Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιά ηλικία στείλατε το παιδί σας στον Παιδικό Σταθμό?


Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?  

1.319

  1. 1. Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?

    • Κάτω του ενός έτους
    • Από 12 εώς 18 μηνών
    • Από 19 εώς 24 μηνών
    • Από 25 εώς 31 μηνών
    • Από 31 εώς 36 μηνών
    • Άνω των 3 ετών
    • Δεν πήγα καθόλου το παιδί μου σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Η μονη μου διαφωνία ειναι οτι ο παιδίατρος δεν ειναι παιδαγωγός, νηπιαγωγός ουτε καν πλησιάζει στον παιδοψυχολόγο.....

 

Είναι παιδίατρος και τιποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο.

 

Δεν ειναι για μενα αρμοδιος να με πεισει/αποθαρρύνει για ένα τετοιο θέμα οπως το να παει ή οχι το παιδι μου παιδικο.

 

Εγω θεωρώ ιδανική την ηλικία των 2ετών για εναρξη παιδικού σταθμου.

Συμφωνώ απόλυτα!

Τον Ευριπίδη τον πήγα 27 μηνών.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα τον στειλω τον Σετεμβρη 19μηνων γιατι πρεπει. δεν γινεται αλλιως κ δεν το πολυσκεφτομαι γιατ......... κινδυνοι υπηρχαν κ με την γιαγια που τον κρατουσε.

ευτυχως ομως ψιλομιλαει κ καπως θα μπορουμε να συννενοηθουμε πιστευω!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω, τις έστειλα στον παιδικο σταθμό 2 μήνες πριν κλείσουν 3 ετων.

Ο δικός μου παιδίατρος, τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα καθώς έχει γνωσεις παιδοψυχολογίας, όταν τον ρώτησα (γιατί μέχρι τότε είχα γυναίκα στο σπίτι) μου είπε το εξής: Με την μαμά στο σπίτι, ναι, με την γιαγιά ναι, με ξένη, όχι. Και ακολούθησα την συμβουλή του. Και δεν το μετάνοιωσα.

Και εγώ πιστεύω πως μετά τα 2 είναι καλύτερα στον παιδικο σταθμο. Βέβαια υπάρχουν μανούλες που δεν έχουν άλλη λύση, οπότε καλά κάνουν και τα στέλνουν νωρίτερα. Δεν βλέπω τον λόγο να τις φορτώνω με περισσότερες ενοχές από αυτές που ξέρω πως ήδη έχουν. Ετσι μπορει να γίνει, έτσι γίνετε. Κουράγιο μανούλες.....:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την κορούλα μου την πήγα 4μισι μηνών σε βρεφικό σταθμό, αφού έπρεπε να επιστρέψω δουλειά και οι γιαγιάδες δεν μπορούσαν να την προσέχουν. Την πήρα σε κοινοτικό βρεφικό σταθμό (μένουμε Κύπρο) και είμαι πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένη! Η γυναίκα που ήταν υπεύθυνη για τα μωρά στο βρεφικό τμήμα ήταν πολύ έμπειρη (20 χρόνια στο συγκεκριμένο πόστο) και συνεργάσιμη και η μικρή μεγαλώνοντας την αγαπούσε πολύ, αφού κάθε πρωί που την έπαιρνα άπλωνε τα χέρια για να την πιάσει! Κάτι πολύ χρήσιμο που εφαρμόζει το συγκεκριμένο σχολείο είναι ότι κάθε παιδάκι έχει δικό του τετράδιο, όπου σημειώνει καθημερινά η δασκάλα τι πρόγραμμα ακολούθησε: πότε ήπιε γάλα το μωρό και πόσο, τι ώρα έφαγε την κρεμούλα και πόση, αν έκανε κακά, ποιες ώρες κοιμήθηκε, τι ώρα έφαγε και τι κλπ, και όταν οι γονείς παραλαμβάνουν το μωρό, παίρνουν μαζί και το τετράδιό τους και έτσι ξέρουν πώς να συνεχίσουν με το φαϊ και τον ύπνο του μωρού στο σπίτι. Κάτι άλλο που πρέπει να αναφέρω, είναι το ότι στο τμήμα που είχα τη μικρή υπήρχαν γύρω στα 6-7 μωρά, κάποια περίοδο μειώθηκαν στα 2-3 και τους τελευταίους μήνες είχαν γίνει 4. Θεωρώ ότι με τέτοιο αριθμό μωρών στο τμήμα, μία γυναίκα μπορεί να τα χειριστεί και να ακολουθεί τακτικό πρόγραμμα, αρκεί να είναι καλή στη δουλειά της και να αγαπά αυτό που κάνει.

