Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LOTUS BIRTH


koufetaki

Recommended Posts

Υπαρχει και σε χαπι...ο πλακουντας...ή παίρνεις το δικό σου πλακούντα μετα τη γεννα και μπορεις με καποιον τροπο να τον κανεις χαπια και να παρεις τα χαπια.

 

Καπου το εχω διαβασει οτι γινεται στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Υπαρχει και σε χαπι...ο πλακουντας...ή παίρνεις το δικό σου πλακούντα μετα τη γεννα και μπορεις με καποιον τροπο να τον κανεις χαπια και να παρεις τα χαπια.

 

Καπου το εχω διαβασει οτι γινεται στο εξωτερικο.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: κατανταει γελοιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μονο ο πλακουντας κυκλοφορει σε χαπι?υπαρχει κατι σε σπληνα?σε παχυ εντερο?ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: κατανταει γελοιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μονο ο πλακουντας κυκλοφορει σε χαπι?υπαρχει κατι σε σπληνα?σε παχυ εντερο?ΕΛΕΟΣ!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

κατι σε ηπαρ υπαρχει για μενα που εχω και στιγμα μεσ.αναιμιας??

Link to comment
Share on other sites

Μη το θεωρειτε καθολου γελοιο, κατα πασα πιθανοτητα κι εχετε καταπιει τον πλακουντα σας σε μορφη χαπιου, και τον εχετε πασαλειφτει σε μορφη κρεμας. Θεωρειται εξαιρετικα πολυτιμος σε συστατικα και οι κλινικες τα μοσχοπουλανε σε εταιριες. (ενω εσεις νομιζετε οτι τα πεταξατε)

 

Σχετικα με το οτι αφηνουν το αμνιακο πανω στα μωρα, το ακουσα και διαβασα ενα σχετικο αρθρο καπου, παντως οι λογοι ειναι σοβαροτεροι απο απλο δεσιμο της μαμας με το παιδι και ομαλη μεταβαση στον νεο κοσμο........θεωρειται εξαιρετικα προστατευτικο για μωρο απο λοιμωξεις και πολλα αλλα που δεν συγκρατησα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τυχερες ειστε που κραταω αρχειο...το βρηκα...

 

Why not to wash your new baby straight away...

Why to avoid artificial rupture of your membrances...

 

It turns out that vernix (the white stuff some babies are born with) and amniotic fluid have similar immune enhancing properties to breast milk... artificial rupturing of membranes can take away the amniotic fluid's protective capability. Cleaning your baby straight away can take away the immune protecting properties of vernix....

 

Source: Pubmed central.

 

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1595247

 

ANTIMICROBIAL PROPERTIES OF AMNIOTIC FLUID AND VERNIX CASEOSA ARE SIMILAR TO THOSE FOUND IN BREAST MILK

 

• Akinbi, H. T., Narendran, V., Pass, A. K., Markart, P., & Hoath, S. B. (2004). Host defense proteins in vernix caseosa and amniotic fluid. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 191(6), 2090–2096.

Summary

In this study, researchers analyzed samples of amniotic fluid and vernix caseosa (vernix) from healthy, term gestations to determine the immune properties of these substances. Participants were pregnant women admitted for elective cesarean section after 37 weeks gestation with no prior labor and no signs of chorioamnionitis (intrauterine infection). Women with a history of prenatal fever or premature rupture of membranes, or who received steroids prenatally or antibiotics while giving birth were excluded, as were women whose babies passed meconium in utero, had congenital malformations, or required prolonged resuscitation after birth. Amniotic fluid was obtained by amniocentesis to determine fetal lung maturity prior to elective birth. Vernix was gently scraped from the newborn's skin with a sterile implement immediately following birth. The researchers obtained 10 samples of amniotic fluid and 25 samples of vernix.

