Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις κοπελες!Σε μια βδομαδα μπαινω στον 9ο και εδω κι ενα μηνα καταλαβαινω μερικες φορες στα σημεια που με ακουμπαει το παιδι για δευτερολεπτα ενα νευρικο χτυπημα.Σαν να εχει πιαστει 1 μυς μας και κανει για δευτερολεπτα τικ τικ τικ.Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω.Ας πουμε οταν ακουσα το μπεμπακι στην αρχη ηταν σαν να ειναι ενα πουλι μεσα μου και φτερουγιζει και τωρα το νιωθω αυτο αλλα πιο εντονα.δεν πετρωνει η κοιλια μου.το ειχα αναφερει στον γιατρο μου αλλα μαλλον δεν του το εξηγησα καλα.δεν ειναι λοξυγγας τον καταλαβαινω αρκετα γιατι ειναι ρυθμικος..ρε γαμωτο τι ειναι αυτο τωρα εχω τρομαξει.Εν το μεταξυ εχω ραντεβου σε μια βδομαδα με τον γιατρο μου.εχει συμβει σε καμια απο εσας?

Διαφημίσεις

αν αυτο που αισθανεσαι ειναι σαν μουδιασμα και η κοιλια σου γινεται σκληρη τοτε ειναι συσπαση.αν οχι τοτε απλα ειναι το ποδι η το χερι:P

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Dimitra δεν νιωθω μουδιασμα ουτε γινεται σκληρη η κοιλια μου απλα εκει που καταλαβαινω οτι πως κουνιεται το παιδι νιωθω σαν να χτυπαει νευρικα για μερικα δευτερολεπτα και μετα σταματει.εχει παρει θεση ο μπεμπακος.Λες να ειναι κινησεις νευρικες επειδη εχει μεγαλωσει και προσπαθει να κουνηθει?

Διαφημίσεις

το μωρο ειναι βρε μην ανυσηχεις...εγω να δεις τι εχω..τωρα στο 3ο!η κοιλια μου πεταει απο παντου εξωγκωματα!μεχρι και στα πλαγια στα πλευρα :rolleyes: απο παντου με χτυπαει!και σχεδον ολη μερα!χτυπαει συγχρωνως σε 4-5 σημεια και δε ξερω πως το κανει!αλλα κανει κυμματισμους η κοιλια μου ενω ταυτοχρονα νιωθω να με πιεζει με το κεφαλι στο αιδοιο και πεταγονται εξωγκωματα στα πλευρα και γενικα στην επιφανεια της κοιλιας!απο συσπασεις δε το συζητω..εχω απο 27 εβδ...τις τελευταιες 10 μερες εχω πανω απο 50 φορες τη μερα

gzV6p2.png5zNwp2.png

geia sou Barbara ! to idio akrivws aisthanomai kai egw apo tote pou mpika ston 9o! einai ena eidos neurikou sunexomenou xtupimatos pou dinei tin entuposi oti einai neuriko kai den einai elegxomeni kinisi. den sou krubw oti kai egw tromaxa alla den eipa tipota ston giatro giati genika den thelw na skeftomai arnhtika! den pisteuo na einai tipota ! :P

Αχ βρε κοριτσια ηρεμησα καπως!Dorothea εγω το νιωθω απο 7,5 μηνων απλα τωρα που πλησιαζω τον 9ο το νιωθω πιο εντονα.Ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις νευρικο χτυπημα απλα ειναι πολυ γρηγορο και μετα σταματαει απλα καταλαβαινω πως ειναι το παιδι.Προσπαθω κι εγω να μην σκεφτομαι αρνητικα και λεω μηπως ειναι εκει το πωπουδακι του και τις αμολλαει στην μανουλά?Αλλα το νιωθεις κι εσυ ε?

Δημητρα μου με το καλο το μπεμπακι σου!!!Εγω ειμαι 2 βδομαδες μετα απο σενα.Οταν λες συσπασεις εννοεις που σκληραινει η κοιλια για λιγο?

