Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Φοβαμαι πως θα χασω το θηλασμο...Βοηθηστε

Recommended Posts

Το μωρακι μου ειναι σημερα 9 ημερων. Γεννηθηκε με καισαρική, στις 37 εβδομαδες και 5 μέρες, στο πρωτο τριωρο παρουσιασε ταχύπνοια και νοσηλευτηκε στην ΜΕΝΝ για τρεις μέρες...

Πρώτη φορα στο στήθος τον έβαλα αφου εκλεισαν 3 εικοσιτετράωρα και φάνηκε οτι ολα θα πήγαιναν καλά... Του εδινα συμπλήρωμα γυρω στα 30 γραμμάρια μετα το θηλασμό, και οχι κάθε φορά. Δυστυχώς χρειάστηκε και κάποια μπουκάλια αυτουσια, γιατι κάθε μέρα μεχρι σήμερα τον πηγαίναμε για επανελεγχο στο μαιευτηριο λόγω υψηλού ίκτερου οποτε τρώγαμε κανενα τριωρο στουσ δρόμους.

Νιώθω πολύ απογοητευμένη γιατι βλέπω οτι σήμερα ο μικρός έδειχνε αχόρταγος. Καθεται στο στήθος, δειχνει οτι τρώει αλλά συντομα τον παιρνει ο ύπνος... Και αυτό συνεχίζεται για ώρες... κατέληξα δυο φορές μετα απο πολύ παιδεμα στο μπουκάλι, οπου βλέπω οτι τρώει μετα το θηλασμο άλλα 60 γραμμάρια.

Δεν νιώθω το στήθος μου γεμάτο, έχω και τη μάνα μου εδώ να με ζαλίζει οτι το μωρό δε χορταίνει και με έχει πιάσει τετοια απογοητευση ...

Κορίτσια βοηθήστε με... Πως θα μπορούσα να αυξήσω την παραγωγή μου; Ισχύει αυτο με τα συμπληρώματα με μαγια μπύρας;

Διαφημίσεις

Αχ αυτες οι μαναδες με τα κατοχικα τους συνδρομα! Και εμενα ακομα και τωρα τα ιδια μου κανει...αλλα εγω? περα βρεχει!

Μια σιγουρη μεθοδος για να αυξησεις την παραγωγη ειναι να θηλαζεις περισσοτερο...οσο πιο πολυ το προκαλεις, τοσο πιο πολυ εχεις. Κοψε και το μπουκαλι...

Να σου ζησει!

όσο πιο πολύ θηλάζει τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις.... το μπουκάλι κάνει κακό στο θηλασμό....

θα σου πουν κι οι εμπειρότερες.....

αλλά κι εγώ στο πρώτο μου παιδί, έτσι τη πάτησα.... μετά από μια εβδομάδα στη μενν λόγο ταχύπνοιας και την αποτροπή του παιδίατρου να θηλάσω, το έβγαζα με θήλαστρο για 6 μηνες και φυσικά έδινα και συμπλήρωμα και δε κατάφερα ποτέ να θηλάσω...

τώρα στο δεύετρο παιδί παλεύω με νύχια και με δόιντια να θηλάσω αποκλειστικά.....

τροφές που ξέρω ότι κατεβάζουν γάλα είνια οι σουπες, το ρύζι, τα γαλακτοκομικά κι η μπύρα.....

δόξα το μεγαλοδύναμο δε χρειάστηκε να αποχωριστώ το μωρό μου καθόλου οπότε κ δεν έχω αναλογη εμπειρία...

θα σου πω όμως το εξής.. γέννησα ένα μωρό 4300...οι μαιές μου έλεγαν ότι το μωρό επειδή είναι μεγάλο δε χορταίνει κ πρέπει να δωσω ξένο... δεν ΄τις άκουσα παρόλο που ήμουν ή μονη που τάιζα το μωρό κ τη νύχτα στο θάλαμο... χρειάστηκε να κρατήσω το μωρό δίπλα μου σχεδόν όλη νυχτα (στο ιασω) γιατί εκλαιγε κ οι μαιες δεν ήξερα τι να κάνουν.... πάλι συνέχιζα να κάνω αυτό που είχα θε΄σει ως στοχο... και τελικά θήλασα 10 μήνες αποκλειστικά κ αν ήμουν πιο ενημερωνένη θα το κανα κ πολύ περισσότερο....