Tests (Western analysis and immunochemistry) revealed that lysozyme, lactoferrin, human neutrophil peptides 1–3, and secretory leukocyte protease inhibitor were present in the amniotic fluid samples and in organized granules embedded in the vernix samples. These immune substances were tested using antimicrobial growth inhibition assays and found to be effective in inhibiting the growth of common perinatal pathogens, including group B. Streptococcus, K. pneumoniae, L. monocytogenes, C. albicans, and E. coli.

 

The authors point out that the innate immune proteins found in vernix and amniotic fluid are similar to those found in breast milk. As the baby prepares for extrauterine life, pulmonary surfactant (a substance produced by the maturing fetal lungs) increases in the amniotic fluid, resulting in the detachment of vernix from the skin. The vernix mixes with the amniotic fluid and is swallowed by the growing fetus. Given the antimicrobial properties of this mixture, the authors conclude that there is “considerable functional and structural synergism between the prenatal biology of vernix caseosa and the postnatal biology of breast milk” (p. 2095). They also suggest that better understanding of these innate host defenses may prove useful in preventing and treating intrauterine infection.

 

Significance for Normal Birth

 

Routine artificial rupture of membranes increases the likelihood of intrauterine infection because it eliminates the physical barrier (the amniotic sac) between the baby and the mother's vaginal flora. This study suggests an additional mechanism for the prevention of infection when the membranes remain intact: A baby bathed in amniotic fluid benefits from antimicrobial proteins that are found in the fluid and in vernix caseosa.

 

The results of this study also call into question the routine use of some newborn procedures. Early bathing of the baby removes vernix, which contains antimicrobial proteins that are active against group B. streptococcus and E. coli. Delaying the bath and keeping the newborn together with his or her mother until breastfeeding is established may prevent some cases of devastating infections caused by these bacteria. The fact that preterm babies tend to have more vernix than babies born at or after 40 weeks might mean that healthy, stable preterm babies derive even greater benefit from staying with their mothers during the immediate newborn period.

 

Finally, this study illustrates how the normal physiology of pregnancy and fetal development is part of a continuum that extends beyond birth to the newborn period. The immunologic similarities between amniotic fluid, vernix, and breast milk provide further evidence that successful initiation of breastfeeding is a critical part of the process of normal birth.

 

 

 

 

Εγω παντως αν ζουσα σε χωρα που υποστηριζε τετοιες πρακτικες θα σκεφτομουν να υιοθετησω καποιες........στην Ελλαδα δυσκολευεσαι να πεισεις τους εμπορους χασαπηδες που μας ξεγεννανε να τηρησουν τα αυτονοητα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε καλα για το αμνιακο υγρο...αλλα ο πλακουντας γιατι να μεινει 5 μερες και να αποκολληθει μονος του....

εχεις κατι υπ οψιν?

απο τη στιγμη που ο ρολος του τελειωνει σε τι οφελει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερεις Σιλια? Τα χρυσοπληρωνουμε κιολας! Θεωρουνται πολυτιμα υλικα στην κοσμετολογια. Επισης τα αγοραζουν εταιριες που κανουν ερευνες. Αρα κατι καλο θα εχουν.

 

Αυτο που με ενοχλει πολυ ειναι που και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο οι κλινικες τα μοσχοπουλανε στους ιδιωτες που πληρωνουν τα περισσοτερα ενω εμεις νομιζουμε οτι τα πεταμε

 

Για το lotus birth λιγα εχω διαβασει, σε καποια αλλα τοπικ που εγραψαν η Rosie kai yogamamma....fainetai endiaferon, δεν εχω ασχοληθει περισσοτερο αλλα υπσρχει πολυ υλικο. Οπως ειπα αν ζουσα σε αλλη χωρα που τα προωθουσε και τα υποστηριζε και πειθομουν οτι ειναι πολυ χρησιμα για τα παιδια μου (οχι τοσο για μενα, πχ δεν κινδυνευω απο καταθλιψη ωστε να φαω πλακουντα γι αυτο το λογο), μπορει να υιοθετουσα καποια απο αυτα...δεν αποκλειω τιποτα. Στην Ελλαδα δεν μπορουμε ουτε να γεννησουμε φυσιολογικα, χωρις προκλησεις και καισαρικες ανευ λογου. Εδω ζητησα να μου δωσουν το μωρο να το θηλασω μολις γεννηθκε κι αρνηθηκαν γιατι ηθελαν να το πλυνουν.

