Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρος Τοκετός λόγου Διαβήτη Κύησης


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμια από εσάς γέννησε πρόωρα λόγω του ότι έπασχε από Διαβήτη Κύησης. Εγώ τώρα είμαι 31 εβδομάδων και το μωρό μου είναι 1540 γραμμάρια και μου είπαν ότι η γέννα σε τέτοια περίπτωση γενιέται 38 εβδομάδων εκτός αν γεννηθεί νωρίτερα αν δεν σταθεροποιηθεί ο Διαβήτης και αυτό με φοβίζει. Μου είπε ότι δεν μπορούν να μπουν ούτε οι ενέσεις για τους πνεύμονες όταν υπάρχει διαβήτης και αγχώνομαι πολύ έχω ακόμα 7 εβδομάδες και φοβάμαι απ την μια μην πάθει τίποτα το μωρό και από την άλλη μήπως γεννήσω νωρίτερα και αντιμετωπίσει πρόβλημα είμαι όλη μέρα με το άγχος:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην αγχώνεσαι! κ εγώ έχω διαβήτη (30η βδομάδα). ο γιατρός μου υπέρ φυσιολογικού. και φίλη επίσης με διαβήτη και ινσουλίνες γέννησε φυσιολογικότατα. συζήτα το με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα είμαι υποψήφια μέλλουσα μανούλα ινσουλίνης. Η όλη διαδικασία με αγχώνει πάρα πολύ, θα κάνω μία εβδομάδα παρακολούθηση και αν χρειαστεί θα ξεκινήσω την άλλη εβδομάδα. Κάθε πληροφορία σας σχετική θα μου είναι πολύτιμη. Κινδυνεύει από κάτι το μωρό? η διαδικασία με την ινσουλίνη είναι εύκολη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια,αλλα αν θυμαμαι καλα με το ανεβασμενο σακχαρο συνηθως γεννιουνται μεγαλα μωρα (σε βαρος).Εσυ δεν εχεις τετοιο προβλημα.

Εννοειτε πως θα κανεις οτι σου πει ο γιατρος εμεις απλα αποψεις λεμε(δεν ξερω αν κινδυνευει απο κατι αλλο το μωρο).Ο γιατρος σου τι σου ειπε?Μηπως ομως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις δύο πρώτες εγκυμοσύνες μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έκανα μία μέτρηση ζαχάρου και βγήκε 151, μετά από 4 μέρες διατροφής βγήκε 119, ενώ ο γιατρός μου θεωρεί ότι με διατροφή, ηρεμία κλπ μπορεί να ρυθμιστεί και μάλιστα μου είπε να κάνουμε και την καμπύλη και μετά βλέπουμε τι κάνουμε, ο ενδοκρινολόγος του μαιευτηρίου μου μίλησε αμέσως για ινσουλίνη χωρίς να γίνει καμπύλη. Απλά με άγχωσε ο ενδοκρινολόγος!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα είμαι υποψήφια μέλλουσα μανούλα ινσουλίνης. Η όλη διαδικασία με αγχώνει πάρα πολύ, θα κάνω μία εβδομάδα παρακολούθηση και αν χρειαστεί θα ξεκινήσω την άλλη εβδομάδα. Κάθε πληροφορία σας σχετική θα μου είναι πολύτιμη. Κινδυνεύει από κάτι το μωρό? η διαδικασία με την ινσουλίνη είναι εύκολη?

ειχα ακριβως το ιδιο αγχος και γω,μεχρι που νομιζα οτι εκανα κατι εγω και εφταιξα που κανω ινσουλινη,την οποια προσπαθουσα να αποφυγω αλλα τελικα δε συνεβη.

λοιπον ειναι πολυ απλη η διαδικασια,και αν τη κανεις με στιλο-βελονα δε καταλαβαινεις τι-πο-τα απολυτως.

εγω σου λεω φοβαμαι τις ενεσεις και δεν αντεχω ουτε αιμα να βλεπω να με παιρνουν την εφτιαχνα μια χαρα καθε βραδυ-γιατι νηστικη ειχα προβλημα στις τιμες της καμπυλης-και ολα μια χαρα.

