Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτες μέρες θηλασμού-καθόλου αήξηση βάρους


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Πριν από δύο εβδομάδες γέννησα με φτ ένα κοριτσάκι στα 2760γρ στις 37 εβδ. και 3 ημέρες.

Μέσα στην κλινική αν και μιλήσαμε για αποκλειστικό θηλασμό του δώσανε από ότι κατάλαβα αρκετό ξένο γάλα. βγήκαμε από την κλινική στα 2590. Από τότε θήλάζω αποκλειστικά, εκτός από τις δύο πρώτες ημέρες στο σπίτι που έδωσα και συμπλήρωμα γιατί νόμιζα ότι δεν είχα κατεβάσει αρκετή ποσότητα γάλατος. Στις 6 ημέρες από τότε που γυρίσαμε από την κλινική την ζύγισε η παιδίατρος και ήτανε στα 2600! Πήρα μόνο 10 γρ. Εχω πανικοβληθεί. Η παιδίατρος με καθυσήχασε και μου είπε να συνεχίσω με τον αποκλειστικό και σε 6 μέρες θα ξαναέρθει για ζύγισμα και τότε θα δούμε πως θα συνεχίσουμε.

Το πρόβλημα μου είναι ότι η μικρή πεινάει ανά 4 ώρες. Στα ενδιάμεσα δεν κάθεται εύκολα στο στοίθος. Εχει μάθει να ρουφάει απλά δεν κάθεται να την ταίσω ανά 2 ώρες που θα πρέπει. Η παιδίατρος μου είπε να την πιέσω και να μην την αφήνω να πιπιλάει το στήθος αρκετή ώρα. Συνέχεια όμως ρε κορίτσια κοιμάται. Την ξυπνάω με το ζορι, αλλά και πάλι το πολύ τα ρουφήξει για 10 λεπτά και σταματάει. Εχω κουραστεί. Τόση προσπάθεια για το τίποτε. 4 κενώσεις και 8 τσισάκια τα κάνουμε κατά την διαρκεια του 24ωρου, αλλά και αυτό δεν είναι τελικά τόσο ενδεικτικό μια και πήρε μόνο 10 γρ. Θέλω πολύ να την θηλάσω αποκλειστικά αλλά τελικά δεν ξέρω αν πρέπει. Υπάρχει περίπτωση το γάλα μου να μην είναι τόσο θρεπτικό?

Ικτερο δεν έχει, την έλενξε η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το γάλα σου να μην είναι θρεπτικό. Μπορεί το ζυγίσμα να μην μετράει ακριβώς τη διαφορά αν πχ ζυγίστηκε το μωρό πρώτα ταϊσμένο και μετά νηστικό. Επίσης όλα τα μωρά χάνουν βάρος στην αρχή μέχρι και 10% του βάρους τους και μετά το ανακτούν. Οπότε προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και κάνε λίγο υπομονή μέχρι να την ξαναζυγίσει η παιδίατρος. Πάντως οι βρεγμένες πάνες είναι μια χαρά.

 

Μέχρι τότε θα πρέπει να προσπαθείς να την ταΐζεις πιο συχνά και να μην περνάει τρίωρο χωρίς τάισμα. Αν βλέπεις να χάνει το ενδιαφέρον της μπορείς να κάνεις breast compressions δηλαδή να πιέζεις λίγο το στήθος για να βοηθάς τη ροή και να την κρατήσει το ενδιαφέρον. Αν βλέπεις ότι δεν κάθεται στο ένα στήθος βάλτη στο άλλο. Μόλις βαρεθεί και αυτό ξανά compressions και αν δεν κάθεται ξανά στο πρώτο στήθος.

 

Προσωπικά την τάιζα και το βράδυ ανά τρίωρο κοιμισμένη τη μπουμπού μου και την ημέρα συνέχεια και μέτραγα καταπόσεις μιας και είχαμε κι εμείς θέμα με το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πριν από δύο εβδομάδες γέννησα με φτ ένα κοριτσάκι στα 2760γρ στις 37 εβδ. και 3 ημέρες.

Μέσα στην κλινική αν και μιλήσαμε για αποκλειστικό θηλασμό του δώσανε από ότι κατάλαβα αρκετό ξένο γάλα. βγήκαμε από την κλινική στα 2590. Από τότε θήλάζω αποκλειστικά, εκτός από τις δύο πρώτες ημέρες στο σπίτι που έδωσα και συμπλήρωμα γιατί νόμιζα ότι δεν είχα κατεβάσει αρκετή ποσότητα γάλατος. Στις 6 ημέρες από τότε που γυρίσαμε από την κλινική την ζύγισε η παιδίατρος και ήτανε στα 2600! Πήρα μόνο 10 γρ. Εχω πανικοβληθεί. Η παιδίατρος με καθυσήχασε και μου είπε να συνεχίσω με τον αποκλειστικό και σε 6 μέρες θα ξαναέρθει για ζύγισμα και τότε θα δούμε πως θα συνεχίσουμε.