Όσο για τις αρρώστιες, μου είχε αρρωστήσει 2-3 φορές, αλλά αυτό είναι αναπόφευκτο. Όμως και όταν την είχα εγώ 3 μηνών, προτού την πάω στον παιδικό, μου είχε αρρωστήσει βαριά με γρίπη που την είχε κολλήσει ο πατέρας μου σε μία μας επίσκεψη. Οπότε, καταλαβαίνετε ότι τις αρρώστιες τα παιδιά δεν τις παίρνουν μόνο από τα σχολεία, αλλά μπορούν να κολλήσουν και από άλλους συγγενείς στο σπίτι, από το σούπερ μάρκετ, από την εκκλησία και γενικά χώρους που έχουν πολύ κόσμο.

Πέρα από αυτά, βρίσκω ότι η μικρή μου κοινωνικοποιήθηκε και έμαθε να μιλάει αναλόγως αρκετά καλά. Τώρα είναι 22 μηνών και από τον Σεπτέμβρη που θα ανοίξει πάλι ο σταθμός, θα πάει στο άλλο τμήμα, που είναι τα δίχρονα.

Γενικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για την επιλογή του συγκεκριμένου σχολείου και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Ωστόσο, αν είχα την ευχέρεια να κρατήσω ακόμη λίγο τη μικρή στο σπίτι θα το έκανα ασυζητητί και για την ίδια, αλλά και για μένα. Υπό τις τότε περιστάσεις όμως δεν είχα άλλη επιλογή, αλλά ευχαριστώ τον Θεό που είχαμε πέσει σε καλά χέρια. Φανήκαμε τυχεροί στο θέμα αυτό.

Ελπίζω οι πληροφορίες που σας έδωσα να σας είναι χρήσιμες.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αν μπορει καποιος να τα κρατήσει σπίτι μέχρι τα δυόμιση ......

Για μενα προσωπικά μετά τα δυόμιση καλό είναι να παέι στον παιδικό ...μαθαίνουν τόσα πράγματα ....ναι αρρωστένουν στην αρχή , μπορεί τους πρώτους μήνες να ειναι συνέχεια άρρωστα , αλλα μετά παθαίνουν ανοσία και όταν πανε δημοτικό δεν τα πίανει τίποτα ...και έτσι δεν χάνουν και μαθήματα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο ειναι αν μπορει καποιος να τα κρατήσει σπίτι μέχρι τα δυόμιση ......

Για μενα προσωπικά μετά τα δυόμιση καλό είναι να παέι στον παιδικό ...μαθαίνουν τόσα πράγματα ....ναι αρρωστένουν στην αρχή , μπορεί τους πρώτους μήνες να ειναι συνέχεια άρρωστα , αλλα μετά παθαίνουν ανοσία και όταν πανε δημοτικό δεν τα πίανει τίποτα ...και έτσι δεν χάνουν και μαθήματα ...

 

Συμφωνώ και το οτι αρρωσταίνουν τα παιδιά ειναι υποκειμενικό, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ απο την προηγουμενη χρονιά που πέρασε με την μικρή μου. Οταν την πρωτοπήγα με τρομαξαν ολοι οι συνάδελφοι οτι θα ειναι μονίμως άρρωστη κτλπ. Πρωτη χρονιά πηγε πέρυσι αρρώστησε βαριά για να μη τη στειλω δηλαδη 1 φορά επαθε οξεία ωτίτιδα και πήρε για πρώτη φορά αντιβίωση.

 

Στο διάρκεια ολης της χρονιάς ανά διαστήματα σιγουρα ειχε το σετάκι βηχαλάκι και μυξουλες που κ που δέκατα που τα αντιμετωπισε με σιροπι βήχα κ ορό αλλά οχι κατι σοβαρο. Και εφόσων ήταν απύρετη καθε φορά που ειχε το σετάκι την έστελνα στο σχολειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη μου δεν πηγε παιδικο.

