Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

σταματησε να κοιμαται

anna maria

Recommended Posts

τα εχουμε δει ολα και εγω και ο αντρας μου η αννα μαρια σταματησε να κοιμαται

ενω ειχαμε μπει σε προγραμμα(παντα ηταν σε προγραμμα απλα χαλαγε ενιοτε)κοιμοτανε το βραδυ στις 9 εως τις 7 μονη της απο 7 μηνων κοιμοτανε μονη της

και το μεσημερι 1 εως τις 5 το απογευμα

ξαφνικα την προηγουμενη εβδομαδα την βαλανε να κοιμαται στο παιδικο το πρωι για 1 ωρα ,απο τοτε δεν ξανακοιμηθηκε ουτε μεσημερια ,αρνειται την κουνια εαν τυχον μπει στην κουνια με θελει διπλα και 1ωρα να την χαιδευω

στην αρχη σκεφτηκα αγχος λογω του παιδικου που κοιμηθηκε αλλα με τιποτα

γιατι χτες ξανακοιμηθηκε πολυ ανετα εκει και η αννα μαρια ειναι ενα παιδι που αμα δεν της αρεει κατι θα τσιριζε

το δ βραδυ μαρτυριοοο ξυπναει και 8 φορες και κλαει και λεει κατω κατω και 9 και βαλε

τωρα ξυπνησε στις 6 το πρωι και τσιριζε και νυσταζε παρα πολυ

τωρα στις 9 την ακουμπησα στο κρεβατι μας και κοιμηθηκε

η παιδιατρος μου λεει η κρισεις τρομου η τα δοντια βγαζει τους κυνοδοντες

η ανασφαλειες απο τον μπεμπη μα τωρα ανασφαλειες απο τον μπεμπη εχουν περασει 3 μηνες

εχω απελπιστει

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Διαφημίσεις

ο δε μπεμπης

α να τριωρο βια τετραωρο ξυπναει

χτες εφαγε στις 11 θηλασα και μετα συμπληρωμα 100 μλ 3 ηταν ορθιος θηλασα οπως παντα και τον εβαλα κατω ουρλιαζε εφαγε και συμπληρωμα 100 μλ

και μετα παλι στις 6

λετε να του δινω χαμομηλι το βραδυ η δικοπο μαχαιρι θα ξυπναει σε μια ωρα και θα πειναει

Καλημέρα και μην απογοητεύεσαι...Τα παιδιά περνάνε διάφορα φεγγάρια με τον ύπνο. Πιστεύω ότι αυτή η ξαφνική αλλαγή οφείλεται κυρίως στον παιδικό. Και περνώντας ο καιρός θα μπείτε πάλι σε πρόγραμμα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το ότι κοιμάται εκεί δε σημαίνει ότι η αλλαγή δεν την έχει αναστατώσει λίγο. Πιθανώς να φταίνε και τα δοντάκια. Οι κρίσεις τρόμου πάντως είναι κάτι διαφορετικό. Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, τα παιδιά στις κρίσεις τρόμου, ξαφνικα ξυπνάνε με έντονο κλάμα, ορθάνοιχτα μάτια και δεν ανταποκρίνονται πολλές φορές στην αγκαλιά και την παρηγοριά των γονιών. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στο αντίστοιχο τόπικ.

Όσο για το μπέμπη, εγώ δεν είμαι της άποψης να δίνεις χαμομήλι, νερό κ.λπ. Εγώ ποτέ δεν το έκανα με το γιό μου. Όταν ξυπνούσε για να φάει, του έδινα κανονικά γαλατάκι. Από μόνος του το έκοψε περίπου 5 μηνών και κοιμόταν σερί. Δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να αφήνεις ένα μωράκι μόλις 3 μηνών χωρίς το γαλατάκι του και να το "ξεγελάς" για να μη συνηθίσει στο ξύπνημα. Όταν μεγαλώσει λίγο, θα δεις ότι θα το σταματήσει όταν εκείνος είναι έτοιμος. Προς το παρόν, ανταποκρίσου στις ανάγκες του.

Και πάνω απ' όλα: Υπομονή....Με τα παιδιά πρέπει να είναι πολλή....

KjMfp2.png

Together we stand, divided we fall

ημουνα ετοιμη να σου απαντησω αλλα με καλυψε πληρως το κοκορακι...;)

κ εγω νομιζω οτι το χαμομηλακι δεν ειναι λυση εκεινη την ωρα ο μπεμπακος σε εχει αναγκη με το να του δινεις χαμομηλι και τη γαλουχια σου "σταματας" και ο μικρουλης "εκνευριζεται"...