Το πρόβλημα μου είναι ότι η μικρή πεινάει ανά 4 ώρες. Στα ενδιάμεσα δεν κάθεται εύκολα στο στοίθος. Εχει μάθει να ρουφάει απλά δεν κάθεται να την ταίσω ανά 2 ώρες που θα πρέπει. Η παιδίατρος μου είπε να την πιέσω και να μην την αφήνω να πιπιλάει το στήθος αρκετή ώρα. Συνέχεια όμως ρε κορίτσια κοιμάται. Την ξυπνάω με το ζορι, αλλά και πάλι το πολύ τα ρουφήξει για 10 λεπτά και σταματάει. Εχω κουραστεί. Τόση προσπάθεια για το τίποτε. 4 κενώσεις και 8 τσισάκια τα κάνουμε κατά την διαρκεια του 24ωρου, αλλά και αυτό δεν είναι τελικά τόσο ενδεικτικό μια και πήρε μόνο 10 γρ. Θέλω πολύ να την θηλάσω αποκλειστικά αλλά τελικά δεν ξέρω αν πρέπει. Υπάρχει περίπτωση το γάλα μου να μην είναι τόσο θρεπτικό?

Ικτερο δεν έχει, την έλενξε η παιδίατρος.

 

 

Να σου ζήσει!!!

Η παιδίατρος είναι καθησυχαστική γιατί είναι φυσιολογικό τις πρώτες 2 εβδομάδες το μωρό να ατακτήσει το βάρος γέννησης απλά, τα 10 γρ που πήρατε είναι το +. από εδώ και πέρα θα πρέπει να παίρνει 155-241 γρ την εβδομάδα. Οι πάνες σας είναι πολύ καλές. Δεν έχεις κάνει τσάμπα κόπο μια χαρά είστε με ότι γράφεις μέχρι στιγμής (δεν ξέρω βέβαια τι περίμενες να δεις στις 2 εβδομάδες????). Δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα.........

εσύ να προσφέρεις το στήθος ακόμα και αν το μωρό κοιμάται (όχι πάνω από 3 ώρες ατάιστο την ημέρα και όχι πάνω από 4 ώρες τη νύχτα). Οι ώρες μετράνε από την αρχή του προηγούμενου γεύματος

δεν χρειάζεται να ζεσταίνεις πολύ το μωρό και το πιάνει υπνηλία.

Αν είναι νυσταγμένο πίεσε το στήθος να βγάλει γάλα την ώρα που το έχει στο στόμα για να πάρει τη γεύση και να αρχίσει να θηλάζει .

Ζυγίζεις λοιπόν το μωρό ξανά σε μια εβδομάδα να δεις πως τα πάτε και τα λέμε πάλι.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το γάλα σου να μην είναι θρεπτικό !!! σου βάζω εδώ το λινκ της Πατσούρου για να έχεις κάποιες πληροφορίες συνοπτικά τώρα που είστε στην αρχή

http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

 

 

καλή συνέχεια:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ, με ξεανγχώσατε λίγο.

Χθες η μπέμπα ήτανε συνέχεια στο στήθος. Σήμερα δεν κάθετε. Με το ζόρι ρουφηξε λίγο. Πιέζω το στήθος αλλά τίποτε. Εχω κουραστεί να επιμένω και βάζω τα κλάματα. Από την άλλη λεώ ότι αν δεν θέλει δεν θέλει. αλλά σκεύτομαι ότι αν δεν πάρει και αυτή την εβδομάδα βάρος μας βλέπω για συμπλήρωμα.

Ρε κορίτσια γιατί δεν θέλει να φάει? Πως είναι δυνατόν? Δεν πεινάει? Χθες γιατί έτρωγε? Δεν αντέχω να την πιέζω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!

Η παιδίατρος είναι καθησυχαστική γιατί είναι φυσιολογικό τις πρώτες 2 εβδομάδες το μωρό να ατακτήσει το βάρος γέννησης απλά, τα 10 γρ που πήρατε είναι το +. από εδώ και πέρα θα πρέπει να παίρνει 155-241 γρ την εβδομάδα. Οι πάνες σας είναι πολύ καλές. Δεν έχεις κάνει τσάμπα κόπο μια χαρά είστε με ότι γράφεις μέχρι στιγμής (δεν ξέρω βέβαια τι περίμενες να δεις στις 2 εβδομάδες????). Δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα.........

