Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.Μαπινω κατευθειαν στο θεμα.

Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να εμπλουτησω την διατροφη της μικρης μου και κατα συνεπεια και τη δικη μας-με λαχανικα.

Εσεις τι ακριβως τα ταιζετε?Τι συνοδευετε με τι?Ποση ωρα βραζετε τα λαχανικα??(Εχω ακουσει οτι οσο πιο πολυ τα βραζεις χανουν βιταμινες)

ΠΕιτε καμια ιδεα...

Ευχαριστω εκ των προτερων

A14gp2.png

XEMvp2.png

Διαφημίσεις

Καλησπερα μανουλα!

Μπορεις να αγοράζεις καθε φορα λαχανικα της εποχης, να προσπαθήσεις να τηρησεις ενα προγραμμα φαγητου οπως 1 -2 κοκκινο κρεας , 1 κοτοπουλο, μια οσπρια, μια λαχανικα, μια ψάρι και μια μακαρονια πχ...

Να αγοράζεις διαφορες σαλάτες οπως λάχανο, καροτο, κολοκύθια χορτα οχι μονο το κλασσικο μαρουλι ντοματα. Εγω κραταω αυτο το προγραμμα φαγητου εδω και δυο χρονια σχεδον , και οταν ηθελα να της πασαρω νεες γευσεις απλα τα εβαζα στο τραπεζι χωρις να της λεω κατι, μολις εβλεπε εμενα και τον συζηγο κυριως να τρωει μπροκολο κουνουπιδι ζηλευε και ζηταγε και αυτη! Τωρα τα εχει μαθει και παιρνει μονη της απο την σαλατιερα, καλα εννοειτε οτι η καλυτερη της ειναι αγγουροντομάτα αλλα οτι σαλατα και να της βαλω την καθαριζει εκτος απο το μαρουλι και τα χορτα τα βραστα που ακομα δεν την εχω πεισει να τρωει!

Πχ κανω λαζανια φουρνου συχνα με λαχανικα κολοκυθι καροτο μελιτζάνα κτλπ , κανω μπριαμ ή τουρλου ψητα στο φουρνου Κανω καμια φορα σάλτσα με λαχανικα μεσα για τα μακαρονια μας. Κανω συχνα πιτα με σπανάκι και φετα, της αρεσουν πολυ οι πιτες, και το σπανακορυζο το τρωει.

Βασικα θελει ποικιλια το φαγητο για να μη τρωμε συνεχεια κρεας και ρυζι ή μακαρονια.

Μπορεις να κανεις γεμιστα κολοκύθια με ρυζάκι ή ντολμαδάκια με ρυζακι μονο

Επισης μπορεις οταν ζητάει σνακ να της δινεις καροτο, αγγουρακι , εγω επειδη τα τρωω αρκετα της τα προώθησα ετσι και τωρα για σνακ τρωει καροτα, αγγουράκια .Εννοειτε οτι τρωει και ψωμακι και τυράκι

Απλα γνωμη μου χρειαζεται ποικιλια , δηλαδη 2-3 λαχανικα να εχεις την βδομαδα στο ψυγειο σου, φαντασια στο μαγειρεμα και ποικιλια επισης στο τι θα μαγειρέψουμε. Πχ σημερα εκανα ντολμαδακια γεμιστα χωρις κιμα, εφαγε 8 μέτρια τα μισα με το φυλλο τα αλλα χωρις και λιγο φετα και μια κουταλια του γλυκου γιαούρτι.... Καθολου ασχημα!

Καλε να σου ζησει-ΤΡωει απ ολα γερο να ναι.Εμεις λοιπον ως κλασσικα τρελλα εργαζομενοι καναμε το εξης λαθος.Τρωγαμε λαθος και μαγειρευα αλλα για το παιδι-Λογικο να μας βλεπει εμας να ρτωμα αλλα ή αν τρωει μονη της και αντε να την πεισω εγω μετα να φαει καροτα και ντοματες.Ενω στον παιδικο τα τρωει ολα..