 

 

Δεν θα με χαλουσε παντως η ιδεα να κανω τον πλακουντα μου χαπακια........λες κι τα φαρμακα που παιρνουμε ολο χημικα και τοξικα ειναι καλυτερα? (εχετε διαβασει τι περιεχουν τα συμπληρωματα που μας δινουν στην εγκυμοσυνη?)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το αμνιακο υγρο, το διαβασα ΑΦΟΥ γεννησα, μου ανεφερε κατι σχετικα μια φιλη που ζουσε Γερμανια και παραξενευτηκα πολυ. Για να το κανουν στα νοσοκομεια της Γερμανιας δεν μπορει να ναι καποια εκκεντρικοτητα....μετα επεσε το ματι μου στο αρθρο.....

 

Εχει κατι σουπερ γκρουπακια στο facebook που σε ενημερωνουν για απιστευτα πραγματα!

 

 

Αντε τωρα να το ηξερα νωριτερα και να ζητουσα τετοιο πραγμα απο τις μαιες........σαν ουφο θα με κοιτουσαν και δεν θα το δεχοντουσαν!!! Παντα ειμαστε πιο πισω δυστυχως....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω μεινει με οσα διαβασα!!πραγματικα μια ανακατωσουρα την αισθανθηκα και ειμαι και τεσσαρων μηνων απο την αλλη γελασα και τελος...προβληματιστικα......!!για τις κρεμες απο πλακουντα ηξερα μα,τιποτε αλλο απο ολα αυτα!!!μου δωσατε ιδεα!!θα πω στο γιατρο:ΓΙΑΤΡΕ,ΠΙΑΣΕ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΑ....ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΤΙΡΙΤΥΔΙΚΗ SUPER!!!!χαχαχχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαλλον να τους πεις μολις γεννηθει το μωρο "καντε το πακετο μαζι με τον πλακουντα...θα τον παρω σπιτι! Οπως ειναι...με τις σαλτσες!"

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

στην κλινικη που δουλευει ο συζηγος μου παντος κοριτσια και ειναι ποοολλααα χρονια εκει εχουν φουρνακι και τους πλακουντες τους καινε και μετα τους πετανε στα σκουπιδια(για να μην τρεχουν τα αιματα)πολλες φορες μου λεγε διαφορα χαριτολογοντας πχ.σημερα εψησα στο μπαρμπεκιου 4πλακουντες σαν σπληνιτσες ητουνε...τι χιουμορ χριστε μου...δεν μου ειπε ποτε για εμποροποιηση ποτε!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο σιγουρα τα πουλανε (δεν ξερω φυσικα αν το κανουν οι παντες)...ειχα διαβασει ενα σχετικο αρθρο, ελεγε μαλιστα οτι εκει οταν πας σε βαζουν να υπογραψεις ενα χαρτι οτι τους επιτρεπεις να κανουν dispose οτι γεννητικο υλικο μενει.....φυσικα οι ανθρωποι δεν συνειδητοποιουν οτι ετσι δινεται το δικαιωμα στην κλινικη να τα πουλαει κιολας. Και μαλιστα οι εταιρειες κανουν δημοπρασιες ποιος θα δωσει τα περισσοτερα για να αποκτησει αυτο το υλικο.

