Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ!!!!

Recommended Posts

εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε. χθεσ κατεθεσε η δικηγοροσ μου τα ασφαλιστικα μετρα εναντιον του πρωην συζυγου μου. θα μου πεισ, τι σχεση εχει αυτο με τη Βαφτιση?εχει. ειναι δυνατον τα πεθερικα μου να θελουν να καλεσουν σε χωρισμενο ζευγαρι 150 ατομα στο μυστηριο τησ Βαφτισησ και μετα να κανουν και γλεντι? εγω και το μωρο πρεπει να παμε στο γλεντι????

rYWUp3.png?PFNMbDcb

Διαφημίσεις

• Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

η αληθεια ειναι οτι δεν τα καταλαβα ολα καλα...εχεις χωρισει με το πατερα του παιδιου σου τωρα?... και η βαφτιση ποτε ειναι??? και ο.κ πες οτι τα πεθερικα θελουν να γιορτασουν την βαφτιση του εγγονου...δεν βλεπω το λογο να μην το κανουν..εσυ αν δεν θελεις δεν πας ειναι δικαιωμα σου.... πιστευω εγω...εχω ακουσει και αλλες φορες κατι τετοιο...

Η περίπτωσή σου Victoria μου είναι δύσκολη...άστους να καλέσουν όσους θέλουν στη βάφτιση και στο γλέντι πήγαινε μόνο αν το θέλεις.Να κάνεις ότι θέλεις!

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Djccp2.png

67KIp2.png

Συγγνωμη....στη κοσμαρα τους ζουν οι ανθρωποι?

Καταρχην, απο που και ως που εχουν "δικαιωμα" στις προσκλησεις?!

Μετα...(τι μετα μωρε? Στη κοσμαρα τους ζουνε....Ο,τι να ναι ειναι ο κοσμος ...μονο το Θεαθηναι τους νοιαζει....)

Δε ξερω βρε κοριτσι μου .... θελουν να κανουν γλεντι? Ας κανουν....δε θα σου δωσουν λογαριασμο. Αλλα δε θα τους δωσεις κι εσυ για το αν θα πας ή οχι ....

η αληθεια ειναι οτι δεν τα καταλαβα ολα καλα...εχεις χωρισει με το πατερα του παιδιου σου τωρα?... και η βαφτιση ποτε ειναι??? και ο.κ πες οτι τα πεθερικα θελουν να γιορτασουν την βαφτιση του εγγονου...δεν βλεπω το λογο να μην το κανουν..εσυ αν δεν θελεις δεν πας ειναι δικαιωμα σου.... πιστευω εγω...εχω ακουσει και αλλες φορες κατι τετοιο...

χωρισαμε μετα απο επανειλημενουσ ξυλοδαρμουσ και καθημερινη ψυχολογικη βια, ηδη απο την εγκυμοσυνη μου. και απο τη μια μου λεει οτι οι δικοι του κλαινε που χωριζουμε γιατι με αγαπουνε πολυ και απο την αλλη θελουν να κανουν γλεντι 150 ατομων σε χωρισμενο ζευγαρι..δεν ξερω ΕΛΕΝΑ δεν μου εχει ξανασυμβει , αλλα το βλεπω λιγο τραβηγμενο.

rYWUp3.png?PFNMbDcb

Διαφημίσεις

Η περίπτωσή σου Victoria μου είναι δύσκολη...άστους να καλέσουν όσους θέλουν στη βάφτιση και στο γλέντι πήγαινε μόνο αν το θέλεις.Να κάνεις ότι θέλεις!

Αυτή είναι η γνώμη μου.

kikileuteris , ο αδερφοσ του αντρα μου ειναι και αυτοσ σε διασταση τα τελευταια 5 χρονια. τα πεθερικα μου δεν λενε σε κανενα οτι χωρισε. αρα, απο ο,τι καταλαβαινω θελουν να κανουν γλεντι για να επιδειχθουν στουσ συγγενεισ τουσ.σιγουρα, δεν θα τουσ πουν οτι εχουμε χωρισει. ρωταω τωρα εγω ,θα ειμαι πολυ γαιδουρα αν μεσα στο γλεντι σηκωθω ορθια και αφου χτυπησω το πηρουνι μου στο ποτηρι σαν να θελω να κανω προποση να πω "σασ ευχαριστω πολυ που τιμησατε το γιο μου με την π[αρουσια σασ. ειλικρινα, ομωσ, δεν μπορω να καταλαβω τι ηρθατε να γιορτασετε και να γλεντησετε σε ενα ζευγαρι που περναει την δυσκολη περιοδο του διαζυγιου?" η πεθερα μου τοτε θα παθει σθιγουρα συγκοπη, γιατι το τοπ μυστικο θα αποκαλυφθει!!!!!!!!!!:mrgreen:

rYWUp3.png?PFNMbDcb

ΣΟΡΥ αλλα εσυ πληρωνεις την βαφτηση?ποιος την διοργανωνει?αυτος που την διοργανωνει(και απο οτι καταλαβα εσυ) αυτος αποφασιζει!