Σ ευχαριστω για τις ιδεες σου πολυ

Μιλαει μια κρεατοζημαροπατατοφαγος που αποφασισε να φτιαξει διατροφη:roll:

A14gp2.png

XEMvp2.png

και εγω ειμαι πολυ φαν του κρέατος αλλα το βαρέθηκα σε καποια φάση... Καλα δεν το συζητω...εχω απο ολα τα ειδη του μακαρονιου σπιτι μου...ειμαι πολυ μακαρονου αλλα προσπαθω να βρισκω τροπους , σιγουρα απαιτει οχι απαραιτητα μονο χρονο αλλα και καθαρο κεφαλακι...Κατι που το εχω γιατι δεν εργαζομαι 8ωρο... Αλλα αν προσπαθήσεις να φτιαξεις ενα προγραμμα , σαν τυφλοσουρτης οχι απαραιτητα να μη παρεκλίννεις απλα σαν ιδεα, θα εκπλαγεις με το ποσο συχνα τρωμε κρεας και πολυ λιγα λαχανικα.

Α..μπορεις να κανεις και αρακα βουτηρου ή φασολακια σαλάτα με φετα ειναι πολυ ωραια και δροσερα. Ή ρυζοσαλάτα με καμμια φακη μεσα , μη νομιζεις...πολλα πραγματα δεν ηξερα , ηξερα μονο τα βασικα σαν κανονας διατροφης απο την μαμα μου , τωρα για ιδεες ψαχνω εδω http://www.sintagespareas.gr

Ξεκινα εσυ να τα τρως....εκδηλώνοντας φυσικα και ποσο σου αρέσουν κτλπ χωρις να την πιεσεις και ειμαι σχεδον σιγουρη λογω ζηλειας λιγουρας σιγα σιγα θα τα φαει! Αρκει εσυ να επιμενεις και να εισαι σταθερη, προσπαθησε να υπαρχει τουλαχιστον ενα λαχανικο την ημερα ή στο φαγητο ή σε σαλάτα.

Πολυ ωραιο σαιτ.Εχει ωραιες ιδεες.Γενικα θελω να βρω ετσι γρηγορα παραξενα και ποικιλια γιατι εχω περιοριστει στα συνηθισμενα (ξερεις φασολακια με πατατες κλπ) και βλεπω οτι και ο αντρουλης μου θα αρχισει να τσιναει σε λιγο.Τι κακο πια κι αυτο!!!!

thanks a lot!!!!

ΥΓ--Με τον αρακα βουτηρου τι εννοεις???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Διαφημίσεις

φανταζομαι το σωταρεις και μετα νερακι για να βρασει????(μην βαρεσετε που ειμει λιγο ασχετη)

Φαινεται ενδιαφερον γιατι η μικρη μου μολις δει κοκκινο πιατο σαν πρωτη κινηση μου το επιστρεφει

A14gp2.png

XEMvp2.png

Αρακάς γίνεται καλός και λεμονάτος για όσους δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν βούτυρο.

Συνήθως για τα λαχανικά χρησιμοποιώ ατμομάγειρα και αυτό όχι πολύ χρόνο

οπότε δεν χάνονται σε μεγάλο βαθμό και οι βιταμίνες τους.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα με το παιδί το χειμώνα υπήρχαν μέρες που ζητούσε μόνο ανάμεικτη σαλάτα κουνουπίδι-μπρόκολο-καρότο -πατάτα.

Αγαπημένο του φαγητό οι μπάμιες με κοτόπουλο(για κακή τύχη του μπαμπά:mrgreen:

)

Κι εμείς ακολουθούμε πρόγραμμα κόκκινο κρέας μία στις 15 (ίσως και μήνα)

2 ψάρι -1 κοτόπουλο -1 ζυμαρικό-1λαδερά-1όσπριο -1 όπως κάτσει..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Ναι ναι! Το ειχα βαρεθει κοκκινο με σάλτσα ή λαδερο.....και μου το προτεινε η πεθερα αυτο!!

