξημερώματα μπορείς να βάλεις το μωρό στο κρεβάτι σου και να θηλάσεις ξαπλωμένη πάρε μερικές ιδέες για στάσεις

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fkidshealth.org%2Fparent%2Fpregnancy_center%2Fnewborn_care%2Fnursing_positions.html&ei=FHHgTJ2qMcuBhQeg5ZCxDQ&usg=AFQjCNFRRzZwySVIcCqB0Q39wpqwR0vqIA

 

ειδικά ξαπλωμένη τα ξημερώματα για μένα ήταν σωτήρια στάση μιας και κάποιες φορές που προσπαθούσα καθιστή κόντευε να με πάρει ο ύπνος και το άγχος μου όλο ήταν μην μου πέσει το μωρό....:oops::D

Link to comment
Share on other sites

υοέροχο ακούγεται αλλα μαλλον ακομα δεν έχει εξασκηθεί ο αγύμναστος εαυτός μου και δεν αντέχει το χέρι μου το βαρος του! Για να φανταστεις όταν το ξεπλενω πριν το αλλαγμα στο νεροχυτη και τον κραταω με το χερι φοβαμαι οτι θα μου πεσει όχι απο ασταθεια αλλα γιατι δεν τον "κραταει" το χερι μου!!! Ωστοσ καταλαβαίνω οτι ειναι θέμα προπόνησης και μόνο!!! Που θα παει θα στρώσω χαχα

Σε ευχαριστώ τοοοοοοσο πολυ για τις συμβουλές... Νομίζω σε αυτον τον αγωνα το πιο σημαντικο ειναι η συμπαράσταση... αυτη η μια καλή κουβέντα, η χέρα βοηθείας απο έναν άνθρωπο ακομα και αγνωστο... να στε καλά πραγματικά...

ααα Επισης αυτο το ξαπλωτο να μην το χω καθόλου η άχρηστη!!!: Χτες με τα "γεγονότα" την προσπάθησα και αυτην αλλα δεν βολευει... Δεν ξερω αν φταει το μεγάλο στηθος (εφτασαν το νουμερο 5....) θα το ψάξω όμως!! Ευχαριστώ για το λινκ, απο κει θα δω τι μπορω να εφαρμοσω! Πιστευω μωρε με τον καιρό να πάρω το κολλάει!!

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υοέροχο ακούγεται αλλα μαλλον ακομα δεν έχει εξασκηθεί ο αγύμναστος εαυτός μου και δεν αντέχει το χέρι μου το βαρος του! Για να φανταστεις όταν το ξεπλενω πριν το αλλαγμα στο νεροχυτη και τον κραταω με το χερι φοβαμαι οτι θα μου πεσει όχι απο ασταθεια αλλα γιατι δεν τον "κραταει" το χερι μου!!! Ωστοσ καταλαβαίνω οτι ειναι θέμα προπόνησης και μόνο!!! Που θα παει θα στρώσω χαχα

Σε ευχαριστώ τοοοοοοσο πολυ για τις συμβουλές... Νομίζω σε αυτον τον αγωνα το πιο σημαντικο ειναι η συμπαράσταση... αυτη η μια καλή κουβέντα, η χέρα βοηθείας απο έναν άνθρωπο ακομα και αγνωστο... να στε καλά πραγματικά...

ααα Επισης αυτο το ξαπλωτο να μην το χω καθόλου η άχρηστη!!!: Χτες με τα "γεγονότα" την προσπάθησα και αυτην αλλα δεν βολευει... Δεν ξερω αν φταει το μεγάλο στηθος (εφτασαν το νουμερο 5....) θα το ψάξω όμως!! Ευχαριστώ για το λινκ, απο κει θα δω τι μπορω να εφαρμοσω! Πιστευω μωρε με τον καιρό να πάρω το κολλάει!!

 

σίγουρα θα το πάρεις το κολλάει;):D όλα έρχονται με τον καιρό... σκέψου όμως και το ring sling φαντάσου ότι εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα όταν δεν θέλω να πάρω το καρότσι.........θα έχεις και τα χέρια σου ελεύθερα και το μωρό πάνω σου για δες εδώ

http://www.babywearing.gr/Slings/ringsling.htm

Link to comment
Share on other sites

το χω υπόψη!! Το χω διαβάσει σε άλλο τοπικ, αν δεν κάνω λάθος καποια Στελλα μάλιστα στο φτιάχνει όπως το θες ε; ή κάνω λάθος;; Είναι υπέροχα!

Ευχαριστώ και πάλι :wink:

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...