 

Στην Ελλαδα μια φιλη χειρουργος μου λεγε οτι πουλανε τον ομφαλιο λωρο σε εταιρειες για καλλυντικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μη το θεωρειτε καθολου γελοιο, κατα πασα πιθανοτητα κι εχετε καταπιει τον πλακουντα σας σε μορφη χαπιου, και τον εχετε πασαλειφτει σε μορφη κρεμας. Θεωρειται εξαιρετικα πολυτιμος σε συστατικα και οι κλινικες τα μοσχοπουλανε σε εταιριες. (ενω εσεις νομιζετε οτι τα πεταξατε)

 

Σχετικα με το οτι αφηνουν το αμνιακο πανω στα μωρα, το ακουσα και διαβασα ενα σχετικο αρθρο καπου, παντως οι λογοι ειναι σοβαροτεροι απο απλο δεσιμο της μαμας με το παιδι και ομαλη μεταβαση στον νεο κοσμο........θεωρειται εξαιρετικα προστατευτικο για μωρο απο λοιμωξεις και πολλα αλλα που δεν συγκρατησα......

 

Σχετικα με το αμνιακο υγρο, το διαβασα ΑΦΟΥ γεννησα, μου ανεφερε κατι σχετικα μια φιλη που ζουσε Γερμανια και παραξενευτηκα πολυ. Για να το κανουν στα νοσοκομεια της Γερμανιας δεν μπορει να ναι καποια εκκεντρικοτητα....μετα επεσε το ματι μου στο αρθρο.....

 

Εχει κατι σουπερ γκρουπακια στο facebook που σε ενημερωνουν για απιστευτα πραγματα!

 

 

Αντε τωρα να το ηξερα νωριτερα και να ζητουσα τετοιο πραγμα απο τις μαιες........σαν ουφο θα με κοιτουσαν και δεν θα το δεχοντουσαν!!! Παντα ειμαστε πιο πισω δυστυχως....

 

καλε τι λετε?2 παιδια εκανα στη γερμανια !τα αφησαν 5 λεπτα πανω μου εκοψαν το λωρο τα εβαλα στο στηθος για κανενα τεταρτο κ μετα τα εκαναν μπανιο!κ ερχοταν καθε μερα να μου τα παρουν για μπανιο!

Link to comment
Share on other sites

δηλ. οταν ξαναγεννησω θα ζητησω απο το νοσοκ.να μου κανει dispose το γεννητικο μου υλικο αλλα θα ζητησω ποσοστα κερδους.....αχά!!!!!!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρα μου το πε φιλη που ζουσε Γερμανια, οτι ετσι κανουν εκει κι οτι ετσι εκαναν με τα 3 μωρα του αδερφου της. Μαλιστα αν θυμαμαι καλα ειπε οτι τα αφηνουν πανω απο μερα. Μου κανε εντυπωση, δεν το ειχα ξανακουσει.....μηπως εχει να κανει με κλινικες?

 

Το σιγουρο ειναι οτι ο αδερφος της και η γυναικα του δεν ειναι απο τους ανθρωπους που ψαχνουν τετοια πραγματα η που ασχολουνται με φυσικες μεθοδους τοκετου. Με καισαρικη γεννησε και τα 3 απο επιλογη....ουτε θηλασε.........σιγουρα παντως δεν το ζητησαν αυτοι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μου το πε φιλη που ζουσε Γερμανια, οτι ετσι κανουν εκει κι οτι ετσι εκαναν με τα 3 μωρα του αδερφου της. Μαλιστα αν θυμαμαι καλα ειπε οτι τα αφηνουν πανω απο μερα. Μου κανε εντυπωση, δεν το ειχα ξανακουσει.....μηπως εχει να κανει με κλινικες?

 

Το σιγουρο ειναι οτι ο αδερφος της και η γυναικα του δεν ειναι απο τους ανθρωπους που ψαχνουν τετοια πραγματα η που ασχολουνται με φυσικες μεθοδους τοκετου. Με καισαρικη γεννησε και τα 3 απο επιλογη....ουτε θηλασε.........σιγουρα παντως δεν το ζητησαν αυτοι.

