Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, επειδή περίπου μια εβδομάδα μετά την σύλληψη έιχα δεί ελάχιστο ρόζ αίμα ο γιατρός μου απο τοτε μου έδωσε των 200 κάθε βράδυ κολπικά...την τελευταία φορά που τον είδα τον ρώτησα αν θα το συνεχίσω και μου είπε ναι μέχρι να με ξαναδεί (αυχενική διαφάνεια την άλλη εβδομάδα)....έχει πάρει κάποια προγεστερόνη για τοσο μεγάλο διάστημα? σκέφτομαι μήπως μπορεί να βλάψει το μωρο τόση προγεστερόνη....... εσείς τι λέτε?

y8rbp3.png

Διαφημίσεις

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ,

ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΠΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗ 12Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΩΟΛΗΨΙΑΣ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΣΟΥ!!!!!

Είμαι έγκυος στο τρίτο μωράκι μου. Ήπια utrogestan και στις 3 εγκυμοσύνες μέχρι λίγο μετά την αυχενική. Τα 2 παιδάκια μου είναι υγιέστατα σίγουρα και το τρίτο. Κανένας λόγος ανησυχίας.

Κορίτυσια ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. απλά να σας πω πως αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είναι απο εξωσωματική ούτε είχα κάποιο άλλο θέμα με αιμορραγίες και τα σχετικά!...για αυτό και μου κάνει εντύπωση που επιμένει να την παίρνω...απο ότι έχω ακούσει δημιουργεί πάχος μέςα στην μήτρα για να προστατεύεται το μωρό ...όμως ς μήπως δεν το αφήνει να αναπτυχθεί σωστά.......από την άλλη αφού με καθησυχάζζετε όλες αυτό είναι πάρα πολύ καλό ευχαριστώ πολύ κορίτσια και καλές εγκυμοσύνες να έχουμε. φιλια

y8rbp3.png

Διαφημίσεις

Νικολέτα μου τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη. Στους πρώτους μήνες δεν είχα ανακαλύψει και το πάρεντς και δεν είχα ιδέα ότι τα παίρνουν τόσες πολλές κοπέλες. Τα έπαιρνα κι εγώ γιατί είχα καφέ υγρά στην αρχή και τελικά τα έκοψα στο τέλος του 1ου τριμήνου. Το κοριτσάκι μου γεννήθηκε μια χαρά και δεν ανιτμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Τώρα που περιμένουμε το 2ο πάλι τα ίδια..πάλι καφέ υγρά και μια μικρή αποκόλληση και

πάλι με τα utrogestan στο χέρι μέχρι το τέλος του 1ου τριμήνου...!

Μην ανησυχείς καθόλου!

DoUwp3.png

Κορίτυσια ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. απλά να σας πω πως αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είναι απο εξωσωματική ούτε είχα κάποιο άλλο θέμα με αιμορραγίες και τα σχετικά!...για αυτό και μου κάνει εντύπωση που επιμένει να την παίρνω...απο ότι έχω ακούσει δημιουργεί πάχος μέςα στην μήτρα για να προστατεύεται το μωρό ...όμως ς μήπως δεν το αφήνει να αναπτυχθεί σωστά.......από την άλλη αφού με καθησυχάζζετε όλες αυτό είναι πάρα πολύ καλό ευχαριστώ πολύ κορίτσια και καλές εγκυμοσύνες να έχουμε. φιλια

Πήγα στο γιατρό 5 εβδομάδων η μήτρα μου ήταν πολύ παχιά και σάκο δεν έβλεπε. Την επόμενη έκανα χωριακή και η τιμή ήταν 3027 ( πάρα πολύ ψηλή).Παρολ αυτά τα χαπάκια τα πήρα κανονικότατα.

Και εγω -φυσιολογική σύλληψη- χωρις αιμορραγίες, ειχα παρει για όλο το πρωτο 3μηνο, λόγω προηγούμενης αποβολής.Προληπτικά.