γεννησα στη 38η εβδομαδα,τελη δηλαδη της 38ης και το μωρο βγηκε μια χαρα στα κιλα του 3.080 και να φανταστεις ειχα και πολυαμνιο και ευτυχως εκανα τις ινσουλινες και ολα διορθωθηκαν:)

ειναι για το καλο του μπεμπε μην ανησυχειτε κοριτσια,σας το λεει μια παθουσα ινσουλινης,φοβιτσιαρα μεχρι εκει που δε παει:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Στις δύο πρώτες εγκυμοσύνες μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έκανα μία μέτρηση ζαχάρου και βγήκε 151, μετά από 4 μέρες διατροφής βγήκε 119, ενώ ο γιατρός μου θεωρεί ότι με διατροφή, ηρεμία κλπ μπορεί να ρυθμιστεί και μάλιστα μου είπε να κάνουμε και την καμπύλη και μετά βλέπουμε τι κάνουμε, ο ενδοκρινολόγος του μαιευτηρίου μου μίλησε αμέσως για ινσουλίνη χωρίς να γίνει καμπύλη. Απλά με άγχωσε ο ενδοκρινολόγος!

γνωμη μου ειναι να παρεις γνωμη ενδοκρινολογου,για το θεμα του διαβητη ο γυναικολογος δε μπορει να ξερει γιατι ειναι θεμα ενδοκρινολογου.

αν παλι δεν εισαι σιγουρη πηγαινε σε 2ο ενδοκρινολογο.

και μενα η γυναικολογος μου μου ελεγε,πως θα κανω οτι αποφασισει η ενδοκρινολογος μου

Link to comment
Share on other sites

Aπλά με αγχώνει η διαδικασία όπως μου την ανέλυσε ο ενδοκρινολόγος, απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να κυκλοφορώ μονίμως με το μηχανάνι ζαχάρου και την ινσουλίνη. Θα είμαι συνεπής? αφού τις περισσότερες ώρες λείπω στη δουλειά? Όσο για τις ενέσεις μία από τα ίδια αλλά έχω εξοικειωθεί αφού λόγω θρομβοφιλίας σε κάθε εγκυμοσύνη μου έπρεπε να κάνω και κάνω 2 ημερησίως για 9 μήνες, χώρια τις ενέσεις της εξωσωματικής που έκανα πριν.

Αλλά χαλάλι τους, δεν το συζητώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου μην στεναχωριέσαι καθόλου και μην αγχώνεσαι, εγώ είχα διαβήτη κυήσεως τον οποίο είχαμε σταθεροποίησει με διατροφή και μόνο (φαντάσου από τον 5ο μήνα μέχρι τη γέννα είχα χάσει 7 κιλά), το μωράκι μου γεννήθηκε με καισαρική στις 38 εβδομάδες (αν και προσπαθήσαμε επί ώρες τον φυσιολογικό τοκετό) ένα φυσιολογικότατο μωρό 3 κιλών...άλλωστε οι 38 εβδομάδες αυτό το σκοπό έχουν, να γεννήσεις χωρίς περαιτέρω προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Aπλά με αγχώνει η διαδικασία όπως μου την ανέλυσε ο ενδοκρινολόγος, απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να κυκλοφορώ μονίμως με το μηχανάνι ζαχάρου και την ινσουλίνη. Θα είμαι συνεπής? αφού τις περισσότερες ώρες λείπω στη δουλειά? Όσο για τις ενέσεις μία από τα ίδια αλλά έχω εξοικειωθεί αφού λόγω θρομβοφιλίας σε κάθε εγκυμοσύνη μου έπρεπε να κάνω και κάνω 2 ημερησίως για 9 μήνες, χώρια τις ενέσεις της εξωσωματικής που έκανα πριν.

Αλλά χαλάλι τους, δεν το συζητώ!

 

 

Αχ εγώ τα περνάω όλα μαζί.....Σημερα το απόγευμα εξέταση θρομβοφιλίας, αυριο το πρωι Καμπύλη ζαχάρου!!!!

