Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

χωρις ναυτιες

Recommended Posts

κοριτσακια να σας θεσω μια απορια μου: ειμαι 9 εβδομαδων σε διδυμη κυηση. μου κανει εντυπωση οτι ναυτιες εχω πολυ αραια και που (πολυ που και που!!!) και ζαλαδες δεν μπορω να πω κατι ιδιαιτερο. απλα μου εχει κανει εντυπωση. με κατι φιλες που το εχω συζητησει μου εχουν πει οτι ειμαι απο τις τυχερες. απλα σκεφτομαι διδυμη κυηση και οχι ναυτιες..

:);)

Διαφημίσεις

Βρε συ γιατί δηλαδή ντε και καλά να είναι θέμα αυτό? Εγώ δεν είχα ούτε μια φορά ναυτίες, ζαλάδες κ.λπ. Ούτε μια... Μην αγχώνεσαι. Και δε νομίζω πως παίζει κανέναν ρόλο αν κυοφορείς δίδυμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Ελενίτσα , εγώ έβγαλα εννέα μήνες εγκυμοσύνης χωρίς μία αναγούλα!!!

Να λες δόξα τω θεώ και να μην ανησυχείς καθόλου.

Με το καλό τα διδυμάκια σου!!!

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Διαφημίσεις

κοριτσακια να σας θεσω μια απορια μου: ειμαι 9 εβδομαδων σε διδυμη κυηση. μου κανει εντυπωση οτι ναυτιες εχω πολυ αραια και που (πολυ που και που!!!) και ζαλαδες δεν μπορω να πω κατι ιδιαιτερο. απλα μου εχει κανει εντυπωση. με κατι φιλες που το εχω συζητησει μου εχουν πει οτι ειμαι απο τις τυχερες. απλα σκεφτομαι διδυμη κυηση και οχι ναυτιες..

eleni μου και εγώ όλο αυτό το διάστημα μια φορά έκανα εμετό. Συγκεκριμένα την ημέρα με τις πολλές εξετάσεις, ούρων, αίματος, ανοσολογικές. Παρ' ότι δεν είχα φάει από το προηγούμενο απόγευμα, το πρωί λίγο πριν πάω στην μικροβιολόγο έβγαλα μόνο τα υγρά του στομάχου. Είσαι πράγματι από τις τυχερές....ή μάλλον είμαστε...

εγω δε καταλαβα οτι ημουν εγγυος...μονο η κοιλια με ενοχλουσε...ουτε ναυτιες ουτε λιγουρες....

να ειστε καλα κοπελες μου...σας ευχαριστω για τςι απαντησεις σας..απλα με διδυμη πιστευα οτι θα ειναι διαφορετικα...μακαρι να ειμαστε απο τις τυχερες...παω να λυσω κανενα σταυρολεξο (τα εχω ξεζουμισει..)φιλια!

:);)

Καλησπέρα σας,

Είμαι στην 8η προς 9η εβδομάδα και από χτες δεν έχω τόσσες αναγούλες όπως τις προηγούμενες μέρες.

Λέτε να είναι περίεργο που σταματήσανε?

Qxemp2.png

Διαφημίσεις

μην σε ανησυχεί,δεν μπορεί να έχεις κάθε μερα αναγούλες και με την ίδια ένταση,αναγούλες,ανακατωσούρες παίζει ρόλο και τι έχουμε φάει. Ολα είναι μία χαρα,μην αγχώνεσαι καθόλου:)

YiMXp3.png

στις πρωτες 2 εγκυμοσυνες δεν ειχα αναγουλες εμετους ζαλαδες κλπ.αυτη τη φορα μεχρι 14 εβδ δεν εβλεπα την τυφλα μου απο τη ζαλαδα τον εμετο τη ναυτια και την υπνηλια!σερνομουν σαν ερπετο και ειχα και 2 παιδια να κοιταξω!αντι να χαιρεστε καλε σας κακοφαινεται κιολας!:P:p ειναι απο τα χειροτερα που μπορει να εχεις σε μια ομαλη εγκυμοσυνη!σκετο μαρτυριο σας λεω...απο 6 εβδ μεχρι 14 ημουν κλεισμενη στο σπιτι.ψωνια εκανε ο αντρας μου και αυτα αραια και που γιατι δουλευει και 12ωρα.τα ψυγειο σχεδον μονιμα αδειο και εγω να μαγειρευω τα ιδια και τα ιδια.ζυμαρικα και τοστ!δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα!ζωντανη νεκρη που λενε?ε αυτο ακριβως,,,

