Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

η μικρή μου θα πρεπει να κανει επεμβαση στραβισμου. εχει καποια μαμα αντιστοιχη εμπειρία?

δεν θελω να πιεστει πολυ ψυχολογικα πως πρεπει να την προετοιμασω? τι πρεπει να κανω μετα την εγχειριση?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαρια, καλημερα. σασ ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγχειριση και να μην υπαρχει πια αλλο προβλημα. θελω να σε ρωτησω, ηταν πολυ εντονο το φαινομενο του στραβισμου? ρωταω γιατι και του μπεμπη μου το ματακι ενω απο την εξωτερικη πλευρα εστιαζει καλα, στην εσωτερικη το"χανει" λιγο, και πιθανον να χρειαστουμε και μεισ εγχειριση.εγω παντωσ, που ειχα επισησ τετοιο προβλημα, στα 3 δεν μου εκαναν εγχειριση αλλα μου γυμναζαν το αρρωστο ματακι , κλεινοντασ με ενα επιθεμα το καλο ματι.

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

ναι εμεις κανουμε αυτο κανουμε στο μεγαλο μας εδω και 1,5 χρονο........του φορεσε γυαλακια ο γιατρος και "κλεινουμε" το καλο ματι για 3 ωρες καθε μερα και φυσικα καθε 6μηνο στο γιατρο για παρακολουθηση!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για την απαντηση,και εμεις φοραμε το αυτοκολητο για 4 ωρες καθε μερα αλλα για διορθωση της αμβλυωπιας που εχει δημιουργηθει μας ειπε, και γυαλακια για την υπερμετρωπια. η γιατρος ειπε οτι εχει μικτο στραβισμο και ενα μερος δεν διορθώνεται με τα γυαλια της και αυτο το ποσοστο θα χειρουργήσει. απλα τα γυαλια της τα πεταει αν δεν ειμαι εγω εκει ολοι οι υπολοιποι ειναι 'καλοι' και σκεφτομαι μηπως πρεπει να καθυστερησω λιγο την εγχειρηση για να ειμαστε σιγουροι.μηπως μπορειται να μου στειλετε pm με τον γιατρο σας να παρω και μια δευτερη γνωμη. παρολο που εχω απολυτη εμπιστοσυνη στην γιατρο φοβαμαι την εγχειρηση και τωρα διαβαζα στο ιντερνετ οτι μετα τα δυο δεν εχει μεγαλη διαφορα ποσο νωρις θα κανεις την εγχειρηση.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα μαρια, εγω ειμαι 28, ο γιατροσ μου με ειχε δει πριν 25 χρονια καταλαβαινεισ. ειναι χειρουργοσ παιδοοφθαλμιατροσ στην Θεσσαλονικη. παντωσ και εγω ειχα και στραβισμο και υπερμετρωπια και αν θυματαικαλα η μαμα μου και λιγο αστιγματισμο. εκανα τη δουλεια με το αυτοκολλητο και τα γυαλια, αλλα σαν παιδακι ημουν συνεπεστατο. με ειχαν πεισει το ποσο καλο θα γινει το ματι μου ετσι που απο μονη μου κξαθε απογευμα πηγαινα και τουσ ζητουσα να μου κλεισουν το ματι. επισησ, φορεσα γυαλια μεχρι την 4 δημοτικου λογω υπερμετρωπιασ, και απο τοτε τιποτε. τωρα στα 28, εχω παρα πολυ λιγη μυωπια και εννοειται δεν φοραω γυαλια.

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου παρουσιάζει διαλείπων στραβισμό στο αριστερό ματάκι του (το ματάκι φεύγει προς τα έξω). Μάλιστα το παρουσίασε μετά τον χρόνο. Προς το παρών τον παρακολουθούμε.

Είχα πάει να τον δουν στο παίδων Πεντέλης (εγώ είμαι από Πάτρα και δυστυχώς εδώ δεν έχουμε παιδοοφθαλμίατρους). Αν θες μπορώ ευχαρίστως να σου στείλω τα στοιχεία των γιατρών εκεί. Ήταν εξαιρετικοί άνθρωποι και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από την αντιμετώπισή τους.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, το βαφτηστηρι μου εκανε επεμβαση για στραβισμο περσυ (2 χρονων) στο διαβαλκανικο με κάποιον καθηγητη απο σαλονικη. Ειχε φοβερη επιτυχια το ματακι και σχεδον ξεχασαμε οτι καποτε ειχε προβλημα. Μεινανε για μιση μερα στο νοσοκομειο και μετα σπιτι αλλά με προσοχη και μακρυα απο την αδερφουλα του μην τυχον μαλωσουν και χτυπησουν. Με το ματάκι δεν εχει προβλημα τωρα, το παρακολουθει ακομα βεβαια. Αλλα επειδη για 2 χρονια δεν μπορουσε να δει, αναγκαζονταν και εγερνε το κεφαλι του, με αποτέλεσμα να εχει τωρα μια κλίση το κεφαλάκι του. Εν εσεις δεν εχετε τετοιο προβλημα τότε σιγουρα όλα θα πανε καλά και θα ξεμπερδεψετε συντομα.