άρα λοιπον με σύνθημα ότι η ζητηση αυξάνει κ την παραγωγή, θα σου πρότεινα κ εγώ να κόψεις το ξένο κ να θηλάζεις κάργα!!πρόσφερε στο μωρό το στήθος όποτε ζητάει..

τρώγε καλά κ πίνε πολλά υγρά... γαλα, χυμο σούπες νερό και να δεις θα νιώσεις το στηθος σου πρησμένο πολύ γρήγορα... είναι πολύ νωρίς ακόμη και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις...

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

α και να μην ξεχάσω.... μια από τις ευκολίες του θηλασμού ειναι το ΄τοι θηλαζεις ωραιότατα παντού... κάτι ανέφερες για το δρόμο....σηκώνεις μπλουζίτσα και τσα...σε 5 λεπτάκια ετοιμη..;);)

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό ειναι το δευτερο παιδάκι μου, στην πρώτη θήλασα 6 μήνες οχι αποκλειστικα λόγω του γνωστου συνδρομου (μάνα- πεθερα). Το έχω παρει πατριωτικά το θέμα, ελπίζω να βγείτε αληθινές και να γίνω πιο παραγωγική...

Κλεισε τα αυτια σου....ασε τις πεθερομαναδες να λενε ο,τι θελουν....αλλωστε μη ξεχνας...οτι η γενεια μας πρεπει να ειναι η γενεια με τα λιγοτερα ποσοστα θηλασμου (εννοω οταν εμεις ημασταν μωρα). κανε και ενα γκαλοπ να δεις το λογο....δεν ειχαν γαλα!

(Ολως τυχαιως ηταν η φαση που το γαλα-σκονη εκανε εισοδο στη χωρα μας...εγινε και λιγο μοδα)

Σε μια συζητηση που ειχα με τον παιδιατρο, μου ειχε πει οτι το 70% των γυναικων που ξεκινανε τον θηλασμο, τον διακοπτουν γιατι πιστευουν οτι δεν εχουν γαλα.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37w5d

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.ΣΥΝΔΥΑΣΜΈΝΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ+ΡΑΧΙΑΙΑ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΝΑΙ, ΜΕΓΙΣΤΗ13,7, ΕΛΑΧΙΣΤΗ 10,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑΣ, 24ΩΡΟ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίεςΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 3280, (30/9), ΕΞΟΔΟς ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 6/10:3100

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. ΠΕΡΙΠΟΥ 8

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

60ML, ΣΥΝΗΘΩς ΣΕ 3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΓΥΡΩ ΣΤΑ 180-220 ΜΛ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΟΧΙ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

5-6 ΠΆΝΕΣ

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΠΕΡΙΠΟΥ 2-3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΘΗΛΑΣΕ ΣΤΙς 3:00, ΣΤΙΣ 6:30, ΣΤΙΣ 9:00, ΣΤΙΣ 10:00 ΚΑΙ ΣΤΙς 11:15. τΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΗΥΝΗΘΩΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ. ΜΕ ΤΡΟΜΆΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΡΕΞΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΩΔΕΚΑΩΡΟ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΡΟΗ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΟΣΙΤΙΖΕΤΑΙ. ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΚΛΑΙΕΙ

Τα μωρα που θηλαζουν μπορει να κανουν μεχρι και μια εβδομαδα να κανουν κακα. Δεν ειναι λογος ανησυχιας αυτος.

Ο παιδιατρος μου μου ειπε οτι το μωρο τρεφεται τα πρωτα 3-4 λεπτα στο μαστο. Απο κει και περα, το αφηνουμε παραπανω για λογους ψυχικης του υγειας (παιζει, νιωθει ασφαλεια, κλπ κλπ). 5 λεπτα, δεν καθεται? Αν ναι, τοτε εισαι μια χαρα .....