Δεδομενου των συνθηκων τραπεζι επισημο υποθετω δεν θα πρεπει να γινει-πως ειναιαλωστε δυνατον να βρεθειτε με τον πρωην μετα απο ολα αυτα σαν να μην τρεχει τιποτα?

Εγω για να αποφυγω και την περιπτωση να του φερω τιποτα στο κεφαλι(ειμαι και οξυθημη και αν μου ειχε κανει οσα λες...) θα ελεγα οτι δεν θα γινει τραπεζι μετα και θα εκανα ενα πριβε για τους δικους μου

Τωρα αν πληρωνουν και αν εχετε διοργανωσει απο κοινου τη βαφτηση δεν ξερω τι να σου πω

A14gp2.png

XEMvp2.png

εσυ victoria αν θες μπορεις να μην πας...

αλλα το παιδι ειναι και του πατερα!! Ή μηπως δεν ειναι? Ή μηπως δεν το εχει αναγνωρισει?

όσο εσυ εχεις δικαιωμα στο παιδι , εχει και εκεινος....

(απλά.. για να δεις και την άλλη πλευρα...)

κανεις δεν εχει κανενα διακαιωμα σε ΤΙΠΟΤΑ, αν χτυπαει τη γυναικα του..

ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ, θελουν και γλεντι....

εσυ πρεπει να γλεντησεις, που τον εστειλες τον καραγκιοζη!!!

Κι επειδη -πιθανως- να πληρωνουν, θα πρεπει να παει στο τραπεζι? Τι ακριβως αγοραζουν? Τα φαγητα ή την ανοχη της?

Ναι, το παιδι μπορει να ειναι και του πατερα, αλλα -φανταζομαι- την επιμελλεια την εχει η μητερα και αυτη αποφασιζει για το που θα παει και που οχι.

Διαφημίσεις

ο καημενοσ ο αδερφοσ μου που ειναι και φοιτητησ θα γινει νονοσ. θελει λοιπον ο κυριοσ πρωην μου να χρεωθει ο αδερφοσ μου ολα τα εξοδα τησ βαφτισησ και φυσικα οι μπομπο και τα γλυκα να ειναι ακριβα για να μ,ην γινει ρεζιλι ο κυριοσ στο σοι του!!!ακουσον ακουσον. για κατι τετοια τρελα εβαλα και τον τιτλο.βαφτιση παρωδια!και στενοχωριεμαι μονο για το μωρακι μου!

rYWUp3.png?PFNMbDcb

Κοριτσι μου!

Μη στενοχωριεσαι για το μωρο σου....οι μπομπονιερες και τα γλυκα ειναι μαλακιες....χεστηκε το μωρακι σου.

Απο τα γλυκα θα γινει ρεζιλι ο ρεζιλης?

Ε τωρα μου ρθε μια φραση να του πω ... που δε ταιριαζει σε δημοσια φορουμ....

Κοπέλα μου είσαι πολύ τυχερή που ξέφυγες από αυτόν τον γάμο και είσαι καλά.

Τώρα όμως πρέπει να βάλεις τα όρια και να παίξεις με τους δικούς σου όρους. Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν μπορεί σε φρασκοχωρισμένο ζευγάρι να γίνει ανοικτή βάπτιση και τραπέζι...σίγουρα είναι παρωδία.

Ο αδελφός σου δεν έχει καμία υποχρέωση να πληρώσει τίποτα παραπάνω από αυτά που αναλογούν στον νονό για να κάνει ο άντρας σου το κομμάτι του.

Εσύ αν δεν θες δεν είσαι υποχρεωμένη να πας στο τραπέζι, ούτε το σόι σου...ακόμα και για το μωρό επιφυλλάσομαι:evil:

Γιατί θα πρέπει να υποστείς όλη αυτήν την κοροϊδία? αρκετά πέρασες...

Ελπίζω από δω και πέρα η ζωή να σου χαμογελάσει και να βρεις την ευτυχία:D

Την έχεις κανονίσει ήδη τη βάφτιση; Έχεις στείλει προσκλητήρια;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

ασχετο, ο ανθρωποσ ειναι τελειωσ ρεζιλησ. με εβαλε σημερα να φερω μαστορια να με βοηθησουν να κουβαλησω τισ ντουλαπεσ του μωρου , ειχαμε ραντεβου στισ 7,30 ,τουσ ειχα τουσ ανθρωπουσ να περιμενουν, και ακριβωσ πριν ξεκινησουμε τον επαιρνα τηλ να του πω οτι παωσπιτι , και δεν σηκωνε τα τηλεφωνα.τελικα, τα πληρωσα τα μαστορια για το χρονο τουσ να περιμενουν και φυγανε. οταν τελικα, ο κυριοσ σηκωσε το τηλεφωνο μου το επαιξε και θιγμενοσ και του ειπα οτι θαβαλω τη δικηγορο μου να παρει τη δικη του για να συνεννοηθουμε.

rYWUp3.png?PFNMbDcb

Διαφημίσεις

Την έχεις κανονίσει ήδη τη βάφτιση; Έχεις στείλει προσκλητήρια;

αλλη μια παρωδια ειναι αυτη με τα προσκλητηρια. θελει ο κυριοσ να παμε μαζι στο χωριο του σαν ανδρογυνο να δωσουμε προσκλησειοσ στο σοι του:mrgreen:

rYWUp3.png?PFNMbDcb

Αν μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο, δεν υπήρχε περίπτωση να είμαστε και οι δύο παρών στην βάφτιση του παιδιού μας. Πόσο μάλλον να "γλεντήσουμε" παρέα το γεγονός! Το δικαίωμα του πατέρα το έχασε όταν σήκωσε χέρι στην μητέρα....