κοριτσια αυτο που λεει η Barbara δεν ειναι εξωγκωματα απο ποδι η χερακι ειναι.....πως να σας πω...ισως καμια φορα το εχετε νιωσει σαν πεταρισμα σε καποιο νευρο γενικα(ποδι,χερι,ματι)

και εγω το εχω τωρα που μπηκα στον 8ο,δεν ειναι τιποτα αλλο απο το νευρο.(δεν ξερω γιατι γινεται ομως!!!οποια ξερει να μας πει!!)

apHGp3.png

Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια ηρεμησα καπως!Dorothea εγω το νιωθω απο 7,5 μηνων απλα τωρα που πλησιαζω τον 9ο το νιωθω πιο εντονα.Ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις νευρικο χτυπημα απλα ειναι πολυ γρηγορο και μετα σταματαει απλα καταλαβαινω πως ειναι το παιδι.Προσπαθω κι εγω να μην σκεφτομαι αρνητικα και λεω μηπως ειναι εκει το πωπουδακι του και τις αμολλαει στην μανουλά?Αλλα το νιωθεις κι εσυ ε?

ΧΑΧΑΧΑ!!!!λες να ειναι αυτο???πλακα θα εχει!!!:-D:-D:-D

apHGp3.png

Μωρε μακαρι να ειναι αυτο!!!!!Απλα ειμαι φρεσκια και ψαρωνω με ολα!!Αφου λεω αχ αντε παναγιτσα μου να περασει ο καιρος με το καλο να δω το μπεμπακι μου οτι ειναι καλα!!!

Διαφημίσεις

ο λοξυγγας ειναι κατι επαναλαμβανομενο ομως.και σε ταρακουναει τα μεσα σου.τα δικα μου κ τα 3 με ειχαν ταραξει στο λοξυγγα.η μπεμπα καθε μερα εχει κ αισθανομαι να με χτυπαει μεχρι πισω στον ποπο:rolleyes: τα κοριτσια μιλανε για κατι σαν μυικο σπασμο απο οτι καταλαβα.ο λοξυγγας ειναι ενα επαναλαμβανομενο εσωτερικο ταρακουνιμα

gzV6p2.png5zNwp2.png

Κι εγώ σε λίγες ημέρες μπαίνω στο μήνα και αισθάνομαι ακριβώς έτσι. Δεν θεωρώ ότι είναι τίποτα άλλο από τις κινήσεις του μωρού που γίνονται ταυτόχρονα σε πολλά σημεία της κοιλιάς και είναι κάπως "νευρικές". Σίγουρα δεν είναι λόξυγγας, αφού θεωρώ ότι κάθε κοπέλα μπορεί να ξεχωρίσει τον λόξυγγα, όπως λένε και τα κορίτσια έχει ρυθμικά χτυπήματα. Είναι δύσκολο να το μπερδέψεις με κάτι άλλο. Κι εγώ έχω ΠΗΤ 16/11 στο Ιασώ...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

καλε μην τρομαζεις το μωρακι σου ειναι.....

τωρα που σας διαβαζω σκεφτομαι οτι μου ελειψε η κοιλιτσα μου....τι ωραια ηταν που γυρνουσε εκει μεσα ...σαν χαζη χαιρομουν...

αντε βρε κοριτσια καλη λευτερια σε ολες!!!

Και εγώ ΠΗΤ 15/11.

Αυτό ακριβώς αισθάνομαι και εγώ από τον 8 μήνα. Ειδικά αν ξαπλωνω στα πλάγια, από την αριστερή πλευρά, και βάζω μαξυλαρι από κάτω.

Δεν είναι λοξυγκας. Είναι τελείως διαφορετικό.

Πριν προλάβω να ρωτήσω το γιατρό μου, την Πέμπτη με έπιασε πόνος κοντά στον αφαλο. Με έπιασε καη με άφησε. Και μετά από λίγο, πάλι τα ίδια. Ήμουν και Μονή μου και τα χρηαστικα.