οσο για την μικρη στανταρ ειναι η φαση "μου πεσαν ολα μαζι" παιδικος-δοντια-νεο μωρο...

να σου πω εγω τι κανω

δεκα με δεκα κ μιση ξαπλωνυμε οι τρεις μας στο μεγαλο κρεβατι

ο μπεμπης θηλαζει η μικρη η βλεπει κανα παιδικο η λεω εγς καμια ιστοριουλα κ μου χαιδευει το χερι

αν με ζοριζει ο μπεμπης τον χωνω στο μαγικο σλινγκ κ σε 3 λεπτα εχει κοιμηθει βαθια

αφου κοιμηθουν ο καθενας στο κρεββατι του

η μεγαλη κοιμαται πλεον σερι εκτος αν δει κανα ονειρο που ξυπναει και παω λιγο τη χαιδευς τη πλατουλα και ξανακοιμαται αμεσως

ο μπεμπης στο πρωτο ξυπνημα μετακομιζει μαζι μου οπου και κοιμομαστε βυζοαγκαλιτσα σερι μεχρι το πρωι

οταν φευγει ο οαντρας μου στη δουλεια συνηθως ξυπναει κ η μεγαλη

τησ φτιαχνω γαλατακι και επιστρεφει στην αγκαλιτσα μου οπου και κοιμομαστε περιπου μεχρι τις 9

ισως για καποιους αυτη η μεθοδος δεν ειναι σωστη

εμας ομως μας βολευει

(προχθες 1η φορα ψιλοξενυχτησα με τον μπεμπη γιατι εχει ζορι με τα δοντακια,1η φορα σου λεω με μωρο 4 μηνων...δεν εχουμε ξενυχτησει ποτε ;))

1kOup2.pngTxJmp3.png

ισως για καποιους αυτη η μεθοδος δεν ειναι σωστη

εμας ομως μας βολευει

)

Πόσο δίκιο έχεις......Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ το γιό μου στο κρεβάτι μας, αλλά όταν τον έβαλα στο δωμάτιό μου κοιμόμουν μαζί του επί 2 μήνες. Κάποιοι δε συμφωνούσαν με αυτό, εγώ το έκανα όμως, μια χαρά εξελίχθηκαν τα πράγματα. Κοιμάται μόνος του, δε φοβάται το σκοτάδι, κοιμάται σερί μέχρι τις 8:30 - 9 και μόνο τώρα με τα δοντάκια μπορεί να ξυπνήσει ενδιάμεσα αλλά μόλις τον πάρουμε αγκαλίτσα εγώ ή ο μπαμπάς του ηρεμεί και ξανακοιμάται το πολύ σε 10 λεπτά.

Μην ανησυχείς, όλα φτιάχνουν αλλά κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του να προσαρμοστεί σε νέα δεδομένα και καταστάσεις.

KjMfp2.png

Διαφημίσεις

σημερα κοιμηθηκε στο κρεβατι μας απο τις 9 μεχρις τις 12 το πρωι αλλα δεν μπορω να τα βαλω και τα 2 εκει

κοιμαται ο μπεμπης τα βραδυα οταν ξυπναει και η αννα μαρια κανει ατσαλο υπνο και προχτες τον χτυπησε η μεγαλη ειναι 19 μηνβν και ο μπεμπης 3 μηνων

ελεγα να παρω ενα μμεγαλο στρωμα που φωσκονουν και να το βαλω στο σαλονι να κοιμομαστε εκει

εμενα στο σλιγκ ρε παιδια με τιποτα δεν καθεται κλαει συνεχεια θελει το ρηλαξ του το κουνιστο της φισερ πραις

κοκορακι και εγω ετσι λεω λιγο τα δοντια λιγο ο παιδικος εχει ανασφαλειες η μικρη

