Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι, δε σημαίνει ότι θα εμφανίσεις διαβήτη και στην επόμενη εγκυμοσύνη!

 

Για το γκρουπάκι μπορεί πράγματι να πάρει μερικές μέρες η αποδοχή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα και καλές γιορτές

λοιπον εγώ αισίως σε 10 μερες μπαίνω στον 8ο μηνα

ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος μιας και εχω καταφερει να χασω 16 κιλά και δεν εκανα καθολου πιεση..

πλέον μου λεει πως αν δεν ανεβασω καθολου πίεση θα πάμε φυσιολογικα 100%

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως ξεκίνησα την εγκυμοσυνη μου με αρκετά επιπλεον κιλα και μπορει να έπαιξε και αυτο ρόλο. Έχασα στην εγκυμοσυνη 8 και την ημέρα του τοκετου αλλα 10. Στην επόμενη εγκυμοσυνη δηλαδή θα ξεκινησω σε φυσιολογικο βαρος και ίσως να ειναι καλη η καμπυλη... Μακαρι!

 

Πολινα συγχαρητηρια! Εύχομαι να σου πανε ολα καλα! Τα κιλα τα έχασες κατα τη διάρκεια της εγκυμοσυνης; Η προηγούμενη καισαρικη εγινε λόγω υψηλής πίεσης;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου τί λέει για το γεγονός ότι οι δύο τοκετοί θα είναι κοντά χρονικά? Εννοώ σε σχέση με πιθανές επιπλοκές (μακριά από μας:)) του VBAC τοκετού?

 

η αληθεια είναι πως στην αρχη ήταν πολυ επιφυλακτικος και μου ειχε πει πως θα πάμε φυσιολογικα μονο με προυποθεσεις..

δοξα το θεο μεχρι τωρα ολα πανε καλά εχασα τα κιλά που επρεπε (αλλα 4 μενουν ) και η πιεση μου ειναι φυσιολογικη προς χαμηλη..

τελευταια φορα που πηγα μου ειπε πως αν παμε ετσι θα κάνω φυσιολογικά..

τωρα 8.1 εχω ραντεβου.. για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως ξεκίνησα την εγκυμοσυνη μου με αρκετά επιπλεον κιλα και μπορει να έπαιξε και αυτο ρόλο. Έχασα στην εγκυμοσυνη 8 και την ημέρα του τοκετου αλλα 10. Στην επόμενη εγκυμοσυνη δηλαδή θα ξεκινησω σε φυσιολογικο βαρος και ίσως να ειναι καλη η καμπυλη... Μακαρι!

 

Πολινα συγχαρητηρια! Εύχομαι να σου πανε ολα καλα! Τα κιλα τα έχασες κατα τη διάρκεια της εγκυμοσυνης; Η προηγούμενη καισαρικη εγινε λόγω υψηλής πίεσης;

 

καλησπερα και ευχαριστω

τα κιλά τα εχασα κατα την διαρκεια ναι..

εκανα διατροφη με διαιτολογο 2 μηνες και μετά εκανα απο μονη μου κοβοντας γλυκα, αλμυρα, ψωμια κλπ .. οτι λιμπιστο θα το φάω αλλά με μέτρο.

να πω βοηθησαν και οι εμετοι γιατι μεχρι 6,5 μηνων ειχα εμετους οχι πολλους αλλά με ταλαιπωρουσαν..

εχασα 6 κιλά με τον διαιτολογο και τα αλλα 10 ετσι φυγαν απο μονα τους..

δεν στερήθηκα τίποτα μεχρι τωρα απλά ολα με μέτρο..

η προηγουμε καισαρικη εγινε λογω προεκλαμψιας και περιτυλιξης του παιδιου (αυτο προκαλουσε και την υψηλη πιεση μαλλον ) να πω την αληθεια ισα ισα μας προλαβε ο γιατρος.. πηγα για επισκεψη και με το που με εκανε υπέρηχο ασπρισε... γεννισα περιπου 3 εβδομαδες νωριτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Πολινα συγχαρητηρια και πάλι που τα κατάφερες! Ο γιατρος θα ειναι πολυ ευχαριστημένος!

Και εμένα ο δικός μου, επειδη και εγω τα έχασα στην εγκυμοσυνη ηταν πολυ περήφανος και καθε φορα με επιβράβευε.

 

Φαντάζομαι η ψυχολογία σου θα ειναι στα πανω της και να εισαι σιγουρη πως γις αυτο το λογο θα πανε ολα καλα και θα γεννήσεις φυσιολογικα αφου το θέλεις!