 

δε ξερω κοριτσι μου!εγω ξερω οτι μου τα κανανε μπανιο μιση ωρα περιπου μετα τη γεννα!κ μου τα επαιρναν καθε πρωι κ τα καναμε μπανιο μαζι με μια μαια.καθε μερα μπανιο καθε μερα αλλα ρουχα το μονο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι οτι πανω στον λωρο ειχαν μονο μια γαζα κ τιποτε αλλο.ουτε αλοιφες ουτε ιωδια.τον αφηνανε ετσι.αλλα δε ξερω στην ελλαδα πως το κανουν.παντως επεφτε σε 4-5 μερες.δε ξερω που γεννησε η νυφη σου αλλα στο νοσοκομειο που γεννησα εγω σε ολα τα μωρα κανανε μπανιο οχι μονο στα δικα μου:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπόν θα μιλήσω:mrgreen:

 

Λοιπόν έχω δει αρκετά βιντεάκια κατά καιρούς για τις lotus births, μου φάνηκε περίεργο σαν διαδικασία κυρίως για λόγους υγείας, κατά πόσο μπορεί να ειναι ασφαλές κ ποιός μου λέει ότι δεν αναπτύσονται μικρόβια στον πλακούντα κ με κάποιο τρόπο να μεταδίδονται στο παιδί από τη στιγμή που με το πέρασμα των ημερών σαπίζει ουσιαστικά ο πλακούντας.

 

Είμαι υπέρ του να γεννιέται ένα παιδί όσο πιο φυσικά γίνεται αλλά σίγουρα δεν υποστηρίζω την παραπάνω τακτική κ σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΤΕ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ. Το ότι χρησιμποιποιείται στα καλλυντικά το γνωρίζω αλλά αλλο το επεξεργασμένο κ άλλο να το μαγειρεύω κ να το τρώω. Αυτό απλά με αηδιάζει (που δεν αηδιάζω κι εύκολα).

 

Στα ελληνικά νοσοκομεία δεν ξέρω κατά πόσο χρησιμοποιούν τους πλακούντες αλλά σιγουρα ένα ποσοστό αυτών δίνεται για ιατρικούς ή καλλυντικούς λόγους. Στην πρωτη μου γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας ο γιατρός άφησε να βγεί ο πλακούντας μονος του χωρίς να τον τραβήξει , παρά το επίπονο της διαδικασίας (για όσες το έχετε περάσει ειναι σαν να γεννάς πάλι) με το που έπεσε ο πλακούντας ζήτησε να το κρατήσουν για να το δεί, οταν το ειδε ειπε ότι ειναι πολύ καλός και να τον πάρουν. Δεν ξέρω αν το έκανε απλά για να δει την καταστασή του ή για να τον χρησιμοποιήσουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω χωρις πλακα στο 1ο μου παιδι τον μελετησα ζητησα απο τον γιατρο να τον δω αναλυτικα.ειναι ενα θαυμασιο οργανο ειναι η ζωη του παιδιου μου ρε κοριτσια οπως και να το κανουμε αλλα ουτε θα ηθελα να το κραταω πανω του ουτε φυσικα να το φαω.jesgk παντα κοιταν οι γιατροι τον πλακουντα και τον βλεπουν καλα γτ αν δεν υπαρχει ολοκληρος τοτε μπορει να παλινδρομιση η μητρα και εξου οι αιμοραγιες.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω χωρις πλακα στο 1ο μου παιδι τον μελετησα ζητησα απο τον γιατρο να τον δω αναλυτικα.ειναι ενα θαυμασιο οργανο ειναι η ζωη του παιδιου μου ρε κοριτσια οπως και να το κανουμε αλλα ουτε θα ηθελα να το κραταω πανω του ουτε φυσικα να το φαω.jesgk παντα κοιταν οι γιατροι τον πλακουντα και τον βλεπουν καλα γτ αν δεν υπαρχει ολοκληρος τοτε μπορει να παλινδρομιση η μητρα και εξου οι αιμοραγιες.

thank you koufetaki για την διευκρίνιση!! Στο γιό ντράπηκα να ρωτήσω και στην κόρη μου τον τράβηξαν κ δεν θυμάμαι να τον κοίταξαν!