Μην φοβασαι τίποτα....ξερει ο γιατρός σου!

Με το καλό!!:)

QqmLp3.png

Διαφημίσεις

Εγώ ήπια utrogestan για μια εβδομάδα όταν έκανα αμνιοπαρακέντηση και μου ξαναέδωσε η γιατρός να παίρνω ενδοκολπικά όταν στον 7ο μήνα άρχισα να πονάω πολύ χαμηλά στην κοιλιά και να νιώθω να πετρώνει η κοιλιά μου πολύ συχνά, οπότε φοβήθηκε για συσπάσεις. Μου είπε να συνεχίσω να τα παίρνω μέχρι το τέλος της εγκυομοσύνης, αλλά εγώ επειδή διάβασα ότι προκαλεί αλλεργίες στο μωρό και επειδή μετά από ένα μήνα αισθάνθηκα καλύτερα και ήμουνα πιο ξεκούραστη αφού σταμάτησα και τη δουλειά, τα έκοψα από μόνη μου και το είπα και στη γιατρό και συμφώνησε...

Φαντάζομαι όσα πιο λίγα φάρμακα παίρνουμε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, τόσο καλύτερα για το μωρό μας...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Μην ανησυχεις. τα εχουμε παρει ολοι λιγο πολυ αυτα τα φαρμακα.

Εγω ειμαι απο αυτους που τα πηραν για πολυ. Περιπου μεχρι τον 5ο μηνα. Ο γιατρος μου ελεγε οτι αλλοι τα παιρνουν μεχρι να γεννησουν και οτι βοηθουν πολυ τον τραχηλο.

Και έγω στην αρχή είχα λίγο κάφε και τα έπερνα 3 την ημέρα και σύνεχισα να τα πέρνω και μέτα το πρώτο τρίμηνοπου είχε στάματήσει το κάφε . Τα μείωσα όμως σε 2 την ήμερα μέχρι που γέννησα πρόωρα πρίν απο 26 ημέρες!!!

Όλα θα πάνε καλά μην φοβάσαι ο γιατρός γνωρίζει πολύ καλά να του έχει εμπιστοσύνη και να νιώθεις άνετα να τον ρώτας για οτιδήποτε σε απασχολέι!!!!

Μην ανησυχείς, εμένα μου τα έδινε προληπτικά περίπου 3μήνες.

Και εμενα το ιδιο οταν τον ειχα ρωτησει μου ειπε οτι δεν εχω καποιο προβλημα αλλαταδινει παντα προληπτικα το ππρωτο τριμινο για να δεσει το μωρο καλυτερα.

Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη!!!:D

9newp3.png8dIOp3.png

• 1 month later...

Διαφημίσεις

Κι εμένα ο γιατρός μου ήταν σαφής: "Θα τα παίρνεις μέχρι να μην χρειάζεται πια να τα παίρνεις" :P

Όχι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, απ'ότι μου είπε τα δίνουν σε όλες μεχρι να βγει το πρώτο τρίμηνο σίγουρα.

καλησπερα!και εμεις στο πρωτο πηραμε utrogestan απο το στομα για 15 μερες γιατι ειδα κατι καφε κηλιδες στο 2ο μηνα ...Τωρα που ειμαι παλι εγκυος ολο χαρα η γιατρος μου μου ειπε να τα ξεκινησω κατευθειαν-ειμαι 5 εβδομαδων- χωρις να περιμενω συμπτωματα γιατι γενικα ειμαι αγχωτικη και δουλευω και εχουμε και τη μικρουλα που ειναι αρκετα κολλημενη με τη μαμα της (10 μηνων ζουζουνα και θελει συνεχως αγκαλιες).στην αρχη μου ειπε να τα παρω κολπικα για περιπου ενα μηνα αλλα μετα απο πολυ γκρινια και παζαρια (ειμαι και ξεροκεφαλη και δεν μου αρεσουν τα φαρμακα)το καναμε 15 μερες. χαιρομαι που το ανοιξες το topic γιατι και εγω αναρωτιομουν τι να κανω!:?