εσύ να προσφέρεις το στήθος ακόμα και αν το μωρό κοιμάται (όχι πάνω από 3 ώρες ατάιστο την ημέρα και όχι πάνω από 4 ώρες τη νύχτα). Οι ώρες μετράνε από την αρχή του προηγούμενου γεύματος

δεν χρειάζεται να ζεσταίνεις πολύ το μωρό και το πιάνει υπνηλία.

Αν είναι νυσταγμένο πίεσε το στήθος να βγάλει γάλα την ώρα που το έχει στο στόμα για να πάρει τη γεύση και να αρχίσει να θηλάζει .

Ζυγίζεις λοιπόν το μωρό ξανά σε μια εβδομάδα να δεις πως τα πάτε και τα λέμε πάλι.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το γάλα σου να μην είναι θρεπτικό !!! σου βάζω εδώ το λινκ της Πατσούρου για να έχεις κάποιες πληροφορίες συνοπτικά τώρα που είστε στην αρχή

http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

 

 

καλή συνέχεια:-D:grin:

κριστινα δεν ανακτησαμε το βαρος γεννησης. γεννηθηκε 2760, φυγαμε απο την κλινικη 2590 και σε μια εβδομαδα μετα την τελευταια μετρηση που εγινε όταν φευγαμε από την κλινικη, τα 2590 δηλαδη, πηρε μόνο 10 γρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κριστινα δεν ανακτησαμε το βαρος γεννησης. γεννηθηκε 2760, φυγαμε απο την κλινικη 2590 και σε μια εβδομαδα μετα την τελευταια μετρηση που εγινε όταν φευγαμε από την κλινικη, τα 2590 δηλαδη, πηρε μόνο 10 γρ.

 

sorry έχεις δίκιο δεν το είδα καλά..........

τα κακά τις πώς είναι??? μέγεθος χρώμα υφή

τι ακριβώς κάνει στο στήθος???

πόσα γεύματα κάνει???

όταν θηλάζει δείχνει να κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις???

Link to comment
Share on other sites

sorry έχεις δίκιο δεν το είδα καλά..........

τα κακά τις πώς είναι??? μέγεθος χρώμα υφή

τι ακριβώς κάνει στο στήθος???

πόσα γεύματα κάνει???

όταν θηλάζει δείχνει να κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις???

τα κακα της ειναι κιτρινιπρασινα και αρκετα ρευστα, τα βγάζει σαν αφρό. στο στηθος ρουφαει καλα όποτε πειναει και τότε μου επιτρεπεται να την προσανατολισω για να κανει και σωστες θηλαστικες κινησεις, το προβλημα ειναι ότι δεν δειχνει να πειναει συχνα και την παιρνει ο υπνος στο στηθος. ικτερο δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

τα κακα της ειναι κιτρινιπρασινα και αρκετα ρευστα, τα βγάζει σαν αφρό. στο στηθος ρουφαει καλα όποτε πειναει και τότε μου επιτρεπεται να την προσανατολισω για να κανει και σωστες θηλαστικες κινησεις, το προβλημα ειναι ότι δεν δειχνει να πειναει συχνα και την παιρνει ο υπνος στο στηθος. ικτερο δεν εχει.

 

Κάνεις εναλλαγές συχνά ???

πόσα γεύματα κάνει???

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εναλλαγές συχνά ???

πόσα γεύματα κάνει???

 

διάβασε το λινκ που σου έχω βάλει της Πατσούρου...

Να επιμένεις καλή μου και να μην απελπίζεσαι..... κάνε την προσπάθεια για αυτή την εβδομάδα με συχνούς θηλασμούς 10-12 ανα δύο ώρες το μωρό (ανά 3 το βράδυ) στο στήθος ακόμα και κοιμισμένο. Για το breast compression δες εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5:information&Itemid=17

Και αυτό το βίντεο http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DRymUDeCAt18&ei=_9sETMCUFYnC4gak6OXLDg&sa=X&oi=video_result&resnum=6&ct=thumbnail&cad=5127792438060037983&ved=0CDYQuAIwBQ&usg=AFQjCNH7b8xgvJzrJ5Y5Q5gWu6j5ZG_A3A

αύξησε την επαφή σας δέρμα με δέρμα ασχολήσου μόνο με αυτό. κοιμηθείτε μαζί. Αφού και η παιδίατρος δεν σε πίεσε για συμπλήρωμα και οι πάνες δείχνουν οκ έχεις κάθε λόγο να εξαντλήσεις αυτή την εβδομάδα όλη σου τη θέληση στον αποκλειστικό θηλασμό.....

ρίξε μια ματιά στα βίντεο εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13 εγώ τα μελέτησα πολύ και με βοήθησαν αρκετά...........