όσο για το ψυχολογικο μην στεναχωριεσαι, τα παιδακια μας ξεχνανε πολυ ευκολα με μια αγκαλιτσα απο την μαμακα. Το μόνο που μας είπαν οι κουμπάροι είναι οτι εκλαιγε ο μικρος απο υπερενταση και προς στιγμην ειχαν μετανιώσει που μπήκαν σε αυτη την διαδικασία, αλλά μολις είδαν τα αποτελέσματα σιγουρα ανταμοιφθηκαν. Εμεις πήγαμε και τους ειδαμε λίγες ώρες μετά την εγχείρηση και αφου ειχε κοιμηθει κια ξεκουράστηκε π μικρός ήταν πολυ κεφάτος και ετρωγε την σουπίτσα του. Εγω να φανταστεις ψιλοβουρκωσα, ξερωντας τι εχει περάσει αλλά αυτός κυριος!!! :P

Με το καλό και μην στεναχωριέσαι, θα είναι ένα δυσκολο όνειρο και θα ξυπνήσετε με χαμόγελα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μετά από πολύ κόπο και ταλαιπωρία πήραμε απόφαση να κάνουμε την εγχείρηση..Η κόρη μου απο όταν γεννήθηκε σχεδόν φαινότανε οτι το δεξί ματάκι "φεύγει"..Πήραμε πολλές γνώμες και περάσαμε απο πολλούς οφθαλμίατρους,βάλαμε γυαλιά αν και άλλοι συμφωνούσαν άλλοι όχι (οτι δηλαδή δεν βοηθάνε τα γυαλιά) κάναμε κλείσιμο με αυτοκόλλητα και τελικά τώρα τριών χρονών πια χρησιμοποιεί μια το ένα μάτι και μία το άλλο αλλά όχι και τα δυο ταυτόχρονα..Το πρόβλημα είναι κληρονομικό μιας κι εγώ είχα στραβισμό απο μικρή,αλλά ήμουν τυχερή διότι με τα γυαλιά το μάτι μου ήρθε και δεν έχω κανένα πρόβλημα όρασης..Οι οφθαλμίατροι μου είπαν οτι δεν είναι σίγουρο αν και της μικρής μου θα έρθει με γυαλιά και πως η λύση είναι η εγχείρηση,μιας και δεν μπορώ να το ρισκάρω να το αφήσω γιατί πέραν απο το αισθητικό μέρος είναι και το θέμα όρασης γιατί τώρα βλέπει καλά αργότερα όμως μπορεί να "τεμπελιάσει" το μάτι της και να μην έχει καλή όραση..Το θέμα είναι έχει επιτυχία η εγχείρηση;Μετά πως θα είναι τα ματάκια της;Πέρα από αυτά που λένε οι γιατροί,οι εμπειρίες των γονέων θα βοηθούσαν πολύ..Σκεφτόμαστε να την κάνουμε με τον Μπασιάκο που είναι κορυφή όπως λέγεται ειδικά σε θέματα στραβισμού..Έχει κανείς εμπειρία με αυτόν το γιατρό;Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη..

