Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"καθε παιδι κ δωματιο"....


efitsa

Recommended Posts

χθες ανακοινωσα σε μια φιλη οτι μετακομιζω.

το καινουριο σπιτιι θα εχει 4 κρεββατοκαμαρες οπου οι 2 θα γινουν χωρος εργασιας.

και μου λεει.

"ναι αλλα οταν κανεις 2ο παιδι θα κανεις τη δουλεια σε 1 δωματιο γιατι τα παιδια θα πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να εχουν το καθενα τον δικο του χωρο.ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?????????"

.......

ξερετε πως εμεινα!!!!!!!!!!!!

(ενα στομα ανοιχτο κ νομιζω ενωσαν και τα ματια μου...)

εν τω μεταξυ εγω η μαυρη αν δεν ξερω κατι , δεν απαντω.και τι να πω δλδ....αμα μου λεει η αλλη πως οι ειδικοι λενε!

τωρα αυτο ισχυει???

εψαξα στο νετ να βρω κατι αντιστοιχο αλλα δεν....

αλλα με τρωει ρε γμτ.

τοσο σιγουρια???

(εμεις βεβαια ειμασταν 5 αδερφια σε 2 κρεββατοκαμαρες και αυτο δεν θα το αλλαζα με τπτ αλλα....)

ρε παιδες γιααααααααα.....πειτε!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικα δεν νομιζω οτι παθαινει κατι. Δηλαδη οι πολυτεκνοι εχουν όσα παιδια τοσα δωματια?? Ή όσοι εχουν μικρο σπιτι δεν θα κανουν παιδια????

Τωρα εγω αν ειχα σπιτι και μπορουσα να εξασφαλισω δωματιο στο καθε παιδι (αφου μενει και χωρος για γραφειο) θα το εκανα!! Καλη μετακόμιση και ολα να πανε καλά. Άλλωστε βλεποντας και κανοντας στη πορεια!!!:wink:

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω extra δωμάτιο αλλά τους έχω μαζί και θα τους έχω σίγουρα για όλο το δημοτικό ή μέχρι να μου το ζητήσουν. Είναι δύσκολα για σένα λίγο στον ύπνο αλλά βρίσκουν το ρυθμό τους και τους αρέσει η παρεούλα. Έχει το καθένα τη γωνιά του, βέβαια, το χαλάκι με τα παιχνίδια του και σκέφτομαι, όταν θα αρχίσει ο πρώτος σχολείο, να βάλω το γραφείο του στο δωμάτιο του γραφείο, έτσι ώστε να μη διώχνουμε τον δεύτερο, όταν διαβάζει. Θα δούμε βέβαια μέχρι τότε.......

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω χωριστα γιατι εχω και εγω 4 κρεβατοκαμαρες αλλα νομιζω οτι τουλαχιστον για τωρα που ειναι μικρα αυτο δεν ειναι απαραιτητο. θα μπορουσα να τα χωρισω σε μεγαλυτερη ηλικια αλλα παντως σιγουρα θα τα χωριζα γιατι ειναι και διαφορετικο φυλο. εγω με την αδερφη μου ειχαμε κοινο δωματιο. παντως εχω και εγω διαβασει οτι ειναι καλο για το παιδι να εχει τον προσωπικο του χωρο και σκεψου οτι σιγουρα δεν μπορεις να βαλεις ενα μωρο 6 μηνων με ενα μεγαλυτερο παιδι, θα ειχες θεμα με τον υπνο! αλλα εσυ γιατι το σκεφτεσαι απο τωρα????? περιμενε πρωτα να προκυψει το προβλημα και το σκεφτεσαι μετα....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.

δεν πρεπει να το σκεφτομαι απο τωρα.(και δεν το σκεφτομουν).

ομως ηταν τοσο κατηγορηματικη , που εμεινα αφωνη....

ποιος?

εγω!!!!!!!!!χαχχαχαχχαχαααααααα!!

πραγματι το εχεις διαβασει?

θα ηθελα να το βρω αν δε σου ειναι δυσκολο!

....

μα με τρωει λεμε!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα δεν νομιζω οτι παθαινει κατι. Δηλαδη οι πολυτεκνοι εχουν όσα παιδια τοσα δωματια?? Ή όσοι εχουν μικρο σπιτι δεν θα κανουν παιδια????

