Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΩΣΙΒΙΟ SWIMTRAINER


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Είδα πριν λίγο σε link του forum ένα σωσίβιο που λέγεται swimtrainer και βοηθάει τα μωρά μας να μάθουν να κολυμπούν. Ο γιος μου είναι 14 μηνών και έλεγα να το πάρω.

Το έχει δοκιμάσει καμία από εσάς? Αξίζει να το παραγγείλω?

7jI2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!

Είδα πριν λίγο σε link του forum ένα σωσίβιο που λέγεται swimtrainer και βοηθάει τα μωρά μας να μάθουν να κολυμπούν. Ο γιος μου είναι 14 μηνών και έλεγα να το πάρω.

Το έχει δοκιμάσει καμία από εσάς? Αξίζει να το παραγγείλω?

 

 

Ποιό link είναι αυτό?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Είναι καταπληκτικό. Εμείς το πήραμε απο το Λυτώ με 2 ευρώ παραπανω. Το παιδί μπορεί και κολυμπάει μόνο του, επειδή δεν φοβάσαι να το αφήσεις όπως στις κλασικές κουλούρες, και ιδίως εσείς που είστε μαγαλύτεροι θα το ευχαριστηθήτε πολύ. Αξίζει τα λεφτά του πραγματικά. Αντε βρε καλές βουτιές.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κοριτσια επαναφερω το θεμα γιατι σκεφτομαι να το παραγγειλω για τη μικρη....τελικα αξιζει τον κοπο?? Εσεις που το πηρατε τι εντυπωσεις σας αφησε???

Σκεφτομαι αντι να δωσω 5-6 ευρω να παρω ενα απο αυτα τα φθηνα σωσιβια που του χρονου ουτως ή αλλως δεν θα της κανουν να παρω μια και καλη αυτο για 2-3 χρονια...τι λετε?

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αξιζει ο δικος μου ειναι 8 μηνων και εχει αρχισει να κουναει τα ποδαρακια σαν να κολυμπαει.αν το φορεσεις σωστα το σωμα του μωρου τοποθετειται στην σωστη θεση για κολυμπι.για πισινα και θαλασσα λαδι ειναι οτι καλυτερο.για κυμα καλυτερα ειναι ενα κλασικο μιας και το κεφαλι εινια αρκετα μακρια απο το νερο.απολυτα ευχαριστημενος παντος απο το swimtrainer.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήραμε και εμείς το swimtrainer φέτος για την κόρη μας η οποία το χρησιμοποίησε από 11 μηνών. Είναι καλό όντως - αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για οτιδήποτε άλλο - αλλά θα έλεγα το εξής: Σε ένα άλλο κοριτσάκι 15 μηνών που το δανείσαμε, ενώ κολυμπούσε έκανε μια κίνηση με το κεφάλι προς τα πίσω και από το βάρος σχεδόν όλο το σωσίβιο αναποδογύρισε. Χρειάζεται συνέχεια επιτήρηση λοιπόν! Φυσικά και οι γονείς του παιδιού το πιάσανε εγκαίρως και η αλήθεια είναι οτι δεν γνωρίζω αν όντως θα είχε αναποδογυρίσει, όμως μόνο σαν σκηνικό που το είδα τρόμαξα πολύ. Εμείς εξακολουθούμε και το χρησιμοποιούμε αλλά το κρατάμε πάντα όσο το φοράει το παιδί.

 

Επίσης, μιας και αναφέρετε παραπάνω σχετικά με την χρήση του για 2-3 χρόνια, επειδή το σωσίβιο αυτό φοριέται σαν γιλέκο, δεν είμαι σίγουρη αν θα κάνει σε ένα παιδί μετά από διάστημα 2-3 ετών.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...υποτιθεται οτι το κοκκινο ειναι απο 0-4 χρονων συμφωνα με τα site που το εψαξα...μου φαινεται πως για φετος θα πρεπει να αρκεστουμε σε κατι πιο κλασσικο καθως η μπουμπου ειναι μολις 8 μηνων:rolleyes:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...υποτιθεται οτι το κοκκινο ειναι απο 0-4 χρονων συμφωνα με τα site που το εψαξα...μου φαινεται πως για φετος θα πρεπει να αρκεστουμε σε κατι πιο κλασσικο καθως η μπουμπου ειναι μολις 8 μηνων:rolleyes:

 

το χρησιμοποιούμε απο 7 μηνων!!το κλασικό τι διαφορετικό θα έχει ? έχω και κλασικό και διαφορά αλλά!το trainer είναι ιδανικό για συνθήκες ηρεμίας της θαλασσής η για πισινά. όπως και να έχει το μωρό δεν το Αφήνεις ΜΌΝΟ ΤΟΥ ας φοράει και μπουκάλες οξυγόνου. όσον αφορά αυτό(Σε ένα άλλο κοριτσάκι 15 μηνών που το δανείσαμε, ενώ κολυμπούσε έκανε μια κίνηση με το κεφάλι προς τα πίσω και από το βάρος σχεδόν όλο το σωσίβιο αναποδογύρισε. ) μήπως δεν το είχανε βάλει σωστά μήπως είχε κύμα η πάταγε κάτω??μια κίνηση με το κεφάλι δεν φτάνει πρέπει να έφερε και το υπόλοιπο σώμα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν το είχανε βάλει σωστά μήπως είχε κύμα η πάταγε κάτω??μια κίνηση με το κεφάλι δεν φτάνει πρέπει να έφερε και το υπόλοιπο σώμα μπροστά.

 

 

Το παιδί ήταν σε πισίνα και σίγουρα δεν πάταγε. Το σωσίβιο το φόραγε σύμφωνα με τις οδηγίες, αλλά αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζουμε το οποίο δεν αναφέρεται στις οδηγίες δεν το ξέρω. Εφόσον τα πόδια του παιδιού μπορούν να έρθουν μπροστά και το κεφάλι να πάει προς τα πίσω, και εφόσον το σωσίβιο έχει άνοιγμα πίσω από την πλάτη του παιδιού, φαντάζομαι οτι είναι δυνατόν να επαναληφθεί κάτι τέτοιο. Το μόνο που μπορώ να παραθέσω είναι τι είδα εγώ η ίδια σαν περιστατικό και άρα να προειδοποιήσω τους γονείς να έχουν πάντα το νου τους. Φυσικά αυτό ισχύει με οποιοδήποτε σωσίβιο/μπρατσάκι και τα συναφή! Δεν έχω πρόθεση να δυσφημήσω το συγκεκριμένο προιόν - όπως ανέφερα εμείς ακόμα το χρησιμοποιούμε.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί ήταν σε πισίνα και σίγουρα δεν πάταγε. Το σωσίβιο το φόραγε σύμφωνα με τις οδηγίες, αλλά αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζουμε το οποίο δεν αναφέρεται στις οδηγίες δεν το ξέρω. Εφόσον τα πόδια του παιδιού μπορούν να έρθουν μπροστά και το κεφάλι να πάει προς τα πίσω, και εφόσον το σωσίβιο έχει άνοιγμα πίσω από την πλάτη του παιδιού, φαντάζομαι οτι είναι δυνατόν να επαναληφθεί κάτι τέτοιο. Το μόνο που μπορώ να παραθέσω είναι τι είδα εγώ η ίδια σαν περιστατικό και άρα να προειδοποιήσω τους γονείς να έχουν πάντα το νου τους. Φυσικά αυτό ισχύει με οποιοδήποτε σωσίβιο/μπρατσάκι και τα συναφή! Δεν έχω πρόθεση να δυσφημήσω το συγκεκριμένο προιόν - όπως ανέφερα εμείς ακόμα το χρησιμοποιούμε.

 

δεν αντιλέγω προσπαθώ να το καταλάβω για να έχω και εγώ το νου μου μιας και εμείς το φοράμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω πάρει 2 φορές το σωσίβιο από Αμαζον. Την πρώτη το έστειλα πίσω γιατί ξεφούσκωνε. Τη δεύτερη άρχισε να χάνει αφού το χρησιμοποίησα μερικές φορές. Είναι ωραίο σωσίβιο, αλλά δεν ξέρω γιατί του συμβαίνει αυτό. Μηπως έκανα εγώ κατι λάθος; Σας έχει συμβεί; Κρίμα τόσα λεφτά, και μας θαύμαζαν και στην παραλία...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ SWIMTRAINER. To χρησιμοποιήσα συνολικά 5 φορές στο γιο μου που είναι 20 μηνών. Με το που εξικοιώθηκε το αναποδογύρισε 2 φορές. Όσο και να το προσέχεις το σωσίβιο αναποδογυρίζει στιγμιαία!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/110886067237?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Μολις πηρα αυτο...