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή από εμένα, ζήτησε από τον γιατρό που θα επιλέξεις να σου δείξει φωτό παιδιών πριν και μετά την εγχείρηση. Καλή επιτυχία!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ κόπο και ταλαιπωρία πήραμε απόφαση να κάνουμε την εγχείρηση..Η κόρη μου απο όταν γεννήθηκε σχεδόν φαινότανε οτι το δεξί ματάκι "φεύγει"..Πήραμε πολλές γνώμες και περάσαμε απο πολλούς οφθαλμίατρους,βάλαμε γυαλιά αν και άλλοι συμφωνούσαν άλλοι όχι (οτι δηλαδή δεν βοηθάνε τα γυαλιά) κάναμε κλείσιμο με αυτοκόλλητα και τελικά τώρα τριών χρονών πια χρησιμοποιεί μια το ένα μάτι και μία το άλλο αλλά όχι και τα δυο ταυτόχρονα..Το πρόβλημα είναι κληρονομικό μιας κι εγώ είχα στραβισμό απο μικρή,αλλά ήμουν τυχερή διότι με τα γυαλιά το μάτι μου ήρθε και δεν έχω κανένα πρόβλημα όρασης..Οι οφθαλμίατροι μου είπαν οτι δεν είναι σίγουρο αν και της μικρής μου θα έρθει με γυαλιά και πως η λύση είναι η εγχείρηση,μιας και δεν μπορώ να το ρισκάρω να το αφήσω γιατί πέραν απο το αισθητικό μέρος είναι και το θέμα όρασης γιατί τώρα βλέπει καλά αργότερα όμως μπορεί να "τεμπελιάσει" το μάτι της και να μην έχει καλή όραση..Το θέμα είναι έχει επιτυχία η εγχείρηση;Μετά πως θα είναι τα ματάκια της;Πέρα από αυτά που λένε οι γιατροί,οι εμπειρίες των γονέων θα βοηθούσαν πολύ..Σκεφτόμαστε να την κάνουμε με τον Μπασιάκο που είναι κορυφή όπως λέγεται ειδικά σε θέματα στραβισμού..Έχει κανείς εμπειρία με αυτόν το γιατρό;Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη..

 

Λοιπόν ... εγώ θα σου μιλήσω για την δικιά μου προσωπική εμπειρία διότι όταν ήμουν 5 χρονών έκανα ενχείρηση στραβισμού και θυμάμαι πραγματικά κάθε λεπτομέρεια διότι για μένα ήταν μια πονεμένη ιστορία διότι είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ 22 χρόνια πρίν ... η γιατρός είχε πει πως η πιθανότητες να πετύχει η ενχείρηση ήταν 50-50 ... για ένα μήνα δεν μπορούσα να δω και έβλεπα θολά και δεν μπορούσα θυμάμαι να συνέλθω απο την αναισθησία που μου έκαναν.. κατα τα άλλα όμως η ενχήρηση είχε πετύχει είχε πει η γιατρός αλλά έπρεπε για 1 χρόνο σίγουρα συνεχόμενα να φοράω γυαλλιά... εμένα επειδή στο σχολείο με κορόιδευαν και με έδερναν γιατί φορούσα γυαλλία επειδή ήμουν το μοναδικό παιδάκι τα πέταξα και αρνιώμουν πεισματικά να τα βάλω (έλεγα στην μάνα μου ότι με χτυπάνε και εκείνη μου έλεγε ότι της λέω ψέματα) αποτέλεσμα ήταν να φύγει μεν κάπως το πρόβλημα αλλά συνέχιζε δε να φέυγει το μάτι μου ιδίως αν το κούραζα πολύ.. στα 13 έκανα μυωπία με αποτέλεσμα να επειδινωθεί το πρόβλημα του στραβισμού πλεόν χωρίς γυαλλιά τα μάτια μου κοιτουσαν το ένα εδω και το άλλο στην πόλη (να αναφέρω ότι είχα πρόβλημα και στα 2 μάτια μου) 19 κάνω λέιζερ και για μυωπία και για στραβισμό αλλά δεν πέτυχε τελείως.. φοράω γυαλλιά μόνο ξεκουρατστικά γιατί μετά απο 3 χρόνια η μυωπία μου πήγε στο 0,50 και ο στραβισμός ξαναεμφανίστηκε (δεν είχε φύγει τελείως απο ότι φάνηκε) άλλα είναι πολύ καλύτερα για να φύγει το ματι μου μόνο το ένα πλέον πρέπει ή να δοιαβάζω πολλές ώρες ή να κουραστώ πολύ ή να βλέπω όλη μέρα τηλεόραση ...