Γεια,

και εγώ δεν ήμουν από εξωσωματική αλλά επειδή είχα κάποιες σταγόνες αίμα και καφέ υγρά για περίπου 3 μήνες (λόγω μιας μικρής αποκόλλησης) μου έδωσε ο γιατρός utrogestan υπόθετα 3 φορές τη μέρα... με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μάλιστα μου είπε πως οι κοπέλες που κάνουν εξωσωματικές παίρνουν 3πλάσιες ποσότητες του συγκεκριμένου φαρμάκου και είναι μια χαρά και αυτές και τα μωρά τους...

και άντε να σου φτιάξω και το κέφι... είχα αγχωθεί τόσο πολύ που είχα διαβάσει όλο το χαρτάκι τθ utrogestan και τι παρενέργειες μπορεί να έχει και το είχα αποστηθίσει... και με το που γεννήθηκε η μικρή μου και μου τη βάλανε στο στήθος για τον πρώτο θηλασμό μέσα στην αίθουσα τοκετών το πρώτο που πρόσεξα ήταν πως είχε... τρίχες στην πλάτη της!!! και θυμήθηκα τι είχα διαβάσει για το utrogestan kai ρωτάω το γιατρό μου 'το utrogestan μπορεί να προκαλέσει αρρενοποίηση θηλέων εμβρύων - αυτό έπαθε η κόρη μου? για αυτό έχει τρίχες στη πλάτη?' περιττό να σου πώ πως εγώ ήμουν πανικοβλημένη και όλοι γελούσαν μαζί μου... ο γιατρός μου, η μαία μου, ο άντρας μου.... και βέβαια οι τριχούλες έπεσαν και φυσικά δεν ήταν από αυτό... συμβαίνει σε πολλά μωράκια...

λοιπόν χαλάρωσε!!!

φιλιά

Γεια,

και εγώ δεν ήμουν από εξωσωματική αλλά επειδή είχα κάποιες σταγόνες αίμα και καφέ υγρά για περίπου 3 μήνες (λόγω μιας μικρής αποκόλλησης) μου έδωσε ο γιατρός utrogestan υπόθετα 3 φορές τη μέρα... με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μάλιστα μου είπε πως οι κοπέλες που κάνουν εξωσωματικές παίρνουν 3πλάσιες ποσότητες του συγκεκριμένου φαρμάκου και είναι μια χαρά και αυτές και τα μωρά τους...

και άντε να σου φτιάξω και το κέφι... είχα αγχωθεί τόσο πολύ που είχα διαβάσει όλο το χαρτάκι τθ utrogestan και τι παρενέργειες μπορεί να έχει και το είχα αποστηθίσει... και με το που γεννήθηκε η μικρή μου και μου τη βάλανε στο στήθος για τον πρώτο θηλασμό μέσα στην αίθουσα τοκετών το πρώτο που πρόσεξα ήταν πως είχε... τρίχες στην πλάτη της!!! και θυμήθηκα τι είχα διαβάσει για το utrogestan kai ρωτάω το γιατρό μου 'το utrogestan μπορεί να προκαλέσει αρρενοποίηση θηλέων εμβρύων - αυτό έπαθε η κόρη μου? για αυτό έχει τρίχες στη πλάτη?' περιττό να σου πώ πως εγώ ήμουν πανικοβλημένη και όλοι γελούσαν μαζί μου... ο γιατρός μου, η μαία μου, ο άντρας μου.... και βέβαια οι τριχούλες έπεσαν και φυσικά δεν ήταν από αυτό... συμβαίνει σε πολλά μωράκια...

λοιπόν χαλάρωσε!!!