Αυτή τη χαρά την έζησα μόνο στην πρώτη εγκυμοσύνη γιατί στη δεύτερη... μέχρι που νοσηλεύτηκα 3 μέρες λόγω αφυδάτωσης από τους πολλούς εμετούς, οι οποίοι συνεχίστηκαν μέχρι τη μέρα που γέννησα!!!!!! Και τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη πάλι κάνω ακόμα εμετούς και μια αναγούλα την έχω μόνιμη! Οπότε.... χαρείτε το χαρείτε το χαρείτε το!!!!!!! Εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη με υγιή μπεμπάκια...

Οι λόγοι που προκαλούν τη ναυτία κυριώς κατά τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης δεν είναι απόλυτα κατανοητοί, αλλά συνήθως οφείλονται στις ορμονικές αλλαγές που συνεπάγεται η εγκυμσύνη.

Δε νομίζω να υπάρχει συσχέτιση μεταξύ ναυτίας και πολύδιμης κύησης αλλά βέβαια γιατρός δεν είμαι. Όμως δεν είναι απαραίτητο να έχεις ναυτίες και εμετούς. Αυτό διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα και από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη!

Αυτό πάντως (που το έζησα όλο αυτό για 9 ολόκληρους μήνες στην ρπώτη μου εγκυμοσύνη) αυτό που έχω να πω είναι πως όσες μέλλουσες μανούλες δεν έχουν ναυτίες είναι πολύ τυχερές.

Αυτό το αίσθημα αδυναμίας, οι μυρωδίες που σε ταλαιπωρούν, το γεγονός πως δε μπορείς να φας όπως πρέπει και όλα αυτά τα "ωραία" δεν είναι και ότι πιο ευχάρστο μπορεί να σου συμβεί. Οπότε όσες δεν έχετε τη "χαρά της ναυτίας" χαλάρωστε και απόλαυστε την εγκυμοσύνη σας χωρίς άγχος.

Με το καλό τα μωράκια σας :)

*

Διαφημίσεις

Μαλλον θα πω οτι κι εγω ανηκω στις τυχερες μελλουσες μανουλες διδυμων που δεν εχουν ναυτιες-εμετους.....κατι τελος παντων που να μου θυμιζει εγκυμοσυνη....:roll:

Αφου να φανταστειτε την προηγουμενη εβδομαδα (6.5 εβδομαδων),που πηγα για τον δευτερο υπερυχο εκει που ελεγα μεσα μου παειιιιι αφου δεν εχω ναυτιες δεν θα εχω και μωρο αμ δεεεεεε Ρια μου λεει εχουμε ΔΙΔΥΜΑ καγκελο εγω ΤΟ ΗΞΕΡΑΑΑΑ φωναζε ο συζυγος χαμος κοριτσια :-P:-P

Τα μονα συμπτωματα ειναι αραια και που κατι χαζοπονακια και τραβηγματα και τσιμπηματακια και φυσικα τρελη υπνηλια!!!!!

αα μην ξεχασω και την ορεξη που εχει ανοιξει και κλεινω το στομα μου με υπερανθρωπες προσπαθειες

και δεν κάνες το σταυρό σου κοριτσάκι μου??εγώ στην εγκυμοσύνη είχα γίνει κολλητή με τη λεκάνη της τουαλέτας σχεδόν μέχρι το τέλος της!σου εύχομαι να μη σου εμφανιστεί κανένα δυσάρεστο σύμπτωμα της εγκυμοσύνης!απόλαυσε την χωρίς να σε προβληματίζουν αυτά!

• 3 months later...

καλημέραααα! Και γω δεν έχω ναυτια, ούτε λιγούρεςςς τίποτα κορίτσια, μια υπνηλια μονο και ανησυχώ πολύ, αχχχ! Τη Δευτερα θα κανουμε τον πρ'ωτο υπέρηχο, -καθοτι σε νοσοκομείο, όπου πάνε με άλλους ρυθμούς- και ελπιζω να πάνε όλα καλά...θελουμε πολύ το μωρακι μας!