συμπέρασμα προετοιμάσου.. βρες ένα πολύ καλό γιατρό κάνε επέμβαση και να είσαι δίπλα στο παιδί σου και αν χρειαστεί να βάλει γυαλλάκια να είσαι δίπλα του και να τα φοράει συνέχεια διότι αν η δικιά μου μάνα ακολουθούσε ότι της είχε πει ο γιατρός εγώ τώρα δεν θα ταλαιπωρούμουνα τόσο πολύ.... καλή επιτυχία σου εύχομαι και να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από πολύ κόπο και ταλαιπωρία πήραμε απόφαση να κάνουμε την εγχείρηση..Η κόρη μου απο όταν γεννήθηκε σχεδόν φαινότανε οτι το δεξί ματάκι "φεύγει"..Πήραμε πολλές γνώμες και περάσαμε απο πολλούς οφθαλμίατρους,βάλαμε γυαλιά αν και άλλοι συμφωνούσαν άλλοι όχι (οτι δηλαδή δεν βοηθάνε τα γυαλιά) κάναμε κλείσιμο με αυτοκόλλητα και τελικά τώρα τριών χρονών πια χρησιμοποιεί μια το ένα μάτι και μία το άλλο αλλά όχι και τα δυο ταυτόχρονα..Το πρόβλημα είναι κληρονομικό μιας κι εγώ είχα στραβισμό απο μικρή,αλλά ήμουν τυχερή διότι με τα γυαλιά το μάτι μου ήρθε και δεν έχω κανένα πρόβλημα όρασης..Οι οφθαλμίατροι μου είπαν οτι δεν είναι σίγουρο αν και της μικρής μου θα έρθει με γυαλιά και πως η λύση είναι η εγχείρηση,μιας και δεν μπορώ να το ρισκάρω να το αφήσω γιατί πέραν απο το αισθητικό μέρος είναι και το θέμα όρασης γιατί τώρα βλέπει καλά αργότερα όμως μπορεί να "τεμπελιάσει" το μάτι της και να μην έχει καλή όραση..Το θέμα είναι έχει επιτυχία η εγχείρηση;Μετά πως θα είναι τα ματάκια της;Πέρα από αυτά που λένε οι γιατροί,οι εμπειρίες των γονέων θα βοηθούσαν πολύ..Σκεφτόμαστε να την κάνουμε με τον Μπασιάκο που είναι κορυφή όπως λέγεται ειδικά σε θέματα στραβισμού..Έχει κανείς εμπειρία με αυτόν το γιατρό;Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη..

 

Φαντάζομαι ότι μένεις στη Θεσσαλονίκη για να αναφέρεις το συγκεκριμένο γιατρό. Έχω να σου πω πως είναι εξαιρετικός γιατρός!!! Εμείς μένουμε Αθήνα, αλλά όταν έπρεπε να κάνει στο μικρό μου (9 μηνών τότε) διάνοιξη ρινοδακρυϊκού πόρου και επίσης να μας πει τη γνώμη του για τη βλεφαρόπτωση του μικρού (ο μικρός γεννήθηκε με βλεφαρόπτωση - είναι το ένα βλέφαρο πιο κάτω από το άλλο, όχι ιδιαιτέρως μεγάλη, αλλά φαίνεται, ειδικά όταν είναι κουρασμένος ή νυσταγμένος), τον εμπιστεύτηκα απόλυτα. Βεβαίως, η αλήθεια είναι ότι πήρα τις καλύτερες συστάσεις από πρώτο μου εξάδελφο (γιατρός κι ο ίδιος), που μου είπε πως δεν θα μπορούσα να βρώ καλύτερο. Είναι ειδικευμένος στα θέματα του στραβισμού, παιδοφθαλμίατρος πολλά χρόνια και πολλά από αυτά στην Αμερική. Αρκεί να σου πω πως ο παιδοφθαλμίατρος που παρακολουθεί το μικρό (6 ετών σήμερα) στην Αθήνα, μου είπε πως δεν θα μπορούσα να διαλέξω καλύτερο!!! Τον γνωρίζει και ο ίδιος προσωπικά και έχει να πει τα καλύτερα.

Αρκεί βεβαίως να βρείτε ραντεβού, γιατί έχει κόσμο από όλη την Ελλάδα και παίρνει και 2 μήνες για να σε δει, εκτός βεβαίως αν είναι απολύτως επείγον ή αν πέσεις σε ακύρωση. Σε κάθε περίπτωση μίλα με τη Γραμματεία του, είναι πολύ εξυπηρετικές οι κοπέλες. Ό,τι άλλο θέλεις, στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 5 μου χειρουργήθηκα για στραβισμό στο παίδων Αγία Σοφία. Σε όλες τις φωτογραφίες πριν την εγχείρηση τα ματάκια φαίνονται μια χαρά. Σε ολες τις φώτο μετά το χειρουργείο τα ματάκια φεύγουν. επιπλέον δεν μου έκαναν σωστά ράμματα και είχα κάτι σαν πετσάκια . Στα 18 έκανα διορθωτική και για τα πετσάκια και για τον στραβισμό. Πήγε καλά . Τώρα στραβίζω μόνο όταν είμαι πολύ κουραμένη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...