Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προωρος τοκετος και γαλα???


Recommended Posts

επειδη οπως φαινεται μαλλον θα γεννησω νωριτερα(στην καλυτερη αν ολα πανε καλα στις 37 εβδομαδες) ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να μην εχω γαλα λογο αυτης της διαφορας? η' σε οποια εβδομαδα και αν γεννησουμε το γαλα υπαρχει ηδη ετοιμο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με το καλό κοπέλα μου και σίγουρα θα έχεις γάλα το μωράκι σου μιας και λες ότι θα γεννηθεί προορά θα έχει ανάγκη το πολύτιμο γάλα σου και η φύση θα προνοήσει να έρθει το γαλα σου θα είναι κατάλληλο και ύψιστης διατροφικής άξιας ανάλογα με το στομαχάκι του

η φίλη μου γέννησε στης 28 εβδομάδες και είχε γάλα φυσικά αντλούσε και το έδιναν με καθετήρα γιατί ήταν πολύ μικρούλης μόλις 710 γραμμάρια

 

εσύ μια χαρά θα τα καταφέρεις

 

να του το δώσεις εσύ παρακολούθα λιγάκι τα θέμα με τον θηλασμό να πας ενημερωμένη

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ

 

υ.γ Έπεισες γέννησα στης 36 και 5 μέρες τον γιο μου και τον θηλάζω ακόμη 2 χρονών

.....

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 36 και 1 και μια χαρα με το γαλα,θηλασα το μωρακι μου χωρις προβλημα.Με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια να στε καλα μακαρι να πανε κι εμενα ολα καλα. απλα αγχωθηκα λιγο γιατι δεν ποναει και καθολου το στηθος μου και θελω πολυ να θηλασω το μωρακι μου. μαμα του λευτερακι θηλαζεις 2 χρονια?μπραβο σου τι αλλο να πω!!ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

γιατί θα έπρεπε να πονάει το στήθος σου;:shock:

ποιος σου το είπε αυτό;

 

υποψιάζομαι ότι οι πηγές σου σχετικά με τον θηλασμό δεν είναι καθόλου αξιόπιστες. Αν θέλεις διάβασε τα σχετικά θέματα που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ, στην ενότητα του θηλασμού, θα σε βοηθήσουν πολύ. Δυστυχώς οι περισσότερες μαίες και παιδίατροι δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες θηλασμού. Να ξέρεις επίσης ότι ειδικά για τα πρόωρα μωρά, η φύση προνοεί και το γάλα της μαμάς τους όχι μόνο υπάρχει, αλλά περιέχει ακόμα περισσότερες πρωτεΐνες απ'ότι στα τελειόμηνα.

 

Με το καλό να έρθει το μωρό σου!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα πάνε. Πάντως αν γεννήσεις την 37η εβδομάδα το μωρό δε θεωρείται πρόωρο. Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα την 36η ήταν 2550 δε μπήκε θερμοκοιτίδα και το θήλασα μια χαρά! Το γάλα έρχεται όποτε και να γεννήσεις... Η φύση και οι ορμόνες κανονίζουν γιαυτό... Και πάλι με το καλό...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια να στε καλα μακαρι να πανε κι εμενα ολα καλα. απλα αγχωθηκα λιγο γιατι δεν ποναει και καθολου το στηθος μου και θελω πολυ να θηλασω το μωρακι μου. μαμα του λευτερακι θηλαζεις 2 χρονια?μπραβο σου τι αλλο να πω!!ευχαριστω και παλι.

:-D:grin::-D:grin: και ειμαι και εγκυοσ στον δευτερο γιο μου στον 6 μηνα

ειμαι πολυ περιφανη για τον θηλασμο

 

 

γιατί θα έπρεπε να πονάει το στήθος σου;:shock:

ποιος σου το είπε αυτό;

 

υποψιάζομαι ότι οι πηγές σου σχετικά με τον θηλασμό δεν είναι καθόλου αξιόπιστες. Αν θέλεις διάβασε τα σχετικά θέματα που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ, στην ενότητα του θηλασμού, θα σε βοηθήσουν πολύ. Δυστυχώς οι περισσότερες μαίες και παιδίατροι δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες θηλασμού. Να ξέρεις επίσης ότι ειδικά για τα πρόωρα μωρά, η φύση προνοεί και το γάλα της μαμάς τους όχι μόνο υπάρχει, αλλά περιέχει ακόμα περισσότερες πρωτεΐνες απ'ότι στα τελειόμηνα.

 

Με το καλό να έρθει το μωρό σου!

 

συμφωνω μαζι σου

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς καθόλου! Γάλα θα έχεις σίγουρα! Το γάλα παράγεται όταν εκκρίνεται 1 ορμόνη, η ωκυτοκίνη, αν θυμάμαι καλά από το σεμινάριο θηλασμού που είχα παρακολουθήσει το 2008 στο Έλενα. Αυτή η ορμόνη είναι στα ύψη κυρίως την ώρα του τοκετού, γι' αυτό και οι ειδικοί επιμένουν, πως είναι ότι καλύτερο μια μητέρα να βάλει το βρέφος όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο στήθος της, ώστε να παραχθεί, όσο το δυνατόν γρηγορότερα το γάλα! Αλλά και αμέσως να μην το βάλεις, μην ανησυχείς, γιατί κατά το θηλασμό, με τις θηλαστικές κινήσεις που κάνει το μωρό, ενεργοποιείται και πάλι το αντανακλαστικό απευλευθέρωσης ωκυτοκίνης, με αποτέλεσμα να κατέβει το γάλα. Η ορμόνη αυτή βοηθάει την μήτρα να πάει στην θέση της, αφού δημιουργεί συσπάσεις!

