Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ 6ΜΗΝΟΥ ΑΠΟ ΟΑΕΔ***


mich_am3

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Είμαι νέα μητέρα και νέα στην παρέα σας... αυτό που με απασχολεί είναι η 6 μηνη άδει πό ΟΑΕΔ που δικαιούμεστε όλοι οι ιδιτικοί υπάλληλοι που φυσικα πληρούμε καόιες προδιαγραφες. Στην δική μου περίπτωση ο εργοδότης δεν είναι σύμφωνος με την άδεια μου. Ξέρω ότι την δικαιούμε και δεν μπορεί να μου την αρνηθεί αλλά θέλω να μάθω τι μπορώ να κάνω για να την διεκδηκήσω δε περίπτωση που δεν μου την δώσει τελικά.

 

Ευαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ όταν πήγα να ζητήσω τα δικαιολογητικά από τον ΟΑΕΔ , ρώτησα τον προϊστάμενο για αυτό το θέμα. Συγκεκριμένα του είπα " και στην περίπτωση που ο εργοδότης ... δεν ? " και εκείνος μου είπε " δεν έχει κανένα δικαίωμα να αρνηθεί εκείνος το 6μηνο. Δεν σε πληρώνει εκείνος για να φέρει αντίρρηση.Εμείς θα σε πληρώνουμε και αφού δεν επιβαρύνεται εκείνος οικονομικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να στο αρνηθεί".

Δυστυχώς δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν σου το δίνει.:(

 

Στο site του ΟΑΕΔ ( http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg ) , αν ανοίξεις το αρχείο Ερωτήματα - Απαντήσεις σχετικά με την Ειδική Άδεια Προστασίας Μητρότητας , θα δεις :

 

7. Είναι υποχρεωτική η χορήγηση της άδειας από τον εργοδότη;

Ναι, εφόσον ζητηθεί εγγράφως από την εργαζόμενη.

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

nai to exw dei auto sto site tou oaed... isws na prepei na rwthsw sthn epithewrhsh ergasias...

 

Δεν χρειάζεται. Είναι υποχρεωμένος! Βασικά είναι...εκτός απο όλο αυτό. Δεν μπορεί να σε κάνει τίποτα. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ και ζήτα να σε ενημερώσουν για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να τα ετοιμάσεις και να απολαύσεις τον υπόλοιπο καιρό με το μωράκι σου.!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...