Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Διαπλαση Χαρακτήρα παιδιου-Μεχρι πόσων ετών?

Recommended Posts

Γειά σας!

με απασχολεί πολύ το θέμα της διάπλασης του χαρακτήρα του μωρού μου (εχω μια κόρη 3 μηνων). Κατα καιρούς έχω ακούσει διάφορες θεωρίες του τύπου "η βασική δομή του χαρακτήρα χτίζεται στους 7 μήνες" και όπου 7 μήνες κατα καιρούς ακούω 1 χρονο, 3 χρόνια κτλ...

Έχω λοιπόν μπερδευτει. Και επειδή πρέπει να παω (δυστυχως) την κόρη μου απο σεπτεμβρη (θα ειναι 4 μηνων) σε βρεφονηπιακο σταθμό με απασχολεί παααααρα πολύ το τι επιπτώσεις θα έχει αυτο στο χαρακτήρα της μακροχρόνια.

Μεγαλώνουμε το μωρό μας σε ένα περιβάλλον όπου δεν υπάρχουν καθόλου εντάσεις, φωνές, άσχημη διάθεση και γενικά αρνητισμός. Το αποτέλεσμα είναι ένα μωρό πολύ ήρεμο, ευδιάθετο, χαμογελαστό που μπορεί να μέινει αρκετή ώρα μόνο του παίζοντας με τα χερακια του, γκρινιάζει μόνο όταν πεινάσει και κοιμάται σερί από τις 8 το απόγευμα μέχρι τις 7 το πρωι με μια διακοπή στις 12 που την ταίζω κοιμισμένη.

Πιστεύω πολύ στην ηρεμη προσοχή αλλα και στα όρια και την εκπαίδευση ενος παιδιού και αυτο εφαρμόζουμε ακομα κι απο τώρα (και το βλέπω να πίανει). Στόχος προφανώς ένας ήρεμος και ισσοροπημενος ενήλικος άνθρωπος (μακροχρόνια).

Μέχρι πότε όμως διαπλάθει τη βάση του χαρακτηρα του ένα παιδάκι??ιδού η απόρια....

Αυτα που με στοιχειώνουν είναι τα όπλα μου για ένα καλύτερο αύριο...

Διαφημίσεις

Αν θες να μάθεις κάποια πράγματα από έγκυρα χείλη, ψάξε στο site της ΝΕΤ, την εκπομπή "στα άκρα", και παρακολούθησε τις 2 εκπομπές του ψυχιάτρου Ματθαίου Γιωσαφάτ (δυστυχώς δεν ξέρω να βάλω λινκ). Θα μάθεις απίστευτα πράγματα.

Σε γενικές γραμμές, τα πρώτα 3 χρόνια είναι η βάση διαμόρφωσης χαρακτήρα. Όμως το πρώτο έτος ζωής και η σταθερή παρουσία της μητέρας σε αυτό, έχει πολύ περισσότερη σημασία από τη διαμόρφωση χαρακτήρα. Έχει σχέση με τη διαμόρφωση της βασικής ψυχοσύνθεσης του ανθρώπου...Δες αυτό που σου λέω και θα μάθεις απίστευτα πράγματα...

Paschalitsa σε ευχαριστω πολυ για τη συνδρομή σου! Επειδη το συγκεκριμενο link δεν λειτουργησε τον εψαξα στο google και βρηκα τη δευτερη εκπομπη του στο site http://www.antifono.gr (ειναι σε καποια υποκατηγορια, αλλα δεν φαινεται να μπορει να αντιγραψει ολοκληρη τη διευθυνση).

Αυτό που καταλαβα (και μου έκανε την καρδια περιβολι...) είναι ότι τελικά το πρώτο 1,5 έτος της ζωής ενός παιδιού είναι το πιο κρίσιμο χρονικό διάστημα και η παρουσία της μάνας (ουσιαστικα ενός συγκεκριμένου και σταθερου ατόμου που φροντίζει το μωρό) είναι τρομακρικα σημαντική και αναντικατάστατη... Ειδικά το χρονικό διαστημα περίπου στους 5-6 μήνες που το παιδάκι αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του (και είναι και το χρονικό διαστημα που περίπου τα αφήνουμε για να πάμε στη δουλειά) είναι το χειρότερο δυνατό για να τα αφήσουμε. Καταλοιπα που μένουν απο αυτήν την εποχή μπορούν να οδηγήσουν αργότερα σε πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα, ψυχαναγκασμούς ακομα και σε εθισμούς στα ναρκωτικα, στο αλκοολ και γω δεν ξέρω τι άλλο...(ψαχνοντας το παιδακι να βρεί την παρηγοριά της μητρικης αγκαλιας που στερήθηκε και αναζητώντας σε άσχετες καταστάσεις την απόλαυση που θα έπρεπε να έχει πάρει στην αγκαλιά της μαμας του). Κοινως...βράστα...

Και τι να κάνω ρε γμτ που πρεπει να δουλεψω???????????????

Να πηγαίνω στους πελάτες με το μαρσιπο????????????????????