Link to comment
Share on other sites

nefelh

σου βάζω ακόμα ένα λινκ για τα νεογέννητα που κοιμούνται (κάποιες συμβουλές για να το ενθαρρύνεις)

http://www.breastfeeding-basics.com/html/waking_a_sleepy_baby.shtml

 

επίσης επειδή αναφέρει για την στάση football hold είναι αυτό

 

http://www.mayoclinic.com/health/breast-feeding/FL00096&slide=3

 

να μετράς πάνες είναι πολύ σημαντικό!!! 8 βρεγμένες απλά (βάλε χαρτάκι στην πάνα αν βράχει είσαι οκ) και 3-4 φορές κακά μέγεθος όσο μια κουταλία της σούπας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Κριστίνα μου σε ευχαριστώ πολύ για το υλικό, όντως με βοήθησε πολύ.

Απλά άρχισα να κουράζομαι με αυτό το κάθε δύο ώρες στο στοίθος και το μωρό να μην ανταποκρίνεται. Δεν με κουράζει το σώμα μου, άλλωστε δεν έχω καμία άλλη δουλεια να κάνω, απλά δεν μπορώ να βλέπω το να πιέζω το παιδί να φάει και να αρνήτε. Χθες βράδυ την ξύπνησα στις 3 ώρες, έφαγε για κανα 10 λεπτο και μετά αρνιότανε, οπότε και εγώ δεν την πίεσα την άφησα να κοιμηθεί. Μετά από δύομιση ώρες ξύπνησε και αναζητούσε μόνη της το στοίθος. Ητανε η καλύτερη έκβαση νομίζω. Θα την αφήσω να με καθοδηγήσει αυτή. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Σέβομαι όλες τις θεωρίες σχετικά με τον θηλασμό, ότι δηλαδή δεν υπάρχει η έκφραση δεν έχω γάλα, έχω μικρές θηλές κτλ, αλλά από την άλλη αυτό το ανγχωτικό κάθε 2 ώρες υποχρεωτικά στο στοίθος με αναγκασμό δεν το δέχομαι. έχω προσέξει ότι όταν δεν την αναγκάζω, συνεργάζεται καλύτερα. Ο θηλασμός στην αρχή με έκανε να κοιτάω το ρολόι συνεχώς και να μην απολαμβάνω την στιγμή, να μην βοηθάω το παιδί να κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις, αλλά με άνγχωνε συνεχώς το αν θα τηρήσω το δίωρο και όποτε δεν το τηρούσα έπεφτα ψυχολογικά.

Θα δείξει τα γρ που θα έχει η μπεμπούλα την Παρασκευή που θα έρθει η παιδίατρος. Αν δεν είναι τα επιθυμητά πάντως θα μας οδηγήσει σε συμπλήρωμα. Δεν μας παίρνει άλλο να μείνουμε στα 2600!

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα πάντως μπράβο σου που κατάφερες και θηλάζεις τόσο καιρό!

Δεν σε πονούσε το στήθος σου στην αρχή?

εμένα με πονάει πάντα το αριστερό όταν αρχίζει το μωρό να ρουφάει, μετά κάπως είναι καλύτερα.

Είχες αρκετό γάλα από την αρχή? Είχες δώσει καθόλου συμπλήρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κριστίνα μου σε ευχαριστώ πολύ για το υλικό, όντως με βοήθησε πολύ.

Απλά άρχισα να κουράζομαι με αυτό το κάθε δύο ώρες στο στοίθος και το μωρό να μην ανταποκρίνεται. Δεν με κουράζει το σώμα μου, άλλωστε δεν έχω καμία άλλη δουλεια να κάνω, απλά δεν μπορώ να βλέπω το να πιέζω το παιδί να φάει και να αρνήτε. Χθες βράδυ την ξύπνησα στις 3 ώρες, έφαγε για κανα 10 λεπτο και μετά αρνιότανε, οπότε και εγώ δεν την πίεσα την άφησα να κοιμηθεί. Μετά από δύομιση ώρες ξύπνησε και αναζητούσε μόνη της το στοίθος. Ητανε η καλύτερη έκβαση νομίζω. Θα την αφήσω να με καθοδηγήσει αυτή. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Σέβομαι όλες τις θεωρίες σχετικά με τον θηλασμό, ότι δηλαδή δεν υπάρχει η έκφραση δεν έχω γάλα, έχω μικρές θηλές κτλ, αλλά από την άλλη αυτό το ανγχωτικό κάθε 2 ώρες υποχρεωτικά στο στοίθος με αναγκασμό δεν το δέχομαι. έχω προσέξει ότι όταν δεν την αναγκάζω, συνεργάζεται καλύτερα. Ο θηλασμός στην αρχή με έκανε να κοιτάω το ρολόι συνεχώς και να μην απολαμβάνω την στιγμή, να μην βοηθάω το παιδί να κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις, αλλά με άνγχωνε συνεχώς το αν θα τηρήσω το δίωρο και όποτε δεν το τηρούσα έπεφτα ψυχολογικά.