Η μικρη πηγε αναγκαστικα απο 1,5 ετους. Εκει ειχαμε δραματα. Εκλαιγε, χτυπιοταν, δεν ηθελε την κυρια της, αλλαξε η συμπεριφορα της και :

 

Αχ βρε κορίτσια, πείτε μου, νιώθω απέραντο φόβο για το χρειαστει το παιδάκι μου να πάει σταθμό προ του έτους....Γιατί? (Σας παρακαλώ δείξτε επιεικής και μην με πλακώσετε)

 

- και αν το παίρνω σπίτι συγκαμένο (θα μου το αλλάζουν ή θα μένει όλη μερα με την πανα την πρωινη)?

 

Πρωτη φορα στη ζωη της συγκαηκε!

 

 

- Θα μου το ταιζουν ή θα πεινάει όλη μέρα το κακομοιρο??

 

Σιγα μην πολυασχοληθουν αν εχουν αλλα 15!

 

- Αφου θα έχουν τόσα παιδιά, αν το δικό μου ζητάει κάτι σιγά μην του δίνουν σημασία...

 

Ακριβως!

 

- Υπάρχει περίπτωση κακομεταχειρησης??? (έχω δεί τόσαο βίντεο και έχω φρικάρει με το τι κάνουν γυναίκες πάνω στα ξένα ΜΩΡΑΚΙΑ και πως τα μεταχειρίζονται). Με πιάνει κόμπος στο στομάχι μου ότστην ιδέα να ειναι το παιδι μου στην θέση τους.

 

Ευχομαι πως οχι, αλλα και στο δικο μου μυαλο περναει συνεχως αυτη η σκεψη

 

- Αν κλαίει και με ζητάει θα μου το πούν ή θα μου το κρύβουν???

 

Με κλαμα την πηγαινα, με λυγμους την επαιρνα. Ειναι δυνατον να μου ελεγαν αληθεια οτι σε ολο το ενδιαμεσο δεν εκλαιγε;;;:(

 

ειναι τοσα πολλά που φοβάμαι....Πείτε μου και σεις ρε κορίτσια τα φοβοσασταν αυτα, τα ξεπερασατε, αν ναι ΠΩΣ?

 

Ομως τελικα, εχεις αλλη επιλογη;

Μονο η αναγκαιοτητα αυτης σου της αποφασης θα σε κανει να το δεχτεις. Και να σημειωσω οτι την πηγα σε ιδιωτικο και μαλιστα απο τους σταθμους με την καλυτερη φημη... :(

Link to comment
Share on other sites

Η μονη μου διαφωνία ειναι οτι ο παιδίατρος δεν ειναι παιδαγωγός, νηπιαγωγός ουτε καν πλησιάζει στον παιδοψυχολόγο.....

 

Είναι παιδίατρος και τιποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο.

 

Δεν ειναι για μενα αρμοδιος να με πεισει/αποθαρρύνει για ένα τετοιο θέμα οπως το να παει ή οχι το παιδι μου παιδικο.

 

Εγω θεωρώ ιδανική την ηλικία των 2ετών για εναρξη παιδικού σταθμου.

πολυ σωστα ακριβως τα ιδια πιστευω και εγω...
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, πείτε μου, νιώθω απέραντο φόβο για το χρειαστει το παιδάκι μου να πάει σταθμό προ του έτους....Γιατί? (Σας παρακαλώ δείξτε επιεικής και μην με πλακώσετε)

 

- και αν το παίρνω σπίτι συγκαμένο (θα μου το αλλάζουν ή θα μένει όλη μερα με την πανα την πρωινη)?

 

- Θα μου το ταιζουν ή θα πεινάει όλη μέρα το κακομοιρο??

 

- Αφου θα έχουν τόσα παιδιά, αν το δικό μου ζητάει κάτι σιγά μην του δίνουν σημασία...

 

- Υπάρχει περίπτωση κακομεταχειρησης??? (έχω δεί τόσαο βίντεο και έχω φρικάρει με το τι κάνουν γυναίκες πάνω στα ξένα ΜΩΡΑΚΙΑ και πως τα μεταχειρίζονται). Με πιάνει κόμπος στο στομάχι μου ότστην ιδέα να ειναι το παιδι μου στην θέση τους.

 

- Αν κλαίει και με ζητάει θα μου το πούν ή θα μου το κρύβουν???

 

ειναι τοσα πολλά που φοβάμαι....Πείτε μου και σεις ρε κορίτσια τα φοβοσασταν αυτα, τα ξεπερασατε, αν ναι ΠΩΣ?

 

νομίζω οτι αγχωνεσε υπερβολικα .........