 

Τρέμω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλές απαντήσεις να έχεις! Να σου πω από την μία καλύτερα αν υπάρχει πρόβλημα να το προλαμβάνουμε παρά να τρέχουμε μετά. Απλά στην αρχή όλα σου φαίνονται βουνό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Γέννησα στις 38 εβδομάδες λόγω διαβήτη και με καισαρική (για άσχετο λόγο). Έκανα κι εγώ ινσουλίνη (μέχρι 10 μονάδες) και πολύ αυστηρή δίαιτα, πλήρη μεν αλλά αυστηρή. Με ωράριο, πολύ συγκεκριμένες και μικρές ποσότητες, καθόλου γλυκά ή γλυκαντικά κοκ. Είναι δύσκολο και στρεσογόννο, είναι γεγονός, ειδικά αν δεν έχεις συνηθίσει να μπαίνεις σε τόσο αυστηρό πρόγραμμα. Αλλά... αξίζει κάθε προσπάθεια και με το παραπάνω για το παιδάκι σου! Σε 2-3 εβδομάδες θα το συνηθίσεις και θα είσαι πιο ήρεμη, θα δεις! Να σκέφτεσαι ότι έχεις ακόμα 7 εβδομάδες μπροστά σου για να γεννήσεις, σε λιγότερο από 2 μήνες δηλαδή θα γίνεις μανούλα και όλα αυτά που τώρα σου φαίνονται βουνό - απλά - δεν θα υπάρχουν. Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου λοιπόν και για ότι άλλο σχετικά, εδώ είμαστε...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, μην αγχώνεσαι γιατί το άγχος ανεβάζει το ζάχαρο. Εγώ είχα διαβήτη κύησης και παρά την διατροφή δεν έπεφτε, οπότε και έκανα ινσουλίνη. Ξεκίνησα με 6μονάδες και κατέληξα να κάνω 40μονάδες μέχρι να γεννήσω. Μπήκα με πρόκληση στις 38+2 και γέννησα φυσιολογικά μετά από 16ώρες μια μπέμπα 3400. Από ότι μου είπε ο γιατρός μου, όταν έχεις διαβήτη συνήθως ενδύκνυεται να γεννάς νωρίτερα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να κάνεις καισαρική.

Όσο για τα τρυπήματα, ήταν λίγο δύσκολο καθώς τρυπιόμουν 4 φορές για μέτρηση και 2 φορές για ινσουλίνη, αλλά οι βελόνες ήταν τόσο λεπτές που δεν καταλαβάβαινα τπτ και πλέον είχε γίνει ρουτίνα. Μην στεναχωριέσαι όμως για αυτά. Το παν είναι να γεννήσεις ένα γερό μωρό και να είσαι κι εσύ καλά. Όλα τα άλλα είναι περιττά. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει να γεννήσεις με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρώτα απ' όλα μην αγχώνεστε.

Εγώ είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με τον διαβήτη...είχα καταλήξει να κάνω 7 ενέσεις την ημέρα και μάλιστα πολλές μονάδες (κάποιες ήταν περίπου 40 μονάδες). Δεν ρυθμιζόταν με τίποτα:?

Γέννησα με καισαρική όταν συμπλήρωσα την 36η εβδομάδα και το μωρό ήταν μόλις 2260γρ. αλλά υγιέστατο και ζωηρότατο:D

Έκανα και ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού χωρίς κανένα πρόβλημα.

Βέβαια σίγουρα δυσκολεύει η ζωή μας με όλα αυτά τα τρυπήματα και τα μετρήματα αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα είμαι υποψήφια μέλλουσα μανούλα ινσουλίνης. Η όλη διαδικασία με αγχώνει πάρα πολύ, θα κάνω μία εβδομάδα παρακολούθηση και αν χρειαστεί θα ξεκινήσω την άλλη εβδομάδα. Κάθε πληροφορία σας σχετική θα μου είναι πολύτιμη. Κινδυνεύει από κάτι το μωρό? η διαδικασία με την ινσουλίνη είναι εύκολη?

 

Η διαδικασία είναι πανεύκολη, στην αρχή αγχώνεσαι αλλά μετά θα κάνεις τις ενέσεις με κλειστά μάτια. Θα προμηθευτείς τις ειδικές πένες που μπαίνουν οι αμπούλες ινσουλίνης και αφού μετρηθείς θα κάνεις και την ανάλογη δόση.

Θα στα εξηγήσει όλα ο ενδοκρινολόγος και θα σε καθοδηγήσει.

Εγώ στην αρχή όταν έμαθα ότι θα πρέπει να αρχίσω ενέσεις στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που μου είχε φτάσει το ζάχαρο..300:shock: μετά όμως εξοικιώθηκα με την διαδικασία και ου φαινόταν παιχνιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...