Tip! Αν αποκοιμιεται να του γαργαλας το αυτακι...συνεχιζουν λες και τους πατας κουμπι :)

Διαφημίσεις

Ράννια μου σε ευχαριστω πολύ, μου δίνεις κουραγιο...

Αυτό με τα κακά δεν το ήξερα, η παιδιατρος στο μαιευτηριο μας έλεγε οτι σχεδον καθα φορά που θα τρώνε θα εχουμε και μια εξαγωγη... Στην δική μας παιδιατρο θα πάμε την ερχόμενη εβδομάδα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για την κατάσταση του παιδιου. Αυτό με τα 5 λεπτά ειναι δεδομένο... τι πέντε, πολύ παραπάνω... Αντε να δουμε...

Eφη αυτο με τα κακα ισχυει μετα τις σαραντα μερες,για την ακριβεια ως τις πρωτες 20 μερες περιμενουμε 2-3 κενωσεις την ημερα.

Το μωρο θα το βαζεις στο στηθος χωρις να κοιτας ρολοι,ξεχνα τα 5λεπτα κλπ,οσο θελει εκεινο θα το εχεις στο στηθος,το πρωτο 40ημερο ειναι ζορικο, μετα ψιλοστρωνουν τα πραγματα.

Οσο για το τελευταιο που λες οτι εβρεξε μονο 2 πανες και δεν εχει κανει κακα,λεω μηπως εκοψες πολυ αποτομα το συμπληρωμα γιατι του εδινες καμποσο,αλλα για πιο εξειδικευμενη απαντηση θα περιμενεις απο την αγλαια που ξερει καλυτερα.

Να σου ζησει το μωρακι σου και καλη συνεχεια!!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png

όσο πιο πολύ θηλάζει τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις.... το μπουκάλι κάνει κακό στο θηλασμό....

θα σου πουν κι οι εμπειρότερες.....

αλλά κι εγώ στο πρώτο μου παιδί, έτσι τη πάτησα.... μετά από μια εβδομάδα στη μενν λόγο ταχύπνοιας και την αποτροπή του παιδίατρου να θηλάσω, το έβγαζα με θήλαστρο για 6 μηνες και φυσικά έδινα και συμπλήρωμα και δε κατάφερα ποτέ να θηλάσω...

τώρα στο δεύετρο παιδί παλεύω με νύχια και με δόιντια να θηλάσω αποκλειστικά.....

τροφές που ξέρω ότι κατεβάζουν γάλα είνια οι σουπες, το ρύζι, τα γαλακτοκομικά κι η μπύρα.....

τα γαλακτοκομικα δεν κατεβαζουν γαλα.ισα ισα ειναι πολλες φορες ενοχα για κολικους των μωρων!

ο μονος τροπος αυξησης ειναι συνεχεια στο στηθος ακομα και καθε μιση ωρα και συχνη καταναλωση υγρων.νερο τσαι σουπες ...οχι χυμους εκτος απο μηλο-μπανανα

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Τα μωρα που θηλαζουν μπορει να κανουν μεχρι και μια εβδομαδα να κανουν κακα. Δεν ειναι λογος ανησυχιας αυτος.

Ο παιδιατρος μου μου ειπε οτι το μωρο τρεφεται τα πρωτα 3-4 λεπτα στο μαστο. Απο κει και περα, το αφηνουμε παραπανω για λογους ψυχικης του υγειας (παιζει, νιωθει ασφαλεια, κλπ κλπ). 5 λεπτα, δεν καθεται? Αν ναι, τοτε εισαι μια χαρα .....

Tip! Αν αποκοιμιεται να του γαργαλας το αυτακι...συνεχιζουν λες και τους πατας κουμπι :)

τα μωρα που θηλαζουν μεχρι 20 ημερων ΠΡΕΠΕΙ να κανουν 3 φορες το λιγοτερο κακα την ημερα.αλλιως ειναι δειγμα οτι δε τρεφονται σωστα!τα πρωτα 3 λεπτα απο το στηθος βγαινει μονο το λαιτ γαλα το φτωχο σε λιπαρα δηλαδη.μετα βγαινει το παχυ.

gzV6p2.png5zNwp2.png

τα γαλακτοκομικα δεν κατεβαζουν γαλα.ισα ισα ειναι πολλες φορες ενοχα για κολικους των μωρων!