Μη μου πειτε να πάω έξω για οικονομικους λόγους δεν παίζει, οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Αφού χαίρομαι κάθε που νιώθω και το παραμικρό τραβηγμα,,, ααααα, λέω εδω εισαι σπόρε! Νομιζω η ανησυχια ειναι -καπου το ειχα διαβασει- επειδη οι ναυτιες σημαινουν πολλες ορμονες εγκυμοσυνης οποτε εχεις και χειροπιαστο δειγμα ότι όλα πάνε καλά!:mrgreen:

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Koρίτσια, sorry που το λέω, αλλά να μου λείπουν τέτοιες αποδείξεις...δυο φορές στη ζωή μου έπαθα γαστρεντερίτιδα και νόμιζα ότι θα πέθαινα! Καλύτερα να γεννάω κάθε μέρα παρά αυτό το χάλι!

Εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες δεν είχα ούτε μια φορά ζαλάδες/εμετούς/λιγούρες κλπ. Αντε στη δευτερη λίγη υπνηλία και μερικά πονάκια τον πρώτο καιρό. Στο πρώτο τίποτα απολύτως, μέχρι που άρχισε το μωρό να με κλωτσάει! Ευτυχώς που δεν είχα άγχος είναι δεν είναι καλά το μωρό, αλλιώς θα είχα τρελαθεί.

Αυτό που είχα στάνταρ σαν σύμπτωμα ήταν το πρησμένο στήθος που πονούσε και η φουσκωμένη κοιλιά, απο την αρχή όμως και τα δύο!

Γι' αυτό κορίτσια πείτε δόξα τω Θεώ και απολαύστε την εγκυμοσύνη σας! Με το καλό να αγκαλιάσετε τα νινάκια σας!

εγω ειχα μονο ΠΟΛΥ ορεξη για φαγητο, παρα πολυ ορεξη όμως!!! Απο τον πρωτο μηνα ετρωγα μια πιτσα μονη μου με αποτελεσμα να παρω και τα 20 κιλακια... Τιποτα αλλο ουτε ναυτια, ουτε εμετους, τιποτα! Μονο μια τεραστια κοιλουμπα!

Ajnwp2.png

καλημέραααα! Και γω δεν έχω ναυτια, ούτε λιγούρεςςς τίποτα κορίτσια, μια υπνηλια μονο και ανησυχώ πολύ, αχχχ! Τη Δευτερα θα κανουμε τον πρ'ωτο υπέρηχο, -καθοτι σε νοσοκομείο, όπου πάνε με άλλους ρυθμούς- και ελπιζω να πάνε όλα καλά...θελουμε πολύ το μωρακι μας!

Μη μου πειτε να πάω έξω για οικονομικους λόγους δεν παίζει, οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Αφού χαίρομαι κάθε που νιώθω και το παραμικρό τραβηγμα,,, ααααα, λέω εδω εισαι σπόρε! Νομιζω η ανησυχια ειναι -καπου το ειχα διαβασει- επειδη οι ναυτιες σημαινουν πολλες ορμονες εγκυμοσυνης οποτε εχεις και χειροπιαστο δειγμα ότι όλα πάνε καλά!:mrgreen:

Και δεν νοιώθεις τυχερή που δεν έχεις τίποτα!!!!???? Εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα παρα μόνο υπνηλία και μου άρεσε τρελλά αυτό!!!!! Μακάρι να είμαι έτσι και στην δεύτερη εγκυμοσύνη!!!!! ¨Ολα είναι καλά με το μωράκι σου είμαι σίγουρη για αυτό! Απλά έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ένα μωράκι στην κοιλιά που δεν θέλει να ταλαιπωρεί τη μαμά του!!!!! Εύχομαι μια καλά και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό ένα υγιέστατο μωράκι!

Ένα θα σου πω: ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!

Ειμαι στην 8η εβδομάδα και τη βγάζω στον καναπέ, στο κρεβάτι και στο πάτωμα της τουαλέτας. 3 εβδομάδες τώρα δεν έχω βγει καν από το σπίτι....

qc40p3.png

Nv8Rp3.png]