ελα μου ντε!:?:?

Καλη μετακόμιση και ολα να πανε καλά.

ευχαριστω!!!!!:-D

(εχω να φαω μια φρικη με τα τζατζαλα - ματζαλα....)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Efitsa, συμφωνώ ότι αυτή τη στιγμή δεν έχεις κανένα θέμα, καθόσον ακόμη δεν έχεις δεύτερο παιδάκι! Θεωρώ και εγώ ότι είναι καλό κάθε παιδί να έχει το δωμάτιό του και το χώρο του, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα! Τα παιδάκια μου είναι διαφορετικού φύλου και τα έχω στο ίδιο δωμάτιο! Αν και ο γιος μου που είναι μεγαλύτερος έχει εκδηλώσει κάποιες φορές την ανάγκη να είναι μόνος του, δεν το θεωρώ γενικά αναγκαίο σε μικρές ηλικίες! Όσο μεγαλώνουν όμως θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να μην είναι ετερόφυλα αδέρφια στο ίδιο δωμάτιο

Δεν ξέρω του χρόνου που θα ξεκινήσουμε δημοτικό και θα πρέπει να διαβάζουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω πραγματικα θα ηθελα αυτη την στιγμη να εχω ενα ακομη δωματιο για το μικρο μου.και στα μεγαλα λογο του οτι το ενα ειναι αγορι και το αλλο κοριτσι δεν θα ηθελα να ειναι στο ιδιο δωματιο.το μικρο τωρα εχει πολυ μεγαλη διαφορα με τα αλλα οποτε ενοχει και αυτο αλλα το ενοχλουν και τα μεγαλα.το ιδανικο ειναι καθε παιδι στο δωματιο του αλλα οπως μπορουμε(οταν αγορασα το σπιτι δεν ηξερα οτι θα χω και τριτο παιδι)με αγαπη και συνενοηση ολα βολευονται.ο προσωπικος χωρος στο παιδι ειναι αναγκαιος στην εφηβια το βλεπω στα παιδια μου,και εγω σαν παιδι δεν ειχα κατι τετοιο και δεν εχω τις καλυτερες αναμνησεις γι αυτο.αλλα οχι οτι θα παθουν και ψυχολογικα τα παιδια αν μοιραζονται..σιγα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.

δεν πρεπει να το σκεφτομαι απο τωρα.(και δεν το σκεφτομουν).

ομως ηταν τοσο κατηγορηματικη , που εμεινα αφωνη....

ποιος?

εγω!!!!!!!!!χαχχαχαχχαχαααααααα!!

πραγματι το εχεις διαβασει?

θα ηθελα να το βρω αν δε σου ειναι δυσκολο!

....

μα με τρωει λεμε!

χμ! ναι αλλα που το εχω διαβασει. τα τελευταια χρονια εχω διαβασει του κοσμου τα ψυχολογικα βιβλια και την ψυχολογια του παιδιου. επισης ειχα ακουσει και συνεντευξη στην τηλεοραση απο παιδοψυχολογο που το ανεφερε αυτο και μαλιστα ελεγε οτι πρεπει να ειναι το δωματιο του αποκλειστικη του ευθυνη ακομη και στο καθαρισμα για να ξερει τις υποχρεωσεις του και οτι εκει μπορει αν θελει να ζητησει να μεινει και μονο του για να σκεφτει ή κατι αλλο. ενταξει βεβαια αναφεροταν σε μεγαλυτερα παιδακια.!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εφιτσα μου, μετακομιζεις??????? (τι παθατε ολες ?)

Με το καλο κοριτσακι μου !!

Μην αγχεσαι απο τωρα, κατσε με το καλο να ερθει κι αλλο παιδακι και βλεπεις τι κανεις!

 

Σε ενα δωματιο δεν σε παιρνει να κανεις την δουλεια σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(εμεις βεβαια ειμασταν 5 αδερφια σε 2 κρεββατοκαμαρες και αυτο δεν θα το αλλαζα με τπτ αλλα....)

ρε παιδες γιααααααααα.....πειτε!