δουλευα σε παιδικο 10 χρονια και ειχα μωρα απο 2 μηνων

τα προσεχα σα δικα μου μωρα ....ουτε τα αφηνα να πεινανε ,ουτε να μενουν με τα κακα τους και να συγκαιουν ....και κλαιγανε οταν ερχοτουσαν στην αρχη τουλαχιστον ..με το που εφευγε η μαμα τους σταματαγανε αμεσως ....περναγανε πολυ ωραια ..και με το που την βλέπανε κλαιγανε με μαυρο δάκρυ......αν η μαμα σου δειξει εμπιστοσυνη οτι το παιδια περναει καλα θα το περαση και στο παιδι και τα κλαματα θα σταματησουν πολυ πιο γρήγορα αν μαμα το παπαριζει . ε τοτε θα καθιστερισει πολυ να προσαρμοστη......ειναι καποια παιδια που ναι κλαινε καθολη την διαρκεια της παραμονης τους στο σταθμό ....εινα πιο δύσκολα παιδια ομως και αυτα τα παιδια καποια στιγμή προσαρμόζονται και δεν συμαινει οτι τα κακο μεταχεισριζονται οι δασκαλες ....απλα τους λειπει οι μαμα τους και ειναι πιο ευεσθητα απο καποια αλλα .....................και αγκαλια θα τα εχουν και θα τα παριγορισουν ..και θα ειναι οι λεγομενη ουρα που λεμε εμεις που ακολουθουν την δασκαλα κατα βημα την εχω απο το χερι.....και δεν την αφηνουν ..........αυτα λοιπον τα παιδια γυνονται και τακαλυτερ παιδια και τα πιο συνενοησημα απο αυτα που πανε χωρις κλαματα .....

 

και μια συμβουλη διοτι η αληθεια ειναι οτι ολες οι δασκαλες δεν ειναι ιδιες ............................καλο ειναι να κανεις τους εφοδου σου και να μην περνεις το παιδι παντα καθορισμένη ώρα διοτι οταν ειναι ωρα της αποχωρησεις ολα τα παιδια ειναι στην τριχα το θεμα ειναι τη γινεται κατ την διαρκεια της μερας.......Στην αρχη μια στης 15 καλο να παει καπιος νωριτερα να παρει το παιδι με την δικαιολογια οτι σχολασες νωριτερα ..οτι εχεις καποια δουλεια και δεν μπορεις πιο μετα .....και νακενεις ενα τσεκ .................:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου πηγε σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο οταν ηταν 22 μηνων και ο γιος μου οταν ηταν 16 μηνων.Επελεξα ιδιωτικο σταθμο γιατι μπορουν να μου κρατανε τα παιδια μεχρι αργα το απογευμα και να τα πηγαινω και αργα το πρωι μιας και εργαζομαι παντα απογευματινες ωρες.Ειμαι ευχαριστημενη απο το σταθμο αν και οι αρρωστειες ειναι ειδικα την πρωτη χρονια αβασταχτες

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω οτι αγχωνεσε υπερβολικα .........

δουλευα σε παιδικο 10 χρονια και ειχα μωρα απο 2 μηνων

τα προσεχα σα δικα μου μωρα ....ουτε τα αφηνα να πεινανε ,ουτε να μενουν με τα κακα τους και να συγκαιουν ....και κλαιγανε οταν ερχοτουσαν στην αρχη τουλαχιστον ..με το που εφευγε η μαμα τους σταματαγανε αμεσως ....περναγανε πολυ ωραια ..και με το που την βλέπανε κλαιγανε με μαυρο δάκρυ......αν η μαμα σου δειξει εμπιστοσυνη οτι το παιδια περναει καλα θα το περαση και στο παιδι και τα κλαματα θα σταματησουν πολυ πιο γρήγορα αν μαμα το παπαριζει . ε τοτε θα καθιστερισει πολυ να προσαρμοστη......ειναι καποια παιδια που ναι κλαινε καθολη την διαρκεια της παραμονης τους στο σταθμό ....εινα πιο δύσκολα παιδια ομως και αυτα τα παιδια καποια στιγμή προσαρμόζονται και δεν συμαινει οτι τα κακο μεταχεισριζονται οι δασκαλες ....απλα τους λειπει οι μαμα τους και ειναι πιο ευεσθητα απο καποια αλλα .....................και αγκαλια θα τα εχουν και θα τα παριγορισουν ..και θα ειναι οι λεγομενη ουρα που λεμε εμεις που ακολουθουν την δασκαλα κατα βημα την εχω απο το χερι.....και δεν την αφηνουν ..........αυτα λοιπον τα παιδια γυνονται και τακαλυτερ παιδια και τα πιο συνενοησημα απο αυτα που πανε χωρις κλαματα .....