Αχ, αυτά τα δόντια.....Μη νομίζεις, κι εμένα τώρα τελευταία ξυπνάει με κλάματα (έβγαλε το μανάρι μου τα 2 επάνω) ενώ στα δύο κάτω ούτε που έβγαλε κιχ. Τί να πεις....να ξέρεις πάντως ότι η αυξητική ορμόνη των μικρών "δουλεύει" ακατάπαυστα το βράδυ οπότε είτε δόντια βγαίνουν, οτιδήποτε, το βράδυ τους βγαίνει (δυστυχώς για τους γονείς τους ταλαίπωρους...). Επίσης, σου προτείνω επειδή έχεις και το μπεμπούλη, μην τα κοιμίζεις στο ίδιο κρεβάτι. Μπορεί η μεγάλη να "πλακώσει" κατά λάθος το μικρό ή εσείς να κοιμάστε λίγο άτσαλα....Εγώ το φοβάμαι λίγο το co-sleeping αλλά αν πρέπει να το κάνεις, μην είναι ΚΑΙ τα δύο μωρά μαζί. Γνώμη μου πάντα.

KjMfp2.png

ακριβως το ιδιο θεμα εχω κ εγω... η μικρη μου ενω κοιμοταν 9 με 9 το πρωι κ 3-5 το απογευμα απο 6 μηνων, εντελως ξαφνικα εδω κ 20 ημερες αρνειται να κοιμηθει! δεν θελει ουτε να την βλεπει την κουνια της, ουτε το κρεβατι μας. Για μια εβδομαδα κοιμοταν στις 2 τη νυχτα. μετα ηθελε να κοιμηθει στον καναπε και την αφηνα εκει (κ εγω διπλα βεβαια) ολο το βραδυ, γιατι οταν την μετεφερα στην κουνια της ξυπναγε με κλαματα...τα τελευταια 2 βραδια κοιμαται σε ενα μονο κρεβατακι που υπαρχει για ωρα αναγκης στο δωματιο της, το οποιο οχυρωνουμε γυρω-γυρω για να μην πεσει... εν τω μεταξυ ειμαι εγκυος 7 μηνων στο 2 παιδακι μου κ το ξενυχτι που εχω τραβηξει μ'εχει εξαντλησει.. Ξερω πως ειναι μια φαση λογω ηλικιας (συνηθως συμβαινει στα 2με 2,5 ετων, αλλα μπορει κ νωριτερα, ειδικα σε παιδακια με εντονη προσωπικοτητα,ζωηρα κ αυξημενης αντιληψης), ενω σιγουρα φταιει κ η αναμονη του καινουριου μπεμπη την οποια εχει αρχισει να νιωθει πια... τωρα σκεφτομαι να βγαλω τα καγκελα απο την κουνια της για να της αλλαξω λιγο το σκηνικο του υπνου και.... ο Θεος βοηθος...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

αχ φιλεναδες,

κι εγω ομοιοπαθουσα. ο γιος μου 6,5 μηνων εχει τσακωθει με τον υπνο

τη νυχτα ξπναει με το παραμικρο καθε τρεις και λιγο και αναζηταει ξανα στηθος για να αποκοιμηθει, την ημερα δε,κοιμαται μονον μια ωριτσα το μεσημερι κι αυτη με το στηθος στο στομα..

να συμπληρωσω οτι εχει μπει στις στερεες ευκολα και με χαρα, μεσα στην ημερα δεν θελει να θηλαζει παρα μονον πριν παει για υπνο

εχω λαλησει!! δεν εχουμε βοηθεια κι απο κανεναν....

μεχρι και σε ομοιοπαθητικο πηγαμε, του εδωσε κατι αλλα.....στην αρχη νομιζα οτι βελτιωθηκε αλλα μαλλον στο μυαλο μου ηταν

τι κανουμε με αυτα τα παιδια? θα περασει απο μονο του η κανουμε κατι λαθος εμεις?

βοηθεια!

δεν κανετε κατι λαθος εσεις,ψυχραιμια!Αυτα τα πονηρα μεγαλωνοντας αλλαζουν συνεχως!Συνηθειες, ανακαλυπτουν συνεχως καινουρια πραγματα,εχουν και αυτα τα κεφια τους και τις ακεφειες τους..η μπεμπα μου ειναι 17μηνων το πρωτο δοντι το βγαλαμε στους 9μηνες και απο τοτε ο υπνος της αλλαζει συνεχως!Υπηρξαν ομως βραδια που κοιμηθηκε και σερι.Αρα οταν δεν το κανει αυτο κατι παιζει.Και δυστυχως τα δοντακια ειναι μεγαλο ζορι γιατι λενε ολοι οι γιατροι οτι πονανε παρα πολυ!Οποτε κουραγιο θα περασει και αυτο το σταδιο και θα ερθουν αλλα.

Διαφημίσεις