Link to comment
Share on other sites

thank you koufetaki για την διευκρίνιση!! Στο γιό ντράπηκα να ρωτήσω και στην κόρη μου τον τράβηξαν κ δεν θυμάμαι να τον κοίταξαν!

τον βλεπουν σιγουρα.εγω στα δυο παιδια μου οταν βγηκε ο πλακουντας δεν πονεσα μονο στον 1ο δεν ειχα κουραγιο να σπρωξω και με πατησε η μαια την κοιλια το τριτο ειπαμε με κτ.γτ πονεσες τοσο στο 1ο?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

τον βλεπουν σιγουρα.εγω στα δυο παιδια μου οταν βγηκε ο πλακουντας δεν πονεσα μονο στον 1ο δεν ειχα κουραγιο να σπρωξω και με πατησε η μαια την κοιλια το τριτο ειπαμε με κτ.γτ πονεσες τοσο στο 1ο?

μου είπε ο γιατρός ότι ειναι φυσιολογικό, με το που γέννησα κ ξαλάφρωσα ειπε να το αφήσουμε να πέσει μονος του κ με ξαναέπιασαν δυνατές συσπάσεις κ μετά από λίγη ώρα "πλουφ" έπεσε. Στην κόρη των τράβηξε κ παρότι δεν πόνεσα η αίσθηση ήταν λίγο ανατριχιαστική, λες κ ήταν ένα σκρατς παπουτσιού που βγήκε

Link to comment
Share on other sites

στον 1ο δεν ειχα κουραγιο να σπρωξω και με πατησε η μαια την κοιλια το τριτο ειπαμε με κτ.γτ πονεσες τοσο στο 1ο?
δεν θυμάμαι να έσπρωξα στο γιο όμως για να βγεί ο πλακούντας, τί αν σου πιεζουν την κοιλιά βγαίνει;;

 

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ο γιατρός ότι ειναι φυσιολογικό, με το που γέννησα κ ξαλάφρωσα ειπε να το αφήσουμε να πέσει μονος του κ με ξαναέπιασαν δυνατές συσπάσεις κ μετά από λίγη ώρα "πλουφ" έπεσε. Στην κόρη των τράβηξε κ παρότι δεν πόνεσα η αίσθηση ήταν λίγο ανατριχιαστική, λες κ ήταν ένα σκρατς παπουτσιού που βγήκε

αυτο το σκρατσ το νιωσα κι εγω στην κορη(οι κορες το χουν?)εντωμεταξυ το πιστευω αυτο-αν βαλεις το μωρο στο στηθος βοηθας τον πλακουντα να βγει γτ κανει συσπασεις η μητρα-αλλα ειπαμε εδω στην ελλαδα αλλα και αλλα αυτο θα κανουν?!!!!

δεν θυμάμαι να έσπρωξα στο γιο όμως για να βγεί ο πλακούντας, τί αν σου πιεζουν την κοιλιά βγαίνει;;

 

κι εμεις περιμεναμε να με πιασουν πονοι αλλα ηταν σαν δυνατοι περιοδου οχι αυτο το πραγμα της γεννας,τον γιο μου τον γεννουσα 3 μερες και στο δωματιο των ωδινων ημουν 5 ωρες στην τελικη φαση της εξωθησης δεν εβγαινε ετσι εσπρωχνα κανα μισαωρο σε καθε ανασα μου ημουν και 20 χρ. αν δεν με πατουσαν πλακα δεν σου κανω εκει θα μενε δεν ειχα αλλη δυναμη.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...