 

και μια συμβουλη διοτι η αληθεια ειναι οτι ολες οι δασκαλες δεν ειναι ιδιες ............................καλο ειναι να κανεις τους εφοδου σου και να μην περνεις το παιδι παντα καθορισμένη ώρα διοτι οταν ειναι ωρα της αποχωρησεις ολα τα παιδια ειναι στην τριχα το θεμα ειναι τη γινεται κατ την διαρκεια της μερας.......Στην αρχη μια στης 15 καλο να παει καπιος νωριτερα να παρει το παιδι με την δικαιολογια οτι σχολασες νωριτερα ..οτι εχεις καποια δουλεια και δεν μπορεις πιο μετα .....και νακενεις ενα τσεκ .................:wink:

 

Tον εισαι νηπιαγωγος;

Σπουδασες σε καποια σχολη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τον γιο μου τον έστειλα παιδικό οταν έκλεισε τα 2,5 η κόρη μου θα πάει φέτος πρώτη φορά έγινε 3 τον Ιούνιο.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Το παιδάκι μου το Σεπτέμβριο γίνεται 4 . Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να το εγγράψω στους δημοτικούς σταθμούς τώρα ? Δεδομένου ότι κόβουν συνέχεια μισθούς και μένει πολύς κόσμος άνεργος είναι αδύνατος πια κάποιος να το γράψει το παιδί του σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι αιτησεις εγιναν τον ιουνιο και τα αποτελεσματα εχουνε βγει. Δε νομιζω να δεχτει κανεις αιτηση εκτος κι αν εχεις καποιο πολυ χοντρο μεσοκαι παλι χλωμο...

Αν δεν εχεις κανει ηδη τα χαρτια δε νομιζω να γινει τιποτα.

Αλλα αν το παιδακι σου ηταν 4 θα πρεπε να χεις κανει και σε καποιο προνηπιο αιτηση...Να υποθεσω δεν εχεις κανει ε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ την κορούλα μου την έστειλα σταθμό 10 μηνών. Σε ιδιωτικό εννοείται για να με βολεύει το ωράριο.

Αρχικά ήμουν πάρα πολύ αγχωμένη – μέχρι και σε ψυχολόγο ήθελα να πάω για να με βοηθήσει πώς να το διαχειριστώ. Σημειωτέον ότι η μικρή μέχρι τότε ήταν 24 ώρες το 24ωρο κολλημένη μαζί μου! Τελικά προσαρμόστηκε πολύ πολύ γρήγορα, σε 2-3 ημέρες! Με το που την έδινα στο σχολικό της χαμογελούσα και έφευγα κατευθείαν για να μην τη φορτίζω περισσότερο, κι ας σπάραζα στο κλάμα με το που γυρνούσα την πλάτη!!! Περιττό να σας πω ότι στο τέλος ήθελε τόσο πολύ να πηγαίνει που το πρωί ανησυχούσε όταν αργούσε το σχολικό, και φώναζε τον οδηγό!!!! Αυτό που έχει τύχει να διαβάσω είναι ότι γενικά τα παιδιά προσαρμόζονται πολύ εύκολα, δηλαδή περίπου 1 εβδομάδα είναι αρκετή. Να φανταστείτε τα παιδιά που εγκαταλείπονται στα ιδρύματα μέσα σε ένα μήνα έχουν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Πάντως εγώ είμαι υπέρμαχη των σταθμών: αν εξαιρέσεις ότι ο 1ος χρόνος είναι πολύ δύσκολος από θέμα ιώσεων (είχα ανοιχτή γραμμή με τον παιδίατρο!) τα οφέλη είναι πολλά: τα παιδιά κοινωνικοποιούνται, μαθαίνουν να μοιράζονται, να τρώνε όλα τα φαγητά, να έχουν υπομονή κ.α. Αυτό που έχει σημασία είναι να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο στα παιδιά και οι ώρες που περνάμε μαζί τους να είναι ουσιαστικές. Σίγουρα την μαμά κανείς δεν μπορεί να την αντικαταστήσει αλλά δυστυχώς πρέπει να κάνουμε και κάποιους συμβιβασμούς!!!