Θα δείξει τα γρ που θα έχει η μπεμπούλα την Παρασκευή που θα έρθει η παιδίατρος. Αν δεν είναι τα επιθυμητά πάντως θα μας οδηγήσει σε συμπλήρωμα. Δεν μας παίρνει άλλο να μείνουμε στα 2600!

 

 

Συμφωνώ μαζί σου όχι πίεση – ΠΡΟΣΦΟΡΑ . Αν προσπαθήσεις να βάλεις το μωρό με το ζόρι το σίγουρο είναι ότι θα αρνηθεί ........... αυτό που σου τονίζω ουσιαστικά είναι ο ύπνος. Τα μωρά που είναι υπναρούδικα μπορεί να χάνουν γεύματα τα οποία τους είναι απαραίτητα. Θα προσφέρεις αν δεν θέλει θα το αφήνεις και μετά ξανά απλά να είσαι σίγουρη τώρα στην αρχή ότι όλα βαίνουν καλός. Αν το μωρό βρέχει τόσες πάνες και κάνει κενώσεις όπως σου τα έχω γράψει η πρόσληψη βάρους θα πρέπει να είναι κανονική διαφορετικά θα πρέπει να δεις και άλλους παράγοντες με την παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου όχι πίεση – ΠΡΟΣΦΟΡΑ . Αν προσπαθήσεις να βάλεις το μωρό με το ζόρι το σίγουρο είναι ότι θα αρνηθεί ........... αυτό που σου τονίζω ουσιαστικά είναι ο ύπνος. Τα μωρά που είναι υπναρούδικα μπορεί να χάνουν γεύματα τα οποία τους είναι απαραίτητα. Θα προσφέρεις αν δεν θέλει θα το αφήνεις και μετά ξανά απλά να είσαι σίγουρη τώρα στην αρχή ότι όλα βαίνουν καλός. Αν το μωρό βρέχει τόσες πάνες και κάνει κενώσεις όπως σου τα έχω γράψει η πρόσληψη βάρους θα πρέπει να είναι κανονική διαφορετικά θα πρέπει να δεις και άλλους παράγοντες με την παιδίατρο.

Τι άλλους παράγοντες εννοείς? Πες μου σε παρακαλώ Κριστίνα.

 

Στον ύπνο έκανα όντως λάθος από τις πρώτες μέρες. Την άφηνα και κοιμότανε πολύ και σε αυτό έφταιγε και το γεγονός ότι την είχα πολύ ζεστά ντυμένη και μέσα σε κουβέρτες. Μου το είπε και η παιδίατρος αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα πάντως μπράβο σου που κατάφερες και θηλάζεις τόσο καιρό!

Δεν σε πονούσε το στήθος σου στην αρχή?

εμένα με πονάει πάντα το αριστερό όταν αρχίζει το μωρό να ρουφάει, μετά κάπως είναι καλύτερα.

Είχες αρκετό γάλα από την αρχή? Είχες δώσει καθόλου συμπλήρωμα?

 

 

Με πονούσε όσο δεν έβαζα το μωρό σωστά στο στήθος μόλις πέρασε μια μαία και μου έδειξε πως να κρατάω το μωρό (στην αρχή την κρατούσα σαν ζεματιστή πατάτα, φοβόμουν ότι θα την πονέσω........) ε ήταν και λίγο πως να το πω γκεστάπο με τσίτωσε με το θράσος της και το πείρα απόφαση να θηλάσω σωστά. Με βοήθησε και η γιαγιά μου πολύ καθώς θήλασε για αρκετό καιρό τα παιδιά της. Αλλά δεν είχα αυτοπεποίθηση και η πίστη μου κλονίστηκε γρήγορα στις 40 μέρες λόγω διάφορων συγκυριών....διέκοψα τον θηλασμό με χάπια για 20 μέρες το μωρό σιτιζόταν μόνο με ξένο γάλα στο οποίο τελικά ήταν αλλεργική και έχασε βάρος......... μάζεψα τα κομμάτια μου και πείρα την κατάσταση πάνω μου (κάτι που έπρεπε να είχα κάνει από πριν αλλά είναι αυτό που λένε “ στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα........”). Έκανα σκληρό αγώνα να κάνω επαναγακτισμό με βοήθησε πολύ η Αγλαΐα και το φόρουμ έριξα και πολύ διάβασμα γενικά και εδώ είμαστε σήμερα..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι άλλους παράγοντες εννοείς? Πες μου σε παρακαλώ Κριστίνα.