 

Απο την περιτύλιξη του μωρου δηλαδή ανέβηκε η δική σου πίεση;

Πάλι καλα πρεπει να λέμε πως υπαρχει και η καισαρικη γις περιπτώσεις δύσκολες σαν τις δικές μας! Αν μπορούμε όμως να γεννησουμε φυσιολογικα τη δεύτερης φορα, γιατι να μη το δοκιμάσουμε;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι διαχειριστές της ομάδας vbac στο φβ μάλλον δεν θα μπήκαν στη σελίδα και ετσι δε με εχουν δεχτεί..

Λίγες ωρες πριν την πρωτοχρονιά αλλα εμένα το μυαλο μου ειναι εκεί...

Μήπως μπορει κάποια που ειναι ήδη μέλος να με προσθέσει;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πολινα συγχαρητηρια και πάλι που τα κατάφερες! Ο γιατρος θα ειναι πολυ ευχαριστημένος!

Και εμένα ο δικός μου, επειδη και εγω τα έχασα στην εγκυμοσυνη ηταν πολυ περήφανος και καθε φορα με επιβράβευε.

 

Φαντάζομαι η ψυχολογία σου θα ειναι στα πανω της και να εισαι σιγουρη πως γις αυτο το λογο θα πανε ολα καλα και θα γεννήσεις φυσιολογικα αφου το θέλεις!

 

Απο την περιτύλιξη του μωρου δηλαδή ανέβηκε η δική σου πίεση;

Πάλι καλα πρεπει να λέμε πως υπαρχει και η καισαρικη γις περιπτώσεις δύσκολες σαν τις δικές μας! Αν μπορούμε όμως να γεννησουμε φυσιολογικα τη δεύτερης φορα, γιατι να μη το δοκιμάσουμε;

 

ευχαριστω και πάλι και καλή χρονια!!

οντως η διαθεση ειναι στα υψη!! ο γιατρος μου λεει μοντελο θα βγεις απο την κλινικη αχαχαχα..

ειχα απο την αρχη ενα ψιλο θεμα με την πιεση απλά με την περιτυλυξη αυτο επιδηνωθηκε..

οντως δοξα το θεο που υπάρχει και η καισαρικη για τέτοιες περιπτώσεις..

η αδερφη μου ειχε γεννησει πριν 14 χρονια με εκλαμψια!! πιεση στο 23! ισα που την ειχαν προλάβει και αυτη και το παιδι.. ο μικρος βγηκε απο την θερμοκητιδα 3 μηνων περιπου...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω 3 μηνες στην θερμοκοιτιδα! Μεγάλο κουράγιο έκανε η αδερφή σου...

Ευτυχώς πήγαν ολα καλα!

 

Ποια ειναι η ΠΗΤ σου; Εχει πει ο γιατρος μεχρι ποτε θα περιμένετε;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και εμένα στην λίστα : Αθηνα - Γιαννικος - στην προσπάθεια Αύγουστος του 2014

 

Koριτσια γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ!Γεννησα πριν ενα χρονο με καισαρικη και θα ηθελα το επομενο (δεν ειμαι εγκυος ακομη) να το κανω φυσιολογικα.Γνωριζετε γιατρους στο Νοσοκομειο Αλεξανδρας που ειναι εξειδικευμενοι? Ο γιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρας και σε 2-3 ιδιωτικα-δε τον εχω ρωτησει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονία!!!

Είμαι ολιγον τι μπερδεμένη!!!!

Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και θέλω

να γεννήσω φυσιολογικά.

Σε μια συζήτηση που είχα στο παρελθόν με το γιατρό μου,

μου είχε πει:"Μια φορά καισαρική, πάντα καισαρική"

Τώρα μου δίνει μόνο ένα 20% να γεννήσω φυσιολογίκα,

αλλά δεν έχουμε κάνει και καμία συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.΄

Έχω μία αίσθηση ότι στο τέλος θα με πάρει με καισαρική χωρίς να το

προσπαθήσει καν.

Βασικά νιώθω λίγο "χαλασμένη" μαζί του και δεν ξέρω αν πρέπει να

αλλάξω γιατρό ή όχι.

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ!Γεννησα πριν ενα χρονο με καισαρικη και θα ηθελα το επομενο (δεν ειμαι εγκυος ακομη) να το κανω φυσιολογικα.Γνωριζετε γιατρους στο Νοσοκομειο Αλεξανδρας που ειναι εξειδικευμενοι? Ο γιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρας και σε 2-3 ιδιωτικα-δε τον εχω ρωτησει ακομη.

