Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωτίτιδα ή δόντια?


Recommended Posts

Η μικρή πιάνει το αυτί της ...επειδή σε αυτή τη φάση και βγάζεο δόντια και περνάει και ίωση πως ξεχωρίζουμε τους πόνους? ο πόνος του αυτιού είναι υποφερτός η δεν θα σταματούσε να κλαίει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εσενα σε εχω παρει παραμαζωμα σημερα μου φαινεται. Κοιταξε να δεις η ωτιτιδα δεν ειναι απλο πραγμα. Ο πονος ειναι πολυς και το παιδι ουρλιαζει με το που θα ξαπλωσει στο κρεββατι (γιατι μετακινητε το υγρο στο τυμπανο). Επισης ωτιτιδα ανεβαζει ψηλο πυρετο. Εμενα στην ωτιτιδα δεν εκλαιγε συνεχεια αλλα οταν ξαπλωνε και φυσικα ειχε 40 πυρετο πανω απο 2 μερες. Και περασε μονο με αντιβιωση. Για να εισαι ομως σιγουρη και επειδη με ωτιτιδες ΔΕΝ παιζεις πηγαινε να την δει ο γιατρος. Ενα τσικ θα κανει θα δει τα αυτια και θα σου πει...

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem χαχα! ευχαριστώ! υπάρχει περίπτωση να μην έχει ωτίτιδα αλλά απλά να πονάει το αυτί από την συμφόρηση της μύτης?..είναι και τα δόντια ταυτόχρονα και έχω μπερδευτεί..:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε aggelikoula, πλακα κανεις... δεν σου εφταναν ολα, εχεις και τετοια..?? ε τι να πω... λίγο ελεος ρε παιδια!!!!!!!!!!

Το μονο που ξερω σχετικο, ειναι οτι οταν εχουν ωτιτιδα, δεν πλησιαζεται το αυτι τους, πονανε παρα πολυ. Περαστικα...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

barbita άσε..τεσπα θα περάσει κι αυτό..ευχαριστώ!..μάλλον δεν είναι αυτί πάντως, χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη βέβαια..απλά τα συμπτώματα είναι μάλλον ήπια..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα..και για αυτό δεν ξέρω τι μνμ θέλει να μου δώσει..νυστάζω, πονάει δόντι, πονάει αυτί?..απορίες νέας μαμάς..

 

Εδω στο φορουμ διαβασα οτι αρκετα μωράκια οταν νυστάζουν τραβάνε το αυτί . Το δικό μου βέβαια το παράκανε . Ακόμα και οσο την θηλαζα , τραβαγε ταυτοχρονα και το αυτάκι και οταν προσπαθούσα να την εμποδίσω , νευρίαζε . Διάβασα εδω στο φορουμ οτι τους θυμίζει την εμβρυική θέση . Δεν ξέρω αν ισχύει .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και περαστικά σας. Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι σε στιγμή που δεν κλαίει το παιδί να του πιέσω το αυτάκι του αν τυχόν είναι ωτίτιδα θα βάλει αμέσως τα κλάματα γιατί θα πονέσει. Το έχω κάνει και πιάνει,εμείς ευτυχώς δεν είχαμε τίποτα,ήταν η γκρίνια του δεν ξέρω τι θέλω αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και περαστικά σας. Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι σε στιγμή που δεν κλαίει το παιδί να του πιέσω το αυτάκι του αν τυχόν είναι ωτίτιδα θα βάλει αμέσως τα κλάματα γιατί θα πονέσει. Το έχω κάνει και πιάνει,εμείς ευτυχώς δεν είχαμε τίποτα,ήταν η γκρίνια του δεν ξέρω τι θέλω αυτή την στιγμή.

η ποιο απλη και σιγουρη εξεταση που κανει μια μανουλα.με τα μηλα των δαχτυλων πιεζεις στην βαση του αυτιου με το μαγουλο κυκλικα αν ειναι το αυτακι σιγουρα το παιδι θα κλαψει η θα τραβηχτει γτ θα ποναει.και ακομη μια απλη εξεταση για μεγαλυτερα παιδακια σε περιπτωση που νομιζετε οτι εχει κρεατακια ή ιχμοριτιδα ειναι το να μετραει το παιδι μεχρι το 10 και την ωρα που μετρα να κλεινεις την μυτη και να την αφηνεις αν ''μικροφωνιζει''η φωνουλα του ειναι κατι απο αυτα,και γλυτωνεις και την ακτινογραφια ετσι.το ξερουν οι περισσοτεροι γιατροι,εμενα μου το δειξε καθηγητης στο αχεπα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...