 

Στον ύπνο έκανα όντως λάθος από τις πρώτες μέρες. Την άφηνα και κοιμότανε πολύ και σε αυτό έφταιγε και το γεγονός ότι την είχα πολύ ζεστά ντυμένη και μέσα σε κουβέρτες. Μου το είπε και η παιδίατρος αυτό

 

τίποτα που να σε απασχολεί τώρα.......... δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υποθέσεις και να προκαταβάλουμε καταστάσεις...........

αν οι πάνες είναι καλές σημαίνει ότι γάλα υπάρχει αυτό θα κρατάς κατά νου για την ώρα!!!

μην την αφήνεις να κοιμάται πολύ .την πάτησα στο μαιευτήριο μια μέρα πριν βγούμα άφησα το μωρό και κοιμήθηκε 41/2 ώρες!!! μετά τη θήλασα αλλά της έκαναν εξέταση για ζάχαρο και ήταν πεσμένο οπότε έκανα μεγάλη προσπάθεια να την θηλάζω συνέχεια για τις επόμενες 4 ώρες μέχρι να κάνουμε μέτρηση πάλι και φανεί ότι όλα οκ. με κατσάδιασε η γνωστή μαία και μου είπε ότι τα μωρά αν δεν τρώνε καλά τους πιάνει υπνηλία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν χορτάσει τις πρώτες 6 εβδομάδες να είμαι σε εγρήγορση - ήταν και καλοκαίρι οπότε ένας λόγος παραπάνω μου είχε πει 8-12 γεύματα......)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια.

Είμαι ένα ράκος. Αρχισε να πονάει πολύ η πλάτη μου απο δεξιά, μάλλον από λάθος στάση θηλασμού. Χθες πονούσα τόσο πολύ που δεν άντεξα και έδωσα στην μικρή ξένο γάλα. το ίδιο και σήμερα το πρωί, αν και η ίδια δείχνει να έχει προτίμηση στο στοίθος. Τις τελευταίες 2-3 μέρες είναι πολύ ανήσυχη και δείχνει να πεινάει συνέχεια. Εντωμεταξύ από το αριστερό στοίθος πρέπει να έπαθα ελαφριά μαστίτιδα γιατί έχει κοκκινίσει και με πονάει. Θα βγάλω σε λίγο το γάλα με το θήλαστρο, γιατί και η μικρή με πονάει πολύ όταν τραβάει από εκείνο. Δεν ξέρω τι φταίει ρε γαμώτο, προσπαθ'ω να της βάλω την θηλή σωστά αλλά πονάω.

Είμαι τόσο απογοητευμένη που έχω εξαντληθεί τόσο πολύ με τον θηλασμό αν και είναι πρώτες ημέρες μόνο. Οι άλλες μανούλες πως θηλάζουνε για μήνες? Γιατί εγώ όχι? Θα ψάξω να βρω κανένα τηλ καμίας συμβουλου θηλασμού που να έρχεται στην επαρχία. Μένω Σέρρες και αυτό είναι ένα επιπρόσθετό εμπόδιο.

Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εναγωνιωδώς και την παιδίατρο, ή σήμερα ή αύριο να έρθει, για να δούμε τι βάρος πήρε η μικρή με τον αποκλειστικό.

Εχω την αίσθηση ότι το συμπλήρωμα δεν θα το αποφύγουμε. Νιώθω τόσο χάλια. Την χθεσιν'η εικόνα δεν θα την ξεχάσω, να θέλει η μικρή να φάει από το στοίθος να μου το τραβάει και εγώ τελικά να της δίνω ξένο, γιατί δεν άντεχα τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εναγωνιωδώς και την παιδίατρο, ή σήμερα ή αύριο να έρθει, για να δούμε τι βάρος πήρε η μικρή με τον αποκλειστικό.

Εχω την αίσθηση ότι το συμπλήρωμα δεν θα το αποφύγουμε. Νιώθω τόσο χάλια. Την χθεσιν'η εικόνα δεν θα την ξεχάσω, να θέλει η μικρή να φάει από το στοίθος να μου το τραβάει και εγώ τελικά να της δίνω ξένο, γιατί δεν άντεχα τον πόνο.