 

Καλησπέρα και καλη χρονια! Επειδή και γω ειμαι στο ψάξιμο γιατρου για μελλοντικό vbac έχω να σου πω μετά από πολύ ψάξιμο και κυρίως συμμετοχή και μελέτη της σελίδας της ομάδας vbac στο Facebook, ότι δεν υπάρχει αξιόπιστος γιατρος για vbac στα δημόσια νοσοκομεία της Αθήνας. Ένα από τα μέλη της προαναφερθείσης ομάδος μου πρότεινε με πολύ επιφύλαξη έναν γιατρό στο Αλεξάνδρας που αν θέλεις μπορω να σε ενημερώσω σχετικά και έναν στο Έλενα. Και πάλι η κοπέλα μου είπε ναι μεν εχει κανει vbac αλλά με προϋποθέσεις όπως οτι δεν περιμένει μετα τις 39 εβδομάδες και οτι να παω σε αυτον μονο αν το δημοσιο για μενα είναι μονόδρομος. Αν απο την άλλη δεν ειναι για σένα μονόδρομος αλλα θέλεις οπωσδήποτε vbac τότε υπάρχουν στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι πολύ καλοί. Αν θέλεις γίνε μέλος στην ομάδα του Facebook εδω https://www.facebook.com/groups/VBAC.Greece/ και θα διαφωτισθεις! Καλή συνεχεια

:-D

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονία!!!

Είμαι ολιγον τι μπερδεμένη!!!!

Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και θέλω

να γεννήσω φυσιολογικά.

Σε μια συζήτηση που είχα στο παρελθόν με το γιατρό μου,

μου είχε πει:"Μια φορά καισαρική, πάντα καισαρική"

Τώρα μου δίνει μόνο ένα 20% να γεννήσω φυσιολογίκα,

αλλά δεν έχουμε κάνει και καμία συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.΄

Έχω μία αίσθηση ότι στο τέλος θα με πάρει με καισαρική χωρίς να το

προσπαθήσει καν.

Βασικά νιώθω λίγο "χαλασμένη" μαζί του και δεν ξέρω αν πρέπει να

αλλάξω γιατρό ή όχι.

 

Καλή χρονια και σε σένα! Αν θέλεις τη γνώμη μου άλλαξε επειγόντως γιατρό αν θέλεις vbac..!

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονια και σε σένα! Αν θέλεις τη γνώμη μου άλλαξε επειγόντως γιατρό αν θέλεις vbac..!

 

 

Καλημέρα, θέλω να αλλάξω, αλλά(χαζό αυτό που θα πω),:oops:

δεν ξέρω πως να τον ενημερώσω και τι να του πω.

"Ναι γιατρέ ξέρεις, έχω την εντύπωση πως με κοροιδεύεις και

δεν θα με προσπαθήσεις για vbac?":-?:confused:

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλη χρονια! Επειδή και γω ειμαι στο ψάξιμο γιατρου για μελλοντικό vbac έχω να σου πω μετά από πολύ ψάξιμο και κυρίως συμμετοχή και μελέτη της σελίδας της ομάδας vbac στο Facebook, ότι δεν υπάρχει αξιόπιστος γιατρος για vbac στα δημόσια νοσοκομεία της Αθήνας. Ένα από τα μέλη της προαναφερθείσης ομάδος μου πρότεινε με πολύ επιφύλαξη έναν γιατρό στο Αλεξάνδρας που αν θέλεις μπορω να σε ενημερώσω σχετικά και έναν στο Έλενα. Και πάλι η κοπέλα μου είπε ναι μεν εχει κανει vbac αλλά με προϋποθέσεις όπως οτι δεν περιμένει μετα τις 39 εβδομάδες και οτι να παω σε αυτον μονο αν το δημοσιο για μενα είναι μονόδρομος. Αν απο την άλλη δεν ειναι για σένα μονόδρομος αλλα θέλεις οπωσδήποτε vbac τότε υπάρχουν στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι πολύ καλοί. Αν θέλεις γίνε μέλος στην ομάδα του Facebook εδω https://www.facebook.com/groups/VBAC.Greece/ και θα διαφωτισθεις! Καλή συνεχεια

:-D

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα ηθελα το ονομα του γιατρου στο αλεξανδρας. Μηπως Δασκαλακης? μονοδρομος το δημοσιο!:-(

Link to comment
Share on other sites

Κική, μπορείς πολύ απλά να μην τον ξαναπάρεις τηλέφωνο :wink:

 

(δεν είναι πολύ ευγενικό, αλλά αν σε αγχώνει τόσο πολύ το πώς θα του το πεις, ε μην του το πεις!!)