 

:) Και εμείς 4 αδέρφια μεγαλώσαμε σε ένα σπίτι 89 τετραγωνικών. 1 κρεβατοκάμαρα, 1 γραφείο, 1 σαλοτραπεζαρία, 1 χωλ και μία κουζίνα.

 

Κανείς δεν απέκτησε ψυχολογικό πρόβλημα. Ίσα ίσα που μάθαμε στη συνύπαρξη. Ο πιο ιερός χώρος ήταν αυτός του γραφείου (ιδιαίτερα κάθε φορά που κάποιος έδινε εισαγωγικές εξετάσεις).

 

Και οι 4 βγήκαμε υπεύθυνα άτομα. Και οι 4 σπουδάσαμε. Και οι 4 είμαστε πολύ αγαπημένοι. Και οι 4 κάναμε από μία όμορφη οικογένεια.

 

Το ότι μοιραστήκαμε δωμάτια, ρούχα πράγματα κλπ δεν μας έβλαψε ούτε ψυχολογικά, ούτε πνευματικά, ούτε κοινωνικά.

 

Ίσα ίσα. Καλό μας έκανε.

 

Το μόνο που προσωπικά θα πρόσεχα είναι το θέμα διαφορετικού φύλου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

χθες ανακοινωσα σε μια φιλη οτι μετακομιζω.

το καινουριο σπιτιι θα εχει 4 κρεββατοκαμαρες οπου οι 2 θα γινουν χωρος εργασιας.

και μου λεει.

"ναι αλλα οταν κανεις 2ο παιδι θα κανεις τη δουλεια σε 1 δωματιο γιατι τα παιδια θα πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να εχουν το καθενα τον δικο του χωρο.ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?????????"

.......

 

Εγώ μεγάλωσα στο ίδιο δωμάτιο με τον αδερφό μου. Δεν έπαθα τίποτα. Ο άντρας μου στο ίδιο με τον αδερφό του. Δεν έπαθε τίποτα. Το 90% των φίλων και γνωστών έτσι μεγάλωσαν οι ίδιοι και έτσι θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Πες στη φίλη σου χαιρετίσματα.....τα προβλήματα για τα παιδιά είναι αλλού όχι στα δωμάτια! Μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

χμ! ναι αλλα που το εχω διαβασει. τα τελευταια χρονια εχω διαβασει του κοσμου τα ψυχολογικα βιβλια και την ψυχολογια του παιδιου. επισης ειχα ακουσει και συνεντευξη στην τηλεοραση απο παιδοψυχολογο που το ανεφερε αυτο και μαλιστα ελεγε οτι πρεπει να ειναι το δωματιο του αποκλειστικη του ευθυνη ακομη και στο καθαρισμα για να ξερει τις υποχρεωσεις του και οτι εκει μπορει αν θελει να ζητησει να μεινει και μονο του για να σκεφτει ή κατι αλλο. ενταξει βεβαια αναφεροταν σε μεγαλυτερα παιδακια.!

κοριτσακι ναι!

αυτο το εχω διαβασει και εγω.

οτι το παιδι

(ή τα παιδια)πρεπει να εχουν το δωματιο τους.οκ.

το ξεχωριστα με ξενισε ....πολυ ομως....λες κ τα πολλα παιδια=πολλα δωματια ειναι αξιωμα πλουσιων....αν κ με βαση τα δεδομενα(απο εμπειρεια μιλαω:lol:)οι μεσου εισοδηματος ή και χαμηλου ηταν πολυτεκνοι!

αλλο το-τα παιδι-α να εχουν δωματιο και αλλο το καθε παιδι το δωματιο του και μαλιστα επιστημονικα αποδεδειγμενο:roll:.και αν ναι, που ειναι γραμμενο αυτο ρε παιδια?:?

Εφιτσα μου, μετακομιζεις??????? (τι παθατε ολες ?)

Με το καλο κοριτσακι μου !!

Μην αγχεσαι απο τωρα, κατσε με το καλο να ερθει κι αλλο παιδακι και βλεπεις τι κανεις!

 

Σε ενα δωματιο δεν σε παιρνει να κανεις την δουλεια σου?