Τώρα τη Δευτέρα θα ξεκινήσουμε πάλι σταθμό!!!

Καλή αρχή λοιπόν στα σκαθαράκια μας και μία χρονιά με τις λιγότερες δυνατόν ιώσεις!:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μονη μου διαφωνία ειναι οτι ο παιδίατρος δεν ειναι παιδαγωγός, νηπιαγωγός ουτε καν πλησιάζει στον παιδοψυχολόγο.....

 

Είναι παιδίατρος και τιποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο.

 

Δεν ειναι για μενα αρμοδιος να με πεισει/αποθαρρύνει για ένα τετοιο θέμα οπως το να παει ή οχι το παιδι μου παιδικο.

 

Εγω θεωρώ ιδανική την ηλικία των 2ετών για εναρξη παιδικού σταθμου.

Αγαπητό Καλαμαρι σε διαβάζω συχνα και μ΄αρέσεις. Φυσικά την τελική επιλογή για την έναρξη του παιδικού την έχει αποκλειστικά ο γονίος και ο καθένας έχει τους λόγυς του.

Ο παιδίατρος δεν είναι παιδαγωγός, ψυχολόγος κλπ ούτε το λέει από αυτήν τν πλευρά. Το λέει για την καλύτερη μέθοδο να χτίσεις μια καλή υγεία σε ένα παιδί. Τα παιδιά φυσικά αρρωσταίνουν τον 1ο χρόνο έκεθσης τους σε ομαδικό περιβάλλον γιατί έχουν ανώριμο ανοσοποιητικό αλλά και γιατί οι συνθήκες είναι εξαιρετικά επιβαρυμένες. Και ενήλικες θα αρρώσταινα σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Οι αρρώστιες όμως μπορεί να έχουν διαφορετικές μακροπρόθεμες περιπτώσεις στην υγεία του παιδιού ανάλογα με την ηλικία του. Εννοείται ότι αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε παιδί που θα ξεκινήσει πριν τα 3 θα παέι τίποτα τρομερό. Είναι όμως πιο πιθανό να έχει περισσότερες επιπλοκές. Αυτό εννοούν οι παιδίατροι και ο κάιε γονιός ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά.

Προσωπικά είχα γράψει το παιδί να ξεκινήσει από τα 3 σε ιδιωτικό γιατί σε δημόσιο δεν τον έπαιρναν (θεωρηθήκαμε πλούσιοι με δυο κανονικούς μισθού εγώ και ο πατέρας του, ανεπίσημα μου είπαν να βάλω μέσον στο Δήμο - δεν το έκανα γιατί έγινα έξω φρενών). Τελικά ξεκίνησε στα 3,5 γιατί πανικοβλήθηκα τότε με την ιστορία του H1N1.Εκ των υστέρων κακώς. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι γύρω στα 3 είναι η καλύτερη ηλικία γιατί με το σύγρονο τρόπο ζωής τα παιδιά έχουν χάσει την ευκαιρία της ομάδας σε άλλο πλαίσιο πλη του παιδικού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εμεις προσπαθούμε να προσαρμοστούμε και πραγματικά είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά και για το γιο μου και για μενα και τον άντρα μου. Ο γιος μας είναι 27 μηνών και αρχίσαμε παιδικό σταθμό την δευτέρα 22 Αυγούστου. Έμενα μαζί του κάποιες ώρες την περασμένη εβδομάδα και φεύγαμε μαζι. Αυτή την εβδομάδα τον αφήνω και σε 2 ώρες πάνω κάτω με παίρνουν τηλ από τον σταθμό πως δεν σταματάει λεπτό το κλάμα και πρέπει να τον πάρω. :(

Πολύ δύσκολα τα πράγματα... Ανησυχώ πάρα πολύ.. Είναι πολύ δύσκολο αφού τους τελευταίους μήνες επειδή γέννησα είμαι σπίτι και έχει μάθει να είμαστε μαζί 24 το 24ωρο!

Ελπίζω πως σιγά σιγά θα μάθει να του αρέσει! Πολύ ψυχοφθόρο όμως για όλους μας να βλέπουμε το παιδάκι μας να υποφέρει. Όμως τον άλλο μήνα επιστρέφω στη δουλειά και πρέπει ο μεγάλος να πάει σχολείο. Θα αφήσω το μικρό στη πεθερά μου η οποία έχει άλλα 2 παιδάκια να φροντίσει της κουνιάδας μου. Δεν μπορεί να έχει 4!