Ιδιο μου φαινεται κ πολυ πιο οικονομικο.

Οπως εχει ειπωθει κ πιο πανω, δε προκειται να αφησω το μωρο απο τα ματια μου οποτε... θα δειξει τι ειναι η μαιμου!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
το χρησιμοποιούμε απο 7 μηνων!!το κλασικό τι διαφορετικό θα έχει ? έχω και κλασικό και διαφορά αλλά!το trainer είναι ιδανικό για συνθήκες ηρεμίας της θαλασσής η για πισινά. όπως και να έχει το μωρό δεν το Αφήνεις ΜΌΝΟ ΤΟΥ ας φοράει και μπουκάλες οξυγόνου. όσον αφορά αυτό(Σε ένα άλλο κοριτσάκι 15 μηνών που το δανείσαμε, ενώ κολυμπούσε έκανε μια κίνηση με το κεφάλι προς τα πίσω και από το βάρος σχεδόν όλο το σωσίβιο αναποδογύρισε. ) μήπως δεν το είχανε βάλει σωστά μήπως είχε κύμα η πάταγε κάτω??μια κίνηση με το κεφάλι δεν φτάνει πρέπει να έφερε και το υπόλοιπο σώμα μπροστά.

 

To πηραμε κι εμείς και η αλήθεια είναι οτι μας αναποδογύρισε κι εμάς μια φορά. Βέβαια έφταιγα που είχα απομακρυνθεί από το μωρό. Φαντάζομαι πως αν ήμουν δίπλα στο παιδί δεν θα γύριζε.Τώρα το πως έγινε αυτό μην με ρωτήσετε. Κι εμείς με την απορία είμαστε. Βέβαια τώρα που διαβάζω κι άλλες περιπτώσεις αναρωτιέμαι μήπως δεν το είχαμε βάλε σωστά και δεν ήταν τυχαιο όπως νομίζαμε έως τώρα

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας κορίτσια!

Πήρα προχθές από το mothercare ένα σωσίβιο τύπου κουλούρα που κάθεται μέσα. Λέει ότι είναι μέχρι 2 ετών ή 11-15 κιλά. Να σας πω την αλήθεια, σκέφτομαι να το πάω πίσω γιατί έκανε 24 ευρώ (βέβαια στο mothercare της Αγγλίας κάνει 11,5 ευρώ, άλλο θέμα αυτό... :mad: ) και με αυτά τα λεφτά παίρνω το swimtrainer, που διάβασα εδώ ότι έχει το πλεονέκτημα ότι το παιδί κινείται μέσα στο νερό (εδώ τη σκέφτηκα τη γυφτιά μου, να πάρω το πορτοκαλί που είναι για 15 κιλά και πάνω, να το έχουμε και του χρόνου-παραχρόνου :oops: ).

 

Ο μικρός είναι 15 μηνών, 12 κιλά, ζωηρός.

 

Τελικά το swimtrainer έχει κίνδυνο να τουμπάρει σχετικά εύκολα;

Εμείς μένουμε κοντά σε θάλασσα και θα πηγαίνουμε συχνά, νωρίς το πρωί (που είναι ήρεμη) και αργά το απόγευμα (βγάζει λίγο κυμματάκι). Φυσικά θα είμαστε συνέχεια δίπλα του αλλά αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να βουτήξει μπροστά το κεφάλι και να πιεί νερό ή να γυρίσει προς τα πίσω και να τουμπάρει;;;; :confused:

Βοήθεια, πλιζ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμείς το swimmtrainer πήραμε πέρσι μετά απο πολλά "φτηνά" σωσίβια και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. τα άλλα που είχαμε αναποδογύριζαν συνέχεια μιας και η μικρή λογικό κιόλας ήθελε να κουνιέται, να σκύβει να δεί το νερό κτλ. με αυτό απο την αρχή ένιωσε άνετα προφανώς επειδή είναι η στάση του σώματος σα να κολυμπάει, είχε μεγάλη ελευθερία κινήσεων, "ξάπλωνε" μπροστά και κλοτσούσε το νερό με τα πόδια, κολυμπούσε κανονικά! ¨Ενα μείον για εμάς ήταν οτι είναι λίγο σφιχτό δλδ έδενε στην πλάτη ίσα ίσα και αυτό ενοχλόυσε κάθε φορά που πηγαίναμε να της το φορέσουμε γιατί πρέπει να μπεί σωστά(να δέσει σωστά ωστε να είναι σωστή η στάση του σώματος μέσα στο νερό και να μήν αναποδογυρίζει) και αυτό την εκνεύριζε αφού βιαζόταν να μπεί γρήγορα και όπως όπως στη θάλασσα.:-P Φέτος μάλλον δεν της κάνει πια το κόκκινο και μας βλέπω για μπρατσάκια. Εννοείται πως οτι σωσίβιο και να φοράει το παιδί πρέπει να είναι δίπλα του ο ενήλικας και σε ετοιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμείς το swimmtrainer πήραμε πέρσι μετά απο πολλά "φτηνά" σωσίβια και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. τα άλλα που είχαμε αναποδογύριζαν συνέχεια μιας και η μικρή λογικό κιόλας ήθελε να κουνιέται, να σκύβει να δεί το νερό κτλ. με αυτό απο την αρχή ένιωσε άνετα προφανώς επειδή είναι η στάση του σώματος σα να κολυμπάει, είχε μεγάλη ελευθερία κινήσεων, "ξάπλωνε" μπροστά και κλοτσούσε το νερό με τα πόδια, κολυμπούσε κανονικά! ¨Ενα μείον για εμάς ήταν οτι είναι λίγο σφιχτό δλδ έδενε στην πλάτη ίσα ίσα και αυτό ενοχλόυσε κάθε φορά που πηγαίναμε να της το φορέσουμε γιατί πρέπει να μπεί σωστά(να δέσει σωστά ωστε να είναι σωστή η στάση του σώματος μέσα στο νερό και να μήν αναποδογυρίζει) και αυτό την εκνεύριζε αφού βιαζόταν να μπεί γρήγορα και όπως όπως στη θάλασσα.:-P Φέτος μάλλον δεν της κάνει πια το κόκκινο και μας βλέπω για μπρατσάκια. Εννοείται πως οτι σωσίβιο και να φοράει το παιδί πρέπει να είναι δίπλα του ο ενήλικας και σε ετοιμότητα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πόσο είναι τώρα η μικρή σε ηλικία και κιλά; Ίσως να άξιζε να πάρετε το πορτοκαλί; Αν και μάλλον θέλουν περισσότερη ελευθερία από μια ηλικία και μετά...

Link to comment
Share on other sites

τώρα είναι τριών και νομίζω οτι θα θέλει όντως περισσότερη ελευθερία. Πιστεύω πέρσι τη βοήθησε στο οτι αυτό δεν ήταν σαν καρεκλάκι μέσα στο νερό το φορούσε και κολυμπούσε κανονικά! όμως στο τέλος του καλοκαιριού(έκανε πολλά μπάνια) ζητούσε μπρατσάκια... τα βάλαμε και πιστεύω τα κατάφερνε καλά.

Φέτος θα την παρακολουθήσω στα πρώτα μπάνια με μπρατσάκια και αν χρειαστεί θα πάρουμε το πορτοκαλί αν και δε νομίζω.Α και πέρσι μόνο το κόκκινο είχα δεί στα μαγαζιά το πορτοκαλί δεν ξέρω αν το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και εμείς πέρυσι το καλοκαίρι πήραμε το κόκκινο Swimtrainer από το Amazon για τον 15 μηνών τότε γιό μου (ήταν 11,5 κιλά). Μας βόλεψε πάρα πολύ γιατί είναι απόλυτα ασφαλές αλλά παράλληλα επιτρέπει στο παιδί να κολυμπάει κανονικά ή αν θέλει απλά να αράζει και να πλέει (ο γιός μου το έκανε αυτό και ταυτόχρονα τραγουδούσε :rolleyes:). Φυσικά πάντα ήταν κάποιος δίπλα του αλλά έχει το καλό ότι δεν πρέπει να το κρατάς συνέχεια το παιδί. Φέτος που είναι 25 μηνών θα πάρουμε το πορτοκαλί (και ένα ζευγάρι μπρατσάκια για αλλαγή), το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...