Link to comment
Share on other sites

και αυτη η ορμονη παραγεται και οταν γεννας με καισαρικη?γιατι ενταξει με φ.τ το καταλαβαινω οτι ο οργανισμος περναει απο μια διαδικασια και καταλαβαινει οτι πρεπει να κατεβασει γαλα αλλα με καισαρικη?αnyway αφου κατεβαινει μου αρκει και ας αφησω τα πως και τα γιατι lol:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και αμέσως να μην το βάλεις, μην ανησυχείς, γιατί κατά το θηλασμό, με τις θηλαστικές κινήσεις που κάνει το μωρό, ενεργοποιείται και πάλι το αντανακλαστικό απευλευθέρωσης ωκυτοκίνης, με αποτέλεσμα να κατέβει το γάλα.

 

Στην καισαρική απ' ότι ξέρω (και από μια φίλη μου, που γεννήσαμε μαζί) θα καθυστερήσει λίγο, λόγω των φαρμάκων, το πολύ 1 με 2 ημέρες! Αλλά αν επιμείνεις σε αποκλειστικό θηλασμό, θα κατέβει πολύ πιο σύντομα απ' ότι θα κατέβει σε συνδυασμό με ξένο γάλα. Και καταλαβαίνεις, το γιατί! Όλη την δουλειά την κάνει το μωρό με τις θηλαστικές κινήσεις.

Σ' εμένα το γάλα κατέβηκε την 3η ημέρα που γέννησα με Φ.Τ. ενώ της φίλης μου την 4η με καισαρική, όμως εκείνη του έδινε και συμπλήρωμα, γιατί φοβόταν μην χάσει πολλά κιλά το μωρό! Στην αρχή το πρωτόγαλα που βγάζει το στήθος, είναι αρκετό για το μωρό. Αν θέλεις να πετύχεις στον αποκλειστικό θηλασμό, το μυστικό εκτός από το σωστό πιάσιμο της θηλής από το μωρό είναι και το να μην του διακόπτεις την ώρα που αυτό τρώει έστω κι αν ξεκουράζεται για λίγο από τις θηλαστικές κινήσεις που κάνει! Μην ξεχνάς ότι είναι μικρό και αδύναμο στην αρχή, με αποτέλεσμα να κουράζεται εύκολα και να σταματάει για λίγο ή και απλά να πιπιλάει την θηλή σου (που το έχει τόσο ανάγκη). Εξάλλου, και το πιπίλισμα αλλά και το άγγιγμα βοηθούν στην απελευθέρωση της ωκυτοκίνης.

Στα σεμινάρια μας είχαν αποκαλέσει τους πρώτους θηλασμούς ως ''Μαραθώνιους θηλασμούς'' και μόνο όταν γέννησα πείστηκα! Στην αρχή, πρέπει να του δίνεις και απ' τα δυο στήθοι και μόλις έρθει το γάλα μετά από τις πρώτες ώρες (για να μην σου πετρώσει), και μετά θα του δίνεις γέυμα και στήθος, γιατί το πιο λιπαρό γάλα (πιο θρεπτικό) είναι στο τέλος, και αν το διακόπτεις, έχει ως αποτέλεσμα να μην το πίνει και ίσως να έχει μικρή πτώση στα κιλά του μωρού! Θα το θηλάζεις κυρίως από το στήθος που νιώθεις πιο πρησμένο (για να μην πετρώσει)! Αλλά και να σου πετρώσει, μην πανικοβληθείς, θέλει α) μασαζάκι με χλιαρό νερό και κυκλικές κινήσεις προς την φορά του ρολογιού, β) την κίνηση που κάνεις για να αρμέξεις το στήθος της αγελάδας με τα δυο σου χέρια και πάλι με χλιαρό νερό και γ) χλιαρές κομπρέσες στο σημείο που έχει πετρώσει. Τέλος, το μωρό θα βοηθήσει να ξεπετρώσει το στήθος, όσο πιο συχνά το βάζεις σε αυτό! Όλα τα μωρά στην αρχή χάνουνε λίγο από το βάρος τους. Μας είχαν πει στο σεμινάριο, ότι εάν το μωρό αποκτήσει το αρχικό του βάρος (αυτό που γεννήθηκε) στις 15 πρώτες μέρες ζωής του, τότε σημαίνει ότι ο θηλασμός έχει πετύχει!

 

Εγώ στην αρχή το θήλαζα 40 λεπτά ανά μιάμιση ώρα και μετά (3 ή 4 μηνών περίπου) κατέληξε να πίνει μόνο σε 3 λεπτά! Από κιλά σκίζαμε και σκίζουμε ακόμα! Τον θήλασα 15 μήνες με τους πρώτους 6 τελείως αποκλειστικά (ούτε νερό, ούτε κιτερντεν ή χαμομήλι)!

Σου παραθέτω μια σελίδα που μπορεί να σε βοηθήσει:http://www.thilasmos.gr

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και ότι χρειαστείς στείλε μου πμ!

Καλή Λευτεριά και μ' ένα υγιέστατο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

thanks a lot. μια φιλη μου που γεννησε με καισαρικη την προηγουμενη εβδομαδα την τριτη μερα της κατεβηκε μου ειπε αρκετη ποσοτητα. μεχρι τοτε πολυ λιγο.αλλα ειχε ζητησει κι αυτη αποκλειστηκο θηλασμο. θα προσπαθησω κι εγω και βλεπουμε αρκει να ειναι καλα ο μπεμπουλης και να μου τον φερνουνε στο μαιευτηριο:wink: σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...