είχα την εντύπωση ότι τα λαχανικά-φρούτα είναι ένοχα για τους κολικούς....

κι εγώ καταναλώνω σχεδόν 1 λίτρο γάλα την ημέρα....

Διαφημίσεις

δεν ισχύει. Αν σου αρέσουν φυσικά μπορείς να τα τρως, αλλά αν δεν σου αρεσουν δεν χρειάζεται να πιέζεσαι νομίζοντας ότι σε βοηθάν.

Λυπάμαι αυτά δεν ισχύουν.

Τα μωρά μέχρι 20 ημερών πρέπει να έχουν 3 κενώσεις τουλάχιστον. Μετά ισχύει αυτό που λες.

Επίσης τα μωρά, ειδικά τα νεογέννητα, τρέφονται για πολύ πολύ περισσότερο από 4 λεπτά.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37w5d

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.ΣΥΝΔΥΑΣΜΈΝΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ+ΡΑΧΙΑΙΑ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΝΑΙ, ΜΕΓΙΣΤΗ13,7, ΕΛΑΧΙΣΤΗ 10,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑΣ, 24ΩΡΟ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίεςΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 3280, (30/9), ΕΞΟΔΟς ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 6/10:3100

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. ΠΕΡΙΠΟΥ 8

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

60ML, ΣΥΝΗΘΩς ΣΕ 3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΓΥΡΩ ΣΤΑ 180-220 ΜΛ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΟΧΙ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

5-6 ΠΆΝΕΣ

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΠΕΡΙΠΟΥ 2-3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΘΗΛΑΣΕ ΣΤΙς 3:00, ΣΤΙΣ 6:30, ΣΤΙΣ 9:00, ΣΤΙΣ 10:00 ΚΑΙ ΣΤΙς 11:15. τΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΗΥΝΗΘΩΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ. ΜΕ ΤΡΟΜΆΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΡΕΞΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΩΔΕΚΑΩΡΟ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΡΟΗ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΟΣΙΤΙΖΕΤΑΙ. ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΚΛΑΙΕΙ

Τα γεύματα του μωρού είναι κάπως λίγα.

Γενικά επιδιώκουμε να κάνει το νεογέννητο 8-12 γεύματα.

Το ξυπνάμε κατά τη διάρκεια της ημέρας 3 ώρες μετά την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού για να το θηλάσουμε, και το αφήνουμε στο στήθος όσο θέλει. Διάβασε εδώ τις οδηγίες για τις πρώτες 40 μέρες http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

Πιθανόν να χρειαστείς κάποιο φυτικό συμπλήρωμα διατροφής για την αύξηση της παραγωγής, μπορείς να πάρεις το fenugreek από το φαρμακείο.

Γενικά προσπάθησε να έχεις το μωρό σχεδόν συνέχεια στο στήθος για να αυξηθεί η παραγωγή σου.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Καλησπερα Εφη. Η παραγωγη σου θα αυξηθει βαζοντας το μωράκι σου στο στηθος οποτε θελει! Και μη δινεις σημασια σε οτι κι αν σου λενε πεθερες μαμαδες νυφες κτλ κτλ. εσυ ξερεις καλυτερα απολους το μωρο σου! Ακριβως τα ιδια ακουγα κι εγω. δωσε λιγο μπουκαλι δε βλεπεις το μωρο δεν ηρεμει πειναει.....δωσε του μπουκαλι να ηρεμησει λιγο μαλλον δεν εχεις γαλα γιαυτο θελει να βρισκεται συνεχεια στο στηθος......δεν ακουσα κανεναν και στις 40 μερες που ζυγησα τη κορη μου ειχε παρει 1800.καλο ε? φαντασου να ειχα και γαλα χαχαχαχα

οσο για την ωρα που θηλαζει το μωρο μπορει ακομα και 5 λεπτα να ειναι αρκετα. γιαυτο και μετα κοιμαται. αν πεινασει θα ξυπνησει...