 

Σοβαρά τώρα, του λες την αλήθεια: ότι θέλεις να προσπαθήσεις για φτ και έχεις βρει γιατρό που έχει πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα και σου δίνει πολύ καλές πιθανότητες...Απλά άπαξ και το έχεις αποφασίσει, μην μπεις σε συζήτηση μαζί του, ευχαρίστησέ τον για τη μέχρι τώρα συνεργασία σας και χαιρέτα τον...Εναλλακτικά, βάλε το σύζυγο να τον πάρει τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρονια! Επειδή και γω ειμαι στο ψάξιμο γιατρου για μελλοντικό vbac έχω να σου πω μετά από πολύ ψάξιμο και κυρίως συμμετοχή και μελέτη της σελίδας της ομάδας vbac στο Facebook, ότι δεν υπάρχει αξιόπιστος γιατρος για vbac στα δημόσια νοσοκομεία της Αθήνας. Ένα από τα μέλη της προαναφερθείσης ομάδος μου πρότεινε με πολύ επιφύλαξη έναν γιατρό στο Αλεξάνδρας που αν θέλεις μπορω να σε ενημερώσω σχετικά και έναν στο Έλενα. Και πάλι η κοπέλα μου είπε ναι μεν εχει κανει vbac αλλά με προϋποθέσεις όπως οτι δεν περιμένει μετα τις 39 εβδομάδες και οτι να παω σε αυτον μονο αν το δημοσιο για μενα είναι μονόδρομος. Αν απο την άλλη δεν ειναι για σένα μονόδρομος αλλα θέλεις οπωσδήποτε vbac τότε υπάρχουν στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι πολύ καλοί. Αν θέλεις γίνε μέλος στην ομάδα του Facebook εδω https://www.facebook.com/groups/VBAC.Greece/ και θα διαφωτισθεις! Καλή συνεχεια

:-D

 

 

χε χε Elenizk στην ίδια ομάδα είμαστε και στην ίδια συζήτηση συμμετείχαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να αλλάξω, αλλά(χαζό αυτό που θα πω),:oops:

δεν ξέρω πως να τον ενημερώσω και τι να του πω.

"Ναι γιατρέ ξέρεις, έχω την εντύπωση πως με κοροιδεύεις και

δεν θα με προσπαθήσεις για vbac?":-?:confused:

 

Εγώ να σου πω τί έκανα; Δεν ξαναπήγα! :lol::lol:

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει καισαρική,αλλά παρακολουθώ το θέμα πολύ καιρο.Κατ'αρχην ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στα κορίτσια και στους γυναικολόγους τους που τα κατάφεραν ή προσπάθησαν vbac.Στις καινούριες θέλω να συμβουλέψω να αλλάξουν γιατρό αν για οποιοδήποτε λόγο μασάει τα λόγια του και δεν απαντά ξεκάθαρα.Αλλαξα γιατρό στον 6ο μήνα γιατί ήθελε να με πάει προγραμματισμένη και καισαρική.Κατέληξα σ'έναν θεό που αναλαμβάνει vbac.Καλή συνέχεια σε όλες!!!Καλή δύναμη και μη φοβάστε τιποτα.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω τί έκανα; Δεν ξαναπήγα! :lol::lol:

 

 

Καλημέρα, είσαι θεά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ο σύζυγος μου λέει ότι είμαι προκατειλημέννη μέ όλο το θέμα.

Σκέφτηκα, τώρα που θα πάω να κάνω την αυχενική να τον "βάλω" ;)κάτω τον

γιατρό και να του κάνω ερωτήσεις αχετικά με vbac(για να δω αν έχει και εμπειρία

πάνω στο θέμα)

Μετά να κλείσω ραντεβού και με ένα άλλο γιατρό(που έχω διαβάσει εδώ στο forum)

να του κάνω τις ίδιες ερωτήσεις ώστε να κρίνω που να συνεχίσω!!!!:idea:

Κορίτσια, εσείς που έχετε εμπειρία, τι πρέπει να ρωτήσω???:confused:

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω 3 μηνες στην θερμοκοιτιδα! Μεγάλο κουράγιο έκανε η αδερφή σου...

Ευτυχώς πήγαν ολα καλα!

 

Ποια ειναι η ΠΗΤ σου; Εχει πει ο γιατρος μεχρι ποτε θα περιμένετε;

 

τωρα είδα το μυνημα..

πητ εχω 7.3 πλέον το παιδι με τις μετρήσεις βγαίνει μια εβδομάδα πιο μεγάλο..

αλλά ο γιατρος μου λεει πως μεχρι τέλος φεβρουαριου θα έχω γεννησει γιατι ειναι χαμηλα..

για να δουμε..

εσυ εισαι εγκυος δεν σε ρώτησα... ?..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...