Να σου ζήσει το μωράκι σου, τα καλύτερα να έρθουν για σένα από δω και πέρα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Ταπεινη μου αποψη....αν ανακατεψεις δικηγορους και δεν πας στο γλεντι της βαφτισης δικαιωνεις οσους λενε οτι το πρωτο θυμα σε ενα διαζυγιο ειναι τα παιδια.Η βαπτιση ειναι του ΠΑΙΔΙΟΥ σου.Μονο τα παιδια των παντρεμενων εχουν δικαιωμα σε ανοιχτη βαπτιση και γλεντι?Τα αλλα βαπτιζονται σε στενο κυκλο και χωρις γλεντι?Μην πεσεις στην παγιδα να μεταφερεις θεματα της σχεσης σου η των πεθερικων σου στο παιδι.Να τα κανεις ολα σαν να μην συμβαινει τιποτα ωστε καποτε αυτη τη μερα να την περιγραφουν ολοι σαν μια πανεμορφη βαπτιση που η μαμα κι ο μπαμπας εκαναν τα παντα για εκεινο.Γνωμη μου παντα....

Οκ στη θέση σου λοιπόν θα ανέβαλλα την βάφτιση και κάποια στιγμή θα την κανόνιζα μόνη μου και θα τους έστελνα μια εβδομάδα πριν προσκλητήριο. Συμβουλέψου και τον δικηγόρο σου αλλά νομίζω πως εφόσον έχεις την επιμέλεια μπορείς να το κάνεις. Επίσης μπορείς να τους πεις ότι δεν θα το βαφτίσεις και θα κάνεις ονοματοδοσία στο δημαρχείο.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

αλλη μια παρωδια ειναι αυτη με τα προσκλητηρια. θελει ο κυριοσ να παμε μαζι στο χωριο του σαν ανδρογυνο να δωσουμε προσκλησειοσ στο σοι του:mrgreen:

Είναι δυνατόν? και μετά θα τους λέει τι? ότι τον παράτησες γιατί είσαι κακιά?

Μην δεχτείς να παίξεις το παιχνίδι του...

Οκ στη θέση σου λοιπόν θα ανέβαλλα την βάφτιση και κάποια στιγμή θα την κανόνιζα μόνη μου και θα τους έστελνα μια εβδομάδα πριν προσκλητήριο. Συμβουλέψου και τον δικηγόρο σου αλλά νομίζω πως εφόσον έχεις την επιμέλεια μπορείς να το κάνεις. Επίσης μπορείς να τους πεις ότι δεν θα το βαφτίσεις και θα κάνεις ονοματοδοσία στο δημαρχείο.
Το πιο σωστο που μπορεις να κανεις.

Ταπεινη μου αποψη....αν ανακατεψεις δικηγορους και δεν πας στο γλεντι της βαφτισης δικαιωνεις οσους λενε οτι το πρωτο θυμα σε ενα διαζυγιο ειναι τα παιδια.Η βαπτιση ειναι του ΠΑΙΔΙΟΥ σου.Μονο τα παιδια των παντρεμενων εχουν δικαιωμα σε ανοιχτη βαπτιση και γλεντι?Τα αλλα βαπτιζονται σε στενο κυκλο και χωρις γλεντι?Μην πεσεις στην παγιδα να μεταφερεις θεματα της σχεσης σου η των πεθερικων σου στο παιδι.Να τα κανεις ολα σαν να μην συμβαινει τιποτα ωστε καποτε αυτη τη μερα να την περιγραφουν ολοι σαν μια πανεμορφη βαπτιση που η μαμα κι ο μπαμπας εκαναν τα παντα για εκεινο.Γνωμη μου παντα....

Μην ξεχνάμε ότι η "όμορφη βάφτιση" είναι μόνο για τους γονείς και τα πεθερικά (στην περίπτωση φυσικά που δοθεί το επιθυμητό από τα πεθερικά όνομα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), για το μωρό η βάφτιση είναι σκέτη ταλαιπωρία...

Επίσης το πόσο καλός ή κακός γονιός είσαι δεν εξαρτάται από το πόσο καλά οργανωμένη βάφτιση ή πόσο καλό γλέντι μετά έκανες...

Με λίγα λόγια, δεν θα δημιουργηθούν ψυχολογικά προβλήματα στο παιδί αν μετά το μυστήριο πάει στο σπίτι του για ύπνο! Ίσα ίσα που είναι μάλλον το καλύτερο για αυτό!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Καλησπερα Βικτωρια.Βλεπω ειμαστε & συμπολιτισσες.Εγω θα σε συνιστουσα να μην πας μαζι του.