καλη επιτυχια!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Κάποιες συμβουλές που με βοήθησαν πολύ:

1. Ηρέμησε!!!! Η καλή ψυχολογία, η ηρεμία και η γαλήνη ενισχύουν πάρα πολύ την παραγωγή γάλακτος.

2. Δίνε στο παιδί να θηλάσει και από τα δύο στήθη αν δεν χορτένει μόνο από το ένα αλλά άρχιζε πάντα τον επόμενο θηλασμό από το στήθος που έδωσες τελευταίο.

3. Βάζε το παιδί στο στήθος όσο πιο συχνά μπορείς ακόμα κι αν δεν έχεις γάλα. Ο οργανισμός μας είναι τόσο τέλεια φτιαγμένος που αντιλαμβάνεται την ζήτηση και άρα θα υπάρξει και παραγωγή.

4. Δοκίμασε την παρακάτω συνταγή. Όχι και η καλύτερη στη γεύση αλλά έχει θεαματικά αποτελέσματα: Βράσε σε μία κατσαρολίτσα λίγο νερό με αλεύρι και πρόσθεσε τριμμένα αμύγδαλα και φουντούκια.

Iqvfp3.png

δεν ειναι απολυτο οτι σε ολα τα μωρα δημιουργουν κολικους.αλλα στην πλειψηφια τους φερνουν κολικους στα μωρα.

gzV6p2.png5zNwp2.png

Είναι σοβαρός λόγος ανησυχίας για ένα μωρό που είναι κάτω των 20 ημερών.

Τα μωρά μέχρι 20 ημερών πρέπει να έχουν κάθε μέρα 3-4 κενώσεις αν θηλάζουν αποκλειστικά. Μετά τις 20 μέρες, ισχύει αυτό που γράφεις παραπάνω.

Δυστυχώς ούτε αυτό ισχύει. Για τα περισσότερα νεογέννητα το γεύμα διαρκεί πάνω από 20 λεπτά σε κάθε στήθος και μόνο στο τέλος του γεύματος παίρνουν το γάλα με τα περισσότερα λιπαρά. Τα πρώτα 3-4 λεπτά, το 95% των μωρών, παίρνει μόνο το πολύ ελαφρύ γάλα με το 1,5% λιπαρά.

Τα γεύματα του μωρού είναι κάπως λίγα.

Γενικά επιδιώκουμε να κάνει το νεογέννητο 8-12 γεύματα.

Συμφωνώ, τα 8 είναι οριακά.

Και αυτό φαίνεται και από τις βρεγμένες πάνες που είναι επίσης οριακές. Θα έπρεπε να είναι 6-8 το 24ωρο.

Πολλά μωρά τις πρώτες μέρες δεν είναι πολύ πρόθυμα να φάνε. Φροντίζουμε να τα ξυπνάμε τακτικά και τα ενθαρρύνουμε να κάνουν και περισσότερα γεύματα και να φάνε περισσότερη ώρα σε κάθε γεύμα.

Οι περισσότεροι κολικοί είναι άγνωστης αιτιολογίας.

Το γάλα είναι από τους πρώτους υπεύθυνους.

(άλλωστε κανένα θηλαστικό δεν καταναλώνει γάλα άλλου θηλαστικού...)

Το μωρακι μου ειναι σημερα 9 ημερων. ;

Όταν βλέπετε ότι μια μητέρα με νεογέννητο ζητάει βοήθεια, είναι πολύ σημαντικό να γράφετε ΜΟΝΟ αν είσαστε 120% σίγουρες για την ορθότητα των όσων γράφετε.

Μια μητέρα με νεογέννητο δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου να διαβάζει 10 ποστ για να βρει κάτι χρήσιμο που ίσως τη βοηθήσει.

Μια μητέρα με νεογέννητο δεν έχει εδραιώσει τη γαλουχία και μία λάθος συμβουλή μπορεί- ακόμη αν την ακολουθήσει μόνο για 3 μέρες - να την απομακρύνει πολύ από το στόχο της, η γαλουχία είναι πολύ ευάλωστη αυτό το διάστημα.

