Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Θεωρείτε το στολισμό απαραίτητο;

alex1979

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα βαφτίσω το γιο μου τον Οκτώβριο και ξεκίνησα σιγά σιγά τις προετοιμασίες. Έκλεισα προσκλητήρια, μπομπονιέρες, φωτογράφο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο στολισμός και θα ήθελα τη γνώμη σας. Στην εκκλησία μας είπαν πως απαγορεύεται ο στολισμός της κολυμπήθρας. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Μηπως να το αφήσω τελείως; Είχαμε πάει σε βάφτιση συναδέλφου πριν 2 μήνες και πραγματικά δεν πρόσεξα αν είχαν στολισμό ή όχι... Μήπως τελικά είναι πεταμένα λεφτά; Να σημειώσω ότι δε θα κάνουμε τραπέζι.

Διαφημίσεις

Διάλεξα ξύλινες κορνιζούλες που η καθεμιά έχει το σχήμα από ένα ζωάκι. Η μία είναι ψαράκι, η άλλη ελεφαντάκι, η άλλη αγελαδίτσα, αν θυμάμαι είναι 5 διαφορετικά είδη. Δεν το έψαξα και πολύ όμως, πήγα σε ένα κατάστημα, διάλεξα, έκλεισα και ξεμπέρδεψα. Η γνώμη σου για το στολισμό;

Καλησπέρα σας. Θα βαφτίσω το γιο μου τον Οκτώβριο και ξεκίνησα σιγά σιγά τις προετοιμασίες. Έκλεισα προσκλητήρια, μπομπονιέρες, φωτογράφο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο στολισμός και θα ήθελα τη γνώμη σας. Στην εκκλησία μας είπαν πως απαγορεύεται ο στολισμός της κολυμπήθρας. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Μηπως να το αφήσω τελείως; Είχαμε πάει σε βάφτιση συναδέλφου πριν 2 μήνες και πραγματικά δεν πρόσεξα αν είχαν στολισμό ή όχι... Μήπως τελικά είναι πεταμένα λεφτά; Να σημειώσω ότι δε θα κάνουμε τραπέζι.

Τίποτα. Δεν χρειάζεται να στολίσεις. Θα είναι η λαμπάδα και μπορείς να στολίσεις τα 3 κεράκια της κολυμπήθρας.

Μπορείς να βάλεις από πίσω σε στήλη λουλούδια.

Αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται αν στολίσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λες να βάλω μια ανθοστήλη; Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά θα εξαρτηθεί από την τιμή... Ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους, εκμεταλλευόμενοι τη χαρά μας...

Διαφημίσεις

Με το καλο η βάφτιση!

Εξαρταται απο το τί θες. Υποχρεωτικό δεν είναι τπτ. Μπορεις να βάλεις ενα λουλούδι στην λαμπαδα αφου δεν επιτρέπεται στην κολυμπήθρα. Γνώμη μου είναι, οτι το πιο απλο είναι πιο ωραιο. Εμεις βαφτιστηκαμε πριν 2 βδομαδες και ειχα βαλει μονο ενα απλο στολισμό στην κολυμπήθρα, τπτ αλλο. Λιτο και απέριττο.

Σ' ευχαριστώ filoudaki! Κι εσένα να σου ζήσει το παιδάκι σου! Κι εγώ είμαι υπέρ της απλότητας και θα ήθελα να στολίσω μόνο την κολυμπήθρα, όχι κάτι το υπερβολικό, αλλά κάθε εκκλησία έχει τα δικά της...

Το στολισμό τον θεωρώ περιττό. Το στολισμό με μπαλόνια απαράδεκτο. Το γλυκό ευχάριστο και την περιποίηση των καλεσμένων απαραίτητη. ΔΙκή μου φιλοσοφία περι εκδηλώσεων τετοιων και προς το παρόν εχει αποδόσει.

Διαφημίσεις

Χαίρομαι να ακούω τέτοιες απόψεις. Σκεφτόμουν μήπως το να μη στολίσω σχολιαστεί αρνητικά. Βέβαια όποιος είναι κακοπροαίρετος κάτι αρνητικό θα βρει να πει. Τα μπαλόνια τα θεωρώ κι εγώ τελείως ακατάλληλα για ένεν ιερό χώρο όπως η εκκλησία. Μάλιστα η συγκεκριμένη εκκλησία επίσης τα απογορεύει.

εγώ δε στόλισα καθόλου, πουθενά!!!!

είμασταν όλοι στολιδια από μονοι μας:mrgreen:

το θεωρούσα πεταμένα λεφτά και αυτό που με ενοιαξε πιο

πολυ επειδη εκανα και τραπέζι ηταν να φάει καλα ο κόσμος!!!