 

ο πόνος είναι ένδειξη ότι το μωρό δεν μπαίνει στο στήθος σωστά. δηλ. αν βγάζοντας τη θηλή τη βλέπεις κάπου πατικωμένη σημαίνει ότι το μωρό πιάνει μόνο αυτή και όχι και τη θηλαία άλω. Η θηλή πρέπει να είναι στο κοίλο σημείο την άνω γνάθου (μαλακή υπερωα). για σύμβουλο θηλασμού στις Σέρρες δεν υπάρχει όπως είδα θα πρέπει να δεις ή για Θεσ/κη ή Ξάνθη. τι σε βολεύει καλύτερα?? σου βάζω και το λινκ http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απογοητεύεσαι και πελαγώνεις εκτιμώ πολύ καλύτερο να σε βοηθήσει κάποιος από κοντά και στην Θεσ/κη και στην Ξάνθη οι σύμβουλοι είναι επαγγελματίες θα σε καθοδηγήσουν και θα εκτιμήσουν τον θηλασμό καλύτερα...... αξίζει τον κόπο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Σήμερα ήρθε η παιδίατρος και ζύγισε την μικρή. Πηρε 220 γρ σε μία εβδομάδα, τώρα είμαστε 2820.

Δεν μπορείτε να φανταστητε το πως νιώθω. Κριστινα σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.

Συνεχίζω με αποκλειστικό και ελπίζω όλα να συνεχίσουνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Σήμερα ήρθε η παιδίατρος και ζύγισε την μικρή. Πηρε 220 γρ σε μία εβδομάδα, τώρα είμαστε 2820.

Δεν μπορείτε να φανταστητε το πως νιώθω. Κριστινα σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.

Συνεχίζω με αποκλειστικό και ελπίζω όλα να συνεχίσουνε καλά.

 

Περίμενα με μεγάλη αγωνία μήνυμα σου. Πραγματικά χάρηκα πολύ !!!!:-D δεν ξέρω τι σου είπε η παιδίατρος εγώ πάντως θα σου έλεγα να νοικιάσεις μια ζυγαριά και να ζυγίζεις το μωρό μια φορά την εβδομάδα μέχρι να σαραντίσει όχι για να αγχώνεσαι αλλά να ξέρεις τι γίνεται…… αν και πιστεύω ότι τους ρυθμούς θα τους βρείτε πολύ σύντομα….σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα και σου βάζω μερικά βίντεο

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

καλή συνέχεια……:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κριστίνα. Δεν την αφήνουμε χωρίς παρακολούθηση. Η παιδίατρος θα έρχεται κάθε εβδομάδα να την ζυγίζει. Ημουνα πολύ τυχερή που έπεσα σε παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού και μου έδωσε από την αρχή διορία μία εβδομάδα πριν καταφύγουμε σε συμπλήρωμα. Είναι και ο άντρας μου φαρμακοποιός οπότε δεν έχει κανένα λόγο να μας προωθήσει γάλατα κτλ.

Ελπίζω να πάμε καλά και αυτή την εβδομάδα. Η μικρή όπως σου είπα είναι πολύ συνεργάσιμη με το στοίθος. Το θέμα είναι να έχω πρόγραμμα εγώ και να την ταίζω τακτικά. Εχω αρχίσει και μαγιά μπύρας, 3 φορές από 7 χαπάκια, έξτρα τις μπύρες που πίνω. Να κοιτάξω και για κανένα άλλο συμπλήρωμα, πχ τριγωνέλλα ή θα πέσουνε πολλά?

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ακόμη ότι με το αριστερό στοίθος όταν με ρουφάει πονάω ακόμη, ελπίζω να φτιάξει.

Θα επιστρέψω το θήλαστρο που νοίκιασα, δεν με συμφέρει να το κρατήσω (δεν αγόρασα εξαρχής γιατί ήθελα να δω πως θα εξελιχθούνε τα πράγματα με το θηλασμό), είναι 50 ευρώ το μήνα και αν παραγγείλω πχ το swing της medela από το φαρμακείο μας θα μου κοστίσει 100 ευρώ. Εσύ τι μου προτείνεις από θήλαστρο? Το swing άκουσα ότι είναι καλό. Τώρα έχω της ameda το purely yours.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο πρόβλημα με τον γιο μου. Γεννηθηκε στις 28/5/2010 38 εβδ και 4ημερών.

 

Θηλάζει ανα 2,5 ώρες όταν τρώει και από τα δυο στήθη (10-15 λεπτά στο καθένα) και ανα 1,5 όταν τρώει μόνο από το ένα (10-15λεπτά). Δεν έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Γεννηθηκε 3010 τον πήραμε 2675. Μια μερα μετά την εξοδο μας από το νοσοκομείο πήγαμε πάλι για ζύγισμα και μας βρήκαν +100γρ και την επόμενη ξανα +50 με ζυγαριά ακριβείας.

 

Στο σπίτι τον ζύγισα σε δική μου ηλεκτρονική και τον βρίσκω το ίδιο με το νοσοκομείο, παρότι έχουν περάσει 3 μέρες. Συγκριτική τιμή ανάμεσα στο ζύγισμα του νοσοκομείου και της δικής μας ζηγαριάς ώστε να ξέρω αν έχουν διαφορά και πόση. αλλά πόση διαφορά μπορεί να έχουν??