 

Αν είχα επιλογή θα τον άφηνα μέχρι τα 3 του χρόνια σίγουρα!

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

γενικα εχω παρατηρησει απο γνωστους κλπ, πως τα παιδακια που μενουν 2-3 χρονια σπιτι με τη μαμα και πολλες ωρες εχουν θεμα με τη προσαρμογη μολις πανε σταθμο. μονο υπομονη μπορεις να κανεις...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα τη μεγάλη μου κόρη παιδικό 3 χρονών. Η προσαρμογή ήταν πολύ δύσκολη. Παρόλο που είναι ένα πολύ ήρεμο και βολικό παιδάκι σπάραζε στο κλάμα για τουλάχιστον δυο βδομάδες και έκανε περίπου τρεις μήνες για να προσαρμοστεί (μέχρι τα Χριστούγεννα). Φυσικά ο λόγος για αυτη την πολύ δύσκολη και ψυχοφθόρο περίοδο ήταν το γεγονός πως 3 χρόνια ήμασταν μαζί 24 ώρες το 24ωρο και όταν εκεινη πηγε παιδικό εγω ήμουν σπίτι με τη μικρή της αδερφή που ήταν τότε ενός. Δεν υπήρχε η δικαιολογία ότι η μαμά πάει στη δουλεια. Πάντως απο ιώσεις δεν ειχα κανενα πρόβλημα. Πήρε πρώτη φορά αντιβίωση 4,5 χρονών και την ειχε κολλήσει η μικρότερη αδερφή της. Αν μπορουσα θα την ειχα στειλει παιδικο απο τα 2 της χρόνια αλλά μόλις είχα γεννήσει. Τη δεύτερη την έστειλα 2 χρονών και προσαρμόστηκε αμέσως! Αλλωστε είχα ξεκινήσει κι εγω να δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει??? Όποια ξέρει ας μου πεί μπας και ξεμπερδευτω...

 

Οι δημοσιοι βρεφικοι παιδικοι σταθμοί:

 

Παίρνουν τα παιδάκια με κλήρωση???

 

Δηλαδή ΠΟΤΕ πάω εγώ να τον γράψω και πότε ξεκινάει ο σταθμός???

 

Τα παίρνουν Ολααααα τα παιδάκια που γράφονται ΑΝ ΟΧΙ από τι εξαρτάται??? Με τι κριτήρια διαλέγουν ποιό μωράκι-παιδάκι θα μπεί και ποιό ΟΧΙ???

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα και για μας στον βρεφικό. Μου πιάστηκε η ψυχή μου που έπρεπε να αφήσω την μικρή μου σε δυο κοπέλες που ούτε καν γνωρίζει, ούτε και γω βέβαια, αλλά τι να κάνω.... Πρεπει να επιστρέψω στην δουλειά.

Η μικρή μου είναι 10 μηνών και την πήγα σήμερα για μια ώρα αρχικά να δω πως θα της φανεί, πως θα αντιδράσει. Στην μια ώρα λοιπόν δεν είχαμε πρόβλημα. Έπαιξε μου είπαν τα κορίτσια, μπουσούλησε και όλα καλά.

 

Αυτό όμως που δεν μου άρεσε είναι που όταν πήγα το πρωί ενώ κάποια παιδάκια έλαιγαν η μια κοπέλα μιλούσε στο κινητό και η άλλη ήταν απασχολημένη με κάτι τσάντες. Καμία σημασία στα παιδάκια. Μόλις βέβαια με είδαν στην πόρτα το κινητό έλεισε κατευθείαν και έπιασαν και οι δυο τα παιδιά.

 

Δεν είπα κάτι (ίσως και να έκανα λάθος που δεν μίλησα) αλλά ο τρόπος που τις κοίταξα νομίζω αρκούσε για αρχή. :evil::evil:

 

Σας έχει συμβεί εσάς? Τι κάνατε? Και μήπως κάποια κοπέλα είναι από Βόλο για να ζητήσω επιπλέον πληροφορίες αν ξέρει????