Καλησπερα κοριτσακι..εχεις σκεφτει και αντεχουν τα οικονομικα σου γυναικα για ενα χρονο τουλαχιστον???εγω τον πρωτο χρονο πηρα κοπελα που αποδειχτηκε διαμαντι τελικα...Οικονομικα μαε φυγαν πολλα δεν λεω αλλα δεν ηθελα κι εγω βρεφικο σταθμο.Την πηγα 18 μηνων μετα οπου ειχε περπετησει και χαζομιλησει.Αν βρεις καποιο ατομο που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη και την τεσταρεις κι ολας νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για κανα χρονο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Διαφημίσεις

Καταρχήν η φατσούλα που έχεις στο avatar σου είναι πανεμορφη!γερα να είναι τα παιδακια σας κορίτσια και καλοτυχα.

Κατα δεύτερον...και με γυναικα στο σπίτι το πρόβλημα παραμένει. ο τυπας το λέει ξεκαθαρα οτι το μωρό θέλει αυτο το σταθερο άτομο που το φροντίζει δίπλα του. Δεν έχω πρόβλημα με το θεσμο του βρεφονηπιακού. Έχω τεράστιο πρόβλημα με οτιδηποτε ξένο στο μωρό μου. Με τον ίδιο τρόπο που δεν ξέρω τι θα γίνεται στο βρεφονηπιακο (αν θα τη σηκώνουν όταν θα κλάψει ή αν θα την αφήνουν να κλαίει με τις ώρες, αν θα την ταίζουν σωστα, αν θα της μιλάνε όμορφα ή αν θα της φωνάζουν) δε θα ξέρω τι θα γίνεται με τη γυναικα στο σπίτι απο τη στιγμη που δεν θα είναι κανείς να επιβλέπει και το μωρό δεν θα μπορεί να μου πει. Ακούμε τόσα και τοσα για γυναικες στο σπίτι που χάνουν την υπομονή τους και ή τα αφήνουν και κλαίνε με τις ώρες ή ακομα χειρότερα τα κακοποιούν (και είμαι πολυ νέα για να πάω φυλακη για φόνο άμα αντιληφθώ κάτι τέτοιο). Μπορεί αν ακούγομαι υπερβολική, αλλα πιστεύω ότι για να βρείς σωστή γυναικα πρεπει να είσαι πολυ τυχερος, κι εγω δεν ξέρω και καμία στην οποία να είμαι πρόθυμη να εμπιστευτω την κόρη μου.

Οπότε....σκτ....

Ααααααααααααααααααααααααααχουουουουουου....το βλέπω το μέλλον!!!!!!!

Βλέπω τη Ρόζα μου στη καρέκλα του ψυχιάτρου να λεει "και πρίν καν χρονίσω ΑΥΤΗΗΗΗ με παράτησε!!!!!!!!!!!!!!!!!!και μετα είπα να πάρω μερικα ναρκωτικα να δω πως είναι και να αναπληρώσω τη μητρικη αγκαλια και μου έμειναν με 5-6 νευρικα τικ και τέλος βλέπω στον ύπνο μου ότι πρώτα σκοτώνω τη μάνα μου και μετα χορεύω καλαματιανο πάνω απο τον τάφο της!!!!!!!!!"

ΜΠΟΥΥΥΥΥ ΧΟΥ ΧΟΥ ΧΟΥ...........

ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΛΕ!!!!Τη γυναικα στο σπιτι θα την παρεις μονο αν εισαι σιγουρη γι αυτη και εννοειται θα κανεις "ντου" πολλααααα!!!!θα φανει και απο τη συμπεριφορα του παιδιου σου..Ασε που νομιζω οτι ο ψυχολογος ειναι πολυ υπερβολικος!!!δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το ποσο εισαι με το παιδι σου αλλα το ποσο εποικοδομητικος ειναι ο χρονος που περνας μαζι του..Η δικια μου αφεθηκε σε γιαγιαδες και γυναικα απο πριν σαραντησω--αναθεμα τη δουλεια...και σε πληροφορο δεν εχει καμια φοβια ουτε ανασφαλεια.ειναι πανεξυπνη και δεν της λειπει ιχνος αγαπης.Μαλιστα τωρα πια με χαιρεταει για να παει στον παιδικο και εγω στη δουλεια "παω στο σχολειο μου και εσυ στο δικο σου"μου λεει(κανω μαθηματα ...)κανε υπομονη και θα τη βρεις την ακρη.σιγουρα η καποιο καλι βρεφονηπιακο ή μια καλη κοπελα θα βρεις και ολα θα γινουν.ΑΠΛΑ καθε στιγμη να προσεχεις τη συμπεριφορα του παιδιου.μην τυχον αλλαξει κατι .Αν και μωρα ολα τα δειχνουν...Αν κατι δεν παει καλα θα το καταλαβεις.Και να ξερεις σχεδον ολα τα παιδιακια πια ετσι μεγαλωνουν.Τι θα γινει θα γεμισουμε ενηλικες με ψυχολογικα???δεν νομιχω

A14gp2.png

XEMvp2.png

Οτι πρεπει να χαλαρώσω λιγο το καταλαβαίνω κι εγω...θα μου τη βαρεσει στο τέλος..

θα τη βρω τη λύση που θα παει. Δεν είναι οτι εχω και τρελες επιλογες. Πρεπει να δουλεψω...πως θα γίνει?

Απλα προσπαθω να το παρω αποφαση...