 

Ο παιδίατρος μας είπε να τον ζυγίσουμε στην ζυγαριά μας και μετά από 5 μέρες ξανά. Χτες κάναμε το πρώτο ζύγισμα και την Πέμπτη θα επαναλάβουμε.

 

Με ποιον τρόπο μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου και να καλυτερέψω το γάλα μου ωστε να είνια ποιο θρεπτικό για το μωρό?

 

Πάνες αλλάζουμε περίπου 7-8 την ημέρα. Τσισάκια και κακα κάνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κριστίνα. Δεν την αφήνουμε χωρίς παρακολούθηση. Η παιδίατρος θα έρχεται κάθε εβδομάδα να την ζυγίζει. Ημουνα πολύ τυχερή που έπεσα σε παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού και μου έδωσε από την αρχή διορία μία εβδομάδα πριν καταφύγουμε σε συμπλήρωμα. Είναι και ο άντρας μου φαρμακοποιός οπότε δεν έχει κανένα λόγο να μας προωθήσει γάλατα κτλ.

Ελπίζω να πάμε καλά και αυτή την εβδομάδα. Η μικρή όπως σου είπα είναι πολύ συνεργάσιμη με το στοίθος. Το θέμα είναι να έχω πρόγραμμα εγώ και να την ταίζω τακτικά. Εχω αρχίσει και μαγιά μπύρας, 3 φορές από 7 χαπάκια, έξτρα τις μπύρες που πίνω. Να κοιτάξω και για κανένα άλλο συμπλήρωμα, πχ τριγωνέλλα ή θα πέσουνε πολλά?

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ακόμη ότι με το αριστερό στοίθος όταν με ρουφάει πονάω ακόμη, ελπίζω να φτιάξει.

Θα επιστρέψω το θήλαστρο που νοίκιασα, δεν με συμφέρει να το κρατήσω (δεν αγόρασα εξαρχής γιατί ήθελα να δω πως θα εξελιχθούνε τα πράγματα με το θηλασμό), είναι 50 ευρώ το μήνα και αν παραγγείλω πχ το swing της medela από το φαρμακείο μας θα μου κοστίσει 100 ευρώ. Εσύ τι μου προτείνεις από θήλαστρο? Το swing άκουσα ότι είναι καλό. Τώρα έχω της ameda το purely yours.

Γιατί ξεκίνησες τη μαγιά μπύρας αφού το μωρό δείχνει ότι τα καταφέρνει πια καλά ??? στο είπε η παιδίατρος? Εγώ στην θέση σου δεν θα έπαιρνα τίποτα για την ώρα θα συνέχιζα στους ρυθμούς του θηλασμού και μόνο. Το λεω γιατί με τη μαγιά μπορεί να οδηγηθείς εύκολα σε δυο άκρα ή υπερπαραγωγή (γιατί το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά αφού πείρε 220 γρ όταν το αναμενόμενο είναι 155-241) με δυσάρεστες συνέπειες για σένα (φραγμένοι πόροι, μαστίτιδα....)αλλά και για το μωρό (χαμηλή πρόσληψη βάρους λόγω του ότι όταν υπάρχει υπερπαραγωγή το μωρό τρέφεται κυρίως με το πρώτο μη λιπαρό γάλα....), το άλλο άκρο είναι υποπαραγωγή καθώς η μαγιά μπύρας αλλοιώνει αρκετά τη γεύση του γάλακτος με συνέπεια να μην αρέσει σε μερικά μωρά οπότε να θηλάζουν λιγότερο συνεπώς να οδηγηθείς σε μείωση παραγωγής. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα για την ώρα αυτό θα το κάνεις μόνο όταν θα είσαι σίγουρη ότι παρόλο που το μωρό θηλάζει καλά δεν βρίσκει αρκετό γάλα οπότε θα χρειαστεί να ενισχύσεις την προσπάθεια. (δεν φαίνεται κάτι τέτοια σε εσάς). Πολύ συχνά πονάει το αριστερό στήθος γιατί είναι πιο δύσκολο να τοποθετήσεις σωστά το μωρό σε αυτό σε σχέση με το δεξί. Δούλεψε λίγο τη στάση football hold που σου είχα βάλει θα σε βοηθήσει πολύ με τον πόνο και αν ο πόνος είναι αφόρητος τότε να ξεκινάς από το δεξί (γιατί το μωρό στην αρχή θηλάζει πιο έντονα) και μετά το βάζεις στο αριστερό που θα είναι πιο χαλαρό το μωρό.....

Το swing είναι καλό θήλαστρο για περιστασιακή χρήση θα σε εξυπηρετήσει αν χρειαστεί να λείψεις και να βγάλεις ένα δυο γεύματα του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...