φυσικά πάντα σέβομαι κ μου αρέσει ότι κανει ο καθενας

κ να τα δω στολισμένα θα πω ΜΠΡΑΒΟ ΤΕΛΕΙΑ

και να τα δω μη στολισμένα πάλι θα πω τα καλυτερα

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

απο την στιγμη που δεν αφηνουν να στολισεις την κολυμπιθρα τοτε και ισχυει το ιδιο και για εξω...αν ειναι ετσι μην κανεις τιποτα ετσι και αλλιως αν θελεις κανεις στολισμο και αυτο το κανουν ιο νονοι της πιο πολλες φορες....εγω στην κορη μου δεν εκανα τιποτα και ηταν μια χαρα στο γιο μου εκανα και παλι μια χαρα ηταν απλα η εκκλησια ηταν πιο ωραια στολισμεν τιποτα παραπανω ετσι και αλλιως ειναι μια ωρα και θα περασει πολυ γρηγορα οποτε μην σκας και με το καλο το μεγαλο μεγαλο μπλουμ........

η βαφτιση ειναι μυστηριο.προσφατα ημουν καλεσμενη,με τιμησαν με το να με καλεσουν και πηγα για να παραστω στο μυστηριο και να ευχηθω στο νεοφωτιστο και τους γονεις του.οποιος ερθει για να σχολιασει να παει σε κανενα event απο αυτα τα γκλαμορους!ειναι τιμη να σε καλουν στο μυστηριο,ειτε ειναι γαμος ειτε βαφτιση για μενα.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Διαφημίσεις

Το στολισμό τον θεωρώ περιττό. Το στολισμό με μπαλόνια απαράδεκτο. Το γλυκό ευχάριστο και την περιποίηση των καλεσμένων απαραίτητη. ΔΙκή μου φιλοσοφία περι εκδηλώσεων ...

και δική μου επίσης!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Εγώ είχα αποφασίσει να μην κάνω στολισμό της κολυμπήθρας , θα πάρω μόνο δύο δεντράκια για έξω γιατί μετά θα τα φυτέψουμε στο εξοχικό όπου θα γίνει και η βάπτιση. Προχθές ό,ως που ήμουν στο ανθοπωλείο για άσχετο λόγο είχε έτοιμες κάτι μπάλες με λουλούδια για την κολυμπήθρα που μου άρεσαν και λέω τελικά να τις κλείσω. Βέβαια στην περίπτωσή μας επιτρέπεται στην εκκλησία αλλά δεν είμαι υπερ της υπερπαραγωγής σε τίποτα. Άλλωστε πρωταγωνιστές είναι τα παιδάκια μας και ποτέ δεν κοιτάζω ιδιαίτερα ή σχεδόν καθόλου τον στολισμό στις βαπτίσεις που πηγαίνω.

Άσχετο αλλά τον στολισμό της κολυμπήθρας ποιος υποτίθεται ότι τον πληρώνει ? Απλά ως πληροφορία θα ήθελα να ξέρω όχι ότι πρόκεται να ζητήσω λεφτά από την νονά (αν είναι δικό της το έξοδο) επειδή εμένα μου την βάρεσε ξαφνικά να το παραγγείλω.

20iyp2.png mI5Hp2.png

στη δικια μας βαφτιση που εγινε σε παραθαλασσιο εκκλησακι δεν εκανα κανεναν απολύτως στολισμό, γιατι το πετρινο εκκλησακι με τη θάλασσα γυρω ήταν στολίδι απο μόνο του.

και εγω πιστευω ότι οι υπερβολικοι στολισμοι δεν χρειάζονται, βεβαια ειναι και προσωπικη αποψη του καθένα μας.

αλλά μην προβληματίζεσαι εάν δεν βάλεις τιποτα, θα ειναι μια χαρα!!!

Τιποτα δεν ειναι απαραιτητο αν δεν θελουμε να το κανουμε...πραξε οπως νομίζεις εσύ καλύτερα αρκει το τελικο αποτελεσμα να σε ευχαριστει.

ούτε εγώ στόλισα στην εκκλησία γιατί δεν μας το επέτρεψε ο παπάς...

στόλισα όμως στο κέντρο...εκεί πέταξα εγώ τα λεφτά μου...

και αποθηλασε επιτελους!

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητος ο στολισμός (και τα μπαλόνια/καβαλέτα απαράδεκτα κατά την γνώμη μου)... το πολύ πολύ κανένα λουλούδι εάν καταφέρεις να βρεις κάτι σε λογική τιμή...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Εγω παλι ανηκω μαλλον στην απεναντι οχθη.Δεν πιστευω οτι τα λουλουδια ειναι πεταμενα λεφτα αλλα ακριβως το αντιθετο γιατι μπορει να διαλεξεις φυτα που να σου μεινουνε μετα να τα εχεις στο μπαλκονι σου και να σου θυμιζουν το γαμο σου,τη βαπτιση του παιδιου σου.

Δεν διαννοουμε γαμο η βαπτιση χωρις στολισμο,χωρις λουλουδια.Οχι υπερβολες αλλα απλα και σικ.Στη βαπτιση του μικρου μου γιου που εγινε πριν 1 μηνα ο παππας πριν ξεκινησει το μυστηριο ειπε απο το μικροφωνο συγχαρητηρια για το στολισμο,οτι ολα ειναι τελεια και κομψα.Βεβαια εγω παλι λατρευω τα φυτα και τα λουλουδια και ασχολουμαι παρα πολλες ωρες με αυτα.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.