κουκλααααα!!!!!!!!

yes!μετακομιζωωω!!!!!!!!!(ποιες ολες?)

τα 2 δωματια ειναι συνεχομενα:wink:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή μετακόμιση κι απο μένα.Συμφωνώ με τις προηγούμενες απαντήσεις εν μέρει.Πάντως για μένα που δεν είχα χωριστό δωμάτιο απο την αδερφή μου ήταν πρόβλημα γιατί μαλώναμε συνέχεια μέχρι και που μεγαλώσαμε.Θα προτιμούσα να είχα το δικό μου χώρο.Τα δικά μου παιδιά τα έχω χώρια δωμάτια κυρίως γιατι είναι διαφορετικού φύλου αλλά και γιατί δε θέλω να "ζοριστούν" όπως εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εfitsa με το καλό η μετακόμιση...και φυσικά η τακτοποίηση μετά!

 

Για το θέμα των δωματίων που αναφέρεις... για μένα το θέμα είναι καθαρά πρακτικό... υπάρχει χώρος τα βάζεις χωριστά ιδιαίτερα αν είναι διαφορετικού φύλου... δεν υπάρχει... ε, τα βάζεις μαζί και έχουν και παρέα...

 

Ούτε εμείς που μεγαλώσαμε 3 στο ίδιο δωμάτιο πάθαμε τίποτα... ούτε τα ανίψια μου που μεγάλωσαν το καθένα στο δικό του δωμάτιο... είναι καθαρά θέμα χώρου και συνήθειας... οπότε μην αγχώνεσαι και όταν έρθει ο καιρός βλέπεις πως θα το χειριστείς.

 

Εγώ έχω ένα μικρό στο δικό του δωμάτιο και τώρα περιμένω το δεύτερο... οπότε έβγαλα το γραφείο του συζύγου στο σαλόνι και το μετέτρεψα σε παιδικό... αλλά για μετακόμιση δεν το σκέφτηκα... κάπως θα βολευτούμε όλοι... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται οτι τα αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα , τα παιδια μπορουν να μεινουν στο ιδιο δωματιο. εξαλλου νομιζω οτι ολοι ετσι μεγαλωσαμε....και οσο για το επιστημονικα αποδεδειγμενο ,μην σχολιασω....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου efitsa κι απο εμένα.

 

Έχουμε κι εμείς 4 δωμάτια

εκ των οποίων το 1 το έχω ως "βοηθητικό"

(γραφείο-σιδερωτήριο κλπ κλπ)

και τα άλλα 3 τα έχουμε ως κρεβατοκάμαρες.

 

Προς το παρόν έχουμε 1 κοριτσάκι

με το δικό της δωματιάκι.

 

Όταν και εαν με το καλό αποκτήσουμε 2ο παιδάκι

για όσο διάστημα θα είναι βρέφος

(και σίγουρα έως 3ων ετών)

θα ήθελα να ήταν σε ξεχωριστά δωμάτια.

 

Όχι για κανένα άλλο λόγο

αλλά κυρίως

για το θέμα του ύπνου!!

 

Θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία για το μεγαλύτερο παιδάκι να ξυπνάει στις άστατες ώρες του βρέφους!

 

Όπως επίσης δεν θα είναι σωστό και για το βρέφος να κοιμάται με ένα παιδάκι που θα κουβαλάει

ένα σωρό ιώσεις απο το σχολείο!....

 

Μετά όταν μεγαλώσει.... βλέπουμε........

....θα εξαρτηθεί απο πολλά:

το φύλο, τον χαρακτήρα του κάθε παιδιού κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω ότι όσο είναι μικρά και μέχρι ~την εφηβεία είναι ωραίο για τα παιδιά να είναι μαζί. Αυτά μαθαινουν να συνυπάρχουν και εσύ δεν χρειάζεται να τρέχεις σε 2 κατευθύνσεις. Βέβαια, στην αρχή με τα βραδυνά ξυπνήματα κλπ μπορεί να είναι λίγο ζόρικα αλλά οκ, λύνεται.

Μετά πράγματι θεωρώ ότι χρειάζονται τον προσωπικό τους χώρο, εαν υπάρχει η δυνατότητα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...