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Stellinula φετος πηραν τα περισσοτερα μεσω εσπα (προγραμμα εναρμονισης οικογενειακης ζωης ). στο δημο μας ολες οι θεσεις καλυφθηκαν απο παιδακια μεσω προγραμματος. οποιος ειχε κανεις εκτος, αιτηση εφαγε τη πάντοφλια κατακουτελα.
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η κόρη μας ξεκίνησε παιδικό φέτος τέλη Αυγούστου και ήταν σχεδόν 2,5 ετών. μέχρι τότε ήταν στο σπίτι με νταντά που ασχολιόταν πάρα πολύ μαζί της, όμως βλέποντας την εξέλιξη του παιδιού θεωρήσαμε ότι θα ήταν καλύτερο να πάει σχολείο για να μπορέσει να ενταχθεί σιγά-σιγά σε μία ομάδα, να μάθει κάποιους βασικούς κοινωνικούς κανόνες και να έχει την ευκαιρία για περισσότερες δραστηριότητες μέσα στη μέρα (όσο και να ασχοληθεί η νταντά ή εμείς, θεωρώ ότι έχουν πιο πολλές ευκαιρίες στο σχολείο). αν δεν δούλευα, πάλι θα την έστελνα αλλά λιγότερες ώρες.

 

φεύγει στις 8 το πρωί και επιστρέφει στις 2. τρώει εκεί και κοιμάται στο σπίτι.

 

η πρώτη βδομάδα κύλησε σχετικά ήρεμα, τις πρώτες μέρες ήμουν μαζί της και σιγά-σιγά άρχισα να φεύγω και να γυρίζω πίσω.

 

τη δεύτερη βδομάδα άρχισαν τα δράματα, λογικό καθώς έπρεπε κι εγώ να πάω στη δουλειά... έκλαιγε το πρωί που έφευγε και μετά ηρεμούσε, την παίρναμε ήρεμη μεν αλλά στενοχωρημένη το μεσημέρι. περάσαμε φάση που μας έλεγε δε θέλω να πάω σχολείο και ξυπνούσε το βράδυ φωνάζοντας... όταν τη ρωτούσαμε πώς περνάει, συννέφιαζε και δε μιλούσε...

 

σήμερα, μετά από 2+ μήνες, είναι άλλο παιδάκι... ξεκινάει το πρωί με πολύ κέφι, μας ζητάει να πάει σχολείο το σ/κ, μιλάει συνεχώς για το τι κάνουν και τραγουδάει όλη μέρα τα τραγούδια που λένε εκεί. μας φέρνει τις εργασίες της όλο περηφάνια και μας μιλάει για τα άλλα παιδάκια. ελπίζω λοιπόν ότι περάσαμε τη δύσκολη φάση της προσαρμογής και πλέον είναι ήρεμη και περνάει καλά, το λέει και η ίδια δηλαδή. επίσης την έχουμε αφήσει και παραπάνω, ως τις 4-4.30 και έχει κοιμηθεί μια χαρά, έχει περάσει καλά από ότι βλέπουμε. απλά δεν είναι επιλογή μας ακόμα να την αφήνουμε τόσο πολύ στο σταθμό, είναι μικρήη ακόμα. ίσως του χρόνου... για να μην έχουμε και τη νταντά το μεσημέρι όπως τώρα.

 

υπομονή σε όλους μας... είναι μεγάλο βήμα αυτό για τα παιδάκια μας!...

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑ Π.Χ. ΙΩΣΕΙΣ) ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ. ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΑΜΕ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ (ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΡΓΗΣΑΜΕ..), ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΧΤΗΚΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΔΡΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΥΡΩ. ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.. ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΜΑΪΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΚΟΡΗ (21 ΜΗΝΩΝ).

καλημέρα

σε ποιό δημόσιο σταθμό πηγαίνετε το παιδί σας?ενδιαφέρομαι και εγώ για τα Βόρεια Προάστια να βρω κάποιο καλό παιδικό

ευχαριστώ πολύ:P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, ξεκινησαμε και εμεις εδω και 3 βδομαδες και τα παμε πολυ καλα, ενα προβλημα υπαρχει μονο, δεν τρωει τιποτα στον παιδικο, ουτε νερο δεν πινει, σας εχει τυχει κατι παρομοιο? τι να τον κανω? δεν εχω προβλημα με το μεσημεριανο, ας τρωει στο σπιτι, οσο με το πρωινο, ολο το πρωι ειναι με το γαλα απο το σπιτι που και αυτο δεν το πινει παντα ολο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...