Kι εμένα η μαμά μου το έκανε έτσι!

it's never too late to start all over again

Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτησω κατι για το ζυμαρικο.Ολες το γραφεται σαν ξεχωριστο γευμα και οχι σαν συνοδευτικο-Ειχα την εντυπωση οτι παει σαν συνοδευτικο με κατι αλλο σε κυριως πιατο.

Και κατι αλλο-Με τον ατμομαγειρα ή την χυτρα σωνονται οι βιταμινες αλλα απο γευση???Εχω σπιτι και δεν τα εχω δοκιμασει

A14gp2.png

XEMvp2.png

Ζυμαρικά εννοώ μακαρόνια τραχανά χυλοπίτες

Χύτρα χρησιμοποιώ μόνο για να βράσω το κρέας..

στον ατμομάγειρα μια χαρά γίνονται είναι ανάλογα και με τα γούστα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Ζυμαρικά εννοώ μακαρόνια τραχανά χυλοπίτες

Χύτρα χρησιμοποιώ μόνο για να βράσω το κρέας..

στον ατμομάγειρα μια χαρά γίνονται είναι ανάλογα και με τα γούστα.

Δηλωνω ενοχη....καμια φορα την χρησιμοποιω και για μαγειρεμα οταν βιαζομαι πολυ για λεμονάτο , κοκκινιστο ή οταν θελω να κανω ποσοτητα μεγάλη. Γιατι την καημενη για δυομιση ατομα/μεριδες δεν την πολυχρησιμοποιω γιατι ειναι τζάμπα να λερωνω μια 8λιτρη ...και μετα να την καθαριζω...μπρρρρρρρρ

Κοριτσια να ρωτησω κατι για το ζυμαρικο.Ολες το γραφεται σαν ξεχωριστο γευμα και οχι σαν συνοδευτικο-Ειχα την εντυπωση οτι παει σαν συνοδευτικο με κατι αλλο σε κυριως πιατο.

Και κατι αλλο-Με τον ατμομαγειρα ή την χυτρα σωνονται οι βιταμινες αλλα απο γευση???Εχω σπιτι και δεν τα εχω δοκιμασει

Ειναι συνήθως της Δευτεράς το φαγητο τα μακαρονια με σάλτσα κοκκινη, με πεστο (απο την κατάψυξη που το εχω συνήθως και βγαζω) με λαχανικα δηλαδη με οτι εχω γιατι παω σουπερ συνηθως την Δευτερα αν οχι την Τριτη. Και το μονο που εχω παντα σιγουρα ειναι τα μακαρονια χε χε

Και εγω εχω ατμομαγειρα και εκει κανω τις σαλατες μου πατατες, καροτα μπροκολο κουνουπιδι αγκινάρες κολοκύθια κτλπ ή καμια φορα σπανια βεβαια κανενα κοτοπουλο για γρηγορα για να το βαλω σε σαλάτα ή για να το μαγειρεψω μετα με σάλτσα ή κατι αλλο. Και απο γευση μια χαρα οπως τα αναμένεις!

Πάντως καλό είναι να κάνουμε και συνήθειες που είχαν οι δικές μας μανάδες και να μην πολυ τρελενομαστε με τις παιδικές τροφες και τα λαχανικά βιο σε μπλεντερ ετοιμα.

εμείς τρώγαμε μπρόκολο βραστό από 1.....

Διαφημίσεις

(πατησα κατα λαθος υποβολη)Το μεγαλο μου θεμα ειναι εμενα το πως θα γινουν πιο ενδιαφερουσες και πιο δελεαστικες αυτες οι τροφες ..Λιγη ποικιλια δηλαδη...Γι αυτο αλωστε αναζητω ιδεες...

A14gp2.png

XEMvp2.png