φιλιά

vicky elena, μολις βρηκες το αλλο σου μισο. ακριβως, λογω μικρης αποκολλησης πηρα και γω utrogestan. αν και ο γιατρος μου ειχε πει να ΜΗΝ διαβασω το χαρτι, εγω,σαν και σενα, το αποστηθισα. περιττο να πω, λοιπον, οτι καθε φορα που ηταν να παρω τα χαπια σκεφτομουν ολες τις παρενεργειες που θα μπορουσαν να εμφανιστουν. και δωσ του κλαμα η κυρια. στο τελος, τα σταματησα μονη μου. δεν αντεχα αλλο να σκεφτομαι τετοια χαζα. τελικα, το αγορακι μου - δοξα τω Θεω - δεν επαθε τιποτε απο αυτα που φοβομουν.

rYWUp3.png?PFNMbDcb

vicky elena, μολις βρηκες το αλλο σου μισο. ακριβως, λογω μικρης αποκολλησης πηρα και γω utrogestan. αν και ο γιατρος μου ειχε πει να ΜΗΝ διαβασω το χαρτι, εγω,σαν και σενα, το αποστηθισα. περιττο να πω, λοιπον, οτι καθε φορα που ηταν να παρω τα χαπια σκεφτομουν ολες τις παρενεργειες που θα μπορουσαν να εμφανιστουν. και δωσ του κλαμα η κυρια. στο τελος, τα σταματησα μονη μου. δεν αντεχα αλλο να σκεφτομαι τετοια χαζα. τελικα, το αγορακι μου - δοξα τω Θεω - δεν επαθε τιποτε απο αυτα που φοβομουν.

:D θυμάμαι για τα αγοράκια έλεγε για κίνδυνο βαλανικής υποσπαδίας!!!

το κακό είναι ότι εγώ δε σταμάτησα μόνο στο να διαβάζω χαρτάκια από φάρμακα.... διάβαζα 3-4 βιβλία ταυτόχρονα για εγκυμοσύνη, 100 ιστοσελίδες στο ίντερνετ κτλ για καθετί που συνέβαινε στην εγκυμοσύνη μου με αποτέλεσμα να περάσω μια εγκυμοσύνη μέσα στο άγχος!!!!

• 1 year later...

κοριτσια καλησπερα!ειμαι στην εκτη εβδομαδα και εχω αιμα εδω μια εβδομαδα και παιρνω το utrogestan.εχω εντονη φαγουρα σε ολο μου το σωμα τις τελευταιες ημερες και διακρινω και κατι σπυρακια και νομιζω πω ειναι απο αυτο.ειχε καμια αλλη απο εσας κατι αναλογο γιατι εχω αγχωθει πολυ κυριως μετα που διαβασα τις ανεπιθυμητες ενεργειες.

καλημερα,εμενα τα utrogestan μου δημιουργουσαν τρομερες ζαλαδες κ γενικα με πειραζαν.... μου εγραψε τη κρεμα vasclor ,προγεστερονη ειναι κ αυτη κανει την ιδια δουλεια!μιλησε με τον γιατρο σου να σου αλλαξει το φαρμακο!

Εμένα τα Utrogestan μου παρουσίασαν τριχοφυΐα, ειδικά κάτω από τον αφαλό, και με έχουν εκνευρίσει. Τα σταμάτησα ακριβώς μετά την αυχενική με εντολή του γιατρού αλλά ακόμα οι τρίχες εκεί και μου φαίνεται γίνανε μόνιμοι κάτοικοι!:mad:

8OgYp3.png

Κορίτσια καλησπέρα,

είμαι και εγώ στην 6 εβδομάδα και τα παίρνω απο την αρχή που το κατάλαβα δηλαδή στην 3. Στην αρχή έπαιρνα 2 την ημέρα και μετά μου τα έκανε 3. Έχω και εγώ ιστορικό αποβολής και έτσι μου τα έδωσε χωρίς να έχω δει αίμα η καφέ. Τις πρώτες μέρες μου έκαναν λίγη ανακατοσούρα.. τώρα μόνο υπνηλία μου κάνουν..

Σε κάθε πρόβλημα.. υπάρχει πάντα μία λύση..!!!!