Ένα μωρό που είναι 6 εβδομάδων ή μεγαλύτερο, αν δεν φάει καλά για τρεις μέρες δεν σημαίνει τίποτα, αν όμως το μωρό είναι μικρότερο, τότε οι τρεις μέρες μη ικανοποιητικών γευμάτων μπορεί να σημαίνουν υπνηλία, απροθυμία για σίτιση και αυτά μπορεί να το οδηγήσουν σε αφυδάτωση.

δεν ειναι απολυτο οτι σε ολα τα μωρα δημιουργουν κολικους.αλλα στην πλειψηφια τους φερνουν κολικους στα μωρα.

Στα περισσότερα μωρά δεν φέρνουν ούτε κολικούς, ούτε καν ενόχληση.

αγλαια σε ευχαριστω πολύ για την αμεση ανταπόκριση. Παρακολουθησα προσεχτικά χτές τα γευματα του μωρού και σου παραθέτω τα νέα στοιχεια:

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37w5d

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.[3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑΣ, 24ΩΡΟ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ, ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΧΥΤΟ, ΣΙΤΙΣΤΗΚΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΑ ΝΕΟΓΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ ΤΡΙΑ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΑ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 30/9 : 3280

ΕΞΟΔΟς ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 6/10:3100

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 11

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΤΑ 9

70ML, ΣΕ 3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

210ΜΛ

ΟΧΙ

7 ΠΆΝΕΣ

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΜΟΝΟ 1 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΓΕΜΙΣΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ

[ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΧΤΕς ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ (ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΑΠΟ ΤΙς 12 ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΙΣ 12:30 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟς ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 9 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. εΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩς ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ. ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΦΥΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΙΣ 11. ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΔΕΚΑ.

Η αληθεια ειναι οτι μου προκαλει μεγάλη ανασφαλεια το γεγονος οτι δεν ειμαι σιγουρη για το που πρέπει να απευθυνθώ. Εχτες η ψυχολογια μου ήταν πολύ ασχημη, ενιωθα οτι οδεύω προς την επιλοχειο κατάθλιψη, απο τη μια ελεγα θα τα παρατήσω αλλά απο την άλλη μου ειναι αδιανόητο να μην προσφέρω στο παιδι μου αυτό που του χρειάζεται πραγματικά. Σημερα ευτυχως νιωθω καπως καλύτερα

Θα ήθελα να σου απευθύνω μερικές ερωτήσεις μήπως και βγάλω μια άκρη:

1. Πόσο ρόλο έπαιξε το γεγονός οτι έβαλα το μωρό πρώτη φορά στη θηλή ακριβώς τρια εικοσιτετράωρα μετάτη γέννα (ΚΤ)΄; Να σημειώσω οτι στο μαιευτήριο μου έδωσαν θήλαστρο αρχικά μηχανικό στο δεύτερο εικοσιτετράωρο και μετά στο τρίτο το symphony της medela οπου έκανα δτο αντλήσεις βγάζοντας κάθε φορά ελάχιστο (γύρω στα 5 μλ) και με το μχανικό και με το νοσοκομειακό.

2. Χρειάζεται στην περίπτωσή μου να κάνω επιπλέον αντλήσεις με θήλαστρο ή ειναι καλύτερο να βάζω το μωρο στο στήθος καθε τρείς και λίγο; (εννοώ οποτε δειχνει την διαθεση)

3. Στην κλινική μας έλεγε η παιδίατρος να πάρουμε μαγια μπυρας σε χαπάκια, το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος, σε περίπτωση που το γάλα δεν είναι αρκετό. Ο καθένας όμως μου ανέφερε άλλη δοσολογία και στο φορουμ διαβάζω άλλη. Τελικά τι ισχύει;

4. Ποτε αρχίζουν οι κολικοί σε ένα βρέφος; Στην κόρη μου ήμουν τυχερή και δεν ειχαμε εντονο πρόβλημα οπότε δεν θυμάμαι. Το λέω γιατι το μωράκι μου χτες εκλαιγε συνέχεια και αεριζόταν χωρίς όμως να κάνει κακά.

5. Πόσο πρέπει να αυξήσω τα υγρα που παιρνω΄;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ POST