Πήρα το γιατρό και μου είπε ότι ο πόνος αυτός ήταν πρωινές συσπασεις.

Δεν ξέρω αν σχετίζονται οι νευρικές κινήσεις, που αισθάνομαι ακόμα, με τον πόνο.

Αυτές οι νευρικές είναι λες κΙ χτυπάει φλέβα.

Θα ρωτήσω αυτή την εβδομάδα που έχω ραντεβού.

Ax κι εγώ σας ζηλεύω! Μου έχει λείψει αυτή η αίσθηση... στο θέμα μας τώρα... εγώ διαπίστωσα μετά τη γέννα τι ήταν αυτό αν και μια μικρή υποψία την είχα γιατί είναι κληρονομικό :lol: σταύρωνε τα πόδια της στα δάχτυλα και έπαιζε με τα δάχτυλα της :D To έκανε από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε και όταν το είδα είπα "α μάλιστα! αυτό ήταν λοιπόν" :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Babie και malfada@ ειμαστε κοντα κοντα και οι 3!!!Αχ ενταξει βρε κοριτσια ηρεμησα καπως αφου ειμαστε αρκετες που το νιωθουμε αυτο..Σε μια βδομαδα παω στον γιατρο μου οποτε θα ρωτησω κι εκεινον και θα σας πω.Ειστε καινουργιες μανουλες?Απο ψυχολογια πως τα πατε που πλησιαζει ο καιρος?Ευτυχως εγω μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ψυχραιμη αφου εχω ριξει την προσοχη μου στο συμμαζεμα του σπιτιου..

αντε να ρωτησεις να μαθουμε και εμεις,εγω εχω μεχρι 30/11 στο Μητερα!!!(και εμενα θα μου λειψει η κοιλιτσα μου οταν γεννησω και ας γκρινιαζω τωρα!!!!)

apHGp3.png

Καλησπέρα κορίτσια! Το έχω νιώσει και εγώ το ίδιο και είχα αγχωθεί! Μια μέρα μόνο έγινε για αρκετές φορές και στον 7ο!Απο τότε έχω πάει αρκετές φορές στον γιατρό και όλα είναι καλά!

Και εγώ γεννάω 22/11 στο Ιασώ.Με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας!

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png

Babie και malfada@ ειμαστε κοντα κοντα και οι 3!!!Αχ ενταξει βρε κοριτσια ηρεμησα καπως αφου ειμαστε αρκετες που το νιωθουμε αυτο..Σε μια βδομαδα παω στον γιατρο μου οποτε θα ρωτησω κι εκεινον και θα σας πω.Ειστε καινουργιες μανουλες?Απο ψυχολογια πως τα πατε που πλησιαζει ο καιρος?Ευτυχως εγω μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ψυχραιμη αφου εχω ριξει την προσοχη μου στο συμμαζεμα του σπιτιου..

Μην ανησυχείς καθόλου, βλέπεις όλες λίγο πολύ τα ίδια αισθανόμαστε. Εμένα η μικρή σήμερα με τάραξε κυριολεκτικά! Όλο κραυγές έβγαζα, τόσο απότομες και έντονες ήταν οι κινήσεις της. Ένιωθα ότι θα ανοίξει η κοιλιά μου. Άσε που ταυτόχρονα χτύπαγε σε 2-3 σημεία. Αχ, αχ...

Εγώ έχω άλλη μία κορούλα που πλησιάζει τα δύο. Έχω ΠΗΤ την ημέρα γενεθλίων της μεγάλης μου (15/11)!!! Για να δούμε, θα γεννηθούν την ίδια ημέρα? Από ψυχολογία πάντως τα πάω μια χαρά, πολύ θετική. Ήδη έχω αρχίσει να ετοιμάζω πάλι τα βρεφικά ρουχαλάκια και θα αναμένω τα συμπτώματα της γέννας.... Την άλλη φορά σπάσανε τα νερά και γέννησα φυσιολογικά. Για να δούμε τώρα....

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!