Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εργασιακά θέματα και άγαμη μητέρα


Recommended Posts

Αν κάποια μανούλα εργάζεται ή θα εργαστεί και δεν το γνωρίζει, δικαιούται επίδομα γάμου είτε εργάζεται στον ιδιωτικό φορέα είτε στον δημόσιο φορέα, μην θεωρείσετε δεδομένο ότι το τμήμα προσωπικού το γνωρίζει αυτό, για να είστε ενημερωμένες σας παραθέτω τα ΦΕΚ (φύλλο εφημερίδας της κυβέρνησης) που ορίζει σχετικά αυτό το θέμα:

 

για τον ιδιωτικό φορέα: άρθρο 20 νόμος 1849/89 ΦΕΚ Α 113/89

 

για τον δημόσιο φορέα: άρθρο 11 νόμος 3205/03 ΦΕΚ 297/03

 

 

επίσης εάν το παιδάκι σας δεν έχει συμπληρώσει το 2 έτος της ηλικίας δικαιούστε μειωμένο κατά δυο ώρες, πάλι μην περιμένετε να σας το πουν, εγώ το ζήτησα και το πήρα.

 

επίσης αν δεν κάνω λάθος από 2 ετών μέχρι 4 ετών νομίζω είναι μια ώρα μειωμένο

 

βέβαια φαντάζομαι στον ιδιωτικό τομέα να μην μπορεί κανείς να τα ζητήσει αυτά αλλά εάν εργαστείτε με κάποια σύμβαση ή ωρομίσθια σε δημόσιο φορέα να ξέρετε ότι τα δικαιούστε.

 

 

 

παρακαλώ αν κάποια γνωρίζει ας μας πει, αν η μονογονεική οικογένεια και συγκεκριμένα η άγαμη μητέρα σε περίπτωση που εργάζεται με βάρδιες δικαιούται να είναι μόνο πρωί....λόγω παιδιού.;;; και από που έχει πάρει την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Γνωριζετε αν Η διαφορα που θα παρω απο τον ΟΑΕΔ προκειπτει απο τον μισθο που επαιρνα ή που θα παιρνω απο δω κ περα απο τον εργοδοτη ? (Επειδη δεν ειμαι παντρεμενη το επιδομα γαμου προστιθεται με την γεννηση του παιδιου από οσο γνωριζω)

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γνωριζετε αν Η διαφορα που θα παρω απο τον ΟΑΕΔ προκειπτει απο τον μισθο που επαιρνα ή που θα παιρνω απο δω κ περα απο τον εργοδοτη ? (Επειδη δεν ειμαι παντρεμενη το επιδομα γαμου προστιθεται με την γεννηση του παιδιου από οσο γνωριζω)

 

 

 

αν κατάλαβα καλά ο όσο είσαι στον εργοδότη το δίνει ο εργοδότης όταν βγεις σε επίδομα ανεργίας απλά παίρνεις κάτι παραπάνω λόγο του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...